Отиди на
Форум "Наука"

Изолиране на ДНК


Силата

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Белината е слаба ракия, пробвай със сярна киселина направо. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С белина ще го получиш много 'живо'.

:bigwink:

Всъщност какво разбираш под живо ДНК?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Как да изолирам ДНК лесно и без феноли и силни киселини.Става ли с белина или нещо подобно?

mail1.gif

Очистителни за ДНК си има в организма.

В кво ще го държиш обаче?

Има си "съдинки" за тая работа и най-добре се съхраняват криогенно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В pvc епроведки.Имам предвид ,че днк-то се денатурира след досег с такива киселини.Интерисуват ме лесно достъпни в-ва.

Е ти може да изолираш и матрицата на Pentium 4, но тя ще ти е безполезна.

Киселини и основи няма да помогнат - ДНК е много по-полярна от белтъчини и мазнини например.

Що не пробваш със силно електростатично поле във вакуум? ДНК може да се изправи като сноп косми.

Трябва обаче да размекне6 клетъчната стена, а във вакуум няма да е лесно.

Съмнявам се, че в трансформаторно масло ще създадеш електростатично поле с достатъчен интензитет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е ти може да изолираш и матрицата на Pentium 4, но тя ще ти е безполезна.

Киселини и основи няма да помогнат - ДНК е много по-полярна от белтъчини и мазнини например.

Що не пробваш със силно електростатично поле във вакуум? ДНК може да се изправи като сноп косми.

Трябва обаче да размекне6 клетъчната стена, а във вакуум няма да е лесно.

Съмнявам се, че в трансформаторно масло ще създадеш електростатично поле с достатъчен интензитет.

Добре какво да използвам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре какво да използвам?

Винаги ще има "замърсявания" върху ДНК-то.

Това са много дълги молекули - тяхната верига се стреми към компактни форми.

Може би високо налягане в изолационна(химически неагресивна) среда и силно електростатично поле към ядрото на клетката. Високото налягане би спомогнало разкъсването на клетъчата стена от разгъващите се дълги молекули отвътре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да вярно ,че молекувата е полярна ама не мисля да стане така.Има химичен ппът по ,който става много чиста и това е фенолният.Има ли аналог на него?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да вярно ,че молекувата е полярна ама не мисля да стане така.Има химичен ппът по ,който става много чиста и това е фенолният.Има ли аналог на него?

Твоето искане е нещо подобно на това, да получиш чист газ от белтъчни молекули.

Експериментирай!

Химичният метод е много груб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
От къде знаеш?Да не би да имаш опит в областта?Аз тръся в-во което не руши днк-то ,а само лепидният слой.

Такива данни подават лабораториите - ДНК веригите са изпокъсани.

Вместо да търсиш "философския камък", помисли!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Момчета, следя дискусията ви от началото и се начетох на глупости!

ДНК се изолира в "меки" условия: слаби реактиви, центръфугиране (с цел утаяване на макро моликулите) и се съхранява при стабили стойности на средата (не е задълвително да е криогенния метод).

Какви са тези методи или идеи за използване на вакуум или електричество и тем подобни!

Ако не ви е много спешно до няколко дни ще подготвя материал за методите и похватите за изолиране на ДНК моликули.

enerei, ако обичаш, не пиши глупости! Това е нещо което ти е не познато и нямаш нувните познания!

Не знам от къде черпиш инфо, но тези твои идеи са в сферата на алтернативната биология.

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Остави ги да си приказват. Може после да отворим тема бисери и да преместим най-силните им изказвания там! Аз искрено се забавлявам като ги чета... просто се наслаждавам докъде човек може да достигне в невежеството си, когато има богато въображение. :)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Теб все още те помня(хехе ,че и няма да те забравя).В твойте очи може би съм Дон Кихот на биологията ,но мога и аз да направя нещо велико.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Теб все още те помня(хехе ,че и няма да те забравя).В твойте очи може би съм Дон Кихот на биологията ,но мога и аз да направя нещо велико.

Борбеният дух е добро качество.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина забавно. Дон Кихот казваш..., на мен повече ми прилича на главния персонаж от "Писмо до учения съсед" на Чехов. Ей ТУК можете да го прочетете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

изолирането на ДНК очевидно е изключително сложен и мистериозен процес, но ако електрическото поле вув вакум е твърде екзотично за вашия вкус, винаги можете да използвате Qiagen Spin columns . За незапознатите, изолационните колони са просто 2-3 мл тубички с матрица, която хваща ДНК-то- първо слагате материала в колонката, няколко центрифугации, няколко промивания с буфери, после слагате вода или ТЕ, което минава през матрицата и обира ДНК-то. Ако имате прилична лабораторна техника, полученото ДНК ще е доста чисто. Няма го онзи "wоw" момент, които се получава при фенолната екстракция, когато виждате молекулата ДНК да се утаява при добавянето на етанол, но това е то, модерния свят.

Voila!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Пълно е с китове за тази цел - qiagen например.

Но акто ти трябва за PCR, понякога можеш да минеш и без никаква излоция.

Амплифицирал съм почти 4000 бази репликон от единствено соникирани в PBS клетки (все пак ти препоръчвам да следваш протокола, де) :)

Как да изолирам ДНК лесно и без феноли и силни киселини.Става ли с белина или нещо подобно?

mail1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

http://learn.genetics.utah.edu/content/lab...traction/howto/ пробвай го това, изглежда забавно :)

иначе аз за пср ползвам протокол с лизис солюшън и протеиназа, после фенол-хлороформ, центрофуг - днк остава в горния слой, после добавям изопропанол да я преципитира, центрофуг, хвърляш супернатантата (днк е в утайката) после отмивам изопропанола с етанол и воала

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пълно е с китове за тази цел - qiagen например.

Но акто ти трябва за PCR, понякога можеш да минеш и без никаква излоция.

Амплифицирал съм почти 4000 бази репликон от единствено соникирани в PBS клетки (все пак ти препоръчвам да следваш протокола, де)

това ме заинтригува. трябва да го пробвам някои път, най-вероятно когато вече не се занимавам с CNVs и не ми трябват супер-оптимизирани PCRs за измерване на количествата ампликони. дали може да стане ако просто минеш клетките през спринцовка, както със РНК изолация?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...