Отиди на
Форум "Наука"

DNA - билдинг


enarei

Recommended Posts

  • Потребител

По времето на Дарвин не е имало познания за тези огромни молекули, но днес се знае, че те определят спецификите на сложните организми.

Организмът е проекция на ДНК.

Но как е градена ДНК в процеса на еволюция/сътворение?

Сексът нямал общо с изграждането й.

Едва ли соматичните мутации могат да имат.

Та как се ГРАДИ и хармонизира ГРАДЕЖА, наречен ДНК?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се абстрахираме от телесата и да започнем да разглеждаме еволюцията-сътворението на ДНК!

Как ДНК се надгражда и хармонизира?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Дисексуалното" размножаване осигурява необходимите комбинации и пермутации за градежа.

А "моносексуалното" размножаване извлича хармоничните вариациим и пермутации от градежа.

Има организми с по-масивни ДНК от тези на човека, но хармонията им не поражда създания със съвършеност като човешката.

Възможно е тяхната база ДНК изобщо да не позволява вариации за съвършеност близка или по-голяма от човешката.

Само дисексуално размножаване в някаква популация води до стабилност на белезите и уравняване на гените на организмите, като при скачени съдове. Вкарване на нова дисексуална единица в масива ще доведе до леко отместване на целия масив. Счита се, че единицата, предизвикала AB кръвната група у човека е вкарана сравнително скоро.

Би могло тази единица да е "усилена"(умножена) и моносексуално.

Само моносексуално размножаване също води до стабилни популации и диференциране на базовите гени, ако те са хетероморфни.

Възможно е да участват и ретровирусни добавки в DNA-билдинга, но те също трябва да се включат в "сексуването"(гамето и зигото генезиса) на организма, за да са активен фактор в градежа.

"Сексуването" не само мултиплицира - чрез него се ПЪРВОСЪЗДАВА!

...

Бяха необходими някои нови термини, чиито смисъл съм се старал да е лесно разбираем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Как ДНК се надгражда и хармонизира?

Промените в структурата на ДНК се обуславят от мутациите и именно по този начин се изменят генетичните структури, броя на хромозомите в клетката, които изменения водят до стабилни наследствени изменения на признаците в организма. Възникват нови признаци, които стават пряк предмет на строгия отбор.

Водещ елемент в промяната оказва околната средата на която е подложен дадения организъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Промените в структурата на ДНК се обуславят от мутациите и именно по този начин се изменят генетичните структури, броя на хромозомите в клетката, които изменения водят до стабилни наследствени изменения на признаците в организма. Възникват нови признаци, които стават пряк предмет на строгия отбор.

Водещ елемент в промяната оказва околната средата на която е подложен дадения организъм.

Нека не говорим за повреди на ДНК, а за надграждането на ДНК в процеса на еволюция-сътворение!

Когато се цели поправка на микро(не в информ.смисъл) файл в информационен носител, защо се ползва компютър, за да се модифицира и подобри?

Защо не копират файла многократно и да поставят копията в микровълнова фурна за модификация?

Мислех да засегна темата за "нетипичните вътревидови подборни визии", но не ми се обяснява.

Много от растителните видове, които ни съпътстват, са плод на извънвидови "визии" (насекоми, човек и др.).

И презрените насекоми са свършили важна работа в природната ботаническа лаборатория.

ДНК са невероятни катализатори. Те не само способстват синтеза на РНК, белтъци, глицериди, въглехидрати и т.н., но катализират и собствената си репликация. Де да можеше платината да се катализира сама! :bigwink: Може пък в ядрени реакции да се катализира.

ДНК(частно) определят и някои от физикалните качества на организмите.

Тяхната подреба - в още по-голяма степен.

Дори при райски стабилни показатели на Земната среда, може да има еволюция-сътворяване.

Даже в по-голяма степен. Да не говорим, като се срещнат популациите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма такова понятие като еволюция-сътворяване. Двете се изключват взаимно. За това моля да не бъде употребявано в научен форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека не говорим за повреди на ДНК, а за надграждането на ДНК в процеса на еволюция-сътворение!

Когато се цели поправка на микро(не в информ.смисъл) файл в информационен носител, защо се ползва компютър, за да се модифицира и подобри?

Защо не копират файла многократно и да поставят копията в микровълнова фурна за модификация?

Мислех да засегна темата за "нетипичните вътревидови подборни визии", но не ми се обяснява.

Много от растителните видове, които ни съпътстват, са плод на извънвидови "визии" (насекоми, човек и др.).

И презрените насекоми са свършили важна работа в природната ботаническа лаборатория.

ДНК са невероятни катализатори. Те не само способстват синтеза на РНК, белтъци, глицериди, въглехидрати и т.н., но катализират и собствената си репликация. Де да можеше платината да се катализира сама! :bigwink: Може пък в ядрени реакции да се катализира.

ДНК(частно) определят и някои от физикалните качества на организмите.

Тяхната подреба - в още по-голяма степен.

Дори при райски стабилни показатели на Земната среда, може да има еволюция-сътворяване.

Даже в по-голяма степен. Да не говорим, като се срещнат популациите.

Добре де ти знаеш ли какво е катализатор? Всъщност за да може ДНК да се реплицира или да се създаде белтък е нужен един мъничък ензим наречен ДНК-зависима-РНК-полимераза (май нещо такова беше), който заедно с други ензими катализира процеса. Без съответните ензими и съответната белтъчна среда - т.е. живата среда и сложния процес няма такова нещо ДНК да се катализира сама. В лабораториите изолирано ДНК си седи изсушено в шишенца или разтворено в разни среди и не се катализира само. Можеш да го пуснеш у супа пълна със белтък и пак няма да се катализира само. Така де - извън организма между ДНК и кристалната решетка на платината няма голяма разлика. Става дума за цялостна система и един процес на удържане на сложна, високоенергетична организация и нейното разпространяване чрез усвояване не вещества и енергия от природата - хранене, дишане, отделяне и размножаване. ДНК е матрица на процеса, информационна матрица. Но еволюцията на ДНК е много по-дълга от еволюцията на всички биологични същества на Земята.

Кви визии, кви пет лева?

унаследяването на белезите при организмите е сложен процес. Свързан е с адаптацията. На една сложна система каквито са индивида, популацията и вида, към сложната среда. Няма такова нещо райски, стабилни показатели в една отворена система, каквато е Земята. Най-малкото самите организми по нея ще променят системата и във взаимоотношенията си и борбата за съществуване ще им се наложи да се адаптират към нови условия. Оцеляват гените на най-адаптирания организъм. Може той да е по-дребен, по-грозен, по-кекав, но да издържа на съответната температура или влага и тогава той ще оцелее, а не едрия, красив и силен индивид. Тъй де...явно не ти е ясно какво е еволюция.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добре де ти знаеш ли какво е катализатор? Всъщност за да може ДНК да се реплицира или да се създаде белтък е нужен един мъничък ензим наречен ДНК-зависима-РНК-полимераза (май нещо такова беше), който заедно с други ензими катализира процеса. Без съответните ензими и съответната белтъчна среда - т.е. живата среда и сложния процес няма такова нещо ДНК да се катализира сама. В лабораториите изолирано ДНК си седи изсушено в шишенца или разтворено в разни среди и не се катализира само. Можеш да го пуснеш у супа пълна със белтък и пак няма да се катализира само. Така де - извън организма между ДНК и кристалната решетка на платината няма голяма разлика. Става дума за цялостна система и един процес на удържане на сложна, високоенергетична организация и нейното разпространяване чрез усвояване не вещества и енергия от природата - хранене, дишане, отделяне и размножаване. ДНК е матрица на процеса, информационна матрица. Но еволюцията на ДНК е много по-дълга от еволюцията на всички биологични същества на Земята.

Кви визии, кви пет лева?

унаследяването на белезите при организмите е сложен процес. Свързан е с адаптацията. На една сложна система каквито са индивида, популацията и вида, към сложната среда. Няма такова нещо райски, стабилни показатели в една отворена система, каквато е Земята. Най-малкото самите организми по нея ще променят системата и във взаимоотношенията си и борбата за съществуване ще им се наложи да се адаптират към нови условия. Оцеляват гените на най-адаптирания организъм. Може той да е по-дребен, по-грозен, по-кекав, но да издържа на съответната температура или влага и тогава той ще оцелее, а не едрия, красив и силен индивид. Тъй де...явно не ти е ясно какво е еволюция.

То и платината, ако я цопнеш в бензин, няма да способства окисление ей тъй.

Реакциите, които катализира ДНК са сложни и изискват сложна среда.

"Еволюцията на ДНК"? На коя от мноооогото?

"Визия" - нямах предвид само като образи, а въобще като чувство за добро, хубаво...

Колорадският бръмбар е кръстосвал и опрашвал картофите мнооого години, "харесвайки" специфични съставки в тях.

За пчелите и пеперудите съди сама!

И преди човека насекоми са търсили големи плодове за омразните ни ларви.

Но своевременно са осъществявали и генетични микстури между любимите им растения.

Пак тази мичуринска адаптация!

Аз пък твърдя, че в "райските" условия може да се синтезират организми, които евентуално могат да пробият във враждебната среда. Така се е развивала и човешката популация.

Моля за малко по-неагресивен тон. :baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бе такова нещо като "райски условия" няма - организмите винаги са застрашени от смърт във всяка една секунда на своя живот :) Хората също! Единственото, което ги спасява от смърт е способността им да се адаптират към новите условия и да реорганизират поведение, структура, движение в отговор на условията. Пример - имунната система, тя непрекъснато те пази да не умреш, макар да не го съзнаваш и се адаптира към условията непрекъснато. Райски условия няма. Престани да занимаваш аудиторията с глупости и себе си, тук не е място за мистификации и изказвания от рода на "ако..еди кво си... " Ако имало рай, ако нямало.. Кога ще почнеш да спазваш необходимата за науен форум коректност. темите ти всичките ти са за сектор мистика!

Агресията е средство за адаптация. Т.е. аз реагирам в отговор на безумията, които пишеш със съответния тон. Никак не обичам да бъда любезна с хора, които спамят една и съща глупост в 50 теми и единственото, което хранят с това е болното си его.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Бе такова нещо като "райски условия" няма - организмите винаги са застрашени от смърт във всяка една секунда на своя живот :) Хората също! Единственото, което ги спасява от смърт е способността им да се адаптират към новите условия и да реорганизират поведение, структура, движение в отговор на условията. Пример - имунната система, тя непрекъснато те пази да не умреш, макар да не го съзнаваш и се адаптира към условията непрекъснато. Райски условия няма. Престани да занимаваш аудиторията с глупости и себе си, тук не е място за мистификации и изказвания от рода на "ако..еди кво си... " Ако имало рай, ако нямало.. Кога ще почнеш да спазваш необходимата за науен форум коректност. темите ти всичките ти са за сектор мистика!

Агресията е средство за адаптация. Т.е. аз реагирам в отговор на безумията, които пишеш със съответния тон. Никак не обичам да бъда любезна с хора, които спамят една и съща глупост в 50 теми и единственото, което хранят с това е болното си его.

Не знам, как точно си представяш фразата МИ "райски условия"?

Аз имам предвид, че днес естествените условия на места в Калифорния, Амазония или Обетованата земя(примерно) са доста по-добри за видообразуване, отколкото от места в Анктарктида, Сахара или Еверест. Говорим в наши дни!

Не съм малоумен, да ми държиш такъв тон!

И стига си ми преследвала мненията из форумите! И без да казваш, личат познанията ти по математика.

Ще потърся правна консултация относно тенденциозно третиране на научни идеи на потребители.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Биология

enerei, вземи да разясниш малко рисунката си.

Нямам нищо против "домашни рисунки", но поне да става ясно за какво иде реч!

И да вземеш да обясниш какво е моногенеза и другите неща които си типосал на рисунката?

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
enerei, вземи да разясниш малко рисунката си.

Нямам нищо против "домашни рисунки", но поне да става ясно за какво иде реч!

И да вземеш да обясниш какво е моногенеза и другите неща които си типосал на рисунката?

У приматите има натрупан доста повече ген - повече отколкото им е небходимо, за да бъдат такива, каквито са.

Но базата гени, която те са натрупали може да бъде оптимизирана, а и редуцирана. Дори имат ген за пораждането на човекоподобни, колкото и еретично да звучи. Нека ги наречем "неохобити".

Човекът все още няма достатъчните поколения от Първия, за да бъде отделен "свръхчовек".

Твърде много качества ще тябва да подбират един от друг жени и мъже до натрупването на базата. Сменят се моди - търсят се красиви, умни, силни, уникални, дълголетни, здрави... А и проявата на истинските човешките качества вече е на по-голяма възраст - т.е. не могат да се скъсяват периодите на поколение, за да се достигне необходимата генна база за "свръхчовек".

Но и сега, въпреки че не са достигнати онези предели от графиката, може да се извличат моногенатно отделни качечества. Нашумял е случаят, станал само няколко десетки поколения след Първия. Но Той не е единичен случай, колкото и да се сърдят хард-креационистите. Имало е един с доста сръчни джуджета, а и онези, с тайните алхимични рецепти за хомункулусите, освен "градинарите" на Първия.

Има и някои други неща за пояснение, но тогава графиката ще трябва да се представи триизмерно.

Само ще предупредя: Ако на някой не му харесва постинга, да го махне! Но не да набутва темата в 10-та глуха или да я трие!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
У приматите има натрупан доста повече ген - повече отколкото им е небходимо, за да бъдат такива, каквито са.

На това, скъпи ми enаrei, му се вика генетичен дрейф! и е присъщ на всички живи организми.

По натам казваш:

Но базата гени, която те са натрупали може да бъде оптимизирана, а и редуцирана.

Оптимизацията на нещо, не означава непременното му редуциране; както и да е - да приемем, че оптимизирания генотип е редуциран, което означава, от своя страна, че фенотипната вариабилност на вида ще бъде ограничена, което ще доведе до изчезването на вида, поради засиления генен дрейф.

Тогава какво правим с "горките" маймуни - отиде им еволюирането в хоминиди, от типа N. sapiens!

Дори имат ген за пораждането на човекоподобни, колкото и еретично да звучи. Нека ги наречем "неохобити".

Е, как "гена за човекоподобност" би просъществувал, нали е отнесен от дрейфа?!

И какви са тези "неохобити" - да не би да са някакви производни на хобитите от трилогията "Властелина на пръстените"?

Човекът все още няма достатъчните поколения от Първия ...

Натам, просто, не подлежи на коментар!

Как да не са се натрупали достатъчно поколения!? Вида H. sapiens съществува от около 200 000 г. (според ДНК анализи).

Твърде много качества ще тябва да подбират един от друг жени и мъже до натрупването на базата

Че това е нормално - всеки си търси подходящ партньор. Но не мога да разбера, каква "база" ще трябва да натрупваме?

Аз не съм ли натрупана "база - данни" за поколенията на рода ми? А ти - не си ли база - данни за рода си в частност, а и по принцип за човечеството?

Всеки един от нас е акумулирал в себе си натрупаната генетична информация, предавана от поколение на поколение и ако проследим "нишката" ще стигнем до корените на родовете си и ще установим, че сме доста по - съвършенни от пра-пра-пра- дядо или баба? В такъв случай ние сме суперхора ;)

Сменят се моди - търсят се красиви, умни, силни, уникални, дълголетни, здрави...

Посочените от теб белези са доста относително нещо. При различни условия съдържанието на всеки от белезите се променя и той става или вреден, или полезен, но в самата си същност са доста относителни понятия.

... може да се извличат моногенатно отделни качечества.

Това, ако ти е възможно, да ми го преведеш на български, 'щото аз съм просто момче и не "вдевам" сложни приказки!

Та, виж да ми го обясниш, че да те призная и да ти стисна ръката. Но не с две - три реплики, а с една цялостна теза, с обосновани изводи и завършеност в изказа.

Отказвам се да коментирам други, твои, идеи изказани от теб в поста ти. Не виждам смисъл да спамим по просташки въпроси от типа: К'ъв е тоя Първия и има ли той почва у научните среди?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На това, скъпи ми enаrei, му се вика генетичен дрейф! и е присъщ на всички живи организми.

...

Дрейфират си гените, викаш и всичко се "обяснява"...

Аз говоря за синтез на гени при зиготогенеза. По-конкретно, при сливане на гамети от различни индивиди. /Казвам го по още един начин./

Тези новосинтезирани гени обикновено не се проявяват - те са балансирани.

Този баланс може меже да бъде нарушен и да се прояват "лоши" или "добри" гени чрез мейотична моногенеза.

В повечето случаи моногенатните зародиши загиват. Така е с партеногенетичните яйца, така е и с андрогенетичните хедатиди. Но понякога отборът успява.

При инцест също може да се проявят скрити гени, но така вероятността организмът да е витален и да носи непресяти "лоши" гени е много голяма.

При моногенеза зачатъците с "лоши" гени загиват в най-ранен стадий.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
Аз говоря за синтез на гени при зиготогенеза. По-конкретно, при сливане на гамети от различни индивиди. /Казвам го по още един начин./

На това, enarei, хората му викали оплождане!

Това дали се проявяват или не - не прави гените балансирани, а и кой е казал че "новосинтезираните" гени не се проявяват. Дали ще се прояви даден фенотипен белег е събитие със случаен характер и донякъде зависи от средата, да кажем условно!

Какви са тези "добри" и "лоши" гени, породени от ... ъъъ "мейотична моногенеза" (моля, обясни понятието!).

В повечето случаи моногенатните зародиши загиват.

...

Оттук, започваш да ми говориш за унаследяване на белега и леталност, обусловеност от хомозиготността на рецесивния белег.

Помилихте да изложиш тезата си, а не да ми "драскаш" по няколко не свързани думи и да се оплиташ в псевдонаучни термини, защото такива псевдоумници, като теб са по - голяма напаст и от най - ревностния креационист!

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На това, enarei, хората му викали оплождане!

Това да ли се проявяват или не - не прави гените балансирани, а и кой е казал че "новосинтезираните" гени не се проявяват. Дали ще се прояви даден фенотипен белег е събитие със случаен характер и донякъде зависи от средата, да кажем условно!

Какви са тези "добри" и "лоши" гени, породени от ... ъъъ "мейотична моногенеза" (моля, обясни понятието!).

...

Конкретизирах процес от оплождането. Даже целях още по-голяма конкретност, но избегнах, поради възможно нееднозначно разбиране.

Дай общоприето название за мейотична партеногенеза и андрогенеза и ще използваме него!

====================================================================

Сега ще кажа няколко думи и като модератор:

няма нищо лошо в дискусиите, само да са както трябва!

enarei, ако продължаваш да постваш по няколко безсмислени изречения, без ясна идея какво искаш да кажеш, мненията ти ще бъдат модерирани по някакъв начин!

Не казвам да говориш общоприети неща и да не можеш да се изразяваш собственото си мнение.

Но щом имаш желание да изразяваш възгледите си - прави го както трябва.

Това, две изречения "на кръст", не са смислено изречение, изразяващо идеята ти!

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

enarei, виж, сега:

такова нещо като "мейотична" партеногенеза или андрогенеза - няма!

1. защото андрогенезата е частен вариант на партеногенезата;

2. Мейозата е клетъчно делене, което формира половите клетки. Женските в женския индивид, мъжките - в мъжкия!

За да се говори за каквото и да е сливане на гамети и формиране на зигота - яйцеклетките и сперматозоидите трябва да попаднат на едно място - в утробата на женския индивид или в яйцето, което също е продукт на женския индивид.

В такъв случай как така пишеш глуости като: мейотична партиногенеза, още повече мейотична андрогенеза!!!

Как така, уважаеми еnarei, смесваш два - три процеса, протичащи на толкова различни места, като локация и време?

... Аз говоря за синтез на гени при зиготогенеза. По-конкретно, при сливане на гамети от различни индивиди. /Казвам го по още един начин./ ...

И какъв е този синтез на гени по време на зиготогенезата!? Та, гените вече са се формирали, още по време на мейозата, а при зиготогенеза се определя доминантноста на отделните алели на гените т.е. какви белези ще се проявят по време на онтогенетичното развитие на индивида.

Тъъ, скъпи ми enarei, преди да се изказваш - вземи та се подготви, както се казва в един израз!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
И какъв е този синтез на гени по време на зиготогенезата!? Та, гените вече са се формирали, още по време на мейозата, а при зиготогенеза се определя доминантноста на отделните алели на гените т.е. какви белези ще се проявят по време на онтогенетичното развитие на индивида.

Тъъ, скъпи ми enarei, преди да се изказваш - вземи та се подготви, както се казва в един израз!

Сигурно бърка синтез на гени с експресия на гени. :bigwink:

Много е загадъчен и потаен нашият човек. Само подхвърля бисери и бяга.

Явно го е страх от мамалните, които следят внимателно такива просветени личности като него. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

леле и тук се е напълнило с психопати. днк била катализатор :D:D:D

еnarei, ако си мислиш, че като набуташ в едно изречение думички като пермутации, хармонизации и катализатор, ще изглежда интелигентно и ще залъжеш някой, че има смисъл, жестоко се лъжеш :) Кучето ще генерира по-смислено нещо http://avtanski.com/kucheto/generator.html

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Тази тема взе да се разводнява и да се оспамва!

enarei, или започваш да пишеш смислени неща в темата, или първо я заключвам, а след това ... може и да я зачистя!

Няма никакво значение кой колко мнения има, а по - важното е кой какво казва!

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E как да няма полза от тази тема?!

Препратката към сайта на кучето - литературен критик е безценна. Толкова се смях!!!

ISTORIK, да беше дал и линк, че и ние да се посмеем :bigwink::book:

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...