Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

дам, първото си изглежда абсолютно лято менте :)

Второто изглежда като орязани 8 реала, ама не бих могъл да кажа ново ли е или оригинал..при всички тези орязвания, може и някой нов сувенир да е  :)

Я, и още имало - https://www.acsearch.info/search.html?term=Maximinus+I+Anchialus+galle&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=

Гледам , гледам , гледам - пък тези монети стари , ръждясали , все едно са на 1800години , а твоята - млада лъскава хубавица , тийнейджърка , като почти на 18  ....  или пък , почти на осем ...

Баща ми я е получил преди близо 30 години и я е лъскал ,лъскал , лъскал със сода и четка ,за да е толкова млада и хубава като тинейджърка. А аз съм тук в този форум ,защото нищо не разбирам ,но уважавам Вашето мнение. :)

Е, колега , като каза , че не разбираш - нали не мислиш , че аз съм уникален спец нумизмат - виж , монетата може би е истинска , а аз изказах мнение , че е менте . Затова е форума - да водим разговор , да изказваме мнения и да обменяме някакъв опит . Моето мнение е , че монетата, преди почистването е била като манекенка (май в главата ми циркулират повече образи на хубави жени , отколкото на монети),  интересно - няма нищо общо със случая, но и аз , преди 30 години бях симпатяга , а сега съм малко плешив , късо остриган и леко брадясал , наподобявам Джейсън Стейтън , но той не ми е брат , защото е по-голям от мен с шест месеца , а и двамата сме родени нормално. Май малко се отклоних от темата и ще се завърна с едно неприятно сравнение --  содата и киселината не прощават на бронзова монета , както дрогата на някои мои познати и приятели. Какво да се прави - и в двата случая обратен път няма , стореното - сторено

Моля да ми отговорите какви са тези 3 монети. Първата според мен е 1 денариус на Цезар, втората е някаква османска, а третата за мен е енигма. Предварително Ви благодаря.

20190811_234706.jpg

20190811_234746.jpg

Здравейте,

Първо искам да благодаря на всички които допринасят за този форум. Винаги е удоволствие за мен да отворя тази и няколко други теми и да понауча по нещо ново за монетите. Въпросът ми тук е по-скоро до колко тези две монети изглеждат автентични ако може да се съди по снимките, защото изглежда ясно, че са грошове от Иван Александър. Придобити са за доста незначителна сума от E-bay(което допълнително допринесе за съмнението в автентичноста) и двете са между 19 и 20 мм в диаметър, на тегло едната е 1.2г другата 1.4г не реагират на магнит.

grosh 1of2 A.jpg

grosh 2of2 A.jpg

grosh 1of2 B.jpg

grosh 2of2 B.jpg

Каква е тази монета? Незнам, но на този въпрос винаги пъвото което ми иди на ум е, КРАДЕНА. После плоска, мръсна, непрочитаема, стара, оръфана и др. Не е ли по подходящо да се пита от кой век, от кой владетел, от кой исторически период и тнт. е тази монета?

Друго. Има вече софтвери които от танто точки могат да разпознаят лица, предмети...

Няма ли БГ. Форум такава възможност за услуга, на такива въпроси /срещу заплащане/ да изтегля такъв софтвер и с камерата на айфончето да сканирам монетата и да ми даде информация....

Така ровещ в горещият пясък с пръстите на краката на плажа в Слънчев бряг веднага мога да определя дали съм намерил златото на Дарий или са ме минали онез цигани продаващи лакирани охлюви черупки....😆

Преди 5 часа, Skubi said:

Каква е тази монета? Незнам, но на този въпрос винаги пъвото което ми иди на ум е, КРАДЕНА. После плоска, мръсна, непрочитаема, стара, оръфана и др. Не е ли по подходящо да се пита от кой век, от кой владетел, от кой исторически период и тнт. е тази монета?

Първо ти иде наум, че монетите са крадени заради СМИ, които демонизират колекционерите.Внушава се че монетите са ценни, много ценни и безценни, от изключително значение за науката.А алчните колекционери ги крадат от където им падне и търгуват с тях. Обикновено хората които питат, не се занимават с монети и не могат да формулират точно въпросите си.Обаче от практиката знаем, че става въпрос за идентификация. След като се определи каква е монетата, накрая питат колко струва.

Преди 5 часа, Skubi said:

Друго. Има вече софтвери които от танто точки могат да разпознаят лица, предмети...

Няма ли БГ. Форум такава възможност за услуга, на такива въпроси /срещу заплащане/ да изтегля такъв софтвер и с камерата на айфончето да сканирам монетата и да ми даде информация....

Няма такъв софтуер! Изглежда има някакви пречки за да се направи.Иначе би било чудесно да има такава търсачка.

То и сега има доста търсачки, където можеш да вкараш номинала, видът на метала, част от надписите, атрибутите на владетеля или другите персонажи, позите,...абе каквото виждаш.Те са добро помагало в някои случаи. Всеки може да се научи да ги ползва ,но трябва време. Най лесно става, когато човек има познания в нумизматиката.  

Ето такава търсачка.Това е архив от аукциони за монети.  https://www.acsearch.info/search.html?term=++Ivan-Alexander&category=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&order=0&currency=usd&company=

То и направо с гугъл може да се търси.  https://www.google.com/search?q=coin+Ivan-Alexander&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiwgsS11__jAhWEfZoKHZKeAA0Q_AUIESgB&biw=1504&bih=725

Редактирано от vvarbanov

А да знаете някакво приложение за айфончето , така докъто си ровя с пръстите на краката , в пясъка на Слънчев Бряг , просто да се сканирам и веднага да ми се покаже , къде на същия плаж лежи най-подходящата жена за мен , щот съм вече с трета , ма, кат гледам и нея ще сменям скоро ...

Златото в нея + максимум 10 %....най-добре при златар да види дали реално е 22 карата или е нещо друго, понеже изглежда да е такава щампата, но

Първата е византийски Фолис, на Юстин или Анастасий (okolo 491-530) Отсечен в Константинипол.

Втората е османска, Може би 2 куруш (ако е 44 мм), на Селим III (1789-1807), отсечена в Истанбул

Някой  се е учил да гравира!

Заради лошото качество на снимките не мога да кажа дали е изтрита антична монета или нейното съвременно копие.Ако пукнатината ,която води началото си от гурта е запълнена с метал(както се вижда?), значи е модерна отливка.Оригиналът би трябвало да е римска сестерция или дюпондий.