Отиди на
Форум "Наука"

Коя според вас е най-великата историческа личност?

Recommended Posts

• Потребител
Преди 3 часа, Ниkи said:

Да не се правя на големия "невролингвист" :), но и аз съм останал с такова впечатление, че "процесора на видеокартата" директно командва изпълнителните органи. Само не знам дали същевременно праща инфо до "главния процесор" или той разбира постфактум :).

Иначе, за липсата на свободна воля, имах в предвид от физична гледна точка (всеки бъдещ ход на всяка една вещева частица вече е предначертан)

Това, според мен, е едно от неправилните тълкувания от "физична" гледна точка. Пренасят се човешки качества на неодушевените  предмети-обекти. Те могат само да реагират на атакуващите ги полета - имат "рожденна" характеристика, но нямат собствена "воля" за представимост - напук на измененията на околна среда. Не вземат собствени решения за поведение, които да не зависят от измененията на параметрите в околността им.

(Понеже има особеност със спина на електроните и мат.моделът им за описание на поведение. Работата е там, че частиците се раждат по двойки и при движения в изпитвателно поле има "предопределена" рожденна посока на спина - тоест, едната частица по-често ще е с насочен спин "нагоре", докато другата - по-често ще е със спин "надолу". Илюзията за "човешко управление" е, че тези спинове може да се измерят едновременно... Не може! - измерване означава, че частица е погълнала фотон от изпитващо поле и тогава придобива "точна" посока, което придобиване е енергетично изгодно за непрестанното й образуване в тази среда. Това важи за всяка от частиците - различни са фотоните, които се поглъщат. И пак - повечето регистрирани частици със спин "нагоре" ще са със спин нагоре и тези "надолу" - ще са със спин "надолу". Тези които са в междинно състояние спрямо посоката на изпитвателното поле - зависят от фотон, който ще погълнат и с някаква вероятност, ще се "прибавят" към регистрираните с точен спин. Ето, от тук е и илюзията, че Човек можел да управлява по свой избор, квантовите процеси.)

За мозъка - няма значение, в кой момент (не с патологично закъснение или изменение, а естествено) "пристига" информацията до него - важно е да пристига. Чак тогава може да проявява "свободна воля" (дали да се изпикае на площада публично или не?!), което поведение, може да е в разрез с позивните сигнали от органите за извършване на естествени усещания-нужди - т.е. - естественото поведение може да се регулира разумно, в някакви граници. Забавата на обработка на информация не отнема свободната воля.

(вече съм го писал по-рано, майтап от текст на песен: Татуирах си часовник и за всичко закъснях! :girl_witch:)

...

• Мнения 877
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Популярни мнения

Донякъде имате резон, но...Велик не е задължително да означава добър, благороден, хуманен , благотворителен !  Различни епохи, различни мирогледи, догми, нравствени ценности.  Велика личност това е чо

Де да се бяхме отдалечили..... То направо се изгубихме в недрата на тъмната гора на баба Яга ....Такова омазване ....10 страници Makebulgar обяснява разпалено  как няма бог , богове , никога не е имал

Правиш елементарна логическа грешка. Единствените факти налице са, че науката още не е доказала съществуване/несъществуване на богове. Но  да екстраполираш това знание към бъдещето, е грешка. "Аз нико

Posted Images

• Потребител

Ето и едно проучване което можело да "преобърне" отдавнашна парадигма в космологията (потвърждение - по методология наука).

https://megavselena.bg/novo-otkritie-mozhe-za-preobarne-kosmologiyata-takava-kakvato-ya-poznavame/

Ново откритие може за преобърне космологията, такава каквато я познаваме

E3TpuXnX0AEfiRB.png

В извънредни новини, които могат да нарушат космологията, каквато я познаваме, екип от астрономи заявява, че е открил „гигантска дъга“ от галактики, простираща се на повече от 3 милиарда светлинни години.

Но докато галактическите клъстери са нещо обичайно, новото откритие изглежда нарушава космологичния принцип или идеята, че материята се разпространява в пространството хомогенно. Ако обаче дъгата на галактиките се окаже реална, това може да повлияе на нашето разбиране за Вселената.

Science News съобщава за откритието, което екипът от астрономи обяви на неотдавнашна пресконференция. Алексия Лопес, космолог от Университета на Централен Ланкашър в Престън, Англия, ръководи екипа. И Лопес ясно казва: Това откритие може да е много голямо нещо.

Потвърждението на това откритие „би преобърнало космологията, каквато я познаваме“, казва Лопес пред Science News. „Нашият стандартен модел, би се провалил, когато се опита да обясни дъгата на галактиките, добавя космологът“.

Дъгата на галактиките, която Лопес и нейните колеги просто наричат „Гигантската дъга“, нарушава космологичния принцип поради голямата си хетерогенност. Космологичният принцип – който не е физически закон, а по-скоро водеща евристика, сочи хомогенност на материята в участъци от Вселената по-големи от 1,2 милиарда светлинни години. Но Гигантската дъга е хетерогенна в мащаб, три пъти по-голям от този размер.

Макар дъгата технически да заема част от небето колкото 20 пълни луни, тя е невидима с просто око. Лопес и нейните колеги успяват да я открият, поради начина, по който изкривява светлината от квазарите зад нея.

Science News отбелязва, че „подписът“ на Гигантската дъга върху електромагнитния спектър е в магнезиевите атоми, които са загубили един електрон; което означава, че светлината, която получаваме от квазарите зад дъгата, се абсорбира и излъчва от тези магнезиеви атоми и следователно има определена дължина на вълната, когато я получим на Земята.

Изглежда, че целта сега е да се затвърдят доказателствата за съществуването на Гигантската дъга. Изданието Science News, обсъжда със скептицизъм откритието. Други космолози са смятали, че съществуват модели в космоса, които всъщност не са съществували. Независимо от това, хората продължават да търсят аномалии в космоса. Вселената все пак ни е изненадвала много пъти досега.

...

...

• Потребител

Оново съм прав, а вие грешите и колкото по-прав ставам, толкова по-грешни ставате! 🤣

Материалният и духовният живот са двете измерения на съществуването, но не трябва да говорим за тях като за противоположности, а като две взаимодопълващи се свери. Грубата жива природа отвън + (социалния живот) и еманентния вътрешен свят на всичко живо (усещания, мисли, чувства, емоции), ведно с неживата природа, чрез нейните химични елементи е всичко, което съществува!

Тууу!... и аз спирам до тук, защото ми е забранено да говоря повече! 🤩

...а вие ми говорите за "Гигантски дъги" и комети...

Хахаха 🤪😆🤣

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...