Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

Имам я от години,като малък си я намерих,и ми е интересно каква е,интересувал съм се и преди,но не съм получавал каквато и да е информация,ще се радвам ако някой каже нещо за нея.Според мен е доста стара,но знам ли ..

http://imageshack.us/f/837/14052011557.jpg/

http://imageshack.us/f/41/14052011559.jpg/

със здраве !

Редактирано от dib1991

Е значи не си питал на правилното място :whistling:

Римска империя, император Константин Велики (307-337). Тази е с датировка между 330-337, тъй като монетният тип на гърба е ваведен през 330. Номиналът е Бронз 3 (между 21-17 мм). Монетарницата доколкото успях да видя след усветяване на снимката (тъй като е отдолу на задницата) е на най-вероятно Сисция, което не е чак от невероятна важност, просто като допълнение.

Поздрави.

Моля някой от модераторите я премести във правилният раздел все пак :)

благодаря за информацията :) а и да попитам има ли някаква.. как да кажа,не финансова,а морална стойност,или има безброй намерени такива монети

Редактирано от dib1991

Има милиарди такива. Всъшност точният тираж е неизвестен, просто няма как, но ще ти кажа какви са общо взето нещата.

Тези монети са един тип, като обикновенно разликата са дребни детайли (да речем едно знаме, или върхове знамена, върхове копия и т.н.) и единствената значителна разлика е надписа в отреза. През 4-ти век РИМ има голяма територия с много монетни дворове (всъшност над 30). Те имат различни съкращения по това се различават. Всеки монетен двор е имал по няколко официни (монетарници), обикновенно 4-ри, като при да речем Константинопол и Рим се говори за числа между 6-10. Та чисто хипотетично 30 двора с по 4 официни са 120 официни по 365 дни са 43800 по 7 години само за Константин Велики (защото се секат и при други) 306 600броя, ако всяка официна е сякла само по една на ден...

Разбира се има редки официни, редки монетни дворове, Като Лондон, има и супер банални като Сисция и Казик. И вярвай ми не са секли по една на ден. Смята се че тиражите им са над десетки милиони.

Все пак тази изглежда запазена (в известна степен). Надпиши на едно лисче инфото от първият пост и си я запази за спомен. А можеш да и купиш и капсулка за монетки , продават из auction.bg на сравнително ниски цени, така ще се запази по-дълго в добро качество.

Здравейте,моя дядо ми подари такава монета и каза да я пазя и да я закача на врата си, за да ме пази и тя.

Монетата на снинмката не е моя свалих я от интернет,защото ако я снимам няма да се вижда така добре,е моята е същата,само че с дупка за да я закача на врата си.

Проверих в много сайтове има нейни снимки но не пи6е нищо за нея,знам само че е арабска и ако някой би ли ми превел какво пи6е на нея.

Благодаря ви предварително

post-10433-066389400 1306577238_thumb.jp

post-10433-032623200 1306577257_thumb.jp

"Пише", а не "пи". :):) Това младежта много обичате 6-тиците, и правилно, ама не когато заместват буквата Ш.

Не му разбирам много, но според мен монетата е турска и е от късно султанско време, съдейки по петолъчките по нея, или арабска от 20-ти век. Има един човек тук, който може да ти я разчете, но да видим дали ще влезе.

Щом е подарък, пази си я, на какъвто език да е :)

Османска империя, Абдул Хамид II (1876-1909), с монетен двор на Константинопол. Номиналът е 1 куруш и има-няма 1 грам сребро в нея. С две думи е безценна, предвид милионните тиражи. Т.е. всяка година се издават емисии, тази на снимката е с емисионна година 23 или 1898 по нашето летоброене и само от 23-та година има отсечени незначителните 3 760 000 броя. Разбира се шансът твоята също да е от 23-та емисионна година е сравнително малък на фона на още 25 такива, и при все това че има и такива с тираж около 12 милиона, но това реално е без значение.

Така или иначе след дупката това вече е "бивша" монета, и можеш да го наричаш: украшение, подарък сувенир, но не и монета ;) Запази си я за спомен

А за другото..идея нямам как една монета ще те "пази" но... :whistling: А и какво пише, няма да ти е интерестно, но със сигурност не е "Господи, пази притежателят ми"

Извинявам се за ''6'' но ме разбрахте.

Надявам се някой да отговори,що за монета е и какжо пише на нея

Благодаря за бързия отговор,чакам човека с нетърпение.

До скоро!!!

Аз също се надявам скоро човекът да влезне :whistling:

Щом ви е толкова интересно:

Страна 1:

всичко над символът с чертата се превежда грубо като "отсечена с благословията на"

Отдолу е надписът за монетен двор (в случеят Константиние (Константинопол)

Най-отдолу 4-те символа са годината на встъпване на власт на владетеля ( в случея 1293 по Егира или 1876 по нашето летоброене)

Стрна 2:

Символът в средата се нарича "Тугра" и калиграфски монограм на изписване на името на владетелят и титлите му, като допълнението в дясно от него също е част от туграта. При всеки владетел е индивидуална.

Под нея е изписана емисионната година, в случея 23-та.

Звездичките са си звездички и те това е :) Не е много сложно, но все пак се изискват минимални познания отностно годините, номиналите (който обикновенно не са изписани) и хронологията и тугрите на султаните.

Благодаря!

Някои спомена,че няма да ми е интересно,но всеки си има интереси и това е един от моите.

Все пак е от моя прабаба и бих искала да знам,що за монета е!!!!

Може и да си внушавам,но от както я сложих,се чувствам много по-добре имам и късмет спечелих пари на една игра :),от нея или не, чувствам се късметлийка :) :)

Редактирано от Nikoq

Щом се чувстваш добре, носи си я :))

Иначе от обективна страна, благодарности на roca - турска монета от 1876 г.

Аз също се надявам скоро човекът да влезне :whistling:

Е явно са двама. :)

Редактирано от КГ125

Здравейте. Наскоро ми попадна една монета, която не мога да определя каква е. От едната страна има изобразен мъж със очила, а от другата страна има два слона, застанали един срещу друг със вдигнати хоботи, а зад тях има някакви дървета. Монетата в средата е жълта, а външния край е сив. Няма никакви цифри по нея. Има само някакви арабски йероглифи. Моля помогнете. При първа възможност ще я снимам и покажа.

Преди два дни, докато се разхождах из улиците на един неголям град в нашата родина, попаднах на следното нещо:

post-6929-043259700 1318250867_thumb.jpg

post-6929-084840400 1318250873_thumb.jpg

Веднага реших да задам въпрос в най-любимия форум :) - Каква е тази монета? (Диаметър ~2см)

Денар на Гордиан III (238-244). Предполагам че монетният двор е на Рим около 240 г.

Опитай да я почистиш внимателно като примерно я повъриш извесно време във вода и я забърсваш с парцалче. Точно тези черни окиси не са от най-привликателните, но ако не успеят да се премахнат така, но опитвай по-добре други методи :)

За съжаление тази ще е като стреляне в тъмното........

Прилича на Север Александър и на Августа Траяна, ама първо не зная дали Авгутса тРаяна има отсечени емисии при него и второ не съм сигурен за Север Александър...

Иначе Градът според мен е Августа Траяна.. Няколко Града отсичат емисии с този култ: Пауталия, Сердика, Филипопол, Августа Траяна и Хадрианопол, доколкото ми е известно..

От тях надписа най-много Докарва на AIANHC.

За императора го гледам само на бюст тъй като от надписа нищо не различавам като хората.

Два варианта:

1. Потърси корпуса на Августа Траяна от 1991, немски или Каталога на Върбанов..

2. Опитай да разчетеш надписите или това което има от тях ;)

С това мога да помогна към момента

Мушмов е доста непълен в това отношение. От 1912 досега има доста обнародвани нови попънения ;)

А иначе надписите бха показали най-добре, тъй като ако е младежки бюст на Каракала, нищо чудно и на двама ни да прилича на Север Александър...Просто наистина не разчитам нищо на аверса..иначе бих опитал съм по-конкретен

Ок, понеже наистина нямам нищо общо с иманяри и нумизмати и понеже ми падна съвсем единична монета, както виждаш, питам в съвсем непрофилен форум. Кой е авторитетния български нумизматски форум и уместно ли е да питам там.

Никой никъде не е казал че за да намери човек антична монета в България трябва да е Иманяр! България е разположена на такова място че само ако ходиш по улицата може да намериш нещо на 2, 5 или 20 века. Е надявам се от утре няма да виждам стотици хора забили глава в земята :bigwink:

Има няколко профилирани или полупрофилирани форуми занимаващи се с нумизматика като на наука и хоби. Мисля че всички ще излезнат още на първата страница на гугъл така че смело :)

Поздрави

И според мен монетата е от Августа Траяна, а на лицето пише "AVT M AVPH ANTΩNEINOC" (или някой от подобните варианти), тоест монетата е на Каракала.

Справка:

http://www.wildwinds.com/coins/greece/thrace/augusta_traiana/t.html

Редактирано от Зитко