Отиди на
Форум "Наука"

Фландрия


Recommended Posts

  • Потребител

До към 14-15 век Фландрия е част от Свещената Римска империя. За нея са водени няколко войни - особено Стогодишната. Но само войните ли са причина за нейния упадък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Войните и чумната епидемия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има и разслояване на обществото и развиване на феодализма, което раздробява графството на независими градове и провинции. Така че Фландрия се оказва лесна плячка за Франция, по-късно за Испания и дори за Австрия.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

То пък един упадък... през Стогодишната война Фландрия добре си поминува като бургундско владение. А при испанското владичество католическата част също не е никак зле. Градовете, търговията и изкуството процъфтяват.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
:) Исторически интересното, Торн, е и това, че такъв "упадък" е налице още от Средновековието... Което ме навежда на интересни мисли..
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
:) Исторически интересното, Торн, е и това, че такъв "упадък" е налице още от Средновековието... Което ме навежда на интересни мисли..

Съмнявам се, че през Средновековието държавата е осигурявала жилище и е плащала наема, тока и парното на безработните, че им е давала и 500 евро джобни пари, както е във Фландрия в наши дни.

Така че "упадъкът" е въпрос на елементарна организация и по-малко кънтящо тъпоумие.

Което и мен ме навежда на интересни мисли......................

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Иначе ако трябва да се отговори сериозно на въпроса, причината не една.

Разцветът е бил обусловен от ранно развитие на търговия и занаяти. През 14 век Англия е изнасяла суровина – вълна, а фламандците са правили продукт с добавена стойност – сукно. После вече англичаните са почнали да си тъкат в самата Англия.

Освен това не е лесно да процъфтяваш, когато страната ти е основен боен театър на 80-годишната война. Че и на още доста войни след това – почти без прекъсване до 1945.

И освен това проблеми с пристанището – Брюге се затлачва, Антверпен е блокиран от холандците, а Остенде има местно значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Иначе ако трябва да се отговори сериозно на въпроса, причината не една.

Разцветът е бил обусловен от ранно развитие на търговия и занаяти. През 14 век Англия е изнасяла суровина – вълна, а фламандците са правили продукт с добавена стойност – сукно. После вече англичаните са почнали да си тъкат в самата Англия.

Освен това не е лесно да процъфтяваш, когато страната ти е основен боен театър на 80-годишната война. Че и на още доста войни след това – почти без прекъсване до 1945.

И освен това проблеми с пристанището – Брюге се затлачва, Антверпен е блокиран от холандците, а Остенде има местно значение.

И въпреки всичко "упадъкът" е просто невероятен. Дето викаш, искам и аз такъв. Браво на фламандците :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съмнявам се, че през Средновековието държавата е осигурявала жилище и е плащала наема, тока и парното на безработните, че им е давала и 500 евро джобни пари, както е във Фландрия в наши дни.

Така че "упадъкът" е въпрос на елементарна организация и по-малко кънтящо тъпоумие.

Което и мен ме навежда на интересни мисли......................

Евала, дойдохме си пак на думата. Иначе съм съгласен с glishev - разцветът на търговията е в основата на фламандския просперирет, не само икономически, но и културен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...