Отиди на
Форум "Наука"

Междуфирмени задължения


Recommended Posts

  • Администратор

От Стопанската камара са притеснени от възможни верижни фалити в икономиката ни

Над 60 милиарда лева повече са просрочените междуфирмени задължения у нас. В резултат на финансовата криза те са нарастнали с над 60 на сто.

От организацията са притеснени от възможни верижни фалити в икономиката ни.

Ако до миналата година компаниите у нас са дължали просрочени задължения едни на други за около 100 милиарда лева, то кризата е променила нещата. По оценки на Стопанската камара тази сума е нараснала до 160 милиарда лева. За сравнение - това е около 2 пъти целия Брутен вътрешен продукт на страната

"Големият проблем е, че в тези условия на намален брой поръчки, значи фирмата произвежда, продава и доставя стоката и услугата, но няма насреща плащане в договорния срок", коментира Камен Колев, зам.-председател на БСК, цитиран от bТВ.

Така колелото се завърта - вие дължите и на вас ви дължат. Но, докато вие не си съберете парите, не може да върнете дълга. Едновременно с това приходите на компаниите, с които те са планирали да обслужват задълженията си, са намалели с 10 на сто. Така фирмите се блокират една друга и създават опасност от верижни фалити

"Това е реална възможност за тези верижни фалити, което означава, че трябва да се мисли за ускоряване на процедури за събиране на вземания, за начини за продаване на тези дългове. В момента няма къде да се продават. Защото даже и вие да сте коректен, след като не ви платят, вие не може да се разплатите с вашите доставчици и контрагенти, тоест влизате в този кръг на междуфирмена задлъжнялост", каза още Колев.

Изходът от кръга обаче не е ясен. Според икономисти това е повишената производителност и ръст на икономиката. Те обаче зависят от това как фирмите се разплащат. Така кръгът се затваря.

http://tax.bg

Парите само от забавено ДДС и неплатени обществени поръчки са 2 миларда лева, изостават и парите по европейски проекти, само по САПАРТ няма да получим 120 мил. евро.

в. "Новините днес"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лично аз като прочета подобни статии, започвам да си задавам въпроси:

1. Защо тези фирми са толкова отчаяни, че могат да си позволят системно да доставят продукт и да не получават заплащане за него от друга фирма?

2. На какво се дължи междуфирмената задлъжнялост - от небето ли е паднала?

3. Защо стоките не се купуват?

4. Що за "икономист" трябва да си, за да говориш така:

"Това е реална възможност за тези верижни фалити, което означава, че трябва да се мисли за ускоряване на процедури за събиране на вземания, за начини за продаване на тези дългове. В момента няма къде да се продават.

Ма какво "ускоряване", каква продажба на дългове", на кого?! Този човек в час ли е, адекватен ли е? Да не е пил газ?

Това лидер на браншова организация ли е или съдебен пристав?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Лично аз като прочета подобни статии, започвам да си задавам въпроси:

1. Защо тези фирми са толкова отчаяни, че могат да си позволят системно да доставят продукт и да не получават заплащане за него от друга фирма?

2. На какво се дължи междуфирмената задлъжнялост - от небето ли е паднала?

3. Защо стоките не се купуват?

4. Що за "икономист" трябва да си, за да говориш така:

Ма какво "ускоряване", каква продажба на дългове", на кого?! Този човек в час ли е, адекватен ли е? Да не е пил газ?

Това лидер на браншова организация ли е или съдебен пристав?!

Хърс, преди да задаваш въпроси, вземи се запознай малко с конкретната материя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Все пак, добре е да се отговори на въпроса:)

Не е ясно кой би искал да купи такъв дълг и аз не виждам никаква пречка той да се продава - за това е нужно само сключване на един елементарен, сравнително, договор, наречен "цесия" и изпращане на писмо до длъжника. Стига дългът да не е по-специален, но юристите биха се оправили с повечето.

По-бързото събиране на вземанията е голям проблем, често решаван у нас или като то е много, много бавно, или като днес, с дисбалансиране на правото на защита на длъжника до такава степен, че вече започват неизбежните в тези случаи злоупотреби с права.

А иначе вътрешнофирмената задлъжнялост в чисто икономически план си е част от кризата. Добавя се и пословичната недобросъвестност на българския бизнес - чу се, че има криза и няма пари и всеки тарикат каза: чакай, нямам, после ще платя...

Хърс, фирмите работят като отсрочват вземанията си, т.е. дълговете на партньорите си, от зор - за да останат на пазара. А във вътрешнофирмената задлъжнялост не се включват само дългове, отсрочени със съгласието на кредитора, но и просто неплатените такива. Т.е има договори, има всичко, ама пари - йок. "Съди ме". Затова именно е толкова важно съдопроизводството в една държава. Бързо, но не и нарушаващо правото на защита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Основната ми идея е, че междуфирмената задлъжнялост, където и да е по света, е следствие, а не причина за проблема.

Да си представим следната ситуация (нарочно много опростена). Имаме три различни частни фирми - А, Б и В.

Фирмата А продава таксиметрови коли. Тя ги продава на посредническа фирма Б на разсрочено плащане. На свой ред фирмата Б ги прадава на разсрочено плащане на таксиметровите шофьори В (ВВВВВВВВВВВВ).

За да могат да изплатят кредита на фирмата Б, а тя на свой ред на фирмата А, таксиметровите шофьори ВВВВВВВВ трябва да имат достатъчно клиенти - т. е. хора, които имат пари, за да им заплатят за тяхната услуга.

Поради някаква причина, обаче, (безработица, криза, страх, несигурност) клиенти с пари няма - услугата не се продава добре.

Какво става?

1. ВВВВВ не могат да изплатят колите си на фирмата Б. Те фалират - точно както иска г-н Колев от БСК. Съответно попълват редиците на безработните, които са без пари и не могат да създават платежоспособно търсене. Започват да получават помощи за безработни.

2. Фирмата Б им взема колите. Тя е изправена пред алтернативата да си свари супа от тях или на свой ред да фалира, в съответствие с неистовото желание на гореспоменатия господин и да върне колите на фирмата А. Супа не става, значи и фирмата Б фалира и връща колите на фирмата А.

3. Фирмата А започва да търси нов клиент за колите, но тъй като няма клиенти, тя също фалира.

Работниците от фирми Б и А също попълват редиците на безработните.

Накрая всички са фалирали и безработни, междуфирмени задължения няма, а БСК и най-вече гусин Колев са доволни.

Михов, горният пример важи за всяка "материя" в бизнеса. Излез на улица "Борисова", завърти се покрай "Халите", пий една боза до "Кораба" и питай първия срещнат русенец. Русенци са интелигентни хора. Ще ти обяснят всичко подробно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хърс, не взимай отношение по проблеми, които не познаваш, поне не с такава категоричност. Ако беше си задал нормално въпросите е друго нещо, но ти дори и тук започна да квалифицираш и редиш: "Този човек в час ли е, адекватен ли е? Да не е пил газ?". Не, не е пил вероятно газ - в случая е прав (Камен Колев). Добре ти отговори КГ125 с една малка уговорка: вътрешнофирмената задлъжнялост съществуваше и преди кризата, при това в големи размери. Отлагането на проблема във времето сега придобива ефекта на снежната топка върху бизнеса. И без криза нещата щяха да излязат извън контрол, но за по-дълго време. За положението има виновни и това са законодателната и съдебната враст на Р България. Не можете да си представите какво ходене по мъките е да водите такова дело. Не го пожелавам на никого! Държавата изисква от работодателя коректност - да си плаща редовно данъците, осигуровките на служителите, а не може да му осигури ефективно съдопроизводство в кратки срокове дори когато има съвсем изрядни документи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Държавата изисква от работодателя коректност - да си плаща редовно данъците, осигуровките на служителите, а не може да му осигури ефективно съдопроизводство в кратки срокове дори когато има съвсем изрядни документи.

От ефективно съдопроизводство са заинтересовани не само работодателите, но и всички български граждани. За това две мнения няма.

Идеята, че единствено и главно "бавните процедури за събирания на вземанията" са виновни за междуфирмената задлъжнялост е доста примитивна и далеч от действителността.

Тук изобщо не коментирам упорития слух, че поне половината от тези 160 милиарда лева са кредити на фирма А, собственост на бай Пенчо, дадени на фирма Б, собственост отново на същия бай Пенчо.

Естествено бай Пенчо не води дело срещу себе си. :biggrin:

Михов, казах ти да се поразходиш из Русе. Питай тук-там. Хората ще ти обяснят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Идеята, че единствено и главно "бавните процедури за събирания на вземанията" са виновни за междуфирмената задлъжнялост е доста примитивна и далеч от действителността.

Тук изобщо не коментирам упорития слух, че поне половината от тези 160 милиарда лева са кредити на фирма А, собственост на бай Пенчо, дадени на фирма Б, собственост отново на същия бай Пенчо.

Естествено бай Пенчо не води дело срещу себе си. :biggrin:

Михов, казах ти да се поразходиш из Русе. Питай тук-там. Хората ще ти обяснят.

Къв Русе, кви пет лева, бе човек! Аз имам фирма, имам контрагенти, имаме браншова организация, имам приятели със съвсем различен бизнес от моя от цяла България и всички ние сме попаднали в капана на вътрешнофирмената задлъжнялост, но се появявя г-н (или май по-скоро др.) Хърс "Златния" и ми говори за упорити слухове! Дори да предположим, че тези слухове са 100 % верни, остава сумата от 80 милиарда, която също е колосална за страна като България и нивото на бизнеса й. Разбира се, че има хора, които имат дялове в повече от едно юридическо лице. Това обаче не променя нещата като цяло. Ако имахме съд като хората, проблемът и като цифрово изражение, и като последици нямаше да е същия.

Явно няма смисъл от дискусия по темата, ерудитите са преценили всичко... по слухове.

Хърс, виждам, съдейки от начина ти на комуникация, че в реалния живот трупаш много дефицити и интернет е възможността да се почувстваш значим. Щом това ти носи известно удовлетворение, аз го приемам. За мен форумът е просто възможност да споделя мнение и обменя информация с опоненти или съмишленици, нищо повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хора, не виждам място за спор. Наистина, междуфирмената задлъжнялост е следствие И ОТ сегашната криза, и от перманентната криза, в която България си е поради неработещи институции и ниски нива на обществена и бизнес етика.

Сега просто се позадълбочиха нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Подкрепям казаното от КГ125 и пак повтарям - междуфирмената задлъжнялост не е проблем на икономиката сама по себе си.

Проблем може да бъде, 1.безработицата, 2.инфлацията, 3.слабото потребителско търсене, например. Затова развитите икономики имат съответните икономически индекси за тези показатели.

Не знам, обаче, да има индекс "междуфирмена задлъжнялост". Това е абсурд.

Михов, разбрахме, че имаш фирма и вероятно сега очакваш да паднем ничком пред такъв капацитет като теб, който няма "дефицити". Препоръчвам ти вместо да се оплакваш и проявяваш компетентност във форума, да напривиш нещо за фирмата си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Подкрепям казаното от КГ125 и пак повтарям - междуфирмената задлъжнялост не е проблем на икономиката сама по себе си.

Проблем може да бъде, 1.безработицата, 2.инфлацията, 3.слабото потребителско търсене, например. Затова развитите икономики имат съответните икономически индекси за тези показатели.

Не знам, обаче, да има индекс "междуфирмена задлъжнялост". Това е абсурд.

Михов, разбрахме, че имаш фирма и вероятно сега очакваш да паднем ничком пред такъв капацитет като теб, който няма "дефицити". Препоръчвам ти вместо да се оплакваш и проявяваш компетентност във форума, да напривиш нещо за фирмата си.

Мдааа. Комплексарщина, бате! И пак препоръки! Да живее безплатната и лесно достъпна терапия! Ако ти не беше си проявил "капацитета", едва ли би узнал за моята фирма. Ама нали ме пращаше да питам русенци и аз реших да ускоря процеса. Благодаря за съвета, правя "нещо" за фирмата. И въобще не се оплаквам!

Сега, какви индекси има е въпрос и на съответните условия. В ЮАР и Зимбабве например има индекс "ниво на ритуални убийства", но в нашата криминална статистика такова нещо няма. Въпрос на дадености. За нас междуфирмената задлъжнялост е сериозен воденичен камък! Без да имаш представа от особеностите на пазара в България е много лесно да споменаваш универсални понятия като безработица, инфлация и слабо потребителско търсене. Абсурда е налице тогава, когато човек говори по теми, които не разбира. Иначе междуфирмената задлъжнялост е проблем на икономиката, когато в комбинация с други фактори става основна спирачка за по-нататъшното й развитие. Точно такава е ситуацията в момента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мдааа. Комплексарщина, бате! И пак препоръки! Да живее безплатната и лесно достъпна терапия! Ако ти не беше си проявил "капацитета", едва ли би узнал за моята фирма. Ама нали ме пращаше да питам русенци и аз реших да ускоря процеса. Благодаря за съвета, правя "нещо" за фирмата. И въобще не се оплаквам!

Сега, какви индекси има е въпрос и на съответните условия. В ЮАР и Зимбабве например има индекс "ниво на ритуални убийства", но в нашата криминална статистика такова нещо няма. Въпрос на дадености. За нас междуфирмената задлъжнялост е сериозен воденичен камък! Без да имаш представа от особеностите на пазара в България е много лесно да споменаваш универсални понятия като безработица, инфлация и слабо потребителско търсене. Абсурда е налице тогава, когато човек говори по теми, които не разбира. Иначе междуфирмената задлъжнялост е проблем на икономиката, когато в комбинация с други фактори става основна спирачка за по-нататъшното й развитие. Точно такава е ситуацията в момента.

Не се ядосвай, Михов. Ти нали не си "комплексар"?

Аз пак твърдя, че повече общуване по икономически теми с твоите съграждани от Русе няма да ти навреди.

Иначе индекс "ритуални убийства", а не, извинете "междуфирмена задлъжнялост" не случайно няма по белия свят.

Просто това явление е функция на развитието на определени икономически процеси, за които разбираме от такива универсални индикатори като БВП, БВП на глава от населението, инфлация, безработица, потребителско търсене, лихвен процент, равнище на инвестиции, равнище на фалити и т. н.

Ако приемем междуфирмената задлъжнялост сама по себе за първичен икономически фактор, тогава трябва да приемем и задлъжнялостта на Пешо от тринайстия етаж към Бончо от партера и Здравка от съседния блок също за фундаментален икономически фактор, като за целта някой (сигурно домоуправителят) трябва да призовава съдилищата да го решават по-бързо, така че Пешо да се озове или в затвора или на улицата.

Та ти казваш, че имаш фирма, така ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено, че междуфирмената задлъжнялост е следствие.

На мен ми се струва, че спорът дойде от друго място - от изложеното в статията. Аз твърдя, че отговаря на реалността. Струва ми се, че ти Хърс я оспори като изводи и твърдения.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...