Отиди на
Форум "Наука"

Отваряне на досиетата.


Recommended Posts

  • Администратор

Според вас трябва ли досиетата на агентите на бившата ДС (държавна сигурност) да бъдат отворени пред всички?

Една прясна новина:

В Шуменския университет има сътрудници на ДС

Сред преподавателите в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" има сътрудници на Държавна сигурност. Това заяви ректорът на висшето учебно заведение - професор Добрин Добрев.

Той обаче е категоричен, че няма да позволи колегите му да бъдат репресирани за това. Според професор Добрев, трябва да бъдат отворени досиетата на всички хабилитирани преподаватели в България.

В Шуменския университет изнасят лекции трима или четирима преподаватели, които са сътрудничили на Държавна сигурност. За връзката им със службите знаят почти всички техни колеги.

Според ректора на Шуменския университет агенти на Държавна сигурност има и в други висши учебни заведения в страната.

Проф. Добрев твърди, че учените в България ще спечелят, ако бъде разкрита цялата истина за тях. Затова на заседание на академичният съвет в края на миналата седмица, той поиска да бъдат отворени досиетата на всички ректори и хабилитирани преподаватели в страната.

Източник: http://btv.bg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отдавна трябваше да стане това. За съжаление най-важните от тях, които касаят личности от новата ни и най-нова история отдавна са унищожени. Така че какъв е смисала? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E, все е нещо.

Макар, че, и тук както къде ли не са възможни опасни залитания. Всяка държава си има такива органи, те така си работят. Това е нещо като оръжието. Системата се изгражда и си функционира и в крайна сметка учстващите в нея нямат чак такава вина, с две изключения - ако са нарушили самите тогавашни закони /например, и тогава пишеше, че има свобода на словото, но ако са преследвали някой, защото само е изразявал мнение - пардон, да си носят моралната отговорност/; - в особено драстични случаи на посегателства и морално низки действия /има такива/.

Няма нищо опасно в това, това са минали периоди, вече е история и е време тя да се знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Какви са тия приказки че се разбива националната сигурност.

Тук говорим за доносници.Представи си ситуацията,аз съм доносник и като съм ти на гости спира тока и ти се изпускаш ,,Мамка им тия са пълни некадърници,,.После аз пиша че проявяваш съмнения в правилния курс на партията и правиш клеветнически изказвания за народната власт.

После ти отиваш в затвора ,а на мен ми плащат.

Точно това е ставал и тия хора не бива да бъдат жалени.

Нека се отворят всички досиета докрай и да се приключи веднъж завинаги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чувал съм че на някои им плащали на хонорар и за да изкарат повече пари са си измисляли донуси. За някои са плащали по 100 кинта.

Те такива работи трябва се знаят!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цялата тая работа, според мен трябваше да стане в началото на 90-те години, нооо.....

Колкото по-рано, толкова по-добре. Много от най-важните досиета са унищожени, но все пак трябва да отворим останалите.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Трябва да ги отворят за да се види кои бяха доносниците , който клюкареха като луди и казваха дори лъжи . За пример мога да дам един пловдивчанин живеел в София - извесният музикант Сашо Сладура ( има паметник до античния театър )

Казал един виц за Сталин и някой от ДС казал че е говорел неща против комунистическият идеал и се е съмнявал в успеха на комунизма . Сашо Сладура отива в трудов лагер там умира и става храна за прасетата .

ДА ГИ ОТВОРЯТ

СВОБОДА И ЯСНОТА !!!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...