Отиди на
Форум "Наука"

Един ли е християнският Бог?


Recommended Posts

  • Потребител

Айде тук да си продължат спора ,тези,които го започнаха.И на мен не ми е ясно с това:"Новият Завет на нашият Господ и Спасител Иисус Христос", така започва Новият Завет.Колкото и да е чудно и аз имам новия завет ,чел съм го ,но не разбирам защо има обръщание към Христос с Бог....Моля обяснете ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 729
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Колкото и да е чудно и аз имам новия завет ,чел съм го ,но не разбирам защо има обръщание към Христос с Бог....

Значи първо за Троицата едно доста образно сравнение, което вече дадох - Иван Костов беше премиер, лидер на СДС, мъж на жена си и мъж на годината - 4 неща - 1 Костов. За да не се сърдят и червените - както Тодор Живков беше хем пръв държавен ръководител, но същевременно и пръв партиен ръководител. :P Практически 1 и същи човек изпълнява функциите на няколко държавни и партийни органа, които като субекти са съвсем различни. Напр. сегашния лидер на СДС има голямо желание премиера на България да подаде оставка, но кой знае защо докато съвместяваше двете длъжности Костов не искаше такова нещо. ;) Разбира се въпроса с Троицата е доста по-сложен. По него са се водили дискусии векове и с това са се занимавали няколко църковни събора.

А Христос си е Бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса е малко кофти зададен - Бог не е само един за християните - той е един за всички хора, животни...

ПП Това с политиката тип "казарма" във форума не кефи много. Оставете хората да си лафят - то понякога от една тема тръгва на другаде. Малко е гадно примерно в разедл БГ история да има една тема "БГ владетели" и всичко за БГ владетелите да се пише в тая тема :( става точно като в затвор :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано ми е мътно....Чувствам,че не е казано както трябва и да се обясни на народа за Троицата и защо има Христос и Бог ,създава се впечатлението ,че са два бога.как така Бог ще бъде разпнат ?Да умре,като човек...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Както каза @Galahad доста богослови векове са разсъждавали над този въпрос, но истината си е една. "Аз и Отец едно сме" (Иоана 10:30) бих искал да прочетете и (10:38)

За да ви стане по ясно ще ви дам един пример от Библията как се показват трите лица на Бог (Бог Отец, Бог Син и Бог Дух)

Глава 3.

13. Тогава Иисус дохожда от Галилея на Иордан при Иоан, за да се кръсти от него.

14. А Иоан Го възпираше и думаше: аз имам нужда да се кръстя от Тебе, а Ти ли идеш при мене?

15. Но Иисус му отговори и рече: остави сега; защото тъй нам подобава да изпълним всяка правда. Тогава Иоан Го допуска.

16. И като се кръсти, Иисус веднага излезе из водата, и ето, отвориха Му се небесата, и видя Духа Божий да слиза като гълъб и да се спуща върху Него.

17. И ето, глас от небесата, който казваше: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение.

Така се изявил в три лица. Иисус Христос - Божи Син се кръстил, Бог - Свети Дух слиза във вид на гълъб, а Бог Отец проговорил от небето. По този начин се изявили трите Божествени личности: Отец, Син и Свети Дух.

Затова се казва "В името на Отца, Сина и Светия Дух", защото Бог се изявява в три лица.

П.С.

Spirit това е най добрия вариант за подреден форум. Това е необходимо защото така се подреждат нещата във форума. Ако във Химия се говори за животни, а във Астрономия за География тогава потребител търсещ дадена информация много ще се обърка, а и въобще няма да има нужда от тези наименования на раздели, а всичко трябва да стане един раздел и там да се пише за всичко. Много по подредено както за новите потребители така и за самите участници във дадена дискусия им е много по удобно да се придържат към нея, но ако има отклонение да се направи нова. Както стана с тази в Религии. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо е необходимо на Бог да има 3 лица? Знам ,че въпросите ми са наивни,но аз ,поради фактът ,че не съм християнин искам да опозная по-добре религията.Точно затова питам елементарни въпроси...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Защо е необходимо на Бог да има 3 лица? Знам ,че въпросите ми са наивни,но аз ,поради фактът ,че не съм християнин искам да опозная по-добре религията.Точно затова питам елементарни въпроси...

Както срещнах в една книга Бог се явява в три лица. Макар да съществува в три лица, Той е един Бог. Това е нещо което неможем да разберем с ума си. Бог Отец е на небето, Бог Син слиза на земята, а Бог Дух се явява като гълъб и помага на Иисус. След Възкресението, Той се влива в душите на вярващите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе религията е мътна работа. Аз съм инженер и вярвам във физиката, пък Бог си го разбирам по мой си начин, без да се позовавам на книгите.

А иначе колко от вас са прочели цялата Библия?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
А иначе колко от вас са прочели цялата Библия?

Ooo много малко хора са чели цялата Библия...

Познавам човек, който я е чел повече от 50 пъти...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Аз не мисля че Бог е един.Не само триединството на Бог от новия завет е странно, а и факта че още в първа глава на Битие се говори за Бог в множествено число(След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие Битие 1:26)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не мисля че Бог е един.Не само триединството на Бог от новия завет е странно, а и факта че още в първа глава на Битие се говори за Бог в множествено число(След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие Битие 1:26)

"Наш" е учтивата, величествената форма на "мой". По същия начин както и "Ваш" - "твой" и "Вие" - "ти".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо е необходимо на Бог да има 3 лица? Знам ,че въпросите ми са наивни,но аз ,поради фактът ,че не съм християнин искам да опозная по-добре религията.Точно затова питам елементарни въпроси...

Защото такава е християнската идея. Корените са много дълбоки, аз не се наемам да ги обясня, разбирам ги за себе си като символ на връзката на божественото с човека, от Светия дух, през Бог отец и Божият син Христос.

Ценното на религията не е в това как нейната доктрина описва божественото, това са форми, а в дълбоката нравтсвеност и етика на религиозните принципи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че Бог е Един за всички. После някой хора са измислили религиите, за да държат в подчинение другите хора и колкото повече паследователи има една религия, толкова по-богати стават ръководителите й. Нещо като ,,разделяй и владей,, се е получило- сега хората по света са разделени и разединени. В свят на войни и разпределяне на територии това е било важно и чрез религията властолюбивите са оправдавали пред народите си войните, които са водели- и това продължава!!!

Мисля, че е време да спрем предразсъдъците- Бог едва ли иска да се избиваме заради Него!- и да се опитаме да живеем заедно, да спрем расизма... И всеки да е свободен да се моли, благодари и благославя Бог независимо в какъв храм- катедрала, синагога, църква, джамия, под открито небе...

Моля Нашия Единствен Бог за това!!!

АМИН!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Религиите не са измислени, за да държат някого в подчинение. Това са морално-етични и космогонични системи на преднаучните общества. Т.е., обясняват света и морала чрез дълбока символика. Те си имат историческото развитие, от тотемните вярвания и табутата до сложните философско-етични системи на големите днешни религии. Различни са, не защото някой е поискал да разделя хората, а защото центровете на културата и религията възникват на различни места. Всяка обособена общност си създава религиозни представи и знания.

Макар сега времената да са рационални и много, много научни, религията си остава същностен момент от цивилизацията.

И наистина, най-ценното й е, че в същината й стои едно и също, но по различен начин. Затова няма нищо по-глупаво от религиозния конфликт. Обикновено той е форма на друг такъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От всичко, което си написал, KG125, разбрах само последните 3 изречения и ти благодаря за тях! -Бог май не ме е надарил с особено блестящ ум :))

Хайде пак за подчинението!- как ще изтълкуваш това :"ако не направите това и това, Бог ще ви накаже и ще изгорите в ада!"?

Аз, колкото и да си мъча ума, виждам само това- заповед и заплаха, казани не от Бог, а от някой, обявил се за негов говорител.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, на мен не ми е дал дарбата да си обясня мисълта:)

Има "самозвани Негов говорители", но далеч не всеки е такъв. Повечето от нормите съответстват на вътрешния морал, така че няма противоречие и проблем. Стига някои да не злоупотребява, а това си личи - когато иска големи жертви или да си агресивен към някого, обикновено става дума за манипулация.

А иначе исках да ти репликирам - тези норми и тези, които съставляват религиите не са създадени, а естествено възникнали.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

"Естествено възникнали" -точно това искат да мислим тези, които за ги измислили!

Ами религията отдавна е станала политическа институция.

Вярно е, че е институция, но е възникнала по естествен път, както и другите исторически институции. Сега да мислим, че някой специално е седнал е в дълбоката древност е измислил и наложил религиозното съзнание на хората - .....

ПП

А пък използването й в съвременните условия, това вече е отделна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

В православието Бог е един в Три лица - ТриЕдинен.

При арианите обаче /основният конкурент на православието през 4 в./. Бог е един, а Исус е подобен нему. Т. е. грубо казано полубог. Може би това е една от причините, че арианството е било по-лесно възприето от готите, които само сменили имената на върховния си бог Вотан и първочовека Ман.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Свята е нощта...благословена...

Любовта искри, струи навред.

С Ангелите шепнеш ли Аменна...

Светлина е всяко късче лед

пътя на Звездата озарила...

Люлката на Младенеца свят

припокрила с нежна, звездна свила...

И в сърцата ни надежда преоткрила...

Честито Рождество Христово

49.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Естествено възникнали" -точно това искат да мислим тези, които за ги измислили!

Прав сте - религията не може да е естествено възникнала. Ако беше така тя би трябвало да е плод на човешката природа (естество), и макар че много философи, социолози и други учени признават, че няма народ без религия, никой не се и опитва да твърди, че няма човек без вяра в Бога. Това е така, защото вярата е присъща не на природата, а на личността. Според Библията Бог създал човека по Свой Образ и му дал възможност да се уподоби на Него. "26. След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие;.... 27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори"(Бит. 1:26,27). (човек притежава, макар и в редуциран вид всички качества на своя Създател), но подобието останало потенция (възможност). Това трябвало да стане постепенно, по пътя на живото общение между човека и неговия Творец. Змията не променила истинкото предназначение на човека - да стане подобие на Бога. Тя просто му показала друг път - път без Бога, Който е и истинският подател на живота. (4. Тогава змията рече на жената: не, няма да умрете; 5. но Бог знае, че в деня, в който вкусите от тях, ще ви се отворят очите, и ще бъдете като богове, знаещи добро и зло. (Бит. 3:4,5)). Избирайки този път Адам избрал смъртта. Понеже бил сътворен по Обеаз Божи той бил личност, която е свободна да избере Бога, както и да се отрече от него. Така че религията не е естествено възникнала, а е плод на свободния стремеж на човешката личност към нейния Творец и Истински Подател на Живота - Бог.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Послание до филип. 2:6 - "Който, бидейки в образ /морфи/ Божий, не счете за похищение да бъде равен Богу"

гръцката дума "морфи"означава: образ, същност, природа.Тя указва на вътрешното и пълно сходство между предметите, а не на външното или случайното.

Тук ап.Павел я употребява със значение "същност" /субстанция, естество/, затова като се вземе предвид това, думите звучат по следния начин: "Който, като има Божествена същност, не счете за похищение да бъде равен Богу".В този смисъл сина наричаме образ на бащата, не по външното само сходство в чертите на лицето, а по вътрешното единство на свойствата у бащата и сина. Като има Божествена същност, Син Божий има пълното право да счита Себе Си равен на Бог.

Какво означава: "уподоби на човеци"/стих.7/ - Означава това, че Той имал много наше, а друго нямал, той се явявал човек, но не бил обикновен човек - освен душа и тяло той бил и Бог , той се родил не по естествения начин на раждане, никакъв грях нямал.

На много места в посланията си апостола отбелязва, че Иисус Христос е Син Божий, че е Бог: до Тимотей "наистина, велика е тайната на благочестието: Бог се яви в плът" /3:16/; до Тит " и очакваме да се сбъдне блажената надежда, и да се яви славата на великия Бог и Спасител наш Иисус Христос" /2,13/

Послание до филип. 2:7 - "но понизи Себе Си, като прие образ /морфи/ на раб"

Докато в 6 стих ап.Павел говори за Сина Божий като Ипостас на Св.Троица, ПРЕДИ ВЪПЛЪЩЕНИЕТО МУ в лицето на Иисус Христос. В този 7 стих той вече говори за Сина Божий, след като Той дошъл на земята и станал човек- Той приел и ЧОВЕШКО ЕСТЕСТВО - "същност".

Ако образът на Бога е съвършен Бог - тогава и образа на раба /човека/ е съвършен човек и обратното!

Което означава, че в ипостаса /неделимото/на Божия Син са две същности /естества/ - божествена и човешка.

С въплъщението ипостаста на Бог Слово се превърна в ипостас на плътта и "Словото стана плът", очевидно без да се измени, и плътта станала Слово без изменение, и Бог стана човек.

Божеството се е съединило с човечеството в една от своите ипостаси и е приело образ, чужда същност, еднаква с нашата. Защото името Бог е употребява за всяка от ипостасите, но думата Божество не е подходяща за ИПОСТАСТА. Никъде не е казано, че Божеството е само Отец, само Син или само СвДух, защото БОЖЕСТВО обозначава природата, както човечеството е природата, а Иванчо или Петканчо- ипостас! Думата Бог обозначава и общността на природата, и всяка Ипостас, също като думата човек...

Бог има Божия природа,а човек - човешка.

"...Отец е в Мене, и Аз съм в Него" /Йоан 10:37/

"Словото е Бог, а тялото е Негово собствено тяло" - Св.Атанасий Велики

Ето отговора на въпроса ти защо Христос е Бог за християните!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...