Отиди на
Форум "Наука"

За някои предпол. такштъкси успоредици при съвр. българи


Recommended Posts

  • Потребители

Преди известно време в друга тема изказах предположението, че увесването на мартеничките по клонките на дърветата в края на март от съвременните българи символизира жертвоприношение. Смятам че поставянето им под камъни (което се практикува в някои краища на България) има аналогичен или близък символичен смисъл - на жервтоприношение/погребение. Показах илюстрация от Фестивал във Швеция - на които амулетчета (включително и човешки фигурки-куклички) са обесвани по клоните на дървета. Оказва се обесването като жертвоприношение е позната практика - при древните: при келти и прабългари тя е засвителствана (волските българи според пътеписа на Ибн-Фадлан са обесвали най-надарените, за да отидат на онзи свят и- да служат на Бога); прочетох че древните славяни също са практикували жертвоприношения чрез обесване. В този ритуал на обесване по клоните, или най-високите клони на дърветата, вероятно можем да търсим символиката и значението при древните: "дървото" е "светът" (при древните ИЕ, при древните алтайци -вижте якутските вярвания), а на неговия връх се намира "бога".

И така какви са такштъксите успоредици:

1. Наличие на кукли, и погребални (което предполага тяхното изработване)

2. Амулети, които се зашиват към дрехите (подобни амулети са познати и при древните българи). Един разпростанен такъв е този, във вид на две конски глави - обърнати в противоположна посока

3. Специфични украшения тип "конец"/влакно (вижте предметче 23 от таблица IX)

http://kronk.narod.ru/library/vadezkaya-1986-07.htm

/При такштъкците са познати погребения със човешки жервоприношения (поне една жена има "бастисана"). В масовия гроб от некропол 3 в Девня имаме такова - според откривателя на гроба, и според антр. Йордан Йорданов/

Това е засега..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 55
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди известно време в друга тема изказах предположението, че увесването на мартеничките по клонките на дърветата в края на март от съвременните българи символизира жертвоприношение.

Има ли писмено или материално свидетелство за наличие и използване на мартеница по тези земи преди 1878 г.?

Райко Жинзифов, Христо Ботев, Каравелов да описват съществуването или използване на мартеници...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има ли писмено или материално свидетелство за наличие и използване на мартеница по тези земи преди 1878 г.?

Райко Жинзифов, Христо Ботев, Каравелов да описват съществуването или използване на мартеници...?

Мале ле, мила мале,

Слези ми, мале, на дори, – на двори

Флези ми, мале, фъ бахче-ту, – в градинчето

Дигни си, мале, подигни

Подигни златенъ камень,

Де си е, мале, маринка, – мартеница

Белу ми сукну царвену.

Фаркнала ми летнала

Летнала ми лестувица,

Летнала ми уть край земе - от край земя

Утъ край земе, слану море, - соленото море

Летнала ми на Белъ Дунавъ

На Белъ Дунавъ на царну-ту море,- Черното

Та си на дару циркала, на дару – на дърво

Циркала, мале, напевала,

Фафъ уста хи бела китка, хи – ѝ

Бела китка и куприца, куприца – копър?

Та са чудумъ чуди

Де да иде де да летне

Да си фарли бела китка

Бела китка и куприца,

Баксишъ носи утъ край земе. Подарък носи

Зачула е Юда самувила

Та хи дума и говори:

Е, ти пиле лестувица,

Що ми са чудумъ чудишъ

Та си циркашъ и напевашъ?

Я си фаркни тука долу

Тука долу фъ силна града

Фъ силна града фафъ сарае, сарае – къща

Фафъ сарае фафъ бахче-ту.

Царе му мажку дете, на царя мъжкото дете

Та та чека сега малу

Сега малу три нидели;

Варзала му стара майка

Варзала му на рока-та

Варзала му белу сукну

Белу сукну и царвену

Белу сукну маринка,

Сега гу веке утварзала,

Фафъ бахче-ту златенъ камень,

Пудъ камень гу турила—

Та ти са мольба моли,

Какъ си идешъ утъ край земе като дийдеш

Утъ край земе отечина, – отечество

Да си хи баксишъ фарлишъподарък хвърлиш

Да си земешъ златна маринка,

Да уставишъ бела китка

Бела китка и куприца;

Та ти царе курбань коле

Курбанъ коле ду три голабче-та,

Ша ги гответъ малки моми,

Умреватъ ги съ бела китка – подправят ги с

Съ бела китка и куприца.

Чула ми лестувица,

Летнала си фафъ сарае

Фафъ сарае фафъ бахче-ту,

Камень дига; ни са дига,

Да си земе белу сукну

Белу сукну и царвену,

Белу сукну и маринка,

Та си рукна Юда самувила, – Та си викна...

Подигна хи златенъ камень,

Та си зела белу сукну

Белу сукну и царвену,

Уставила бела китка

Бела китка и куприца.

Слези, мале, слези

Слези, мале, фафъ бахче-ту,

Подигни си златенъ камень,

Та си земи бела китка

Бела китка и куприца,

Отнеси е дуръ на царе,

Та му са фальба пофали:

Чи е летнала лестувица,

Летнала е утъ край земе,

Та си дойде на Белъ Дунавъ;

Ником' си баксишъ ни носила, – с нокти

Утъ край земе утъ слану море,

Летнала си фафъ бахче-ту,

Подигнала златенъ камень,

Уставила бела китка

Бела китка и куприца.

....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди известно време в друга тема изказах предположението, че увесването на мартеничките по клонките на дърветата в края на март от съвременните българи символизира жертвоприношение. Смятам че поставянето им под камъни (което се практикува в някои краища на България) има аналогичен или близък символичен смисъл - на жервтоприношение/погребение. Показах илюстрация от Фестивал във Швеция - на които амулетчета (включително и човешки фигурки-куклички) са обесвани по клоните на дървета. Оказва се обесването като жертвоприношение е позната практика - при древните: при келти и прабългари тя е засвителствана (волските българи според пътеписа на Ибн-Фадлан са обесвали най-надарените, за да отидат на онзи свят и- да служат на Бога); прочетох че древните славяни също са практикували жертвоприношения чрез обесване. В този ритуал на обесване по клоните, или най-високите клони на дърветата, вероятно можем да търсим символиката и значението при древните: "дървото" е "светът" (при древните ИЕ, при древните алтайци -вижте якутските вярвания), а на неговия връх се намира "бога".

И така какви са такштъксите успоредици:

1. Наличие на кукли, и погребални (което предполага тяхното изработване)

2. Амулети, които се зашиват към дрехите (подобни амулети са познати и при древните българи). Един разпростанен такъв е този, във вид на две конски глави - обърнати в противоположна посока

3. Специфични украшения тип "конец"/влакно (вижте предметче 23 от таблица IX)

http://kronk.narod.ru/library/vadezkaya-1986-07.htm

/При такштъкците са познати погребения със човешки жервоприношения (поне една жена има "бастисана"). В масовия гроб от некропол 3 в Девня имаме такова - според откривателя на гроба, и според антр. Йордан Йорданов/

Това е засега..

Тук малко ще се насоча в друга посока.. Е Лун Ли в своята ”История на киданите” пише: ”В началото на лятото киданските жени изготвят шнурчета от разноцветни копринени шнурчета. Вързват ги на китката на ръката за дълголетие и здраве. От същите шнурчета изработват човешки фигурки които закрепят към дрехите си ”.

Значи, киданите са тунгусо-манджури или монголи. В същото време - подобни амулети, от бели и червени шнурчета, са откривани завързани около китките на мумиите в Синцзян и Алтай (Пазарик). Тези мумии най-вероятно са на юеджи (според мястото където са открити), или на "дин-лин" (последното е според изследователката на "пазирикците" от РАН, която приема и че мумифицираните от Пазирик са ИЕ-ци )..В допълнение ще спомена, някои изследователи приемат че ранните "Такштъкци" /преди да се омешат с пришълците/, и най-вече че техните предци "Тагарци" се явяват тохари.

Като се имат впредвид контактите на киданите с юеджи-тохарите, то аналогиите са логични.

http://en.wikipedia.org/wiki/Khitan_people

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%...%B0%D0%BD%D0%B8

Не знам колко народа използват погребални маски, определно киданите също имат такива..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не разваляй кефа на Енка - кажи му истината - че мартениците ги изобретиха по нареждане на княз Фердинанд, за да се задоволят грандоманските му амбиции да властва над окултурен народ! :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не разваляй кефа на Енка - кажи му истината - че мартениците ги изобретиха по нареждане на княз Фердинанд, за да се задоволят грандоманските му амбиции да властва над окултурен народ! :smokeing:

Вие с един друг съфорумник се изтрепахте да "оригиналничите" и да клюкарите.. Когато е представен за първи сборника наречен "Веда словена", Фердинанд е бил на пет годинки. ДПри ромънците също съществува такъв обичай, както и при македонците, а тоева дето искаш да убедиш другите че Фердинанд е бил цар на ромъните и на българите в Македония няма да "мине"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Стига с тия угри. :smokeing:

Не е ясно какви са били по език "такштъкци", "дин-лин", и т.н. енисейски киргизи. Хипотези и тези разни..

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%...%83%D1%80%D0%B0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е ясно какви са били по език "такштъкци", "дин-лин", и т.н. енисейски киргизи. Хипотези и тези разни..

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%...%83%D1%80%D0%B0

Че тези хора пили ли са чай въобще? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мартениците са прекалено разпространени в големи гоеографски райони , за да будат приватизирани ,като кока-колска марка от българите.

Има ги при почти всички древни индоевропоейски народи- вкл. имаме достатъчно примери и за стари балкански обичаи сред елини и траки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Мартениците са прекалено разпространени в големи гоеографски райони , за да будат приватизирани ,като кока-колска марка от българите.

Има ги при почти всички древни индоевропоейски народи- вкл. имаме достатъчно примери и за стари балкански обичаи сред елини и траки.

Бла, бла...

Доказателства?

Аз пък съм убеден, че фантазираш и спамиш..Защо ли ми приличаш на "българска" версия на "туранистите", които ме убеждават че "мартениците били разпространени в целия тюркски свят"?

Link to comment
Share on other sites

Имам усещането, че темата може да намери по-полезни отзиви в раздели за фолклор и етнография, но още по-неприемливото е, че в който и раздел да попадне - това не е рускоезичен форум, а български, така че поне трябва да знаем как да изписваме на български думи като "такштъкси" :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Имам усещането, че темата може да намери по-полезни отзиви в раздели за фолклор и етнография, но още по-неприемливото е, че в който и раздел да попадне - това не е рускоезичен форум, а български, така че поне трябва да знаем как да изписваме на български думи като "такштъкси" :post-20645-1121105496:

Явно си си "навил на пръста" да ми бъдеш цензор или ментор, но аз все пак ще ти кажа: 1) Имаш погрешно усещане според мен , защото смятам само тук можем да дискутираме и изследваме връзките в/чрез историята и археологията, и антропологията

2) Така съм запомнил името, така го изговарям, и нямам претенции към себе си.. Възпитано е и нормално и ти да нямаш претенции а) след като не ме познаваш, + б) след като не съм искал цензурството и съветите (на теб или на/от някого друг), +с) след като не съм професионален историк, и форума не поставя изисквания тук да пишат професионални историци, археолози, социолози, и антрополози..

Мисля че в контектста на тези връзки (по т.2) ) - съм в правото си да кажа "джендемоолу", а казан по български, този израз звучи "по-цветисто" . Забележка: не казвам ругатнята, само казвам че съм в правото си да я кажа, и че вероятно щях да я кажа, ако бяхме на друго място..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Бла, бла...

Доказателства?

Аз пък съм убеден, че фантазираш и спамиш..Защо ли ми приличаш на "българска" версия на "туранистите", които ме убеждават че "мартениците били разпространени в целия тюркски свят"?

Слушай бе вулгарнико , вместо да седнеш и прегледаш периодичния печат , визирам списание "Исторически преглед" , в един от броевете от последните години след 2000г.( на година излизат вече около 2-3 до 4 бройки) е достатъчно обхватно описан произхода и порядъка на местния балкански обичай , си седнал да се заяждаш с мен , Армандо, Маготин или всеки, на който му е писнало от ''трохарите'' и ''булдозерите'' на Живко Войников .

Достатъчно ли ти беше заковаването на Боцмана , че сега пък се пъниш да ни разказваш средноазиатски приказки от хиляда една нощ ???

Не съм никакъв поп и с Армандо може да пием ракията по време, когато ни е удобно, ясно ли ти е ???

Или искаш освен ник-а на протобългарския Живко и ник да отиде на бан-ина ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Слушай бе вулгарнико , вместо да седнеш и прегледаш периодичния печат , визирам списание "Исторически преглед" , в един от броевете от последните години след 2000г.( на година излизат вече около 2-3 до 4 бройки) е достатъчно обхватно описан произхода и порядъка на местния балкански обичай , си седнал да се заяждаш с мен , Армандо, Маготин или всеки, на който му е писнало от ''трохарите'' и ''булдозерите'' на Живко Войников .

Достатъчно ли ти беше заковаването на Боцмана , че сега пък се пъниш да ни разказваш средноазиатски приказки от хиляда една нощ ???

Не съм никакъв поп и с Армандо може да пием ракията по време, когато ни е удобно, ясно ли ти е ???

Или искаш освен ник-а на протобългарския Живко и ник да отиде на бан-ина ...

Слушай бе вулгарнико

Ти си никои откъм възпитание, за да имаш правото да ме квалифицираш. Това че ти ми говориш за моето възпитание- се нарича наглост и гонсуратлък..

вместо да седнеш и прегледаш периодичния печат , визирам списание "Исторически преглед" , в един от броевете от последните години след 2000г.( на година излизат вече около 2-3 до 4 бройки) е достатъчно обхватно описан произхода и порядъка на местния балкански обичай

Цититрай ми точно текстовете - фактите, и връзките по тези факти, и покажи скенирано копие на материала (слушал си приказката за лъжливото овчарче, или да ти я напомня?), а не ми казвай какво смяташ, че аз трябвало да направя..

и седнал да се заяждаш с мен , Армандо, Маготин или всеки, на който му е писнало от ''трохарите'' и ''булдозерите'' на Живко Войников .

Това си е чиста проба демагогия и лъжа, неистина (и какво да очакваш от човек, който става само за поп), защото: 1) не знам на кого от какво му е писнало, защото от изброените само ти си декларирал автохтоничните си нагласи; 2) а "Армандо", и "Маготин" смятат че корените на предците на древните прабългари са в Средна Азия (ако четеше съобщенията - щеще да знаеш какво е написал вчера "Маготин"; 3) лъжеш, защото определено в последните случаи, посоките на заяждания бяха обратни.

Изводът е, че отвръщането на заяжданията (погелданото от моята страна), няма никаква непосредствена връзка, с това кой в какво вярва или не вярва.

Достатъчно ли ти беше заковаването на Боцмана , че сега пък се пъниш да ни разказваш средноазиатски приказки от хиляда една нощ ???

"bozman" може да е "заковал" някоя твоя или твой роднина, или теб самия.. Този всезнайко (т.е незнайко, смешен и нелеп за всички хора които се интересуват от истортията и историческата истина и факти ) , но и горделивец, и определено демагог и лъжец, волен или неволен , когото ти се опитваш да копираш в приказките му и държанието му (за съжаление, заради твоите умствени качества си запомнил само най-идиотския му рефрен), и когото наричаш Боцман, го правя винаги сам да си приказва , защото определено ненавиждам хората с неговите качества..

Не съм никакъв поп и с Армандо може да пием ракията по време, когато ни е удобно, ясно ли ти е ???

Не, не ми е ясно. Все тая - учил си в семинарията/духовната академия, като какъв искаш да те приемат: лекар, или космонавт,..филолог, историк ? Не те виждам как ще се занимаваш с научна работа (обади ми се ако това се случи, аз ще чакам да цъфнал налъмите), а ако не ставаш за поп, то: толкова по зле за теб!!

Или искаш освен ник-а на протобългарския Живко и ник да отиде на бан-ина ...

Няма защо да ме банират.. Макар че.. ако зависеше от теб, вярвам че щеще се опиташ да ме увадиш в капка вода..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това си е чиста проба демагогия и лъжа, неистина (и какво да очакваш от човек, който става само за поп), защото: 1) не знам на кого от какво му е писнало, защото от изброените само ти си декларирал автохтоничните си нагласи; 2) а "Армандо", и "Маготин" смятат че корените на предците на древните прабългари са в Средна Азия (ако четеше съобщенията - щеще да знаеш какво е написал вчера "Маготин"; 3) лъжеш, защото определено в последните случаи, посоките на заяждания бяха обратни.

Изводът е, че отвръщането на заяжданията (погелданото от моята страна), няма никаква непосредствена връзка, с това кой в какво вярва или не вярва.

Тук не иде реч, за това ,че Маготин или Армандо защитават ''автохтонска'' теза ,а на това ,че въобще не са съгласни с изнасяните от тебе бози .

Поне за Маготин, ясно става ,че говори за сарматски произход на българите, а не за булдозерски. С това поне с него сме наясно. Друг е въпросът ,че той наистина смята за вярна , прокараната още през миналия век от Протич идея за близкото Сасанидско влияние върху тези ''източни'' сармати, предци на българите, с което аз поне на този етап не мога да се съглася.

Ти обаче се правиш , че не си ме разбрал за какво ти говоря и ще продължиш да ни заливаш с трохарските си помии.

Кой за какво става не зависи от теб.

Боцмана поне знае испански, а ти и за папагалски доктор не ставаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тук не иде реч, за това ,че Маготин или Армандо защитават ''автохтонска'' теза ,а на това ,че въобще не са съгласни с изнасяните от тебе бози .

Поне за Маготин, ясно става ,че говори за сарматски произход на българите, а не за булдозерски. С това поне с него сме наясно. Друг е въпросът ,че той наистина смята за вярна , прокараната още през миналия век от Протич идея за близкото Сасанидско влияние върху тези ''източни'' сармати, предци на българите, с което аз поне на този етап не мога да се съглася.

Ти обаче се правиш , че не си ме разбрал за какво ти говоря и ще продължиш да ни заливаш с трохарските си помии.

Кой за какво става не зависи от теб.

Боцмана поне знае испански, а ти и за папагалски доктор не ставаш.

Тук не иде реч, за това ,че Маготин или Армандо защитават ''автохтонска'' теза ,а на това ,че въобще не са съгласни с изнасяните от тебе бози .

Има една сентенция и тя се звучи така: "Проблемът е твоя телевизор". Аз вина нямам, че нещо ти изглежда като "боза".

Дори да се съглася с теб че в темата има нещо като "боза", това не ти дава никакво право да се заяждаш..Има си начини за спорене и аргументиране.. Казвам го възпитано, макар да съм сигурен няма да ме разбереш (е имам определена представа за умствените ти качества, "дарбите ти", и възпитанието ти).

Поне за Маготин, ясно става ,че говори за сарматски произход на българите, а не за булдозерски.

Пак така: "Проблемът е във вашия телевизор". Аз вина нямам, че не сте чели Войников (или ако сте го чели - сте разбрали каква е представата му, колкото разбира "коте на летище"), Ако го бяхте чели, щяхте да знаете, че според него "българите са сармати, като при тях има и алтайска компонента (съставка)" ..И щяхте да знаете/или поне да разберете, че извеждането на името и предците/корените/ на някои народ (етнос) - от друг, не "типично-родствен" или "нетипично-свързан" за тях - не прави автоматично този народ, по-различен отколкото е!!

Кой за какво става не зависи от теб.

Не зависи от мен, само от теб зависи, а аз както казах - ще чакам да ми се обадиш!

Боцмана поне знае испански, а ти и за папагалски доктор не ставаш.

"Проблемът е твоя телевизор"..Ще "подесетя": Аз не съм медик, а това че ти се отпушила шизофренията и гласовете ти говорят постоянно обратното (защото "оля" форума с това, да твърдиш и инсинуираш, че аз съм Живко Войников) е само твой проблем. Не ме занимавай повече с него, моля!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тук не иде реч, за това ,че Маготин или Армандо защитават ''автохтонска'' теза ,а на това ,че въобще не са съгласни с изнасяните от тебе бози .

Има една сентенция и тя се звучи така: "Проблемът е твоя телевизор". Аз вина нямам, че нещо ти изглежда като "боза".

Дори да се съглася с теб че в темата има нещо като "боза", това не ти дава никакво право да се заяждаш..Има си начини за спорене и аргументиране.. Казвам го възпитано, макар да съм сигурен няма да ме разбереш (е имам определена представа за умствените ти качества, "дарбите ти", и възпитанието ти).

Поне за Маготин, ясно става ,че говори за сарматски произход на българите, а не за булдозерски.

Пак така: "Проблемът е във вашия телевизор". Аз вина нямам, че не сте чели Войников (или ако сте го чели - сте разбрали каква е представата му, колкото разбира "коте на летище"), Ако го бяхте чели, щяхте да знаете, че според него "българите са сармати, като при тях има и алтайска компонента (съставка)" ..И щяхте да знаете/или поне да разберете, че извеждането на името и предците/корените/ на някои народ (етнос) - от друг, не "типично-родствен" или "нетипично-свързан" за тях - не прави автоматично този народ, по-различен отколкото е!!

Кой за какво става не зависи от теб.

Не зависи от мен, само от теб зависи, а аз както казах - ще чакам да ми се обадиш!

Боцмана поне знае испански, а ти и за папагалски доктор не ставаш.

"Проблемът е твоя телевизор"..Ще "подесетя": Аз не съм медик, а това че ти се отпушила шизофренията и гласовете ти говорят постоянно обратното (защото "оля" форума с това, да твърдиш и инсинуираш, че аз съм Живко Войников) е само твой проблем. Не ме занимавай повече с него, моля!

"bozman"-ът няма някои елементарни познания по български, не съм сигурен дали испанският му е по-добър от разговорния...(Питай го ако искаш, например защо и как траслитерира/транскириба името "боцман" в "bozman" и обратно, и после ни се обади, пак ако искаш, за да проверим какво пише в учебниците..)

Бил съм свидетел как Живко Войников му разказва "играта" точно по латински и испански, защото докторите поне си пишат рецептите на латински, а нашия изселник, кой знае с какво се занимава в Испания ..Нищо "лошо", да се заминава с каквото иска, или с каквото смята за "добре" според нагласите си и ценностите си.. Лошото идва когато някой се опитва да се налага по форумите, да изкарва и да нарича другите "идиоти" (или "предатели" - защото не смятали че българите са европейци), или "червени папагали" (включително и хора и автори родени в 19 век, и писали в началото на 20-ти век) , а пък незнанието, демагогията, профанизма на този някой лъсват, и за да бъдат прикрити - то краката на лъжата/ментата се удължават!! Позната картинка, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вие с един друг съфорумник се изтрепахте да "оригиналничите" и да клюкарите.. Когато е представен за първи сборника наречен "Веда словена", Фердинанд е бил на пет годинки. ДПри ромънците също съществува такъв обичай, както и при македонците, а тоева дето искаш да убедиш другите че Фердинанд е бил цар на ромъните и на българите в Македония няма да "мине"

Авторите на сборника са подозирали, че Фердинанд ще трябва да властва над мартеници, т.е. над народ с мартеници, затова още от малък са му подготвяли нещата... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не разваляй кефа на Енка - кажи му истината - че мартениците ги изобретиха по нареждане на княз Фердинанд, за да се задоволят грандоманските му амбиции да властва над окултурен народ! :smokeing:

Ти това сериозно ли го пишеш, или си правиш майтап? Ако е първото, съвсем загрижено ти препоръчвам Димитър Маринов "Народна вяра и народни религиозни обичаи". Материалите за нея са събирани по времето, когато Кобургският навлек още се е чудел дали ще се задържи у нас, или руснаците ще го изритат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
прокараната още през миналия век от Протич идея за близкото Сасанидско влияние върху тези ''източни'' сармати, предци на българите, с което аз поне на този етап не мога да се съглася

То и не е нужно, щото от Британия до Япония сасанидското влияние се признава от всички. :smokeing: Даже скоро комшиите направиха една изложба в която е видно, че докъм Х век в Константинопол се имитират ударно сасанидските сюжети. Който има очи - да гледа. :smokeing: А не знам източни защо го слагаш в кавички, при условие, че всички сармати без изключение са "източни". Справка - в некропола в Прохоровка. Това, че сарматите имат средиземноморско ДНК не ги прави по-малко индоевропейци от Средна Азия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Има ли писмено или материално свидетелство за наличие и използване на мартеница по тези земи преди 1878 г.?

Райко Жинзифов, Христо Ботев, Каравелов да описват съществуването или използване на мартеници...?

Да, за тебе вече разбрахме, че всичко се е появило през ХХ век - страната Иран, името българи, мартеницата. И най-голямото постижение на изминалото столетие - твоята собствена особа. Мисля, че Ник 1 добре ти е отговорил, а и аз, макар и в пост до Маготин, за когото в началото не разбрах, че си бие майтап с тебе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм адвокат на Еньо, но не разбирам, що му се накачихте?

Човекът си пита за "... писмено или материално свидетелство ... преди 1878 г"(sic),

а не за неща излезли след.

Отделен въпрос, доколко може да се вярва на Веда Словена.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...