Отиди на
Форум "Наука"

Никифор I Геник - покръстен арабин?


Recommended Posts

  • Потребител

В уикипедия има инфорамция, която не съм срещал никъде - че Никифор Геник бил арабин:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%...4%D0%BE%D1%80_I

Има ли нещо вярно в това или е пореден съмнителен факт - при английската версия няма подобно нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Пламене родът Геник е с арабски произход това е така да.но да нарееш Никифор арабин е все едно да наречеш Пушкин негър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбирам, Ресавски. Правилно си ме насочил.:) Но забележи, как си приличат кариерите на Василий I и Никифор. И двамата не били кой знае колко знатни, издигнали са се от най-ниско стъпало. В историята може би има много такива примери. С тази разлика, че Никифор - според Петър Мутафчиев, не разбирал нищо от война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Разбирам, Ресавски. Правилно си ме насочил.:) Но забележи, как си приличат кариерите на Василий I и Никифор. И двамата не били кой знае колко знатни, издигнали са се от най-ниско стъпало.

Че това е нещо нормално за Византия. Противно на наложените представи империята въобще не е била някава абсолютна деспотия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пламене , излез от митологичната трактовка - арабин -мохамеданин, грък-християнин .

Земите на днешна Йордания, Саудитка Арбия и Йемен са дали многобройни светци на християнството. А ''гърците'' до VI в. в по-голямата си част езичници или казано с други думи -елини. На арабския п-в обаче се разпространяват много ереси , сред които най-главната е несторианството, от което догматично произлиза и мохамеданствто. Всъщност, то е странен синкретизъм между несторианство, юдеизъм (на п-в има и достра евреи търговци , дори имат малко княжество ) и древно местно езичество, често изразяващо се във фетишизъм.

Доста векове трябват на исляма докато абсорбира християнските останки в тези земи, в една част те са напълно изчезнали в друга са останали малцинство , в Йордания примиерът е християнин.

За Никифор не знам дали е арабин, но не е задължително да е мохамеданин и да е прекръстен от ромеите. Може и да се е родил такъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Разбирам, Ресавски. Правилно си ме насочил.:) Но забележи, как си приличат кариерите на Василий I и Никифор. И двамата не били кой знае колко знатни, издигнали са се от най-ниско стъпало. В историята може би има много такива примери. С тази разлика, че Никифор - според Петър Мутафчиев, не разбирал нищо от война.

Е не е бил пълен некадърник Никифор.Печели война срещу един от най видните арбаски халифи Харун ал Рашид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, Рицар, няма проблеми. Но, Ресавски, да, съгласен съм с теб за арабите. Но този човек влиза в историята с битката при Върбишкия проход. Той просто губи война, която е можел да спечели. Губи битката на полето на дипломацията с Карл Велики. Но добре, че е детронирал Ирина, понеже ставаше страшно за нас. Бих искал да попитам - Никифор Геник иконоборец ли е или не? Питам, тъй като смятам, че тук много се спори, а на мен са го представяли като човек, при който борбата срещу иконите почти изчезва.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Добре, Рицар, няма проблеми. Но, Ресавски, да, съгласен съм с теб за арабите. Но този човек влиза в историята с битката при Върбишкия проход. Той просто губи война, която е можел да спечели. Губи битката на полето на дипломацията с Карл Велики. Но добре, че е детронирал Ирина, понеже ставаше страшно за нас. Бих искал да попитам - Никифор Геник иконоборец ли е или не? Питам, тъй като смятам, че тук много се спори, а на мен са го представяли като човек, при който борбата срещу иконите почти изчезва.

Бивш финансов министър е. Нали се сещаш, Пламене, колко тогава, а и днес, са ги вълнували финансовите министри разни попски разправии :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Макар, че разграбва хазната на Крум - Никифор І не успява да я използва както трябва. Всички знаем защо? Една от целите на похода му е да си напълни собствената хазна и разреши финансовите проблеми на империята за наша сметка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Конфесията на Никифор е била формално православна, като той е използвал всеки удобен момент да напомни , че може да реанимира иконоборството . Ерго, Никифор е бил материален човек, както каза и Аспандиат и е изпозлвал религиозните търкания за политически шантаж . Ограбването на българската хазна само доказва, тази черта от характерът му . Заради нея и той се погубва.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Когато Никифор Геник идва на власт въпросът за и против иконите вече не е стоял толкова остро на дневен ред.Още повече че за мене иконоборството е продиктувано не толкова от религиозни подбуди а от желанието на императорите Исаврийци да сложат ръка на богатствата на църквата.Ситуация подобна на тези след 500 години с тачплиерите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...