Отиди на
Форум "Наука"

Монети от Иран


Recommended Posts

  • Потребител

Някой знае ли какви са тези монети. Познат, който е бил на екскурзии в Иран ги е донесъл от там, ако това е от помощ. Едната със сигурност е арабска, но за другите, нямам никаква идея.

post-5984-1262887916_thumb.jpg

post-5984-1262887934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С голяма доза сигурност, май всички са реплики (ментета) или както ти харесва на римски и други монети, или поне за 3 съм почти сигурен на 99.9 %, заради лошите снимки. С малко по ясни ще мога да съм по сигурен!

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси много, аз се опитах да ги потърся в разни онлайн каталози, но не можах да намеря нито една от тези монети. Би ли ми дал малко повече детайли. Ето тук се опитах да направя по-добри снимки:

imag0320i.jpg

imag0324.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че на двете монети от вторият ред мога да разчета DIOCLETIANUS , но не съм много сигурен.

А на голямата е IMP. C. DIOCLETIANVS. P. F. AVG. и на обратната страна е GENIO POPVLI ROMANI

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След половин ден ровене из римски каталози в нета открих и почти съм сигурен, че първата монета е от Parthian empire, която е била на мястото на днешен Иран (а всъщност от там трябваше да започна търсенето). Аз не знаех нищо за тази империя:

In 247 BC, Arsaces, leader of a Scythian group in Central Asia called the Parni (a branch of the Dahae) is crowned king. He overthrows the Seleucid governor of Parthia in 238 BC and establishes a nation that lasts for almost 500 years. 95 - 57 BC is referred to as the Parthian 'dark age,' and civil wars make the chronology of this period a matter of conjecture. At the height of their power, the Parthians were second only to Rome and were the only civilized nation able to stand up to her. The empire began its decline in the 2nd century AD and the rebellion of Ardashir of Persis in 220 AD was its death knell. The last Parthian king, Artabanos IV, was killed in the battle of Hormuzdagan in 224 AD and Ardashir became the first Sasanian king.

Сега остава до открия точно при кой цар е сечена тази монета. Прилича доста на тази http://en.wikipedia.org/wiki/Parthamaspates_of_Parthia , но не съм сигурен.

Доста интересно се оказа ровенето из монетните каталози в интернет, научих доста неща. :)

Продължавам да търся. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ахам точно на този същият пич е. Сега като сравниш двете снимки ще забележеш че тази на твоята е много по-груба, което е нормално при евтините и груби ментета, те все пак са стирлизирани и са за сувенири на туристите, така че не се цели нито точност на изображение, нито на размер нирто на грамаж, просто сувенир. При другите нещата са подобни и затова ти пиша какви са оригиналите им:

2. Имотира Римска монета, дотолкова добре направен че все едно е била в употреба милиони години, но в надписа май изобщо няма смисъл, ако човек се зачете...Предпоолагам че имитира нещо от Константинова династия, от друга стана там не се среща орела, май. Орела ако не се лъжа се ползва при някой от колониите на Александрия, като и при някой от по-ранните римски монети..

3.Е най вероятно истинска, но пък сравнително евтина арабска монета, секът се около 13-15-16 век, всъшност те са доста видове, върху стари монетни късове (рим и Византия) и се изрязват, те винаги са груби на форма, и с йероглифите им. И понеже не моге да ги разчитам , поне старите им монетни форми, повече не мога да ти кажа

4.Най-вероятно отново е съвремено, заради грубият стил, то имитира Фолис на Диоклетиан от монетарницата на Антиохия. Трябва да има само една от буквите (Д и Е ) те са за това в кой монетн двор подред е отсечена, четвърти или пети и да ти кажа такава комбинация за сефте виждам, предполагам че едното е за да запълва мястото на липсващият в ляво канцнал орел. Датировка на оригинала 296-305 г.

5. Отново като 2, смислен надпис не мога да разчета. И двете би трябвало да имитират Колониални монето, 2. на Александрия, а 5 на някой от другите градове (изображението е или на градска богиня) или на почти всяка една римска традиционна с жертвеник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаря.

Аз съм доста нов в тази област (всъщност днес за първи път се разтърсих из различни каталози). :)

Този пич, който ми даде монетите да се потършувам изобщо не твърди, че са автентични. Той всъщност изобщо не предполагаше , че от Иран е купил римски монети. :))))

На мен ми е по-интересно от познавателна гледна точка да разбера какви са, а и доста се научава така за исторически факти, които не съм знаел и не съм имал повод да търся.

Та, някъде из всичките сайтове които прерових пишеше, че в монетните дворове освен точки са използвали и гръцките номера за означаване на номера на работилницата (монетен двор)... A = 1, B = 2, Γ = 3.... Ι = 10. Но да се използва Θ се е считало за нещастие, защото е първата буква на думата "смърт", затова са изполвали комбинацията ΔΕ за номер 9. (Δ = 4 + Ε =5).

:))

Не може ли този случай да е такъв?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Много благодаря.

Аз съм доста нов в тази област (всъщност днес за първи път се разтърсих из различни каталози). :)

Този пич, който ми даде монетите да се потършувам изобщо не твърди, че са автентични. Той всъщност изобщо не предполагаше , че от Иран е купил римски монети. :))))

На мен ми е по-интересно от познавателна гледна точка да разбера какви са, а и доста се научава така за исторически факти, които не съм знаел и не съм имал повод да търся.

Та, някъде из всичките сайтове които прерових пишеше, че в монетните дворове освен точки са използвали и гръцките номера за означаване на номера на работилницата (монетен двор)... A = 1, B = 2, Γ = 3.... Ι = 10. Но да се използва Θ се е считало за нещастие, защото е първата буква на думата "смърт", затова са изполвали комбинацията ΔΕ за номер 9. (Δ = 4 + Ε =5).

:))

Не може ли този случай да е такъв?

Ъхъм къде чет тази глупост? Ти представяш ли си у София да има 9 монети двора, ама честно?..........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За втората и петата аз си мислех,че LD означава Londinium, a изобщо не се сетих, че може да е AL - Alexandria

Защото ти се иска да е Londinium, нормален човек не би го предположил, само чпвек търсещ сензация

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами сигурно съм ненормален човек. Просто LΔ, на мен ми заприлича на London. А и живея в Лондон, така, че това ми беше първата мисъл. Сега виждам , че е Александрия, а и Диоклециан е изписано DIOKΛHТIАNOC.

А за броя на монетните дворове не съм писал за Сердика , а за Антиохия (ANT ). ето го линка, където прочетох тази "глупост ". Но определено , ще се поинтересувам и потъся да видя, колко минта е имало в Сердика.

PS. В Сердика е имало 4 работилници - officina А, В, Г и Δ тук или поне от толкова са открити монети

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами сигурно съм ненормален човек. Просто LΔ, на мен ми заприлича на London. А и живея в Лондон, така, че това ми беше първата мисъл. Сега виждам , че е Александрия, а и Диоклециан е изписано DIOKΛHТIАNOC.

А за броя на монетните дворове не съм писал за Сердика , а за Антиохия. ето го линка, където прочетох тази "глупост ". Но определено , ще се поинтересувам и потъся да видя, колко минта е имало в Сердика.

PS. В Сердика е имало 4 работилници - officina А, В, Г и Δ тук или поне от толкова са открити монети

Казвам ти го поради следните причини:

1.Лондон е рядък нонетен двор съществувал за кратко (малко хора знаят за него, особенно такива който не разбират от нумизматика)

2. Лондон не сече колониални монети, поне така мисля ( което не значи че е 100 % сигурно)

3. 1 и 2 ме карат да мисля че си разбираш от нумизматика и се опитваш да пробваш останалите колко са в час?

Иначе за тези 10 официни никой не може да го докаже, ама никой дори и немците (от тях има доста умни хора, за разлика от тези на сайта) Та те дори не могат да докажат че монетата която са публикували е на Антиохия, никаде в нея не го пише, камо ли за 10-ти минт. Досега не съм виждал монетен двор с повече от 5 монетни двора доказани на монети, това за София беше просто сравнение

Ти виждал ли си монета с отбелязан монетен двор и с минт марка някой от тези:

ς Digamma (of stigma) 6

Ζ Zeta 7

Η Eta 8

Θ Theta 9

Ι Iota 10

Аз лично не съм, и няма и да вида. Не говорим че това на снимката мяза повече на менте или реплика отколкото на монета......

А извинявай те са ниписли немците че е варваризат, обаче спокойно може да е менте на някой не знаещ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Казвам ти го поради следните причини:

1.Лондон е рядък нонетен двор съществувал за кратко (малко хора знаят за него, особенно такива който не разбират от нумизматика)

2. Лондон не сече колониални монети, поне така мисля ( което не значи че е 100 % сигурно)

3. 1 и 2 ме карат да мисля че си разбираш от нумизматика и се опитваш да пробваш останалите колко са в час?

Иначе за тези 10 официни никой не може да го докаже, ама никой дори и немците (от тях има доста умни хора, за разлика от тези на сайта) Та те дори не могат да докажат че монетата която са публикували е на Антиохия, никаде в нея не го пише, камо ли за 10-ти минт. Досега не съм виждал монетен двор с повече от 5 монетни двора доказани на монети, това за София беше просто сравнение

Ти виждал ли си монета с отбелязан монетен двор и с минт марка някой от тези:

ς Digamma (of stigma) 6

Ζ Zeta 7

Η Eta 8

Θ Theta 9

Ι Iota 10

Аз лично не съм, и няма и да вида. Не говорим че това на снимката мяза повече на менте или реплика отколкото на монета......

А извинявай те са ниписли немците че е варваризат, обаче спокойно може да е менте на някой не знаещ?

Едва ли има нужда да обяснявам, че никога не съм се интересувал или занимавал с нумизматика и никого и за нищо не искам да пробвам. В този смисъл ми се вижда малко рязък тона ти, защото нито търся "сензации", нито искам да продавам монети, които не са мои. Вчера цял ден съм чел зашото ми е било интересно. В интернет има предостатъчно имформация на тази тема.

Защо токлкова много онлайн ръководства показват дори 15 работилници: например тук

Аз лично също не съм виждал такива монети, но ето такво има в каталозите:

ς Digamma (of stigma) 6 Antioch

Ζ Zeta 7 Antioch

Η Eta 8 Antioch

Θ Theta 9 Antioch

Ι Iota 10 Antioch

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"а и Диоклециан е изписано DIOKΛHТIАNOC"

100 % не е е Диоклетиан надписа, ако искаш 1100 %

А на мен ми се вижда това:

post-5984-1263069798_thumb.jpg

post-5984-1263069838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Защо токлкова много онлайн ръководства показват дори 15 работилници: например тук"

Никаде там не са посочени 15 ръботилници, Има една известна разлика между монетният двор и официната ( номера ръботилница) А за част от букви9те има голям спор дали това е официната, номера на ръботилнацата, защото при аврелиан примерно има S, Q i P , но това не значи 134 и 159 ръботилница..

Иначе в никакъв случей не искам тона ми да е груб, напротив, не го приемай така ;)

Извинявам се ако по някъкъв начин съм те обидил!

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма проблем! wink.gif

Аз моного не можах да разбера дали officina e Монетен двор (Mint), или номер на работилница към монетния двор или номер на емисия от същата монета?

Току що открих и втората, но не съм на 100% сигурен, защото надписа не ми се вижда да е A KL DOM AVRHLIANOC CEB

И тази интересна статия за реформите в монетосеченето при LUCIUS DOMITIUS AURELIANUS (270-5 AD) тук

Остана само арабската монета, но сега бързам за работа.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прегледах целият този сайт и не можах да открия нищо подобно. Малко ми прилича на Индийска или Цейлонска, но изобщо нямам идея от къде да започна търсенето и търся безразборно. :annoyed:

PS

Тук в един руски сайт видях някой да пита за подобна монета, но за съжаление, никой не му е отговорил.

Надявам се това да помогне:

post-5984-1263097296_thumb.jpg

post-5984-1263097309_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Официната е номера на ръботилницата към монетният двор, и ако не се лъжа единствено за Константинопол и Антиохия има спорове дали са имали шести "S", другите са разполагали скромно с около 3-4 официни. Емисиите няма как да се отбелязват тъй като са невероятно много над стотици хиляди за някой типове..

Иначе последната монетка си е ислямска, мога да ти покажа снимки на доста подобни, но не знам дали ще намеря точно на същата, просто те са най=-трудни за датиране , тъй като много често надписите и изображ, са непълни ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Официната е номера на ръботилницата към монетният двор, и ако не се лъжа единствено за Константинопол и Антиохия има спорове дали са имали шести "S", другите са разполагали скромно с около 3-4 официни. Емисиите няма как да се отбелязват тъй като са невероятно много над стотици хиляди за някой типове..

Иначе последната монетка си е ислямска, мога да ти покажа снимки на доста подобни, но не знам дали ще намеря точно на същата, просто те са най=-трудни за датиране , тъй като много често надписите и изображ, са непълни ;)

Мерси много,

аз попаднах на едни сайтове за Mughal императорите и Suri Султаните в Индия около 1500г. Страшно много приличат на нея, но още не мога да я открия. Вече ми се примрежиха очите . :Oo: хаха

Mughal

Mughal

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

малко photoshop, но въпреки това все още търся и не намирам :(

Вече не съм сигурен и за Humayum, може и да е император Akbar ?????

post-5984-1263203196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...