Отиди на
Форум "Наука"

Хемимонтска Мисия На Кирил И Методий


Recommended Posts

  • Потребител

Миналата седмица срещнах Химоминтска мисия на Кирил и Методий. Написах я в Гугъл, обаче там излезе само един резултат, който не беше кой знае колко изчерпателен. Моля, насочете ме към повече информация за тази мисия.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Миналата седмица срещнах Химоминтска мисия на Кирил и Методий. Написах в Гугъл, обаче там излезе само един резултат, който не беше кой знае колко изчерпателен. Моля, насочете ме към повече информация за тази мисия.

Химоминтска? За пръв път чувам такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Срещнах го в "История на българите", том 1. Ама това е ново издание, различно от томовете с История на България. То не знам дали точно такова беше името на мисията. Беше в раздела за славянската азбука и Светите братя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Срещнах го в "История на българите", том 1. Ама това е ново издание, различно от томовете с История на България. То не знам дали точно такова беше името на мисията. Беше в раздела за славянската азбука и Светите братя.

О, ясно, става дума за т.нар. Брегалнишка мисия. Някой се е изцепил и я е нарекъл Хемимонтска по името на късноантичната провинция. Това е неправилно, защото в IX век провинция Хемимонт отдавна вече не съществува.

Тази мисия е доста спорна. Става дума за предположението, че още през 50-те години Константин-Кирил бил проповядвал на населението по поречието на Брегалница и му съставил азбука. Твърденията за тази мисия се опират само частично на житието на Кирил, а повече - на т.нар. Солунска легенда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Автори са преподаватели от Софийския университет и Пламен Павлов. Теди, благодаря за отговора. Срещал съм Брегалнишка мисия, обаче Хемимонтска - не. Не знам защо са я нарекли така в тази книга.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пламен попадна на поредната мистерия в нашата история...

Хемимонт - тази тракийска област, която имала следните граници: на юг - р. Еркене, на запад - водната линия на реките Марица и Тунджа, на север Стара планина и на изток – Черно море, съставлявала една епархия под същото име, митрополитът на която пребивавал в Одрин.

http://www.pravoslavieto.com/history/BPC_history_864-1186_Tsouhlev.htm

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Автори са преподаватели от Софийския университет и Пламен Павлов. Теди, благодаря за отговора. Срещал съм Брегалнишка мисия, обаче Хемимонтска - не. Не знам защо са я нарекли така в тази книга.

Ако не ти е проблем бил и уточнил кои са точно авторите и как се казва книгата. Лично на мен ми е много интересно да науча повече за въпросната "Хемимонтска мисия" в Македония :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както се вижда и от разясненията на Историк , Хемимонт, няма никаква връзка с БДЖ (т.е. Брегалница) . Някой Побожовец (поборник и копировач на Божовите фантасмагории) пак се е опитал да оригиналничи/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес погледнах - сочеше към Полихрон мисията. Натам поне беше стрелката. Но в текста не открих нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес погледнах - сочеше към Полихрон мисията. Натам поне беше стрелката. Но в текста не открих нищо.

Е поне ме успокои, че българската наука все още не е паднала до там, че да бърка Хемимонт с Македония и да си измисля несъществуващи мисии.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...