Отиди на
Форум "Наука"

Наистина ли Петър IV е четвърти?


Recommended Posts

  • Потребител

Отварям един въпрос, който е много спорен. Спорен, понеже се чуват различни мнения. Преди доста време ме попитаха дали Петър Делян може да е Петър II, а Константин Бодин - Петър III. Отговорих, че според мен те са български царе, макар и да са непризнати на практика от никой. Тоест - в българската история има само двама Петър. В уикипедия мълчат по въпроса. От комунизма няма втори и трети Петър. Какво мислите - има ли Петър II и III или не?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Според ме са царе, защото са обявявани за такива. И не случайно са преименувани в Петър, съзнателно се търси връзка с ПБЦ. Ако не са цари значи са поредните честолюбци и трябва да отречем опитите им да възстанановят българската държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

В средновековната балканска традиция не е имало номерация на владетелите, номерата са слагани в от съвременната /от 19 век насам/ историография. Дали ще признаеш Петър Делян и К. Бодин за царе с номера или не е въпрос на концепция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм. За някакво номериране или по-точно за съименна принадлежност може да се приема само и единствено различаването на двамата Асеневци- старият Асен и сина му Иван Асен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Съгласен съм. За някакво номериране или по-точно за съименна принадлежност може да се приема само и единствено различаването на двамата Асеневци- старият Асен и сина му Иван Асен.

Георги І Тертер също е наричан Стари за разлика от внука си Георги ІІ Тертер.

Иначе номерацията варира - в зависимост дали се броят съвладетелите и самозванците. Въпрос на методика.

В средновековната балканска традиция не е имало номерация на владетелите, номерата са слагани в от съвременната /от 19 век насам/ историография.

Номерацията я е имало и преди 19век на Балканите. На Дечанската "лоза" да речем има крал Урош І, архиепископ Сава ІІ. Но тази номерация не съвпада напълно със съвременната номерация, която се дава на среднов. ср. владетели.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...