Отиди на
Форум "Наука"

Един ли е християнският Бог?


Recommended Posts

  • Администратор
Пак ми се струва многобожие...

Тонката го е казала перфектно!

Може така да ти се струва, но не е. В християнството има много дълбока философия и нищо чудно да не може да се възприеме току така от някоя чужда…

Както повечето източни философии и религии са трудно възприемливи за европейците.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 729
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Този въпрос е доста спорен и може би най-трудно обяснимият при защита на религията.Неслучайно в историята,когато са се свиквали срещи, за да се разясняват основите на религията, християнските духовници трядно обясняват пред другите, че имат един бог, не много.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител
Айде тук да си продължат спора ,тези,които го започнаха.И на мен не ми е ясно с това:"Новият Завет на нашият Господ и Спасител Иисус Христос", така започва Новият Завет.Колкото и да е чудно и аз имам новия завет ,чел съм го ,но не разбирам защо има обръщание към Христос с Бог....Моля обяснете ми.

Моята гледна точка само.

Бог...е процес.Той Е.Всичко около нас е Бог.Природата е Бог.Ние сме Бог.Иисус е Бог.Бог е всичко около нас, вътре в нас, над нас и под нас.Отказвам да приема приетия образ за белобрад старец или висш извънземен разум, или която и да е хипотеза за обяснение образа Му.Иисус е казал това, обяснявайки че той и Отеца са едно.Също и думите - Аз съм Пътя, и Истината, и Живота...

Според мен всички проблеми и неразбиране идват именно от това разграничаване, смятам, че ние не съществуваме отделно от Бог, нито Той е нещо различно от нас.Но Той е първообраза, началото е.Първо е бил Той, и после ние.Нали все от някъде е трябвало да се тръгне.Тръгнало е от Него.

И аз смятам че е един Бог, не само за католици и православни, а за всички.Имаме 4 свещенни книги, като първата - Стария завет е Тората на евреите.Последната е Курана и в него ясно са обяснени останалите три, предхождащи го.Иисус е човешки син, роден от жена, но неговия дух е Бог.Душата Му.Както и нашите...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Бог отец, Бог Син и Бог Святия Дух действат в единство и стоят зад името Йеова. Бог Отец е начинателят и осъвършителят на всичко живо. Бог Син е словото което стана плът и пребиваваше между нас. Всичко което Исус правеше бе да говори словото(и да го изпълнява). Бог Син ни изкупи за греховете и стана мост между нас и Бог. Свърза ни с нашия велик Създател. Исус ни донесе безценния дар - спасението. Всичко това обаче: Бог Отец и Бог Син щяха да са далече от сърцето ни ако не беше Бог Святия Дух. Той е Този който най-добре познава Бога и ни го разкрива във всекидневното ни ходене с Него. Той е Този който е написал Словото и ни го разкрива. Когато четем Словото Св. Дух е този който ни променя :) С две думи Святия Дух ни дава да вкусим как е на небето. Без Него ще се загубим в хилядите си религиозни доктрини и ще забравим простичката вяра. Битие 1:2 разкрива Святия Дух и като изпълнителя на волята на Бог Отец("и Божия Дух се носеше над водата. 1:3 И Бог каза да бъде светлина и стана светлина"). Когато Бог Отец изяви своята воля Святия Дух я прави реалност..... както при създаването на света, така и волята на Отец какво да изгради в нас самите.

ПП Бог има много лица защото в сърцето на всеки един от нас се разкрива по различен начин, но това е защото Той страшно много ни обича и иска да е с нас. Затова ни се разкрива по най-удобния за нас начин. Смело мога да кажа, че винаги ще следвам пътя Му, защото е единния и истинен Бог и няма друг подобен на Него :)

А и страшно много го обичам.....:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Моята гледна точка само.

Бог...е процес.Той Е.Всичко около нас е Бог.Природата е Бог.Ние сме Бог.Иисус е Бог.Бог е всичко около нас, вътре в нас, над нас и под нас.Отказвам да приема приетия образ за белобрад старец или висш извънземен разум, или която и да е хипотеза за обяснение образа Му.Иисус е казал това, обяснявайки че той и Отеца са едно.Също и думите - Аз съм Пътя, и Истината, и Живота...

Според мен всички проблеми и неразбиране идват именно от това разграничаване, смятам, че ние не съществуваме отделно от Бог, нито Той е нещо различно от нас.Но Той е първообраза, началото е.Първо е бил Той, и после ние.Нали все от някъде е трябвало да се тръгне.Тръгнало е от Него.

И аз смятам че е един Бог, не само за католици и православни, а за всички.Имаме 4 свещенни книги, като първата - Стария завет е Тората на евреите.Последната е Курана и в него ясно са обяснени останалите три, предхождащи го.Иисус е човешки син, роден от жена, но неговия дух е Бог.Душата Му.Както и нашите...

Искам само да кажа, че природата не е Бог. Тя е Творението. Повярвай ми Твореца е много по-велик. Бог не е процес, а Личност. Ние също не сме Бог(защото Бог създаде човека по негов образ и подобие). Атеизма е вярата която издига хората за Богове, не християнството. Както е казал апостол Павел "Всеки човек да бъде признат за грешен, а Бог за праведен" Да умити в кръвта на Исус ние ходим в праведност, но ние не сме Богове. Бог е прекалено велик за да се оприличи на белобрат старец. Бог Отец каза на Моисей да се качи при Него на планината сам, защото ако израилтяните се качат с Него ще умрат(Бог даде свръхестествено на Моисей силата да го види). Бог е толкова велик, че ние ще умрем ако се срещнам с Него лице в лице. Затова имаме Исус който ходеше на земята преди и Святия Дух който е в сърцата ни сега. Защото Бог Отец, който никой ум не може да схване е толкова велик, че ако го видим най-малкото ще изгубим разсъдъка си. Лицето на Моисей светеше, когато слезе от планината. Защото бе гледал Бог в лицето.

ПП Ако искрено вярваш в Бога чети словото му, търси Неговия Дух и Той ще утвърди вярата ти. Не искам да се хващам за всяка дума, но горните ти твърдения са абсолютно противоположни на християнските. Опитваш се да обожествяваш доста от творенията на Живия Бог, а Той е казал "Да нямаш друг Бог освен мене". Корана описва Исус като пророк, човек. А Той е Бог. Това е в противовес с Библията и идеята за единство :) Да не говорим, че ако Исус бе само пророк ние нямаше да бъдем измити от греховете си. Нямаше да ходим в Божията праведност и щяхме да отидем в ада, защото щяхме да живеем под Стария завед който има над 300 закона и признавам си, не бих могъл да ги изпълня. Що се отнася до зачатието Исус не бе роден в грях като нас. Святия Дух изпълни волята на отец като слезе върху Мария. Под слезе разбира се се няма предвид в сексуалния смисъл. Святия Дух по свръхестествен начин направи реално Божието слово (както при сътворението на света).

ПП2 Бих казал, че си по близо до Ню Еидж философията отколкото до християнството :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Една мисъл ме мъчи и с риск да разбуня кошера ще е споделя. Според Християнството Исус е Божи син. ОК, от тук автоматично излиза, че Бог е правил секс с Дева Мария и Божията сперма е оплодила Дева Мария. BTW къде Исус споменава, че е Божи син или олицетворение на Бог? Мързи ме е да чета Библията, но ми е интересно да прочета тази част.

Това много много не ми харесва :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тц. Това е непорочното зачатие, начинът, по който Христос е пратен на земята. Символ на сливането на божественото със земното, на въплащението на Божието начало в човека.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Християнският Бог е един.Част от него(Светият Дух) се влива във Дева Мария и тя ражда Сина Божий,т.е. част от Бог.Това не означава че има два или три бога,а че Бог се проявява в три различни форми,три различни лица.Толкова ли е трудно да се разбере?!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мда - непорочното зачатие е научно доказано - като минеш покрай казарма и само от миризмата става :tooth:

А и аз да задам още един смахнат въпрос - След като в началото е имало само 2 човека (Адам и Ева) как са се размножили? Кръвосмешение между братя и сестри???

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Мда - непорочното зачатие е научно доказано - като минеш покрай казарма и само от миризмата става :tooth:

А и аз да задам още един смахнат въпрос - След като в началото е имало само 2 човека (Адам и Ева) как са се размножили? Кръвосмешение между братя и сестри???

Вашият казармен опит сигурно е от значение, но в друг раздел на форума ще е по-полезен :bigwink:

Виж "партогенеза" ! :117:

А за създаването на Адама и Ева - да ти кажа честно все си мисля, че са се размножавали по естествения път за размножение за човеците - полово. А дали Бог не е създал и други човешки двойки - ми не е сметнал за необходимо за всеки по "регистъра" да ни разказва едно и също по отделно. Какъв смисъл щеше да има? :) "Невъзмжното за човеците е възможно за Бога" - до тук за кръвосмешението, непорочното зачатие и пр.! Щеше да е чудно този необикновен човек /и Божи Син/ Иисус да се е родил по обикновения за човека начин, нали?

А иначе още чакам определението за "междинни форми" в темата за "еволюционната измама"! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мда - непорочното зачатие е научно доказано - като минеш покрай казарма и само от миризмата става :tooth:

А и аз да задам още един смахнат въпрос - След като в началото е имало само 2 човека (Адам и Ева) как са се размножили? Кръвосмешение между братя и сестри???

Ем чи сигорно е било така-"кръвосмешение",което в последствие е отпаднало.

Link to comment
Share on other sites

Айде тук да си продължат спора ,тези,които го започнаха.И на мен не ми е ясно с това:"Новият Завет на нашият Господ и Спасител Иисус Христос", така започва Новият Завет.Колкото и да е чудно и аз имам новия завет ,чел съм го ,но не разбирам защо има обръщание към Христос с Бог....Моля обяснете ми.

В християнството е прието, че Христос е в пълна степен Бог, така както е и човек.

Светата Троица е християнският Бог и тя се състои от Бог Син, Бог Отец и Бог Свети Дух - трите лица на Бога. Светият Дух е чистата идея, разбирането за Бога в най-абстрактния му вид. Бог Отец е тази идея като активно начало - бащата, създателят, творецът на всичко. Бог Син е Христос - Бог слязъл на земята при хората, но не чужд, неразбираем и далечен, а близък и помагащ. С една дума, в трите лица има движение към конкретизиране от първоначалната абстрактна идея (Духът) към Бог като човек.

От една страна, троицата показва всички страни на Бога, от друга въвеждането на по-конкретни образи е цената, която много религии и учения заплащат за популяризирането си. Образът на Бог като човек е близък и разбираем за всеки.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител
Мда - непорочното зачатие е научно доказано - като минеш покрай казарма и само от миризмата става :tooth:

А и аз да задам още един смахнат въпрос - След като в началото е имало само 2 човека (Адам и Ева) как са се размножили? Кръвосмешение между братя и сестри???

Според библията кръвосмешението не е грях. Да, така са се размножили.

Други източници сочат че първите хора на земята не са били само Адам и Ева...

...

Непорочно зачатие? - Знаеш ли как в месечен цикъл химена се разтваря на места за оттичане на замърсена кръв и ако в този момент се извърши полу - акт и семеизхвърляне, девицата може да зачене? Но това разбира се е малко вероятно, но не невъзможно. И разбира се библейското непорочно зачатие има по - широк смисъл от физическия...

Невъзможно било на този свят само да си обуем панталона през главата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен е ужасна идеята за това,че кръвосмешението е позволено...Аз не се сещам наистина за пасажи сега,но наистина ли е така?? ...

Радо, аз да питам - според научната теория хората са произлезли от маймуните, а Адам знаем,че не е маймуна...ужас./офф

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А иначе колко от вас са прочели цялата Библия?

Не искам да звучи нескромно.

Аз съм я чел цялата - на български и на френски език.

Новият Завет съм чел също на старобългарски, латински и английски.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според мен е ужасна идеята за това,че кръвосмешението е позволено...Аз не се сещам наистина за пасажи сега,но наистина ли е така?? ...

Радо, аз да питам - според научната теория хората са произлезли от маймуните, а Адам знаем,че не е маймуна...ужас./офф

Прочети стария завет...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Темата е изклчително сложна за моя ум, но нека изложа виждането си относно триединството - логиката на триединството на единствения християнски бог е проста. Той е един с три проявления. Той има три активни начина да се прояви в света - като син, отец и като дух. Тонката специално е споменала думата "ипостаси" - това са трите лъча, трите действия, с които християнския бог действа в своето творение. В нито едно от тези свои проявления той не е различно лице или природа или същност. Трудностите идват, когато трябва да се обясни богочовешката природа на Исус Христос. В своя човешки облик той е активната божествена сила под формата на "син", но не на себе си, а на хората. Син човешки, не син на Бога. Защото Исус е самият бог въплътен в тленно човешко тяло. За да се избегнат глупостите за партеногенезата (според които по необходимост Исус трябва да се казва Исуска, дори да бе възможно бозайник да се размножи така и дори човек, защото при партеногенеза се раждат само женски индивиди) може да се каже, че Исус няма никаква генетична връзка с майка си освен че е инкубиран в утробата й чрез чудо (което естествено веднага отнема необходимостта да го обясняваме научно). Т.е. Светия Дух е влязъл в Мария и после сам се е родил като Исус.. Зачатие не е имало. Имало е чудо. Това естествено не е проблем обсъждан особено много в християнството. Та така ако си представим съвършенството на християнския бог, което абсолютно то логически трябва да действа в творението точно по три начина - като слово, или Дух, като Творец - или Отец, и като Син или Творение, за да може да бъде обгрижен света напълно. Така го виждам аз смисълът на трите ипостаса и триединството. Когато се казва "В името на Отца и Сина и Светаго духа" се има пред вид именно тези три НАЧИНА, лъча, активни, динамични прояви на иначе нетленното, нематериално съвършенство...Тук изобщо не става въпрос за цяло и части. Става въпрос за логическото обхващане на активната природа на християнския бог в три отнесени към творението същности. Прост пример - аз мога да се отнасям към гаджето ми като любовница, като шеф(ако имаме професионални отношения) и като перачка на чорапи...примерно. Тези три активни мои роли ме правят в различно отношение към него в различните моменти, но така или иначе става дума за една и съща жена :bigwink: Т.е. бог действа и тъй се отнася към разнообразната динамика на своето творение - като отец, син и св.дух..

П.П. Абсолютно е невъзможно от една двойка да оцелее и да се развие жизнен биологичен вид :bigwink: Адам и Ева са метафори. Първите човешки популации са били доста по-многобройни. И не са били снесени от някъде..И КОЛКО ПЪТИ ДА ПОВТАРЯМ, че не са произлезли от маймуни..а просто маймуните и хората са произлезли от общ прародител, който е бил дребен насекомояден бозайник с остри ноктачки :bigwink: Ууууу ЗА БОГА папали са хлебарки и са се облизвали :head_hurts_kr::whistling:

П.П.Кръвосмешението принципно не е забранено с природен закон, просто води до кофти поколение и някои генетични болести. Някои хора са го схванали и са го забранили. Доста честичко го употребяваме спрямо животни, които искаме да селекционираме нъл тъй???? :bigwink: До скоро е било нормално да те омъжат за първия ти братчед на много места по света :post-20645-1121105496: то си е толкова близко родство....

П.П. Според мен Адам именно е "маймуната", първа поумняли женските (понеже като трябва да отглеждат поколенията се наложило да са по-адаптивни, знаем, че първобитните общества са матриархати най-общо - мъжете ставали само за лов) сетили се че ябълките може не само да се берат а и да се носят там, където по-удобно и да се посаждат и то станала каквато станала....пръкнало се земеделие, жените се сдушили със змиите, тревите, цветята, билките и мъжете трябвало да се простят с вековния си маймунски рай на тупане по гърдите, и викане у-у-у-у-у-у и да станат хора...Дала му една мотика Ева и край на рая...тъй го виждам аз - туй шегичка естествено :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Простичко казано, всички общества имат някаква религиозна система, която осмисля света и живота им в символна форма. Всяко племе. Това нещо смъртта си е страшничко нещо, неразбираемо. Във всяка такава философия Боговете служат на хората, а не хората на боговете. Религията се развива, богове отпадат от Пантеона на политеистичните религии. Те са заменими, всеки може да избира религията, философската система, която да изповядва. Тук пишем за християнство, на другото място за ислям. Няма по- вярна или по- грешна религиозна система, когато тя обслужва нуждите на групата. Макар, че християнството е доста отесняло за днешните християнски общества и има нужда от реформиране, по мое мнение. Извинявам се, че пиша толкова общо и в такъв телеграфен стил, това ми е първият постинг :Oo: Наистина Иисус е бог, син ( човек ) и дух... както и всички ние. Но моите вярвания са пантеистични ( така ли се казва ) и вярвам, че Бог е моето тяло, дух (не намирам разлика между двете, вярвам , че всяко нещо е направено от частици, които ни правят едно ... като в супа от частици се намираме, те съставят телата, духа ни, зайците, марулите, пръстта, въздуха ...всичко е едно, всичко е Бог, ние сме богове .Извинете за богохулното отклонение) и цялата Вселена. Тъй, че за мен християнският Бог е един ... ух, тук си поемам дъх ... общо взето изобщо не исках да напиша това, друга мисъл ми се въртеше в божествения ум, но не успя да се прояви ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Защо е необходимо на Бог да има 3 лица? Знам ,че въпросите ми са наивни,но аз ,поради фактът ,че не съм християнин искам да опозная по-добре религията.Точно затова питам елементарни въпроси...

Можеби трябва да да си припомним онова изречение на суфи ли беше или равин ли ,дето казал че: колкото повече се моли на Бог - толкова повече осъзнавал че говори на себе си .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Интересна е идеята в православието за подобието и равночестието във всичко на Иисус с Отец и в свойствата им, и в делата им и за необходимостта на еднакви божески почести и към двамата.

Да но самият Иисус в Евангелие от Иоан 14:28 твърди:

„Ако Ме любехте, бихте се зарадвали за гдето отивам при Отца; защото Отец е по-голям от Мене.

Самият Иисус учи, че не е равночестен във всичко с Отца си – т. е. Отец е по-голям от Него, и като такъв заслужава по-големи почести.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Интересна е идеята в православието за подобието и равночестието във всичко на Иисус с Отец и в свойствата им, и в делата им и за необходимостта на еднакви божески почести и към двамата.

Да но самият Иисус в Евангелие от Иоан 14:28 твърди:

„Ако Ме любехте, бихте се зарадвали за гдето отивам при Отца; защото Отец е по-голям от Мене.

Самият Иисус учи, че не е равночестен във всичко с Отца си – т. е. Отец е по-голям от Него, и като такъв заслужава по-големи почести.

Все пак става дума за тленното проявление на Бог-син в Богочовека Иисус. След Възкресението той става равнопоставен на Себе си. :) Т.е. Бог-Отец и Бог-Син и Светия дух са трите страни на една и съща монета - три страни, защото монетата си е 3д - има и стена, все пак колкото и да е тънка тя си е един цилиндър :biggrin: :biggrin: :biggrin: Несъмнено християнският Бог е един.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Интересна дискусия сте си заформили :)

Един ли е Бог?

В Библията - Стария завет - четем: "След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ..." (Бит.1:26))

Да приемем, както по-горе ни поучи някой, че това било учтива форма на изказа. ОК.

Сега ако ми обясните, на КОГО рече Бог тази фраза, всичко ще ми стане ясно. Или Бог си говори сам? Дори когато е сам и единствен във вселената?

В Корана, в Сура 7 - Стената - четем подобен изказ:

"10. И ви настанихме на земята, и сторихме там за вас поминък. Колко малко сте признателни!

11. И ви сътворихме, после ви дадохме образ..." (Сура 7:9-11)

И тук се говори в множествено число. Защо ли?

Адам и Ева - не са се кръвосмесвали синовете им. В Библията пише: "И позна Каин жена си, и тя зачена и роди Еноха. " (Бит.4:17). Както знаем, до тогава Каин и Авел са единствените деца на Адам и Ева. Щом Каин има жена, то тя е плод на други двама "първи" люде. Което пък обезсмисля всички напъни да се измием от първородния грях (извършен от Ева и Адам), защото щом е имало и други "първи" човеци, едва ли всички са яли от забранения плод.

Някой, ако може, да ми обясни цялата логика, някой да ни създава, след това да ни изпитва, да ни праща разни пророци, да слиза самия той в човешка форма... за какво е всичко това?!? Щом е всемогъщ, защо не ни е създал съвършени, и всичко да си е ОК. И как така, уж Сатана е паднал ангел, и той Син Божи (както четем по-долу):

"6.Един ден дойдоха синовете Божии да застанат пред Господа; между тях дойде и Сатаната.

7. И рече Господ на Сатаната: отде дойде! А Сатаната отговори Господу и рече: ходих по земята и я обходих.

8. И Господ рече на Сатаната: обърна ли внимание върху Моя раб Иова? Защото няма на земята такъв като него: човек непорочен, справедлив, богобоязлив и отбягващ злото." (Йов 1:6-8)

И се започва едно хвалене на Бог пред Сатана.... А милостивия ни Бог погубва животите на целия род на Йов (или дава на Сатана да го направи), само и само да изпита Йов. Колко благородно!

Мога да напиша цяла книга за парадоксите в Библията, които не могат да се обяснят с никаква логика. Аналогично е и в Корана. Има толкова много противоречия, и като попиташ някой религиозно "образован", тактично измества въпроса, или почва да те убеждава колко си заблуден, и как Сатана е превзел душата ти.

Каква е логиката на следния текст например:

"3.И приближи се до Него изкусителят и рече: ако си Син Божий, кажи, тия камъни да станат на хлябове.

4. А Той му отговори и рече: писано е: "не само с хляб ще живее човек, а с всяко слово, което излиза от Божии уста".

5. Тогава дяволът Го завежда в светия град и Го поставя на храмовата стряха,

6. и Му казва: ако си Син Божий, хвърли се долу, защото писано е: "на Ангелите Си ще заповяда за Тебе, и на ръце ще Те понесат, да не би някак да препънеш о камък ногата Си".

7. Иисус му рече: писано е също: "няма да изкусиш Господа, Бога твоего".(Мат.4:3-7)

Ако Исус е Богът, слязъл на земята, каква е логиката сам да се подложи на изпитание? И то от Сатана? Своя паднал син?

Пред кой се доказва? Пред себе си? Или пред Сатана? Не е сигурен във възможностите си ли?

Да не си помислите че съм атеист - не, не съм. Определям се като "деист".

Вярвам, че Вселената е създадена от Бог. Същия този Бог ни е дал най-ценното - разум.

Доказателството, че Бог съществува сме самите ние, самото съществуване на Вселената.

Една хубава картина е доказателство за съществуването на художник.

Една добре работеща машина е доказателство, за съществуването на добър инженер.

А какво е Вселената, ако не една красива картина, една добре работеща машина?

Човек няма нужда от медиатор между него и Създателя си.

Нима децата говорят с майка си чрез медиатор?

Няма нужда от религиите, които са човешко творение.

Кой е създал Библията в днешния си вид? Хората. Хората, които дори не се разбраха за това как да изповядват вярата си, и се разделиха на православие и католицизъм.

Кой е създал Корана? Хората. Твърди се, че бил диктуван в ухото на Мухаммад от ангел Гавраил. А в същност в много от главите си просто е препис на Стария завет. Всъщност, се е предавал устно дори след смъртта на Мухаммад, а е записан и оформен като книга от Усман ибн Аффан, зет на Мухаммад, доста години по-късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В Библията - Стария завет - четем: "След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ..." (Бит.1:26))

Да приемем, както по-горе ни поучи някой, че това било учтива форма на изказа. ОК.

Сега ако ми обясните, на КОГО рече Бог тази фраза, всичко ще ми стане ясно. Или Бог си говори сам? Дори когато е сам и единствен във вселената?

За да разбереш смисъла трябва да прочетеш израза в оригинал – на староеврейски. Та там не се говори за Бог, а за „богове” - «Eлохим» (אלהים). В гръцкия превод текста е преведен невярно като «ὁ θεός» (Бог), а не «богове», както е в оригинала. Това е остатък от политеистичните вярвания на евреите. По-късно евреите стигат до идеята, че Бог е един, но формата за множествено число остава непроменена. Бог в единствено число би трябвало да е «Елоах» (אלוה‎), а не «Eлохим» (אלהים).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Немски гренадире, нещо се бъркате .

1. Как така, една толкова фанатична религия , за каквато се смята юдейската ще остави и намек , за някаква политеичност ???

Пък , било то и да допуснем , чрез интерполация на текста. Та нали цял свят ще им се смее на евреите, уж почитали един Бог, пък на ей сега то уж били много богове. Но добре, че манускрипти на Воторозаконието са открити от доста отдавнашно време и няма такава опасност.

2. Навярно симпатизирайки на арианите мормони , смятате ,че Бог няма Три Лица - Отец, Син и Св. Дух и смятате ,че това са множество богове .

3. Дайте някакъв коректен пример на собствено еврейски бог в допълнение към Единия Бог - разни вааловци и астарти са богове на чужди, народи, които са били възприемани от околните народи. Ако бихте назовали името на един такъв поне , би имало смисъл да продъжим обсъждането. Само не казвайте ,че Елохим и Яхве са различни богове. Ако, коректно използвате староеврейския, ще отбележите ,че това са просто две имена на един Бог - Бог и Господ. Яхве в случая е Аз съм - Който съм -Вечносъществуващия.

Когато Христос е на съд при Синендриона и бива запитан от първосвещеника , Кой е Той - Той казва - Аз Съм , моля да си го преведето това на еврейски .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...