Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за сън и още нещо...


Danieleee

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, бих искал мнение относно някои мой въпроси.

Спя по много (около 12ч). Трудно ставам след един такъв сън. А ако трябва рано да ставам е ужас. След ставане от леглото се чувствам също ужасно и така е през целия ден. Без настроение съм, поттиснат и т.н. Единственото, което ме кара да се чувства като човек е кафето, но то действа кратко, а и не е средство с което да решавам проблеми. Като цяло това е, което ме тревожи.

Преди месец и нещо ходих на психиатър, предписа ми слаби успокоителни - Софанакс. Пих ги около 10 дни и ги замених с билката Дилянка. Усещах успокоение, но в началото, след това все едно нищо не пия. Жълт кантарион също пия и по същия начин...ако е имало действие, то ще е било само в началото.

Вярно, че това не са въпроси, но все пак, ако може да коментирате. И вероятно ще се сетя за някои неща, които ще добавя в последствие ...

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте, бих искал мнение относно някои мой въпроси.

Спя по много (около 12ч). Трудно ставам след един такъв сън. А ако трябва рано да ставам е ужас. След ставане от леглото се чувствам също ужасно и така е през целия ден. Без настроение съм, поттиснат и т.н. Единственото, което ме кара да се чувства като човек е кафето, но то действа кратко, а и не е средство с което да решавам проблеми. Като цяло това е, което ме тревожи.

Преди месец и нещо ходих на психиатър, предписа ми слаби успокоителни - Софанакс. Пих ги около 10 дни и ги замених с билката Дилянка. Усещах успокоение, но в началото, след това все едно нищо не пия. Жълт кантарион също пия и по същия начин...ако е имало действие, то ще е било само в началото.

Вярно, че това не са въпроси, но все пак, ако може да коментирате. И вероятно ще се сетя за някои неща, които ще добавя в последствие ...

Благодаря.

С две думи казано - имате нарушение на съня.

Първо се опитайте сам да изследвате и търсите причина за това.

А те са много и разнообразни, от неудобна възглавница и матрак, до задръжка на урина и болен черен дроб или разстройство някоя от жлезите с вътрешна секреция.

Първо пробвай дунапренен матрак и латексова възглавница и ... не влизай десетина дена в нета, а бе направо избягвай компютъра.

И крос или 2-3 километра бързо ходене.

След две-три седмици кажи как си се почуствал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • Глобален Модератор

Може организмът ви да е станал резистентен (издръжлив) спрямо билите и лекарствата, които пиете и те вече да не ви действат.

Може би трябва да смените лекарствата и билките?! Или - да пиете същите неща, но - в друга концентрация/честота...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За нарушения сън: студент съм задочно, два пъти в годината ми се налаше да съм на квартира в друг град, като всеки семестър съм в различна квартира. Но няма разлика. Въпреки това ще го имам предвид, като важност за добрия сън.

Иначе ме подсетихте за някои неща. Ходих три пъти на ендокринолог, всеки път при различен бях. Първия път веднага ми поставиха диагноза Хашимото на база изследванията, които направих. Резултата на TSH беше 5,454. Реших да отида на втори ендокринолог, седмица след това. Направихме нови изследвания в друга лаборатория. Там резултатите се оказаха в норма, бяха около 2,4-2,5 за THS. След това, два месеца по-късно отидох при трети с предните две излседвания. Прегледаме, каза ми, че проблема най-вероятно е неврогенен и ми трябва почивка, но въпреки това ми изписа лечение на Хашимото - хормони и Селен. - Това ми е опитността с ендокринолозите.

"И крос или 2-3 километра бързо ходене."

До скоро, когато беше още топло времето карах колело почти всеки ден, имало е дни когато съм ходил до околните села - 20-30-40км и нагоре. В момента тренирам вкъщи с гири - нещо като фитнес. Там забелязах, че след първата тренировка, на следващия ден се чувствах сравнително добре. Но след това, нямаше промяна... Преди месеци отново тренирах вкъщи - лицеви опори, кофички...уж за повдигане на тонуса, но само с умората от тренировките си оставах.

Иначе съвета да отбягвам компютъра наистина звучи логичен. Но по-приложим ще е като се затопли времето - разходки, каране на колело и т.н.

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А на колко си години? Хората в по-ранна възраст спят повече, а колкото повече се доближават до годините, в които неизбежно се минава към вечния сън, толкова по-малко им се спи. Към 15-25г. хората растат все още и на височина, тъй че им трябва повечко сън.

Това, което правиш е свързано с натоварване - учене, тренировки, ходене, каране на колело .... Като се попретовариш организма си иска своето - тъй че повечкото сън си е направо неизбежно. Ще рече, че трябва да балансираш натоварването - като има повече за учене, по-малко физически натоварвания. Когато няма начин да се избегне по-голямо натоварване (напр. по изпитни сесии) - няма нищо лошо да използваш оставащото време за спане. Умората се оправя само със спане - независимо дали е физическа или умствена.

Жълтия кантарион действа ободряващо, но при него активното вещество е никотин. Ще рече, че изтощава нерваната система. Като бях студент една-две сесии си правих чай от него. :post-70473-1124971712: Ободрява, обаче след това половин месец ме гони щура мания за сън.

Дилянката (валеряна) е успокоително средство, а доколкото разбирам ти не се оплакваш от липсата на спокоен сън, а от дълъг спокоен сън.

Същата работа е кафето - там активното вещество е кофеин, а то също изтощава нервната система. Кока-колата и пепси-колата са същата работа.

Счита се, че жен-шена, роднината му елеутерокока и китайския лимонник имат ободряващ ефект без да изтощават нервната система. Но са доста скъпи играчки. У нас като с подобен ефект се хвали златния корен (розовата родиола), но се намира трудно.

Шоколада също е хубаво нещо както заради теобромина, така и заради какаовото масло, което подсилва организма. Обаче много трябва да се внимава и с него. Защото човек може да отпере такова шкембе, че после никога да не може да се отърве от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хъм, я дай инфо за съдържане на никотин в жълтия кантарион!

Това с Хашимото е много възможно и това, че THS варира си е характерно за Хашимото, а ТАТ и МАТ, както и Т3 и Т4 как са? Признаците, които си опитал също могат да се свържат с това заболяване. Затова, ще се повторя, но форумите не са най- добрия начин за търсене на специализирана помощ, макар, че много полезни съвети можеш да получиш. Пробвай пак с разни изследвания и специалисти, защото това, което описа си е проблем и трябва да се търси решението му.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте отново, Честита Нова Година.

На 24 години съм. Но това спане е от както се помня. И още от тогава съм се чудил защо. Защо ще спя 12ч, като мога да спя по 8ч както другите? Иначе тези симптоми на поттиснато и без настроение, апатия..., почнаха да се изразяват по-силно от както бях почнал работа.

За Жълтия кантарион и никотина преди ден-два потърсих, съдържа никотинова киселина. Това е една от двете форми на вит. Б3 в организма - другата е ниацин. - поне това разбрах на първо четене.

За Дилянката и успокоителните, въпреки че спя по много често трудно заспивам. Освен, ако не ставам редовно рано...тогава вечерта няма как да не ми се спи и за 30 мин - макс 60 заспивам. Инзче определено има разлика с успокоителните и срванително по-добре се чувствам.

Приемал съм Жен жен на корени, дори преди 2-3 дни почнах на ново да го приемам. Същата работа е както всичко опитано до сега. Само първите 1-2 пъти усещам действието му, след което - нищо. Китайски лимонник (Шизандра) си взех на разстения, четох за него че листата му също имат подобно действие както на плодчетата му, но не така силни. Пробвах и листа и сушени плодчета, и тук същата работа...Не съм и не мога да намеря обеснение на какво се дължи това, като се старая се да не си втълпявам разни неща и да бъда обективен.

ТАТ и МАТ втората ендокриноложка реши да не се правят, тъй като второто излседване на TSH беше нормално и каза, че в такъв случай не е необходимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За Дилянката и успокоителните, въпреки че спя по много често трудно заспивам. Освен, ако не ставам редовно рано...тогава вечерта няма как да не ми се спи и за 30 мин - макс 60 заспивам.

Аха, това вече е нещо друго. Тук май нещата опират до режим. Тъй нар. "биологичен часовник". Лягането и ставането по едно и също време са важни. Ако няколко дни лягаш в 24ч., после трудно ще заспиш в 23ч., докато организма ти не привикне. За предпочитане е лягането преди полунощ. Също е желателно да се избягват ободрителни напитки слез 16ч. ... особено ако човек си е поспал повечко. Сънят не е неко съвсем равностойно. Когато сънуваме доста, всъщност не спим добре и не си почиваме добре. Спането с по-малко сънища е по-възстановително. И пак опираме до режима. Първо ставането по-рано е трудно, но ако се ляга и става по едно и също време се свиква. Така човек се буди по-рано и вечерта може да спи по-дълбоко.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпросът ми за никотина беше към Galahad. Никотиновата к-на и никотина са различни неща, точно затова си мисля, че се бъркат двете неща.

ТАТ и МАТ втората ендокриноложка реши да не се правят, тъй като второто излседване на TSH беше нормално и каза, че в такъв случай не е необходимо.
Е това е голяма глупост! ТАТ И МАТ могат да са повишени дори и TSH да е в норма, при Хашимото дори е възможно Т3 и Т4 да са повишени, което напръв поглед е противоречие.

Все пак мисля, че трябват по- задълбочени изследвания, за да не се окаже проблема по- голям от очакваното.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един бърз отговор, относно как е при мен. Ставането и лягането с режим не решава проблема. Цяла година бях на работа = цяла година режим = цяла година се събуждах с гръмоносни облаци в главата всяка сутрин. Правил съм и опит по-рано да легна и да заспя, но и в 10ч вечерта като легнах, нямаше промяна.

Едит: Да, мисля че едни нови излседвания на TSH, TAT и MAT и нова консултация при четвърти ендокринолог ще покажат има ли - няма ли. Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Едит: Да, мисля че едни нови излседвания на TSH, TAT и MAT и нова консултация при четвърти ендокринолог ще покажат има ли - няма ли. Благодаря.

Мисля, че няма да ти помогне отново и четвъртия ендокринолог.

Четейки постовете ти стигам до заключението, че не се касае за соматичен проблем.

Първо вземи едно направление от личния лекар за невролог. Обясни му проблема. Има голяма вероятност невролога да ти каже, че за него си здрав и да те препрати към психиатър. Няма да се притесняваш от това.

Поразпитай и избери стабилен психиатър, вземи с теб всички резултати от изследванията на които си се подложил и пестеливо, без емоции му разкажи всичко, както пишеш тук във форума.

Мисля, че ще се открие причината ако те изпрати да ти направят електроенцефалограма (ЕЕГ) за да се види с колко цикъла в секунда са генерираните от мозъка ти алфа вълни и ще трябва по зададен знак от лекаря да затваряш и отваряш очите.

При повтаряне на енцефалограмата да те стреснат чрез гегериране на шум (например рязък удар с линийка върху бюрото) за да се види как става преминаването от алфа в бета вълни и какви стойности добиват.

В България все още психиатър е "мръсна" дума, но в белите страни всеки човек си има минимум две консултации годишно.

Надявам се за месец, месец и половина проблема ти да се разреши с лекарствени средства при правилно диагностициране.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Мисля, че няма да ти помогне отново и четвъртия ендокринолог
И защо мислиш така? За да се постави или отхвърли една диагноза трябват изследвания. Както и ЕЕГ - то няма да е излишно.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И защо мислиш така? За да се постави или отхвърли една диагноза трябват изследвания. Както и ЕЕГ - то няма да е излишно.

Ходих три пъти на ендокринолог, всеки път при различен бях...

Да, мисля че едни нови излседвания на TSH, TAT и MAT и нова

консултация при четвърти ендокринолог ще покажат има ли - няма ли.

Виж сега. Момчето е здраво, но четейки оплакванията му явно има леко разстройване във вегетативната нервна система, и дали е така ще бъде установено от лекаря.

Може да е от настиване - например излизане с мокра коса в студено време или спортуване без шапка или някакво предозиране на определени вещества постъпили в организма чрез храна-"менте", вода или лекарства и всичко това комбинирано с неговия тип податлива на самовнушения и вътрешни страхове нервна система е довело нещата до въпросните страхово-невротични смущения свързани със съня.

Първото условие е, психиатъра да го убеди, че е здрав телесно, така че той самия да повярва в това.

Второто условие за бързото му излекуване и нормализиране на състоянието му е предписване на точните медикаменти и спазване указанията на лекуващия лекар.

Третото условие - той самия да осъзнае че е необходимо да промени ежедневния си график така, че да е по-безстресов и по-организиран и след месец-два ще бъде напълно здрав.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Виж сега. Момчето очевидно има проблем, а за да се намери решение трябват изследвания и консултации. Изказвания от рода- нищо му няма, здрав е и т.н. могат да са само вредни и повод за ненужно успокояване и загърбване на проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Виж сега. Момчето очевидно има проблем, а за да се намери решение трябват изследвания и консултации. Изказвания от рода- нищо му няма, здрав е и т.н. могат да са само вредни и повод за ненужно успокояване и загърбване на проблем.

Както виждаш, момчето иска още и още повторение на изследвания (твърди, че за четвърти път ще поиска да му се направят и че отново ще смени лекаря) въпреки че лекарите въз основа на тях са заключили, че няма соматичен проблем.

В практиката отдавна е прието разпознаване на симптоматиката на "граничното / тревожно състояние" именно по системното искане на нови и нови изследвания и убедеността на лицето, че страда от накакво сериозно соматично заболяване, което трябва да бъде открито на всяка цена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Въпросът ми за никотина беше към Galahad. Никотиновата к-на и никотина са различни неща, точно затова си мисля, че се бъркат двете неща.

Е това е голяма глупост! ТАТ И МАТ могат да са повишени дори и TSH да е в норма, при Хашимото дори е възможно Т3 и Т4 да са повишени, което напръв поглед е противоречие.

Все пак мисля, че трябват по- задълбочени изследвания, за да не се окаже проблема по- голям от очакваното.

Има ги и двете, но обикновено слагат само едното. Ето тук за никотина, но на руски.

Правил съм и опит по-рано да легна и да заспя, но и в 10ч вечерта като легнах, нямаше промяна.

Не става толкова лесно. Ако си си лягал в 2 през нощта и някоя вечер за проба си легнеш в 22 ще си заспиш пак в 2. Поетапно се приближаваш към по-ранния час. От един път няма да стане. На организма му трябва време за отпочиване. 8 часа сън трябва да си ги има и то всяка вечер. Ако при късно лягане и рано ставане за работа няма интервал от 8 часа се натрупва и може при първа възможност да отпереш и повече от 12 часа.

А освен това, че спиш дълго имаш ли някакви други трайни оплаквания (освен свързаните със самото спане)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Galahad,

да, нямам настроение за нищо, дори понякога ходенето до магазина ми е проблем. В общуването също имам някакви проблеми, именно заради настроението...повечето случай не искам да ме занимават с нищо, лесно раздразнителен съм. Въпреки, че знам, че имам нужда от комуникация и връзка с хората. По време на разговорите бавно мисля всякаш и трудно се поддържа диалог. След кафе, всичко това се променя, ставам общителен, определено мисъллта ми става по-бърза и тогава търся да общувам. Тогава правя, каквото имам да правя...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По никакъв начин не мога да се съглася за никотина и жълтия кантарион. Активните вещества са съвсем други и влияят върху серотониновия метаболизъм, от където и някои индикации за спомагане за по- лесно преодоляване на никотинова зависимост. Руския сайт по никакъв начин не може да ме убеди. Това разбира се е отклонение от темата, за което се извинявам, но пък е интересно да го попроучим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Galahad,

да, нямам настроение за нищо, дори понякога ходенето до магазина ми е проблем. В общуването също имам някакви проблеми, именно заради настроението...повечето случай не искам да ме занимават с нищо, лесно раздразнителен съм. Въпреки, че знам, че имам нужда от комуникация и връзка с хората. По време на разговорите бавно мисля всякаш и трудно се поддържа диалог. След кафе, всичко това се променя, ставам общителен, определено мисъллта ми става по-бърза и тогава търся да общувам. Тогава правя, каквото имам да правя...

А какъв ти е дневния (и нощния) график, вкл. с пиенето на кафе и разни други напитки и препарати влияещи на съня?

По никакъв начин не мога да се съглася за никотина и жълтия кантарион. Активните вещества са съвсем други и влияят върху серотониновия метаболизъм, от където и някои индикации за спомагане за по- лесно преодоляване на никотинова зависимост. Руския сайт по никакъв начин не може да ме убеди. Това разбира се е отклонение от темата, за което се извинявам, но пък е интересно да го попроучим.

Жълтият кантарион се ползва за доста неща. Руският сайт го дадох заради никотина - той беше първият, който намерих с търсачката. Ако ти се рови, по добре вземи от Гугъла чуждите му имена. Това, което на български най-често са съкратени преводи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Galahad,

Кафе по принцип не пия. Нещата от които се оплаквам се засилиха, след като почнах работа. Усещах, че нещата не вървят на добре, слаба концентрация, много грешки правех, с никой не исках да общувам, защото просто все едно имах голям товар на главата си, който ми пречеше и не исках никой да ме закача, нито щях да му отвърна адвекватно, нито можех разговор нормален да завържа. Ставането сутрин, както казах беше кошмар за мен, вечер след работа, нищо не можех да помогна вкъщи, просто всяко едно нещо ми беше като товар. Вечерта не можех да си отпочивам, това личеше на следващия ден - повтаряше се същото. А определено ми се е събирало 8 часа сън. Понеделник, като отивам на работа, колежката ме питаше дали съм си почина през уикенда...аз и казвах, че не съм си отпочинал, пита ме: Защо? , а аз не знаех какво да и кажа.

Няма как да не усещам, че нещата не вървят и почнах да търся как бих си помогнал и на какво се дължи това. Пробвал съм не малко неща. А кафето го пих/пия за да видя как ще ми действа. Сега преди няколко дни почнах да го пия отново, по една чаена чаша нес кафе, малко след обяд. Преди това карах на зелен чай. По 1-2 пъти на ден съм пил от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Май не е заболяване, а общ национален проблем. Работата изморява и човек има нужда от почивка. Понякога дори и до там, че като се прибереш да не ти се прави нищо, да отиваш изморен на работа... Но липсата на мотивация си е нещо друго. Говориш за ходене на работа, ходене до магазина ... Не става дума обаче за ходене на Коледна разпродажба за лъскави парцалки, а за гадното, досадно ходене до магазина за покупки за ежедневието, нали? Мотивацията е онова, което кара човек да скочи сутрин от леглото.

Казват, че 7-8 часа сън са достатъчни. Това не означава, че човек не може да спи повече. То и 200гр. храна на ядене са достатъчни, но при липса на мотивация за пазене на линия човек може да изяде много повече. Достатъчно не означава, че това е количеството, което ни се иска като храана или сън. Означава само долната граница, че можем и без повече. Не означава, че не можем с повече.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...