Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

Всеки, който има въпрос за монети да ги задава в тази тема!
------

Здравейте! Намерих си монета и бих искал да знам каква е и, евентуално - колко струва. Но по-важното, все пак, е - каква е. Благодаря ви предварително!

IMG_0192.JPG

IMG_0193.JPG

Хмммм, старичка ми се вижда, бая древна. Може и отпреди средновековието да е, но го казвам с уговорката, че не съм никакъв познавач.

Монетата е елинистична - това от буквите. Но надписите не са добре четливи. Предполагам, че вдясно от фигурата в цял ръст пише "балилеос", т.е. цар. Вляво би трябвало да е името, но не е цялото. Ще рече, че най-вероятно е някъде от ІV-Ів. пр.н.е. Но може да е някаква имитация.

Малко информация къде е намерена би била много полезна - по това време монети са секли трак. царе, мак. царе, гръцките полиси и колонии.

Razbrah kakva e monetata mi. Namerih 4ovek, koito mi kaza, 4e tova e tetradrahma, se4eni sa po vremeto na Aleksandur makedonski, t.e. 220BC. Moqta oba4e ne e istinska, tui kato istinskite sa sreburni i nqkakvi drygi (da ne govorq ponasluka), puk moqta bila ot tsam. Interesnoto be6e, 4e toi mi pokaza istinski tetradrahmi, no ne ot sreburnite, mnogo malki nqkakvi bqha. Az razbrah kakva e, pi6a tova, ako nqkoi iska da znae otgovora na moeto dopitvane. I blagodarq za otgovorite :)):

---

Превод:

Успях да разбера каква е монетата ми. Открих човек, който ми каза, че това е тетрадрахма, сечена по времето на Александър III Македонски (ок. 220 г. пр. Р. Хр.).

Моята монета обаче не е истинска. Истинските са предимно сребърни (но не - единствено), а моята не е.

Този човек ми показа истински тетрадрахми, но не - сребърни. Освен това, бяха малки.

Пиша всичко това за тези, които биха се заинтересували. И благодаря на всички за отговорите!

---

Бележка от модератора:

Младежо, ако обичаш, пиши на кирилица!

Редактирано от П. Теодосиев

49320_080.JPG

49321_086.JPG

Някой може ли да ми каже каква е тази монета? В един сайт намерих снимка и мисля че е същата монета като моята. Тетрадрахма от II-I в. пр. Хр. , мисля че е сребърна. Надявам се някой да може да ми каже повече и евентуално колко струва. Благодаря предварително.

Zdraveite, namerih si moneta i iskam da znam kakva e i eventyalno kolko pari e. Vse pak po-vajnoto e kakva e. Mersi predvaritelno.

Превод:

Здравейте! Намерих си монета и бих искал да знам каква е и, евентуално - колко струва. Но по-важното, все пак, е - каква е. Благодаря ви предварително!

Монетата е на остров Тасос сечена през 2 в пр. н. е. На лицевата страна е Дионис, а на опаката - Херакъл и надпис на гръцки - Херакъл ще спаси Тасос. Не е много скъпа в това състояние. Струва между 50 - 80 лв. в България.

49320_080.JPG

49321_086.JPG

Някой може ли да ми каже каква е тази монета? В един сайт намерих снимка и мисля че е същата монета като моята. Тетрадрахма от II-I в. пр. Хр. , мисля че е сребърна. Надявам се някой да може да ми каже повече и евентуално колко струва. Благодаря предварително.

Вашата монета е римски сребърен денар на Фаустина Млада (FAUSTINA JUNIOR), по-малката дъщеря на Антоний Пий и Фаустина Стара. Омъжила са за Марк Аврелий през 145 г. Починала през 175 г.

Благодаря за отговора , но не разбрах има ли някаква стойност ? Или може би трябва да се обърна към антиквар?

Монетата ви в това състояние струва 5-10 лв.

Благодаря още веднъж за отговора. Бях любопитна да разбера дали е ценна. Открихме я заедно с една подкова в основите на къщата ни. Не знам защо са били сложени там. Къщата ни е най -малко на 50 год.

Благодаря още веднъж за отговора. Бях любопитна да разбера дали е ценна. Открихме я заедно с една подкова в основите на къщата ни. Не знам защо са били сложени там. Къщата ни е най -малко на 50 год.

Сребърната монета и подковата са сложени в основата на къщата за Щастие и Берекет (много пари в къщата). Това е стар български обичай и собственика е знаел това и ги е сложил.

Дано са били щастливи и богати през тези 50 години.

Здравейте ,и аз искам да попитам за една монетка.... :smokeing:

Качеството не е добро , но все пак ако някой успее да я разчете ,ще съм благодарен... :bigwink: :bigwink: :bigwink:

От зад ,въобще не мога да разбера ,какво има ,но ако е необходимо ще я снимам........

post-3500-1222582888_thumb.jpg

post-3500-1222583098_thumb.jpg

Да, от IV век - по-скоро втората му половина. За жалост точно легендата на аверса е повредена - разчитам само в началото D(ominus) N(oster), а също и P(ater) P(atriae) и AUG(ustus) - в края. Запазените по средата букви не мога да разбера, но ако се разчетат директно от самата монета с лупа вероятно ще хванем част от името. Мисля, че монетата е на Източната империя и иконографията е доста типична за Теодосий Велики, но не мога да бъда сигурен, защото същите елементи ги има още при Константин Велики.

На някой да му е известно нещо за древен слънчев часовнки намерен близо до Каспичан при разкопки това лято?

Същата монета я пуснах и в един друг форум ,за идентификация ,

там ми казаха ,че е на Констанций 2 ,най -малкият син ,на Константин Велики и Фауста........

Потърсих монети на същият император и действително доста прикича образа на него :smokeing:

Не разгадаемото изображение на реверса след справката с нета и хванатите контури ,предполагам с 99% сигурност изобразяват ;

-'' Войник с копие, пробождащ паднал конник''

Често срещан монетен тип. Констанции 2. Аверс: DNCONSTANTIUSPFAUG Rewers: FEL TEMP REPARATIO. единственото интересно за ме е монетрния двор, но в това състояние не е съществен. юПредположение за Тесалоника. Година 337-341 .

Zdraveite, namerih si moneta i iskam da znam kakva e i eventyalno kolko pari e. Vse pak po-vajnoto e kakva e. Mersi predvaritelno.

Превод:

Монетата е тетрадрахма на Тасос от II в. пр. Хр. На лицето е изобразен Дионис, на опакото Херакъл, а надписът е Хераклеус сотерос Тасион, т.е. херакъл спасител на тасосците

Понеже обичам да давам винаги сръвнително пълен отговор:

Държава Сикиониа ( SikYonia), монетен двор Секион, бронз 14 (мм)-номинал

Аверс: Гълъб лети наляво

Реверс: Е (гръцко С) I, в маслинов венец

Датировка около средата на 4-ти до 3-ти в пр.н.е

Не притежава невероятна нумизматична стоиност, цена няма да давам

Доста добро качество на монетата

Поздрави

Благодаря за поправката. Така или имаче се води Сакиония, а Сакион би трябвало да е от родфа на градовете държави, не знам, не съм специалист по география точно

:book:

Регистрирай се или влез в профила си, за да коментираш.

Трябва да имаш регистрация, за да може да коментираш.

Регистрирай се!

Регистрацията на нов акаунт в нашата общност е много лесно!

Нова регистрация!

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

За нас

Всяка помощ за нас е ценна и се надяваме с общи усилия да успеем да поддържаме това място на научни дискусии живо. Форум "Наука" е сред малкото активни форуми в България, изключително полезно и нужно място за свободна обмяна на мисли и знания.

baner_event_marco

За контакти: