Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

• Мнения 1,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Популярни мнения

Първо ти иде наум, че монетите са крадени заради СМИ, които демонизират колекционерите.Внушава се че монетите са ценни, много ценни и безценни, от изключително значение за науката.А алчните колекционе

Била е някога нещо подобно https://www.acsearch.info/search.html?id=334856, но не се вижда добре , на кой император точно е . Има и за почистване по нея и може би ще се разбере - https://www.acsearch.

А да знаете някакво приложение за айфончето , така докъто си ровя с пръстите на краката , в пясъка на Слънчев Бряг , просто да се сканирам и веднага да ми се покаже , къде на същия плаж лежи най-подхо

Posted Images

• Потребител

Колко грама е, диаметър?

Това е религиозен медальон с библейски сцени.Правени са от златари.Не се знае производителя.Служат за спомен ,като пендара за накит, при кръщене,......въобще за разни случаи в живота.Метала ми прилича на злато.

Преди 14 минути, vvarbanov said:

Колко грама е, диаметър?

Това е религиозен медальон с библейски сцени.Правени са от златари.Не се знае производителя.Служат за спомен ,като пендара за накит, при кръщене,......въобще за разни случаи в живота.Метала ми прилича на злато.

Ако е злато има много примеси, особено мед. И прилича на правено със щампа, не на ръка, виж венеца по края

Преди 4 минути, Captain Nemo said:

Ако е злато има много примеси, особено мед. И прилича на правено със щампа, не на ръка, виж венеца по края

И това дали ( и колко е злато) може лесно да се разбере като се намери обема и теглото на това нещо (специфично тегло ~20 грама см3)

• Потребител
Преди 3 часа, Captain Nemo said:

Капитане, виждам че се интересуваш от този монетовиден предмет. Ако имаш въпроси може да ме питаш.

Преди 11 минути, vvarbanov said:

Капитане, виждам че се интересуваш от този монетовиден предмет. Ако имаш въпроси може да ме питаш.

По-скоро интереса ми е базиран на това че именно металообработката ми е специалност :) Конкретния предмет не ме интересува като специфика

• Потребител
1 hour ago, Captain Nemo said:

По-скоро интереса ми е базиран на това че именно металообработката ми е специалност :) Конкретния предмет не ме интересува като специфика

Металолеенето влиза ли в кръга на интересите ти?Може ли да се направи идеална сфера на струг?А вътрешната част, черупка на идеална сфера, пак на струг, без програми.

• Потребител

Златно е със сигурност.

По-скоро няма много примеси - има контролна щампа - това между краката на Исус.

Ако се гледа с лупа или с добра снимка, е А 1 до 6 и означава каратите. Традиционно "Кръщенките" са 14 карата, поне тези който съм коментирал в другият форум. Разбира се срещат се и медни, месингови, позлатени и т.н. но те няма да имат контролната щампа. Така или иначе те са твърде често срещани за да са интересен монетовиден знак. Сцената е традиционно еднаква. Иначе vvarbanov е прав и има и други видове сцени, свързани с други религиозни празници, както и различни католически, който вече са правени за съответните манастири (и не са български).

Преди 9 часа, vvarbanov said:

Металолеенето влиза ли в кръга на интересите ти?Може ли да се направи идеална сфера на струг?А вътрешната част, черупка на идеална сфера, пак на струг, без програми.

Върбанов,

1. Идеални предмети могат да съществуват само в нашето съзнание (питай Рамус) Във физическия свят винаги работим с допуски, толеранси, грешки.

2. Сфера - може. По принцип идеята е че няма невъзможни неща на този свят, има само неудобни (примерно да правиш секс в люлка, с главата надолу). Всичко е въпрос на време и пари. За сфера на струг - да, с шаблон. Макар че аз не съм завършил за технолог а за конструктор

3. Пак отправка към Рамус - не може да няма "програма", дали тя ще е под формата на шаблон, сметки в мозъка на стругаря или на лист хартия, CNC няма значение. Всичко това са програми с помощта на които създаваме нещо :)

Преди 8 часа, roca said:

Златно е със сигурност.

По-скоро няма много примеси - има контролна щампа - това между краката на Исус.

Ако се гледа с лупа или с добра снимка, е А 1 до 6 и означава каратите. Традиционно "Кръщенките" са 14 карата, поне тези който съм коментирал в другият форум. Разбира се срещат се и медни, месингови, позлатени и т.н. но те няма да имат контролната щампа. Така или иначе те са твърде често срещани за да са интересен монетовиден знак. Сцената е традиционно еднаква. Иначе vvarbanov е прав и има и други видове сцени, свързани с други религиозни празници, както и различни католически, който вече са правени за съответните манастири (и не са български).

Между краката на Исус има корона, аз там щампа не виждам. И като казваш "14 карата" и "няма много примеси" си противоречиш тотално. 14 карата/24 * 100 = 58% чисто злато, останалите 42% са примеси.

По-добре питащия да отиде на златар за да проверят на камък, с киселина колко е златото (ако има въобще)

• Потребител

Тази корона е щампа, тя не е част от отливката. Слагала се е като контролна марка, гарантираща каратите, като сегашното 585 и т.н.

Вътре в короната е и маркировката с буквичка и цифра, но от снимката аз не виждам.

Разбира се, че най-добре е златар да каже, така или иначе тези Кръщенки нямат стойност над материала, т.е. пробите с камък, няма по никакъв начин да намалят стойността. Така или иначе досега всички с такива марки, който аз се е налагало да коментирам и са били проверявани, винаги са отговаряли на щампата. Естествено не мога да изключа напълно липса на някакви видове ментета, но все пак, тези маркировки са доста стари - края на 19-ти нач. на 20-ти век :)

За противореченето си прав, имах в предвид, че си има достатъчно злато. 14 карата си е доста прилична стойност за подобен предмет :animatedwink:

Преди 3 минути, roca said:

Тази корона е щампа, тя не е част от отливката. Слагала се е като контролна марка, гарантираща каратите, като сегашното 585 и т.н.

Вътре в короната е и маркировката с буквичка и цифра, но от снимката аз не виждам.

Разбира се, че най-добре е златар да каже, така или иначе тези Кръщенки нямат стойност над материала, т.е. пробите с камък, няма по никакъв начин да намалят стойността. Така или иначе досега всички с такива марки, който аз се е налагало да коментирам и са били проверявани, винаги са отговаряли на щампата. Естествено не мога да изключа напълно липса на някакви видове ментета, но все пак, тези маркировки са доста стари - края на 19-ти нач. на 20-ти век :)

За противореченето си прав, имах в предвид, че си има достатъчно злато. 14 карата си е доста прилична стойност за подобен предмет :animatedwink:

Гледайки предмета имам съмнения да е толкова стар, според мен е поне от 30-те години на миналия век (или даже по-късно) според мен е правено на щампа/преса и е масово производство. Но това може да се каже по-прецизно ако имаме снимки с високо качество. И макро на короната. Според мен короната има по-скоро религиозен смисъл, макар че може и да е марка (която обаче би изменила доста смисъла на сцената).

П.П. И доколкото имам спомени трицифрени марки се слагат на сребро и означават промилно съдържание. При злато се ползват други марки

• Потребител

100 % са масово производство. Както писах и вчера, аз съм виждал и сме коментирали много други в различни варианти на материала (месинг, бронз, мед с позлата и т.н.) Единствено не съм срещал сребърни - знам ли може и такива да има.

Може да е от 30-те, но не по-късно от 45-та. Това всъщност е символа на короната, т.е. това са маркировки на Царство (може би и Княжество) България за златни предмети. Преди във другият форум (визирам numizmatici.com) имаше качена една снимка от стара книга за означенията на маркировките и златното съдържание - търсих, но не я намирам. Все пак мисля по спомен че А4 беше 14 карата и пак по спомен, мисля че останалите който съм виждал са пак А4, но може да греша.

Всъщност ето една от аукциона, на която се вижда добре и марката, там също е А4:

https://auction.bg/Auction/3005495/Кръщенка-медальон-рождество-христово-14-карата-585

Преди 49 минути, roca said:

100 % са масово производство. Както писах и вчера, аз съм виждал и сме коментирали много други в различни варианти на материала (месинг, бронз, мед с позлата и т.н.) Единствено не съм срещал сребърни - знам ли може и такива да има.

Може да е от 30-те, но не по-късно от 45-та. Това всъщност е символа на короната, т.е. това са маркировки на Царство (може би и Княжество) България за златни предмети. Преди във другият форум (визирам numizmatici.com) имаше качена една снимка от стара книга за означенията на маркировките и златното съдържание - търсих, но не я намирам. Все пак мисля по спомен че А4 беше 14 карата и пак по спомен, мисля че останалите който съм виждал са пак А4, но може да греша.

Всъщност ето една от аукциона, на която се вижда добре и марката, там също е А4:

https://auction.bg/Auction/3005495/Кръщенка-медальон-рождество-христово-14-карата-585

Пак казвам че това е моя оценка (за годината на производство) базирана на развитието на технологиите по това време (металообработка). Интересно е в линка, който сте дал медальона е много близък по съдържание, но короната не е в краката на Христос. Освен това от другата страна детайлите са доста различни. Вероятно става дума за различни "серии" и/или различни щампи.

Ако питащия може да даде по-детайлни снимки (правени при дневна светлина за да се види по-добре цвета) може би ще можем да му представим по-добър анализ :)

Редактирано от Captain Nemo
  • Потребител
Преди 1 час, Captain Nemo said:

Върбанов,

1. Идеални предмети могат да съществуват само в нашето съзнание (питай Рамус) Във физическия свят винаги работим с допуски, толеранси, грешки.

2. Сфера - може. По принцип идеята е че няма невъзможни неща на този свят, има само неудобни (примерно да правиш секс в люлка, с главата надолу). Всичко е въпрос на време и пари. За сфера на струг - да, с шаблон. Макар че аз не съм завършил за технолог а за конструктор

3. Пак отправка към Рамус - не може да няма "програма", дали тя ще е под формата на шаблон, сметки в мозъка на стругаря или на лист хартия, CNC няма значение. Всичко това са програми с помощта на които създаваме нещо :)

1.Имах предвид дали на универсален струг (не програмен) може да се направи сфера и с каква точност.

2.По принцип идеята е да не се философства дали ще правиш секс надолу с главата.Парите не ме интересуват, времето също.Ако не знаеш, кажи,   дали си конструктор или технолог, няма значение.То и нумизмат не си, но даваш съвети за това те попитах.

3.Програмите в мозъка ти нямат значение, може да ползваш колкото искаш.Не ме интересува философската страна на въпроса, а практическата.

Редактирано от vvarbanov
Преди 6 минути, vvarbanov said:

1.Имах предвид дали на универсален струг (не програмен) може да се направи сфера и с каква точност.

2.По принцип идеята е да не се философства дали ще правиш секс надолу с главата.Парите не ме интересуват, времето също.Ако не знаеш, кажи,   дали си конструктор или технолог, няма значение.То и нумизмат не си, но даваш съвети за това те попитах.

3.Програмите в мозъка ти нямат значение, може да ползваш колкото искаш.

1. Може, с шаблон. За точността зависи от много фактори, материал от който се прави, нож, скорост, прецизност на шаблон

2. В голяма грешка сте, именно философската страна на такива въпроси може да ви обясни много неща. Говорейки за пари и време една сфера можете да направите за 10 лева и 15 минути. Съвсем различна за 1 милиард лева и една година време

3. Отново не успявате да видите общото. Това са все програми, независимо дали са в мозъка или са в компютъра на CNC.

И отговора е - да. Колко прецизна... вижте точка 2

• Потребител
Преди 2 минути, Captain Nemo said:

1. Може, с шаблон. За точността зависи от много фактори, материал от който се прави, нож, скорост, прецизност на шаблон

2. В голяма грешка сте, именно философската страна на такива въпроси може да ви обясни много неща. Говорейки за пари и време една сфера можете да направите за 10 лева и 15 минути. Съвсем различна за 1 милиард лева и една година време

3. Отново не успявате да видите общото. Това са все програми, независимо дали са в мозъка или са в компютъра на CNC.

И отговора е - да. Колко прецизна... вижте точка 2

Вече казах, че времето и парите не ме интересуват, само крайния резултат.Както и какви и колко програми в главата си ще ползвате. Не става въпрос за струг с компютър.Ама аз вече ги казах май тия неща.

• Потребител
Преди 8 минути, Captain Nemo said:

Пак казвам че това е моя оценка (за годината на производство) базирана на развитието на технологиите по това време (металообработка). Интересно е в линка, който сте дал медальона е много близък по съдържание, но короната не е в краката на Христос. Освен това от другата страна детайлите са доста различни. Вероятно става дума за различни "серии" и/или различни щампи.

Ако питащия може да даде по-детайлни снимки (правени при дневна светлина за да се види по-добре цвета) може би ще можем да му представим по-добър анализ :)

Със сигурност има различни щампи, т.е. не са производство на един производител, а дори да са на един той е ползвал различни копюри. Така или иначе твърденията ти са верни, т.е. това е масово производство. Никога обаче не съм се старал да правя анализ дали са характерни само за католическите райони или са били мода навсякъде. За годината отново, може да се каже че си прав - реално никой не знае точно кога се появяват, но ако съдя чисто нумизматично по монетите или имитациите който има с тези маркировки (щампи), то то е в този диапазон, или по-конкретно между 1905 (от тогава са първите типове пендари имитиращи монети на Александър II, следват тези на Фердинанд и Франц Йосиф) и завършим с около 1925-30 (има няколко вариаци по-редки пендари с Борис и Симеон). Разбира се това е от тези при който има някаква датировка, и доколкото може да и се вярва (пендарите не са законно платежно средство, еднотипни и няма гаранция че като е упомената 1905, не се емитират в 1938 примерно). Все пак най-вероятно тясната граница в която може да се вкарат е 1905-1930, без това обаче да може да се потвърди на 100 % (това е като инфо кога се среща масово щампата за златото)

Щампата естествено винаги е на различно място. Тя се поставя допълнително, никога не е на еднакво.

• Потребител

Благодаря на всички. Няма как да снимам коронката, но на нея има печат ( A4)  3.10гр. и е абсолютно същата която е показал линка roca (  https://auction.bg/Auction/3005495/Кръщенка-медальон-рождество-христово-14-карата-585 ) само където има дупка . Благодаря Ви !!!!

• Потребител

А1 трябва да е 23,65 карата или да отговаря на проба 986.

Все пак съвета ми е да се провери при златар последното, тъй като мисля че всички който съм виждал с печат са били А4, но това не е гаранция че не е имало А1. Просто за каратите, златаря ще бъде най-полезен. Освен това щампата е доста малка и А1 и А4 се различават трудно

• Потребител
Преди 21 часа, Captain Nemo said:

"Може, с шаблон" е достатъчно.   Факторите които си посочил не са единствените които влияят на точноста,тя зависи още от вида на шмиргела на който точиш ножовете, абразивния камък,марката на струга, износването на челюстите, оборотите ,стъпката, ъгъла, температурата, влажността на въздуха,мотивацията на оператора, дали е фрустриран, правил ли е секс скоро надолу с главата.То има още много. За постигането на точност се имат предвид оптималните фактори. Видовете фактори и подбора им за постигане на необходимата точност са задължение на оператора.Мен ме интересува крайния резултат

Тука сте в голяма грешка!Това се нарича финансова страна на въпроса и срок за изпълнение.Философската страна на точка 2. се изразява в празните безсъдържателни приказки и разсъждения.

Примера е неудачен.Най общо може да се каже че в мозъка има знания, които са резултат на познавателната дейност.   Компютъра следва стриктно програмата. Човек разсъждава и стига до умозаключение което представлява ново знание, Тоест може да подходи творчески към въпроса.Творчеството не е програма .Приказките за програми в мозъка на оператора, спадат към празните брътвежи като при точка 2.

Редактирано от vvarbanov
1 hour ago, vvarbanov said:

"Може, с шаблон" е достатъчно.   Факторите които си посочил не са единствените които влияят на точноста,тя зависи още от вида на шмиргела на който точиш ножовете, абразивния камък,марката на струга, износването на челюстите, оборотите ,стъпката, ъгъла, температурата, влажността на въздуха,мотивацията на оператора, дали е фрустриран, правил ли е секс скоро надолу с главата.То има още много. За постигането на точност се имат предвид оптималните фактори. Видовете фактори и подбора им за постигане на необходимата точност са задължение на оператора.Мен ме интересува крайния резултат

Тука сте в голяма грешка!Това се нарича финансова страна на въпроса и срок за изпълнение.Философската страна на точка 2. се изразява в празните безсъдържателни приказки и разсъждения.

Примера е неудачен.Най общо може да се каже че в мозъка има знания, които са резултат на познавателната дейност.   Компютъра следва стриктно програмата. Човек разсъждава и стига до умозаключение което представлява ново знание, Тоест може да подходи творчески към въпроса.Творчеството не е програма .Приказките за програми в мозъка на оператора, спадат към празните брътвежи като при точка 2.

Върбанов, то точността зависи и от взаимното разположение на два електрона. И не, не са негово основно задължение. Това трябва да го мисли технолога!

И щом не можете да погледнете абстрактно на нещата най-добре си въртете шпиндела, надувайте си бренера и се радвайте на живота

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...