Отиди на
Форум "Наука"

Един ли е християнският Бог?


Recommended Posts

  • Потребител

Нали не смяташ, че текстът от книга Битие 1:26 -"След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ..." и епизода с горящата къпина на Синай са дело на един и същ човек?

Моисей (или по-вероятно някой друг компилатор )е използвал древни предания, които е преписал буквално, като е запазил множествената форма на боговете. Но от между събитията на книга „Битие” и книга „Изход” евреите са променили представата си за свръхестественото и в продължение на стотици години са отхвърлили политеизма като са достигнали до абстрактната идея за единия Бог.

Значението на името на единия Бог е обяснено на Моисей: ”Аз съм, който съм”

("Йехйе ашер Йехйех" )(в Изход 3:13-15), но това е един по-късен етап от развитието на староеврейската теология.

Всички опити да се обясни множествената форма «Eлохим» (אלהים) в книга Битие от еврейски и християнски богослови са претърпяли неуспех. Дори с цел фалшификация на староеврейската граматика тези достопочтенни господа измислят нова граматическа форма "pluralis majestaticus".

Дайте някакъв коректен пример на собствено еврейски бог в допълнение към Единия Бог - разни вааловци и астарти са богове на чужди, народи, които са били възприемани от околните народи. Ако бихте назовали името на един такъв поне , би имало смисъл да продъжим обсъждането.

Думата «Eлохим» (אלהים) (синовете на главното божество Ел) вероятно е трансформирана в последствие в единствено число (чрез използването с нея на глаголна форма в единствено число) от жреците – монотеисти, които искали да сменят култа към боговете от ханаанския или семитския пантеон с култа на главното еврейско божество Яхве.

Само не казвайте ,че Елохим и Яхве са различни богове.

Това са два прототекста снадени по много груб начин – „Яхвист” и „Елохист”, така се обясняват и преповтарянията на текстове от "Битие". Чети за Тюбингенската школа на Велхаузен.

Навярно симпатизирайки на арианите мормони

А за арианите мормони и подобна сволоч пет пари не давам... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 729
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Нали не смяташ, че текстът от книга Битие 1:26 -"След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ..." и епизода с горящата къпина на Синай са дело на един и същ човек?

Моисей (или по-вероятно някой друг компилатор )е използвал древни предания, които е преписал буквално, като е запазил множествената форма на боговете. Но от между събитията на книга „Битие” и книга „Изход” евреите са променили представата си за свръхестественото и в продължение на стотици години са отхвърлили политеизма като са достигнали до абстрактната идея за единия Бог.

Значението на името на единия Бог е обяснено на Моисей: ”Аз съм, който съм”

("Йехйе ашер Йехйех" )(в Изход 3:13-15), но това е един по-късен етап от развитието на староеврейската теология.

Всички опити да се обясни множествената форма «Eлохим» (אלהים) в книга Битие от еврейски и християнски богослови са претърпяли неуспех. Дори с цел фалшификация на староеврейската граматика тези достопочтенни господа измислят нова граматическа форма "pluralis majestaticus".

Думата «Eлохим» (אלהים) (синовете на главното божество Ел) вероятно е трансформирана в последствие в единствено число (чрез използването с нея на глаголна форма в единствено число) от жреците – монотеисти, които искали да сменят култа към боговете от ханаанския или семитския пантеон с култа на главното еврейско божество Яхве.

Това са два прототекста снадени по много груб начин – „Яхвист” и „Елохист”, така се обясняват и преповтарянията на текстове от "Битие". Чети за Тюбингенската школа на Велхаузен.

А за арианите мормони и подобна сволоч пет пари не давам... :biggrin:

Ами без това мн.число няма как да се предаде идеята, че Бог е Троица, нали така? :bigwink: Това обяснение обаче е твърде прозаично, за да ви бъде по-интересно от една напасвана конспиративна теория :bigwink:

повече инфо тук

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@tonkata3

Идеята, че Бог е Троица противоречи на ортодоксалния и какъвто искаш друг юдаизъм.

Класическата еврейска вероизповедна формула Шема Израел (Слушай, о Израиле) утвърждава: «Слушай о Израиле, Господ е нашия Бог, Господ е един.”

Дай пример от еврейските философи и богослови според който у Бог има и намек за множественост.

Давам ти пример с Раби Моше бен Маймон или Маймонид, всепризнат духовен водач на евреите, тълкувател на Закона и създател на Тринадесетте принципа на юдаизма.

Та според Тринадесетте принципа на юдаизма се утвърждава

1. Че Бог съществува, 2. Че е единствен.

Ортодоксалните евреи не правят разлика между политеизъм и дуализъм или троичност на Божеството. За тях и трите учения са ерес.

Множествената форма «Eлохим» (אלהים) идва от прототекста „Елохист” (навсякъде в него името на Бог е Елохим), довършен около 850 г. пр. Хр., комбиниран около 750 г. пр. Хр. с другия прототекст „Яхвист” (навсякъде в този текст името на Бог е Яхве) и най-сетне интегриран в Закона към 400 г. пр. Хр.

Тази теория е разработена през втората половина на ХІХ век от немския библеист Юлиус Велхаузен, която теория ще се превърне в основа на модерния светски подход към историята на свещената книга.

Последните проучвания на библеистиката доказват, че „Елохист” е по-стар от „Яхвист”, и е запазил политеистичните вярвания на семитските народи (множествената форма «Eлохим» (богове)), еволюирали в последствие в монотеизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Християнският Бог е троичен бог. Което не е нещо ново. Имаме Хеката в гръцката и Мориган в келтската митология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Християнският Бог добре, но юдейският не е. Християните имат претенцията, че служат на същия старозаветен Бог.

Как християните тълкуват "доказателствата" за троичността на старозаветния Яхве си е техен проблем, юдаизма отхвърля тези "доказателства" както и тринитаризма.

Исках и да кажа, че идеята за единия Бог, закономерно е възникнал в недрата на политеизма. Това е един закономерен по-висш (и по-абстрактен) етап в религиозната метафизика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Християнският Бог добре, но юдейският не е. Християните имат претенцията, че служат на същия старозаветен Бог.

Как християните тълкуват "доказателствата" за троичността на старозаветния Яхве си е техен проблем, юдаизма отхвърля тези "доказателства" както и тринитаризма.

Исках и да кажа, че идеята за единия Бог, закономерно е възникнал в недрата на политеизма. Това е един закономерен по-висш (и по-абстрактен) етап в религиозната метафизика.

Мен пък не ме интересува как юдеите тълкуват Св.Писание - ама хич :bigwink:

А защо изначално да не е монотеизма, който се изражда в политеизъм, макар и не навсякъде?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Мен пък не ме интересува как юдеите тълкуват Св.Писание - ама хич :bigwink:

Чакай малко 'писанията' са си еврейски, религията си е тяхна и те си я тълкуват най-добре. Все едно един мюсюлманин да каже, че християните нищо не разбират от написаното в Библията. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А защо изначално да не е монотеизма, който се изражда в политеизъм, макар и не навсякъде?

Не е така, редът е обратен – от политеизъм към монотеизъм. И механизмът на този преход е доказан от историята. Първият монотеистичен култ в човешката история е култът към древноегипетския бог Атон ("слънчев диск", "тялото на Ра").

Изобразявал се във вид на слънце, разпръскващо лъчите си към хората.

post-4896-1266780791_thumb.png

Това е прототипът на трите основни монотеистични религии: юдаизъм, християнство и ислям. Фараонът - реформатор Ехнатон развил една религия, основана на монотеизма, като променил традиционната политеистична религия на Египет. За него съществувал един-единствен възвишен бог - Aтон, на който той се прекланял и който бил изобразил под формата на слънце.

По ред причини и най-вече поради опозиция на жреците на бог Амон монотеизмът в Египет се провалил и Ехнатон бил отровен от конспираторите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чакай малко 'писанията' са си еврейски, религията си е тяхна и те си я тълкуват най-добре. Все едно един мюсюлманин да каже, че християните нищо не разбират от написаното в Библията. :bigwink:

Ха, "най-добре"? Искаш да кажеш, че апостолите-юдеи и учениците Христови-юдеи /Павел пък е учил за равин/ и хабер си нямали от тълкуванието на Ст.Завет?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ха, "най-добре"? Искаш да кажеш, че апостолите-юдеи и учениците Христови-юдеи /Павел пък е учил за равин/ и хабер си нямали от тълкуванието на Ст.Завет?

Искам да кажа, че тълкуванията им са се разминавали с официалната юдейска доктрина, и те били заклеймени като сектанти, което е нормално. Ти нали не твърдиш, че всяка нова секта е по-правдива от старото учение?

Айде друг пример - тълкуванията на мормоните също са в разрез с Християнството. Значи Смит е новият месия - екзекутиран от тези, които не го разбраха и т. н. Историята се повтаря. Ама този път ти си от страната на традиционалистите. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Най-малкото християните не говорим за трима богове, нито се молим на трима богове. Дори възклицанията ни са в единствено число: "Боже!", "Божке!", "Божичко!"

А като е ни троичен Богът, не го бъркайте с индийската Тримурти или с етруските трима покровители на градовете :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Романе, просто класифицирането като "най-добро тълкувание" по отношение на юдейското ме провокира да кажа това. И между юдеите има различия в тълкуванието - то затова е имало и има юдейски секти.

Все пак ние приемаме Иисус за Месия и тълкуваме Стария Завет и във връзка с Неговото учение. :bigwink:

А иначе ще ми е интересно юдеиското тълкувание /на тези юдеи, които отричат троичността/ на Битие 19:24

[19:24] Тогава Господ /Яхве - יְהוָ֖ה/изля върху Содом и Гомора като дъжд жупел и огън от Господа /Яхве - יְהוָ֖ה/ от небето...

Как така Яхве излива огън пратен му от Яхве "на небето"?

ето тук на староеврейски този стих

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е така, редът е обратен – от политеизъм към монотеизъм. И механизмът на този преход е доказан от историята. Първият монотеистичен култ в човешката история е култът към древноегипетския бог Атон ("слънчев диск", "тялото на Ра").

Изобразявал се във вид на слънце, разпръскващо лъчите си към хората.

post-4896-1266780791_thumb.png

Това е прототипът на трите основни монотеистични религии: юдаизъм, християнство и ислям. Фараонът - реформатор Ехнатон развил една религия, основана на монотеизма, като променил традиционната политеистична религия на Египет. За него съществувал един-единствен възвишен бог - Aтон, на който той се прекланял и който бил изобразил под формата на слънце.

По ред причини и най-вече поради опозиция на жреците на бог Амон монотеизмът в Египет се провалил и Ехнатон бил отровен от конспираторите.

Ами доколкото знам е имало семити-фараони доста преди ЕХнатон, тъй че идеята за монотеизма едва ли е била непозната и е измислена от Ехнатон!

А дали политеизма е първичен или монотеизма - можем просто да си спорим, но мисля, че в научните среди се приема политеизма като вторичен като битие.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това наистина трябва да се провери, дали пък и еврейския Бог да не е един в няколко лица или пък имаме езически реликти.

Иначе я раздуй за семитите фараони, че ми стана интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

У евреите не го е имало това схващане за един Бог в няколко лица. Но има остатъци от местни култове - ангелите на отделните народи, например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А иначе ще ми е интересно юдеиското тълкувание /на тези юдеи, които отричат троичността/ на Битие 19:24

Еврейско тълкувание на конкретния стих нямам, но мога да ти цитирам как възприемат евреите учението за Тринитаризма.

В едноименната книга на движението „Jews for Judaism” (евреи за юдаизма) - еврейско контрамисионерско движение, което се бори с опитите на някои християнски църкви да покръстват евреите, се обяснява защо идеята за Троичен Бог е неприемлива за Юдаизма.

Там пише:

Въпреки, че християнството се е зародило сред евреите, то бързо се адаптирало към езичниците на античния свят. Тези езичници вярвали в цял пантеон от богове. (...) Ранните християнски мисионери направили компромис с езичниците и въвели Троицата – някакви си три бога в един. Дори и съвременни християнски дейци виждат в Тринитаризма резултат от езическо влияние в християнството. Това би могло да се обясни като развитие за езичниците, но за евреите това е морален упадък, изразяващ крачка към идолопоклонството. (...) Езическите богове се въплътявали в човешка форма, съвкуплявали се със смъртните и раждали човешки деца. Много християнски историци приписали това на ранните християни. Същите се опитали да спечелят езичниците за новата религия, и по тази причина възприели тази езическа доктрина.

Източник:

Jews for Judaism International Inc. Fourth Edition. Revised. 2001 стр. 7-9

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Еврейско тълкувание на конкретния стих нямам, но мога да ти цитирам как възприемат евреите учението за Тринитаризма.

В едноименната книга на движението „Jews for Judaism” (евреи за юдаизма) - еврейско контрамисионерско движение, което се бори с опитите на някои християнски църкви да покръстват евреите, се обяснява защо идеята за Троичен Бог е неприемлива за Юдаизма.

Там пише:

Източник:

Jews for Judaism International Inc. Fourth Edition. Revised. 2001 стр. 7-9

Ами това е просто едно мнение - няма доказателства от Ст. Завет, които да отричат вярата в Триединния Бог, още повече, че и стиха, който посочих /и не само той/ указва на Триединството!

П.П. Романе, Хиксосите визирам

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да, ама няма и доказателства за противното мнение - че еврете са вярвали в Триединния Бог. А тези стихове и подобни на тях като тримата гости на Авраам (Битие 18: 1-5), и възгласът на пеещите серафими "Свят, Свят, Свят Господ Саваот"(Ис. 6:3), получават ново тълкувание на християнска почва и то към времето на налагането на Тринитаризма - I-IV век. Подобно тълкуване е чуждо на юдаизма и сега и в древност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
П.П. Романе, Хиксосите визирам

Не съм съгласен, че хиксосите са чисти семити. По-скоро смес от няколко етнически групи. Но е вярно, че покрай тях в делтата на Нил се нанасят доста такива /вкл. и предците на юдеите/. Освен това тяхните управители никога не са признати за фараони, особено докато го има Горен Египет, където се изнася държавната администрация след инвазията им.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Е да, ама няма и доказателства за противното мнение - че еврете са вярвали в Триединния Бог. А тези стихове и подобни на тях като тримата гости на Авраам (Битие 18: 1-5), и възгласът на пеещите серафими "Свят, Свят, Свят Господ Саваот"(Ис. 6:3), получават ново тълкувание на християнска почва и то към времето на налагането на Тринитаризма - I-IV век. Подобно тълкуване е чуждо на юдаизма и сега и в древност.

Не, не им е било чуждо - все пак първите християни са юдеи. Както има юдеи, които не вярвали във възкресението, така има и такава, които вярвали и пр..... Между самите юдеи има разночтение на Ст.Завет, тъй че..... извода "подобно тълкувание е чуждо на юдаизма...." не е удачно.

А доказателството за тринитаризма в Ст.Завет - например стихът, който ти посочих!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, не им е било чуждо - все пак първите християни са юдеи. Както има юдеи, които не вярвали във възкресението, така има и такава, които вярвали и пр..... Между самите юдеи има разночтение на Ст.Завет, тъй че..... извода "подобно тълкувание е чуждо на юдаизма...." не е удачно.

А доказателството за тринитаризма в Ст.Завет - например стихът, който ти посочих!

Ето този стих е доста показателен за представите на евреите:

2:3 Ето, Аз ще разваля семето ви, И ще намажа лицата ви с нечистотии, Нечистотиите от жертвите ви; И ще бъдете отнесени заедно с тях,

2:4 И ще познаете, Че Аз ви пратих тая заповед, За да бъде потвърден заветът ми с Левия, Казва Господ на Силите.

...

2:10 Нямаме ли ние всички един Отец? Не един ли Бог ни е създал?

http://www.biblia.w-bg.net/malahia.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така е - това е показателно, че говорим за ЕДИН БОГ - монотеизъм. Но има и доказателства за множествеността на Бога - Елохим, стихът, който дадох... и още и още.... :) Т.е. Тринитаризъм!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да докажеш твърдението си, че евреите са почитали Триединния Бог, следва да подкрепиш тезата си с доказателства от Талмуда или от произведенията на равините за да се съгласим.

Ти ми даде пример, а аз ти дадох два, но това са християнски тълкувания на тези библейски епизоди, а не еврейски. Просто християните влагат нов смисъл и ново тълкувание на тези места, чужди на тълкуванията на книжниците и равините.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За да докажеш твърдението си, че евреите са почитали Триединния Бог, следва да подкрепиш тезата си с доказателства от Талмуда или от произведенията на равините за да се съгласим.

Ти ми даде пример, а аз ти дадох два, но това са християнски тълкувания на тези библейски епизоди, а не еврейски. Просто християните влагат нов смисъл и ново тълкувание на тези места, чужди на тълкуванията на книжниците и равините.

Нее, моето не е тълкувание - А ЦИТАТ НА ОРИГИНАЛНИЯ ЕЗИК, на който е написан Ст.Завет! Тълкуванието не е двусмислено!

А Талмуда - той не е Св.Писание нито на юдеи, още по-малко на християни, тъй че..... Важното е какво казва Св.Писание! Юдеи като апостолите не са виждали нищо ново в това, нищо езическо,привнесено....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Нее, моето не е тълкувание - А ЦИТАТ НА ОРИГИНАЛНИЯ ЕЗИК, на който е написан Ст.Завет! Тълкуванието не е двусмислено!

Точно това с Елохима може да е езическата следа в Стария Завет.

Но пък през 1 век фарисеите /истинските хранители на юдейската традиция/ обвинили Исус в богохулство, когато последният им заявил, че е син на бог. Защото за тях месия не означавал син, а пратеник Божи /но човек/.

Усещаш ли тънката разлика. Изобщо евреите в писанията всячески ги тегли към многобожието, за което биват наказвани от него. Затова няколко столетия след вавилонския плен за тях всяка мисъл дори за троичност на единствения им бог е ерес. Следователно думите на Исус звучат в разрез с представата им за тяхния бог /а най-вероятно и самият Исус добре е осъзнавал с подобно деяние, че няма как да бъде приет от този ултрамонотеистичен народ/. Та така - хората го приветстват в Йерусалим, защото очакват, че той ще е типичният месия според тяхните представи /с царско потекло, който ще изгони римляните и т. н./. Обаче Исус не оправдава очакванията им /или по-точно ги свръхоправдава/. И всички го изоставят. По-ревностните юдеи - защото не ги води на въоръжена борба, а по-умерените - защото извършва богохулство и се определя за син на Бог /или по-точно единосъщен с него/. И така, Исус няма шанс и бива заловен, разпънат, а учениците му - подложени на гонения.

Обаче думите му на кръста /'Отче, защо си ме изоставил'/ са малко странни. Дали се е усъмнил, че е Бог?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...