Отиди на
Форум "Наука"

Моето Детство


Recommended Posts

  • Администратор

Не знам, кой го е писал, но е уникално! Едно истинско детство...

her [00:35:48] aHuTka: "ДА ИЗРАСТНЕШ ПРЕЗ 90-ТЕ" - Помнте ли когато...?

Ако сте родени след 1995... дори не трябва да четете това, а дори да го направите, не трябва да взимате страна и да отговаряте с безпочвени коментари.

Просто защото сте родени през '95, не означава, че сте 90's kid !

Не е като да помните когато даваха за пръв път Алф по Канал 1 или Ефир 2.

Съжалявам, но няколко несъзнателни години през 90-те не ви спрягат в тази категория.

============================================================

===============

Вие сте 90’s ако:

Помните да сте гледали по телевизията:

-Aquilla(Акуила)

-Алф.

-Неделните детски по Канал 1.

-Beast Wars(Войната на Зверовете)

-Captain Planet(Капитан Планета) по Ефир 2.

-Animaniacs

-Алф по ефир 2

-Началото на "Дързост и Красота" biggrin.gif

-Сериала "Кунг-Фу" по Канал 1

-Една от първите 3D анимации "Презареждане", излъчвана по Канал1.

-

Можете да довършите изречението "Аз съм си аз, ти си...", което беше универсален отговор на всяка нападка.

Залептяли сте си лепенки от дъвки и други, по хладилника или гардероба.

Помните:

-Когато президент беше Жельо Желев

-Спасители на плажа.

-Конструкторите Lego и Atco.

-Cro, по старата Нова Телевизия

Когато си струваше да ставаш рано Неделя сутрин, за да гледаш анимации.

Вашите са ви купували "Шоколадови Яйца" Киндер Сюрприз. Някаде там, все още си пазите колекциите от Акули, Пингвини и т.н.

Все още несъзлателно казвате "ПЪК" след изречението, дори да не се връзва... пък!

Събирахте си албумчета с "Миришешти Картинки" и разменяхте с приятели. Всъщност почти всеки имаше колекция с такива.

Когато всичко се ореждаше със:

-онче-бонче, счупено пиронче

-камък, ножица, хартия

-ала-бала ница

Да ритаме топка беше ежедневие.

Подчинявахме се на родителите си, за всичко. Без претенции! Те винаги бяха прави.(и наистина бяха)

Слушахме радио по цял ден и ако пуснат любимата ни песен, винаги бяхме в готовност да я запишем... на касетка.

Помните когато Sega Genesis и Super Nintendo станаха популярни.

Помните оригиналното Game Boy.

Събирахме се цели компании, да играем на Nintendo. Така и не ни омръзваше. Sega Mega Drive беше нещо ново, модерно, скъпо и недостъпно. Мечта за всеки! Всъщност сме ходили в игрални зали за да играем Sega!

Помните когато даваха по телевизията:

-Приказките на братя грим, анимирано.

-Чип и Дейл, спасителен отряд.

-Оригиналните Power Rangers, Mighty Morphin

-Гръм в Рая

Помните когато Yo-Yo бяха готини.

Майките ви са ви чели много книжки с приказки, които все още са някаде там, съхранени.

Поните старите банкноти, ледените сокчета, топчето "Терминатор"..

Гледали сте:

-Първия Батман

-Аладин(1001 Нощи)

-Оригиналните Костенурки Нинджа

-Улица Сезам

Помните близалките пръстени.

Помните когато всичко беше "Върхът!"

Излизахме с касетофон на батерии на рамото, за да слушаме музика в квартала. Беше Върхът! Всички много се радвахме да играем на най-различни игри, докато слушаме музика.

Викахме "Сладкодумка", "Дама Пика", "Съпунчо" и т.н.

Готините значки със закопчаване тип "Безопасна Игла".

Имахте поне едно Tamagotchi и го носихте навсякаде.

Компютрите бяха онези неща, на които леличките в офисите работят.

Гледали сте оригиналните версии на:

-Iron Man

-Super Man

-Fantastic Four

-Spider Man

Вярвахте в Дядо Коледа и сте му писали писма, а някои от вас(като мен) все още вярват.

Гумените Мечета

Танцът Макарена

Големите монети от 10 лева.

Всеки гледаше анимациите на Disney, по Канал 1 и по-късно по Нова Телевизия.

Уокмените бяха готини и всички искахме да ги имаме.

Познавате света, преди чалгата.

"Говори ми на ръката" . . . достатъчно

Тези от провинцията мечтаха да отидат на McDonald's и за страхотните играчки от McDonald's.

Играхме си на въртележките и люлките по площадките.

Преди data.bg . . .

Преди Internet & Skype. . .

Преди mp3 плейърите и iPod-ите . . .

Преди PlayStation2 и X-BOX . . .

Преди Spongebob . . .

Преди да застрелят Tupac.

Светещите маратонки бяха готини.

Наемахме VHS касети, не DVD.

Когато билетчето в рейса беше 0.20лв(200лева стари пари).

Когато си запосвахме неща от телевизията на касети.

Играхме навън докато се стъмни и родителите ни не ни приберат! От сутрин до вечер. И през цялото това време никой не можеше да разбере каде сме, представяте ли си?

Нямаше мобилни телефони и скайп. Ако някой ни трябваше, отивахме до тях и го викахме! Или по домашния телефон.

Ядохме череши и ябълки от дърветата в квартала.

Жаден си? Хайде до чешмичката!

Пръскахме се със спринцовки или изразходвани бутилки "Веро", напълвани многократно от кварталната чешмичка.

Вечерта беше времето за Жоменка/Криеница!

Стражари и апаши.

Картошка, Народна Топка, Судже, Истината или Риска, Ръбче... само част от игрите, които изпълваха ежедневието ни.

Нека това ви накара да си спомните за приказното детство което всички са изживяли!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А тези, дето

са слушали на грамофон Емил Димитров и Тоника СВ;

виждали са шоколадово яйце само през стъклото на "Кореком" и банани само по Нова година;

гледали са на черно-бял телевизор "На всеки километър" и са чакали пред киното на опашка да гледат "Хан Аспарух";

ходили са на пионерски лагер;

купували са си черно-бели снимки от стрелбищата назападни състави;

когато пръв държавен и партиен ръководител беше Тато;

видяха що е дъвка "Идеал" с картинка;

са учили "бейсик" на компютър "Правец"

Билетчето за автобус беше 6 ст.

Когато си записвахме неща от радиото на аудиокасети.

Играхме навън докато се стъмни и родителите ни не ни приберат! От сутрин до вечер. И през цялото това време никой не можеше да разбере каде сме, представяте ли си?

Нямаше мобилни телефони и скайп. А за да ви прокарат стационарен телефон трябваше или връзки или дълго чакане. Тъй че ако някой ни трябваше, отивахме до тях и го викахме!

Ядохме череши и ябълки от дърветата в квартала, съчетавайки идеите на тимуровските команди с навиците на народните партизани.

Жаден си? Хайде до чешмичката!

Пръскахме се със спринцовки или изразходвани бутилки "Веро", напълвани многократно от кварталната чешмичка.

Вечерта беше времето за Жоменка/Криеница!

Стражари и партизани.

На тях разрешено ли е четенето?

:baby:

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

А, да си спомняте ли си:

сините и червени връзки и култовата ртеолика на пионерчетата: "Винаги готов!";

първите снимки със "Смена II";

чакането в неделния ден да започне "Атлас" с водещ Симион Идакиев;

края на 80-те и началото на 90-те, когато Запада започна осезаемо да се промъква в живота ни;

когато за да научиш нещо трябваше да си изнамериш някоя книжка от където да го прочетеш;

кръжоците по авиомоделизъм и бионика;

Аз съм рожба на 80-те и си спомням останките на една ситема и тоновете книги, които изчетах!

А, вие, помните ли ги, деца!

Съмнявам се!

Вие имате един живот изпълнен със звука от щракането на копчета: дали на дистанционното, или на РС'то, джи есем'а ... живота на повечето от вас, мили деца (казвам го с горчивина) на 5 или 25, минава по кафенета, безцелното шляене по чалготеки и безсмисленото ви висени в училище!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз помня, помня - тъкмо станах пионерче и научих наизуст целия кодекс на пионерчетата - доста странна книжчица с лозунги и дойдоха промените :)

Иначе бях особено добро чавдарче - носех си връзката в чантата, беше намацана с химикал и непрекъснато ми вземаха бележника на входа на училището и ме съобщаваха по радиоточката, заедно с останалите закеснели, дошли без връзка, без бележник, със сопол или просто направили някоя беля :) Голям купон беше еееейййййй!

НО НАЙ-ВЕЛИКОТО БЕ ..........УТРИННАТА ВЕДРИНА! ТАКОВА ВЕЛИКО НЕЩО НЕЕЕЕЕМААААА! Между другото най-ентусиазираните на утринната ведрина получавахме бонуси по две млека после от ония готинките плодовите в пликчета. Освен това винаги имаше яко безплатни мекици на корем в голямото междучасие... (или пък бате ги е плащал??? аз пари не носех на училище тогава...)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бреее, съобщаваха ви по радиоточката?? Е дотам наште префинени директори не са стигали:)) Че то да ме съобщят по радиоточката, че съм без вратовръзка, то реклама, бре)_)))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
На тях разрешено ли е четенето?

Естествено, нали са наши родители :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък не се доредих до пионерче:((((

Но определено съм щастлив, че имах възможност да прочета куп интересни и полезни книги като малък и да получа едно чудесно гимназиално образование, преди образователната система да се разпадне съвсем.

Сегашните деца живеят в свят с прекалено много изкушения, които така ги занимават, че не им остава време да си зададат въпроси и да потърсят отговори на тях. Но не в гугъла, а по прашните страници на книгите.

Link to comment
Share on other sites

Помня, помня, неунищожимите колела, балканчетата, верно по дизайн не бяха нищо особено, ама да:

засилиш балканчето и да наснатепаш контрата и за извъртиш задницата, в прахоляка....

тати тъкмо купи гуми, и за 3 дни ги изтрием с контрата

намирахме си баир и се спускахме, и се фукахме кой най-бърз

когато се гонихме с колелета, и ходихме да се перчим на аверчето с новото балканче

измисляхме си куп игри свъзани с диво каране и гонене

стрелането с фуниики

как бабичките ни плашеха с милиция, когато не пазихме тишина от 2 до 4

бутахме колички по писти начернати с тухла или гипс на празния паркинг, зад блока

и още куп неща

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз пък не се доредих до пионерче:((((

Но определено съм щастлив, че имах възможност да прочета куп интересни и полезни книги като малък и да получа едно чудесно гимназиално образование, преди образователната система да се разпадне съвсем.

Сегашните деца живеят в свят с прекалено много изкушения, които така ги занимават, че не им остава време да си зададат въпроси и да потърсят отговори на тях. Но не в гугъла, а по прашните страници на книгите.

Не подценявай сегашните деца!

Може да не четат книги (или тези дет на нас ни се иска), може да не слушат "правилната" музика (тази дет на нас ни се иска). Може би не ни разбират и не се мъчат да ни разбират (тоооо все едно ние сме се мъчили), но те се борят за своето място под слънцето. Както и ние едно време! Вярно сега е по-сложно, няма униформи, тате не кара джип (даже не ме пита защо?), Пешо от долния е етаж е тъп, ма техните се мазнят на учителката и има 6, а аз 5 (даже не пита защо ние не се мазним). Слушат чалга (ама заради текстовете), ама като ги заведеш на оперета си глътват граматиката. Пишат есета (първото ми сносно есе беше в казармата). Спорят и се опитват да доказват тезата си (разбира се без проблем може да бъдат разбити, но какъв е смисъла), което означава, че мислят. Пресяват информацията по техния си начин (а това е мнооооого, мнооооого трудно, при нас имаше един вестник "Работническо Дело", бе повече бяха, ма едно и също пишеха, 2 телевизии и 2 радия, (по-късно Свободна Европа и т.н.)). Опитват се да мислят, а както знаем не е важно да мислиш "правилно", достатъчно е да мислиш ;). Пази боже от тези дет мислят "правилно". Не карат "балканчета", ма кат няма друго лесно рабират предимството на това колело. Не играят на фунийки (има Кънтър Страйк ;) или нещо подобно), но каква е разликата? Пак си купуват детски храни, пак ходят на кино, пак бягат от училище, пак наивно лъжат "болна съм, заведи ме на доктор" и после разбираш, че е имало контролно по математика ;).

Не, нашето време си е наше, сега е тяхно време и то е изцяло техно ;).

Горд баща на тийнейджърка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не подценявай сегашните деца!

Може да не четат книги (или тези дет на нас ни се иска), може да не слушат "правилната" музика (тази дет на нас ни се иска). Може би не ни разбират и не се мъчат да ни разбират (тоооо все едно ние сме се мъчили), но те се борят за своето място под слънцето. Както и ние едно време! Вярно сега е по-сложно, няма униформи, тате не кара джип (даже не ме пита защо?), Пешо от долния е етаж е тъп, ма техните се мазнят на учителката и има 6, а аз 5 (даже не пита защо ние не се мазним). Слушат чалга (ама заради текстовете), ама като ги заведеш на оперета си глътват граматиката. Пишат есета (първото ми сносно есе беше в казармата). Спорят и се опитват да доказват тезата си (разбира се без проблем може да бъдат разбити, но какъв е смисъла), което означава, че мислят. Пресяват информацията по техния си начин (а това е мнооооого, мнооооого трудно, при нас имаше един вестник "Работническо Дело", бе повече бяха, ма едно и също пишеха, 2 телевизии и 2 радия, (по-късно Свободна Европа и т.н.)). Опитват се да мислят, а както знаем не е важно да мислиш "правилно", достатъчно е да мислиш ;). Пази боже от тези дет мислят "правилно". Не карат "балканчета", ма кат няма друго лесно рабират предимството на това колело. Не играят на фунийки (има Кънтър Страйк ;) или нещо подобно), но каква е разликата? Пак си купуват детски храни, пак ходят на кино, пак бягат от училище, пак наивно лъжат "болна съм, заведи ме на доктор" и после разбираш, че е имало контролно по математика ;).

Не, нашето време си е наше, сега е тяхно време и то е изцяло техно ;).

Горд баща на тийнейджърка.

Да ти е жива и здрава и да ти дава още много поводи за гордост. :)

Иначе не бих могъл да кажа, че днешните деца имат по-лошо или по-скучно детство от нашето (то зависи и от самото дете и от средата), но някак ми се струва, че имат по-кратко детство от нашето, не знам.

Link to comment
Share on other sites

Така е, всяко поколение си има времето, и силните и слабите страни. Всяко поколение си има и музиката, и компанията и даскалото и аверчетата, и игрите. не бих нарекъл техния живот скучен, или непълноценен или по-кратко детство, просто те си имат свои дейсности, дето ние не ги разбираме, но те си ги разбират и си ги харесват. Дали днешната младежуе тъпа, ами да ви призная честно, не, не е тъпа, просто те имат други знания, различни от нашите, съдят по различни критерии, различни от нашите, това не ги прави по-тъпи и по-лоши. Това показва че събират информация, пресяват я и разсъждават върху нея, от тяхната гледна точка. Това че се опитват да защитят и докажат тезата си показва че проявяват разбиране върху тезата си, и че я прилагат в ситациите в които попадат. Детето е индивид, който се оформя според хората с които дружи, според средата в която расте, според личната си преценка. Детето развива индивидуалност, която се превръща в неговия характер. Това разнообразие на индивиди и характери, прави семейството и обществото цветно.

Много мразя консервативните родители, баби и дядовци, които не могат да възприемат нищо различно. За тях ако детето не е тяхно копие значи детето е провала на семейството. НЕ! Категорично НЕ! Не приемам тове безсмислено и безпочвено твърдение. Тотално го отричам. Ако трябва да следваме тези безсмислени и безпочвени критерии, то бихме живели в едно сиво и едноцветно общество на ксерокопия. Такива консервативни индивиди са провала и позора на семейството и на обществото, не това че детето развива собствена индивидуалност и характер. Накъде бях чувал най-невероятната глупост на земята, че боя изгражда личността, категорично не е вярно. Боя унищожава личността, унищожава индивида.

Просто си мисля че тая тема бе малко носталгична, да си припомним какво е било, когато ние бяхме на техните години.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки човек, всяко дете сам/о избира как да прекара детските си години.

Аз, например, прекарах моите, надвесен над книгите на историческа и археологическа тематика. Ако трябва да избирам със сегашния си опит, отново бих избрал същото, с корекции на някои детайли в полза на повечето четене. Спомням си, че баща ми ме гонеше да чета на двора или в градската градина, само да не стоя по цели седмици надвесен над книгите. Детската ми мечта беше да живея в библиотека. Тя се сбъдна още преди да стана осми клас. Между другото, малко детска литература (приказки, разкази, романи) съм чел. От романите пък четях пак исторически на различна тематика - от каубои и индианци през рицари до гладиатори.

Брат ми пък (по-малък от мен с 10 г.) "четеше" книги - игри.

Аз играех шахмат. Брат ми - футбол (и в училищния двор, и на компютъра).

Сега децата наблягат на по-други игри - карти, табла, компютърни, телефонни, конзолни...

Колкото до спорта... И по мое време се играеха всякакви игри с топка, ама аз ги избягвах. В последния гимназиален клас наблегнах леко на баскетбола. Вече се бях отдал на японските бойни изкуства.

Относно бойните изкуства... По мое време имаше карате, джудо, таекуондо.

Сега има какво ли не и откъде ли не. Дори - съвсем "измислени" и изцяло комерсиални бойни изкуства. Които нямат нищо общо с традициите, с изкуството, с възпитанието - на култура на поведение, на култура на движение, на морални ценности.

Но за всеки влак има пътници. Не е луд този, който яде баницата, а този, дето му я дава и дори си плаща, за да му я дава.

Колкото до краткотрайността или дълготрайността на детството... Много деца отрано се превръщат във възрастни. А има и възрастни, които до края си остават деца.

Относно боя... Казано е, че боят изгражда, а не разгражда (като алкохола). И още - "бий дупенце, за да не биеш дупище!".

Някои деца и младежи не разбират от интелигентно говорене и само боят ги оправя. Но, понеже никой не ги бие, всъщност техните родители са за бой. Сега махнаха и казармата... И, играейки на CS (Counter strike), те си мислят, че и "на война" е същото. Е, не е!

Рядкост е неграмотни родители да имат грамотни деца. Тъжно е, когато грамотни родители имат неграмотни деца.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...