Отиди на
Форум "Наука"

Подписка срещу закриването на Центъра по тракология в БАН тръгна в интернет!


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Подписка в защита на самостоятелността на Центъра по тракология „Професор Александър Фол” тръгна в интернет.

В нея се изразява безпокойство от това, че ръководството на Българската академия на науките е взело решение за закриване на Центъра по тракология „Проф. Александър Фол”, както и на още няколко хуманитарни института. „Министърът на образованието и науката защити съществуването на Центъра и на другите институти, но въпреки това ръководството на БАН е решено на унищожението им, въпреки че вече не може да използва довода „Правителството иска”. Моля, подкрепете ни, за да продължим да изучаваме и популяризираме древната история на траките” – се казва в призива в интернет.

Линковете на онлайн петициите са:

http://www.petitiononline.com/thracian/petition.html

http://www.facebook.com/?ref=home#/group.p...1162&ref=nf

В петицията, адресирана до министъра на образованието Сергей Игнатов, се казва:

"Чрез онлайн петиция и чрез мрежата Фейсбук се обръщаме към Вас с молба да направите всичко възможно, за да запазите Центъра по тракология „Проф. Александър Фол” като самостоятелна научна институция в рамките на Българската академия на науките. Световните научни постижения, международните проекти и многобройните публикации на членовете на Центъра по тракология, които са достатъчно известни, изведоха тракологията на световната сцена през 70-те години и доведоха до 10 световни конгреса по тракология като единадесетия е обявен през 2010 г. в Истанбул. Закриването на Центъра по Тракология не би било нищо повече от престъпление от страна на шепа самозабравили се хора, облечени с власт.

От наши приятели и колеги учени знаем, че Вие и Министерския съвет на България подкрепяте запазването на Центъра, както - и на още няколко хуманитарни института, които ръководството на Българската академия на науките не желае да съхрани. След Вашата публична защита на тези институти по Българската национална телевизия стана ясно, че ръководството на Българската академия на науките вече не може да оправдава обезличаването на българската хуманитарна наука с Вас, Министъра на финансите и Министерски съвет на България.

В глобализиращия се свят, в който живеем и който ни дава възможност да се обърнем към Вас, именно научни изследвания и популяризирането им като тези по тракология, етнография и редките езици, какъвто е българският, хуманизират ежедневието ни и обогатяват нашата духовност. Надяваме се, че ще Вие и останалите членове на Министерския съвет ще намерите възможност да попречите на шепа хора, облечени във власт, да се разпореждат с културното наследство и с изучаването му, което не принадлежи само на България, но - и на света.".

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 75
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

БАН от 10 години /поне/ е труп. Така че каквото са си решили, нас изобщо не ни касае.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Добре, ама другаде с тракология занимават ли се? Да не стане беля?

НБУ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

НАИМ по-скоро.

Тракологията, струва ми се, не е толкова наука, колкото изкуство. Хиперинтерпретация на n-та степен. Налагаше ми се да чета Фол, Венедиков и Елка Пенкова, послушал съм малко Пенкова и Тачева на живо и съм шашардисан от това какви смели хипотези минават за научна дейност. При Венедиков си спомням един особено весел момент: авторът твърди (а Пенкова го следва удсърдно), че Вълчитрънското съкровище е подредено в земята по строг принцип, продиктуван от култови цели. Същевременно самият Венедиков казва, че съкровището първоначално е открито и извадено от селянин, а не от археолог и че минават много месеци преди археолозите да стигнат до златото. С набито око ще да е бил селянинът...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някаква какафония......

Не разбирам кой какво е решил да закрива, защо го е решил, кой с кого се оправдава и защо? :post-20645-1121105496:

Какво следва от закриването или незакриването? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина, не би следвало да се закрива нещо така с лека ръка. Но все пак, без да изказвам крайно мнение, ми се иска някой да отговори, чисто информативно на няколко въпроса, които си задавам.

1. Защо трябва да има център по тракология. Не е ли по-логично тракологията да е част от института по история на БАН. Все пак тракологията е част от историята, не е някаква отделна, специална наука. По тази логика би следвало да имаме и специален център по медиевистика, османистика, желязна ера, античност, първа, втора, трета БД и тн. каквито предполагам има. Струва ми се по-логично всички тези неща да са част от единен институт по история под шапката на БАН, или СУ, или нещо друго.

2. С какво този център е допринесъл за изясняване на проблематиката, с която се занимава. Като все още ние почти нищо не знаем за траките - битуват всякакви теории, предположения, но като цяло не съм чул да има единен научен коментар за каквото и да било в това отношение.

3. Този център през дългото си съществуване провел ли е целенасочени археологически проучвания и експедиции - просто питам, може пък да е провел. Но май големите находки от 2000 насам си бяха чисто индивидуални начинания на професорите Китов и Овчаров.

И тн. Изобщо няма нито едно задоволително, общо тълкувание на нито една обредна практика, на функционалността на нито един ритуален съд от съкровище, има само стотици и стотици хипотези, коя от коя по-откачени.

Ако ще има отделен център по тракология, поне да дава резултати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А къде е подписката в подкрепа на тази чудесна идея?

Нали института по история си остава! Историята на траките си е част от историята и отделянето от нея води само до идиотски идеи.

Ако ще се правят институти за какво ли не, да вземат да направят по един за автохонна история и мамална ембриология. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

903 Total Signatures!

При 1384 участници в тази група едва 903-ма са (сме!) подписалите петицията.

Като се има предвид, че са гласували много хора, които нямат нищо общо с Фейсбуук, въпросът е - колко от членуващите в тази група са я подписали и колко са те в процентно съотношение?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
НАИМ по-скоро.

Тракологията, струва ми се, не е толкова наука, колкото изкуство. Хиперинтерпретация на n-та степен. Налагаше ми се да чета Фол, Венедиков и Елка Пенкова, послушал съм малко Пенкова и Тачева на живо и съм шашардисан от това какви смели хипотези минават за научна дейност. При Венедиков си спомням един особено весел момент: авторът твърди (а Пенкова го следва удсърдно), че Вълчитрънското съкровище е подредено в земята по строг принцип, продиктуван от култови цели. Същевременно самият Венедиков казва, че съкровището първоначално е открито и извадено от селянин, а не от археолог и че минават много месеци преди археолозите да стигнат до златото. С набито око ще да е бил селянинът...

Калин Порожанов беше изкарал и македонците с тракийски корени /беше етимологизирал македонското именце чрез тракийски език/ ;)... Беше стреснал народа с някаква нова идея, свое разбиране за ИЕ-Urheimat, нещо там за "циркум-понтийската прародина"

Аз честно казано така и не разбрах някой успя ли да представи поне приемлива теза и виждане за това кога, как и кога са и най-вече откъде са дошли траките тук? Щото извинявайте, но ту се говори за нянаква инвазия в периода 2000-1500 година преди новата ера, ту се говори за инвазии в около 2500 година преди новата ера (в сайта на Варненския арх. музей може да се прочете и същата дата като начало на етногенеза на тези които наричме траки ), а най-накрая излезна че златно-платинената чекия (двуострата кама демек) от преди пет хиляди години, която наскоро откриха в Карловско, е тракийска - поне според Бате Божо, и според популярните изказвания пред медиите на някои учените, които бяха направили "имиджа" и...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Калин Порожанов беше изкарал и македонците с тракийски корени /беше етимологизирал македонското именце чрез тракийски език/ ;)... Беше стреснал народа с някаква нова идея, свое разбиране за ИЕ-Urheimat, нещо там за "циркум-понтийската прародина"

Античните македонци не са просто с тракийски корени, а са подразделение на едно от тракийските племена - едоните. Но ако някой смята че е открил това, е закъснял с някое-друго хилядолетие. По-добре да пробва да открие Америка - това е станало само преди няколко века и може и да има някой дето още не се е усетил. :biggrin:

Но пък информираността на средностатистическият българин за античното минало на нашите земи ясно показва каква е била ползата от този институт - никаква. Все пак държавата трябва да издържа обществено-полезни институции, а не да хрантути феодални старчета.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Античните македонци не са просто с тракийски корени, а са подразделение на едно от тракийските племена - едоните. Но ако някой смята че е открил това, е закъснял с някое-друго хилядолетие. По-добре да пробва да открие Америка - това е станало само преди няколко века и може и да има някой дето още не се е усетил. :biggrin:

Но пък информираността на средностатистическият българин за античното минало на нашите земи ясно показва каква е била ползата от този институт - никаква. Все пак държавата трябва да издържа обществено-полезни институции, а не да хрантути феодални старчета.

Хах, ами тогава имаме сериозно разминаване в терминологиите, защото древномакедонските (едонските според теб) глоси "не са това", което са тракийските или дакийските глоси (според Дуриданов и Георгиев)..За мен "траки" е това, що говори на тракийски или на дакийски език (или "това" - от езика на което са запзени глоси/думи, на които им казват "тракийски" или "дакийски")..

Абе то и "несъвсемсредностатическите" българи не сме информирани, щото аз поне две години се опитвах да им сглобя пъзела на тези траки (любител съм де, все пак), ама съвсем не разбрах какво "по-различно и велико" са от това, което и сам мога да прочета за тях (я от Херодот, я от Диодор)..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Но пък информираността на средностатистическият българин за античното минало на нашите земи ясно показва каква е била ползата от този институт - никаква. Все пак държавата трябва да издържа обществено-полезни институции, а не да хрантути феодални старчета.

Лично аз колчем (много малко пъти е било) съм имал нещастието да чета нещо, излязло от този институт, ми е трябвал речник на чуждите думи и аналгин, за да ми мине главоболието, предизвикано от напъването да разбера дали изобщо е казано нещо в текста. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лично аз колчем (много малко пъти е било) съм имал нещастието да чета нещо, излязло от този институт, ми е трябвал речник на чуждите думи и аналгин, за да ми мине главоболието, предизвикано от напъването да разбера дали изобщо е казано нещо в текста. :crazy_pilot:

Прочети "Тракийският воин" на Маразов и тогава ми говори за аналгин и напъване. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

До момента са се подписали над 990 души.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
До момента са се подписали над 990 души.

Историк, аз съм се подписал, но смятам, че тези подписки са безсмислени и нищо няма да постигнат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, и аз смятам, че подписките са нещо пасивно, без значение, дали са онлайн или офлайн.

От друга страна, те са начин част от обществото да се обединява зад някакви каузи. Една малка стъпка към формирането на обществено съзнание и на "гражданско общество".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Направо съм потресена от мнението на хора, които би трябвало да имат по-висока култура. Не мога да повярвам, че дори има такива, които откровенно си признават че закриването на тракологията даже не ги интересува. При това в сайт с подобно име!!! На времето професор Фол обичаше да казва за такива като вас "Затворете вратата за непосветените" и прав беше да не позволява на профани да му дават оценки. Българите имаме противното качество да плюем и клеветим всичко, което не ни е понятно. Никой от вас ли не зацепи, че без тракология няма тракийско културно наследство, с безразличието си се изплюхте и върху това, което 30 години обикаля света, а света му се диви. Нямо по нихилистична нация от нас и заради това никога повече няма да бъдем цивилизация. Каквото сме били - били сме. Сега като ликвидираме и познанието за това откъде сме тръгнали...всичко ще си дойде на мястото. А вие що живеете в България впрочем? То тук е гадно, нямате ни национално самосъзнание, ни гордост, ни патос....Ако на някой все пак му трепне нещо да го уведомя че преди 38 години Професора създава тракологията като наука, изпреварвайки намеренията на няколко западни държави и дава на страната ни лидерство в област, която се развива до такава степен, щото няма хуманитарен университет в Щатите и Европа, който да не изучава тракология.

Разбирам че няма откъде да го знаете, ама Тракологията има 10 световни конгреса и последния е в Атина, където гърците изцяло признаха тракийските пластове и на тяхна територия - за тия диви шовинисти вие знаете ли кво признание е това за нас, за Българската Тракология - щото институти по тракология има в цял свят!!!! Нищо не знаете вие, но приказката ви ми е много позната - такъв ни народа, такава ни политиката, такава ни и съдбата....трагична. Най-ме е яд, че никой от вас не е направил нищо съществено за страната си, за града си, за съседа си или за площадката пред входа,но дава некомпетентни оценки за тези, които се опитват да съградят нещо смислено, което остава за хората след тях и достойно искат да се наричат българи.

cor_pismo_do_vsichki.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочети "Тракийският воин" на Маразов и тогава ми говори за аналгин и напъване. :bigwink:

Само че, Маразов не е в института по Тракология, а в института но Изкуствознание. В Тракологията са разни титани на мисълта като В. Фол, която говори с мъртвия си съпруг и траките, което пък говори, че не е сама, Киро Ракията (сещаш се защо има този прякор), който е и директор и Калин Поражанов, който отчаяно се мъчи да докаже, че траките са открили мореплаването. Останалите са някакви тотално неизвестни кьорави щъркели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добро включване , Ива- Дива .

Като се присъидинявам , към написаното от Вас , все пак ще ви задам един въпрос ???

Не смятате ли ,че малко сте си разляли щата обаче ???

България, която след 1990г. бе доведена до положението на треторазрядна, малка и бедна страна, може ли да поддържа такъв бюрократски апарат ???

Преди Костов-Мостов държавните чиновници бяха доста редуцирани , говореше се за бройка от 40 000, като оптимална и нормална за нашата страна. След Мостов, царя, Стани-шеф и сие бройката набъбна до 120 000 хил, хрантутници , които освен да стопират делата на съгражданите си друго не могат .

Като ни най-малко се опитвам да приравнявам чиновническата с научната работа, все пак не било могло, щото пораздутия ''тракийски'' щат да бъде понамален и от откъм, именно чиновническа страна. Едно канцеларско плъхче ви стига да ви оправя мижавите заплатки,пенсионни, командировъчни, болнични и т.н. По-младите траколози ще бъдат и заангажирани и с административна дейност и така ще се редуцира излишъка, който да ходи да копае опустелите ниви на провинцията .

Стига с тая бумащина, на колко глави траколози се пада по едно бюрократно плъхче ???

И още нещо на тия конференции не знам какви ги мътите , но защо не кажете на вашите елински колеги да изкарат тракийските писмени паметници , като каменни надписи и др. ???

Защо се правите на минтиливци и не защитавате България , а само се продавате за жълти стотинчици, които ви подхвърлят на разните конференцийки ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Направо съм потресена от мнението на хора, които би трябвало да имат по-висока култура. Не мога да повярвам, че дори има такива, които откровенно си признават че закриването на тракологията даже не ги интересува. При това в сайт с подобно име!!! На времето професор Фол обичаше да казва за такива като вас "Затворете вратата за непосветените" и прав беше да не позволява на профани да му дават оценки. Българите имаме противното качество да плюем и клеветим всичко, което не ни е понятно. Никой от вас ли не зацепи, че без тракология няма тракийско културно наследство, с безразличието си се изплюхте и върху това, което 30 години обикаля света, а света му се диви. Нямо по нихилистична нация от нас и заради това никога повече няма да бъдем цивилизация. Каквото сме били - били сме. Сега като ликвидираме и познанието за това откъде сме тръгнали...всичко ще си дойде на мястото. А вие що живеете в България впрочем? То тук е гадно, нямате ни национално самосъзнание, ни гордост, ни патос....Ако на някой все пак му трепне нещо да го уведомя че преди 38 години Професора създава тракологията като наука, изпреварвайки намеренията на няколко западни държави и дава на страната ни лидерство в област, която се развива до такава степен, щото няма хуманитарен университет в Щатите и Европа, който да не изучава тракология.

Разбирам че няма откъде да го знаете, ама Тракологията има 10 световни конгреса и последния е в Атина, където гърците изцяло признаха тракийските пластове и на тяхна територия - за тия диви шовинисти вие знаете ли кво признание е това за нас, за Българската Тракология - щото институти по тракология има в цял свят!!!! Нищо не знаете вие, но приказката ви ми е много позната - такъв ни народа, такава ни политиката, такава ни и съдбата....трагична. Най-ме е яд, че никой от вас не е направил нищо съществено за страната си, за града си, за съседа си или за площадката пред входа,но дава некомпетентни оценки за тези, които се опитват да съградят нещо смислено, което остава за хората след тях и достойно искат да се наричат българи.

"тракология няма тракийско културно наследство, с безразличието си се изплюхте и върху това, което 30 години обикаля света, а света му се диви"

Айде стига глупости. Кое точно от това, което обикаля света и представа траките е резултат на дейността на Института по Тракология - Вълчитрънското скъровище ли? Или Панагюрското, или това от Борово? Находките от Дуванлий може би? В откриването на което точно от тях има отношение вашия институт?

"Нямо по нихилистична нация от нас и заради това никога повече няма да бъдем цивилизация. Каквото сме били - били сме."

- че какво общо, ние българите имама с траките? Нищо. Нашите предци българите и славяните са ги изклали и малкото което е останало от тях и са се заселили в тази земя.

"То тук е гадно, нямате ни национално самосъзнание, ни гордост, ни патос"

Имаме, но национално самосъзнание на българи, не на траки.

"Ако на някой все пак му трепне нещо да го уведомя че преди 38 години Професора създава тракологията като наука"

ако трябва да сме по-точни, съсипа тракологията като наука и я превърна в религиозна секта.

"Най-ме е яд, че никой от вас не е направил нищо съществено за страната си, за града си, за съседа си или за площадката пред входа"

Е ти да не си врачка? От къде знаеш кой какво е направил.

Инситутът по Тракология е една абсолютно ненужна структура, създадена на времето от Л. Живкова, която както е добре известестно не я слушаше много главата и се увличаше по разни мистики. Самият факт, че институтът носи името на един посредствен учен, Ал. Фол, който се издигна благодарение на това, че бил вярно партийно мекере и доста близък (каквото и да значи това това :bigwink:) на Л. Живкова, е вече достатъчен за мен да се затвори. Кой е Фол? Тук много ще ревнат "най-великият траколог". Обаче "най-великият" български траколог е тотално неизвестен извън България и то поради простата причина, че системата, която го наложи като фактор в науката в България, просто няма как да го наложи като фактор в световната наука. Това, че е бил доносник на VІ главно управление на ДС, любовник на дъщерята на генералния секретар на БКП, без съмнение ще те направи най-великият български траколог, но по никакъв начин не може да накара чуждите учени да възприемат налудничавите ти възгледи. Постороен на такава “здрава” основа, и следвайки духовните напътствия на “Учителя” не е странно, че Институтът се занимава не с реална наука а с пълни глупости и не случайно нито един от кадрите му не е признат в световната наука.

Институтът по тракология е една празитна структура. Той с нищо не допринася за научното изследване на траките. Полза от него няма и трябва да се затвори. За да тръгнат нещата в българската наука, трябва много от яко да се чистат Авгиевите обори.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Рано е да се каже дали Центърът по трякология ще бъде закрит или - не. И дали ще настъпят някакви реални и (надявам се!) положителни промени по отношение на науката и образованието у нас.

При всички случаи, е добре да има някакъв дебат по тази тема.

А дали управляващите четат интернет форуми, където държавните проблеми се дебатират, не зная.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Айде стига глупости. Кое точно от това, което обикаля света и представа траките е резултат на дейността на Института по Тракология - Вълчитрънското скъровище ли? Или Панагюрското, или това от Борово? Находките от Дуванлий може би? В откриването на което точно от тях има отношение вашия институт?

Сигурно вие ''прабългаристите'' пък открихте Мадарския конник :crazy_pilot:

- че какво общо, ние българите имама с траките? Нищо. Нашите предци българите и славяните са ги изклали и малкото което е останало от тях и са се заселили в тази земя.

Българите са траки . Изклали са на баба ти хвърчилото. Много екшън филми гледаш, само коленета и гробове ти е главата ...

Имаме, но национално самосъзнание на българи, не на траки.

Имате съзнание на ''пра'' , ''прото'' '' , в бъдеще несвършено и прочие , само българско нямате.

ако трябва да сме по-точни, съсипа тракологията като наука и я превърна в религиозна секта.

Тука си прав, ако не бяха оргианистичните изживявания на Фол, нямаше да има сега разни ''американски'' Гайдаровчета ..

Инситутът по Тракология е една абсолютно ненужна структура, създадена на времето от Л. Живкова, която както е добре известестно не я слушаше много главата и се увличаше по разни мистики. Самият факт, че институтът носи името на един посредствен учен, Ал. Фол, който се издигна благодарение на това, че бил вярно партийно мекере и доста близък (каквото и да значи това това :bigwink: ) на Л. Живкова, е вече достатъчен за мен да се затвори. Кой е Фол? Тук много ще ревнат "най-великият траколог". Обаче "най-великият" български траколог е тотално неизвестен извън България и то поради простата причина, че системата, която го наложи като фактор в науката в България, просто няма как да го наложи като фактор в световната наука. Това, че е бил доносник на VІ главно управление на ДС, любовник на дъщерята на генералния секретар на БКП, без съмнение ще те направи най-великият български траколог, но по никакъв начин не може да накара чуждите учени да възприемат налудничавите ти възгледи. Постороен на такава "здрава" основа, и следвайки духовните напътствия на "Учителя" не е странно, че Институтът се занимава не с реална наука а с пълни глупости и не случайно нито един от кадрите му не е признат в световната наука.

Институтът по тракология е една празитна структура. Той с нищо не допринася за научното изследване на траките. Полза от него няма и трябва да се затвори. За да тръгнат нещата в българската наука, трябва много от яко да се чистат Авгиевите обори.

Паразитни структури са тези които създават митологии , в случая дали ще бъде някаква мистическа тракийска или ''пра - прото , пред и зад, отгоре или отдолу българска'' или ''склавянска'' , повярвай няма голяма разлика ...

Довчера и вие развявахте смело байряка на ханотюркизма, но днес спокойно си позволявате да съдете действия на някой който вече е в любимото ви за ровене място, от което не може да стане да се защити.

Световнонеизвестни са ''прабългаристите'' , които за 100 години така и не успяха да дефинират българската култура ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Инситутът по Тракология е една абсолютно ненужна структура, създадена на времето от Л. Живкова, която както е добре известестно не я слушаше много главата и се увличаше по разни мистики. Самият факт, че институтът носи името на един посредствен учен, Ал. Фол, който се издигна благодарение на това, че бил вярно партийно мекере и доста близък (каквото и да значи това това :bigwink:) на Л. Живкова, е вече достатъчен за мен да се затвори. Кой е Фол?

Ка40, пи ли си днес хапчетата? Значи, к'во - който не принадлежи към богоизбраната гилдия на копачите (археолозите, пардон), да върви на майната си ли? А за това, че Фол бил посредствен учен..., пий си хаповете редовно, най-приятелски съвет.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...