Отиди на
Форум "Наука"

България, етническата толерантност и балканските сблъсъци


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Провокиран от поредния "исторически факт" за български жестокости, този път към турците през Руско-турската война, изнесен в цитираният тук: http://forum.boinaslava.net/showthread.php?p=263557#post263557 източник, се замислих над етнически проблеми на Третото българско царство. Нарочно оставям събитията след 1918 г. настрани - заради идеологизацията след ПСВ и особено след ВСВ те заслужават отделно разглеждане. Интересува ме повече класическото състояние, когато не е имало друго, освен национална политика, такиа, както правителствата, народите и монарсите я разбират.

Обективността, а не шовинизма изисква да се каже, че всички събития говорят в полза на българите. През 1912 г. цялата нация, тялом и духом воюва с Османската империя. Какво се случва на турците в България? Нищо съществено. За разлика от разигралите се събития след реокупацията на Източна Тракия. За сравнение със случилото се в Западна Тракия пък направо не може и да се мисли, ако човек подхожда обективно.

До голяма степен това се дължи на факта, че историческата специфика води българската държава към това да не заема територии, ненаселени с българи. Според мен обаче към това може да се прибави и високото ниво на моралност и етика, което следвъзрожденска България получава и подържа.

Интересно би било да се разгледа този въпрос с подробности. Знам, че навярно ще се посочат някои неприятни примери, но нека да ги видим и оценим.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тоест, теб те интересуват събития от 1879-1911.

Точно преди твоя период ще се намерят две неприятни събития: Тъмръшлийското клане (което е тясно свързано с Баташкото) и избиването на софийските турци във Владая.

В 1905, ако не бъркам, има репресии (но без убийства и насилие, слава Богу) срещу гръцко население по Черноморието. В Поморие, ако не греша.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
В 1905, ако не бъркам, има репресии (но без убийства и насилие, слава Богу) срещу гръцко население по Черноморието. В Поморие, ако не греша.

Ако Калоян си беше поживял повечко и си свършил като хората работата през ХІІІ век, сега нямаше да се балтаем за или против етническата толератност. Просто щяхме да сме в 95% моноетническа нация
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тоест, теб те интересуват събития от 1879-1911.

Точно преди твоя период ще се намерят две неприятни събития: Тъмръшлийското клане (което е тясно свързано с Баташкото) и избиването на софийските турци във Владая.

В 1905, ако не бъркам, има репресии (но без убийства и насилие, слава Богу) срещу гръцко население по Черноморието. В Поморие, ако не греша.

Дай малко повече подробности за това? Защото нещата се нуждаят от сравнение.

Интересуват ме събитията 1878-1918, или дори 1876 - 1918 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямам мат`рял под ръка :( Но ще потърся нещо, голословието е празна работа.

В 1911-12 Кирил Христов съчинява един куп пропагандни гадости за нашата армия. Има биографичен филм за К. Х., нарича се "Духът и камъните" и може би го има в Колибката. Та там има кадри с пропагандни плакати и няколко пропагандни стихотворения на Христов. Отвратителни подкани към разправа с турците са включени вътре. А на един от афишите директно пишеше: "Българино, не б&ди светецъ - убивай".

Иначе от 1913 има невероятно ужасен български пропаганден сборник с писма на гръцки войници. Явно някаква военна поща е била заловена от нашите през Междусъюзническата и е била издадена тутакси, защото е невероятно показателна. Повечето писма със смесица от ужас и отвращение (от офицерите има и радостни, мамицата им) разказват за унищожаването на български селища в Беломорието и Леринско.

А в 1915-1917, ако и този период те интересува, има български жестокости в Косово и Нишко. Мисля, че в 1915 наши войници за съжаление убиват метохийския митрополит (Артемий или Арсений май му е името). Но това е епохата на "па шта си ти" и реакцията на нашите не е никак кротка. По същото време в "Песни за Македония" Вазов ехидно включва като мото един сръбски стих, който в тоя момент сигурно е звучал доста горчиво за сърбите:

"Не може истодобно блистати врх Балкана

и круна Симеона, и скиптар цар Душана."

Стихотворението е адресирано директно до автора на тези думи и завършва със сардоничното: "поете мой, да кажа ли: "Честито"?"

Иначе Георги Георгиев в "Един от Първа дивизия" говори с доста симпатия за румънците в разказа за кампанията от 1916. Явно около него не е имало ексцесии, пък и той самият е човек на честта, та нито би пропуснал нещо такова, нито би го похвалил.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами напиши каквото знаеш? Колко турци е имало във Владая, кой кого е убил и защо?

Какви репресии и кога е имало срещу гърци по морето и колко?

Кога се е случило Тъмърашлийското клане? Защото аз имам сведение, репортаж на Захари Стоянов, как Ахмед Ага отишъл на един български събор само с двамата си сина, въоръжени до зъби, дал "интервю" на автора и си тръгнал.

Link to comment
Share on other sites

Сблъсъците с гърците са предизвикани от четническата война, водеща се по това време в Македония. Сърби и гърци изпращат чети в Македония, които ,както сами се досещате не отиват там, за да водят литературни беседи. През февруари 1905 г. гръцки чети извършват клане в село Загорчани (Костурско). В отговор в България се организират разгорещени митинги. На следващата година антигръцките митинги продължават, като се стига до ексцесии. Отнемат се гръцки училища и църкви. Точно тогава се стига и до въоръжен сблъсък с гърците в Анхиало. Те не си дават църквата (или пък беше манастир?)и ако не се лъжа се стига до престрелка. Тогава обаче идва и разликата с агресивната гръцка и сръбска политика. Министърът на вътрешните работи Димитър Петков отива на място и уволнява провинилите държавни служители и разпорежда виновниците за сблъсъците да бъдат заловени и съдени.

В Бойна слава има също информация за тия събития, ако не се лъжа постната от Парабелум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

КГ, засега знам това по спомени.

През есента или ранната зима на 1878 може би две хиляди мюсюлмани (и по-голяма цифра съм чувал, ама не знам коя е вярна) си тръгват от софия, щото между тях е плъзнал слух, че русите идват и едва ли не живи ще ги ядат. До Владая в дефилето са се струпали шопи, които ги нападат, убиват целите семейства и ги ограбват.

А Тъмръшлийското клане трябва да е станало скоро преди Априлското въстание (ако не греша) в помашко село близо до Батак. Там християните са убили много помаци. Трябва пак да проверя кой освен Захарий беше писал за това, но мисля, че съществува и изразът "българската гражданска война" за това нещо. Идиотската история е, че в единия случай българи-мюсюлмани са убити от християни, а във втория роднините и приятелите на жертвите си го връщат на съседите на убийците. И в 1885 при Съединението Амет аа Тъмръшлията се бои да не би със Съединението християните пак да тръгнат да колят помаци, не знае какво да прави, по едно време даже заплашва, че щял да превзема Пловдив, та трябва Захарий Стоянов да ходи да го успокоява. И ако не се лъжа, точно териториите около селата на тъмръшлиите са отстъпени на Турция в 1885, за да се запази Съединението и мирът в Родопите. Но ако бъркам, нека някой по-знаещ да ме поправи.

В 1905, пак без да съм напълно сигурен, на Фердинанд му хрумва да поизгони малко гърци от Анхиало и над града даже е разположена артилерия да ги плаши, така че може би стотина семейства напускат градчето и заминават за Гърция.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За Владая - това е криминално деяние, а не народна работа.. Колко пък българи трябва да са излезли, че да убият 2000 човека?! Май е някакво нападение, но чак такова?? Трябва да видим откъде са данните.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Министърът на вътрешните работи Димитър Петков отива на място и уволнява провинилите държавни служители и разпорежда виновниците за сблъсъците да бъдат заловени и съдени.

В Бойна слава има също информация за тия събития, ако не се лъжа постната от Парабелум.

Не помня, а няма и как да проверя. Но забележете - Димитър Петков, боецът от Шипка, съратникът на Стамболов - по предзадание трябва да е най-големия шовинист българский :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ, засега знам това по спомени.

През есента или ранната зима на 1878 може би две хиляди мюсюлмани (и по-голяма цифра съм чувал, ама не знам коя е вярна) си тръгват от софия, щото между тях е плъзнал слух, че русите идват и едва ли не живи ще ги ядат. До Владая в дефилето са се струпали шопи, които ги нападат, убиват целите семейства и ги ограбват.

А Тъмръшлийското клане трябва да е станало скоро преди Априлското въстание (ако не греша) в помашко село близо до Батак. Там християните са убили много помаци. Трябва пак да проверя кой освен Захарий беше писал за това, но мисля, че съществува и изразът "българската гражданска война" за това нещо. Идиотската история е, че в единия случай българи-мюсюлмани са убити от християни, а във втория роднините и приятелите на жертвите си го връщат на съседите на убийците.

Същата работа, само че обратната, става през Априлското въстание. Селата, където действа Бенковски, са съсипани до голяма степен от помаци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, така наречените башибозуци, които учителките ни са ни представяли като някакви страшни азиатски изверги, доста често се оказват мизерни татари или нашенски помаци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъмръшлийското клане се отнася по-скоро за 1912 г. Ако посетите Перущица, в музея продават ново издание на

историята на Перущица. Първото издание е от 1930 г. май... В книгата се описва и сражението в началото на

войната - дружината, атакуваща по направление Тъмръш, била съставена основно от перущенци и хора от околните

села. Има описание на това, че в селото са намерени няколко жени, отвлечени като момичета през 1876 г. Вече

баби с деца и внуци. За съжаление, какво е станало със селото след превземането, няма сведения. :crazy_pilot:

Ако някой от вас е минавал през долината на река Тъмръш, сега се виждат само основи на някои от по-представителните сгради

(може и на конаците на Тъмръшлията). Иначе съм слушал много приказки за това, което се е случило с Тъмръш -

в смисъл, че е опожарено и ограбено.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В голямата си част да. Има и турци, де, но основно работата е на битово ниво. Думата "яма" значи плячкосване... на село, на група хора. И българите са го правели през войната, например нашите горди герои от моето село отишли да помагат на руснаците, ама се върнали с едно черкезко стадо овце.

Но беят не е докоснат, а е бил единствения турчин в цялото село.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може това да е второ Тъмръшлийско клане. Но може и аз да греша, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За Ниш и Топличкото въстание има толкова сръбска пропаганда, че направо... Изкарват жертвите повече от цялото население на Куршумлия и областта. Из Сърбия върви една снимка, как българи бесят двама (за съжаление нямам я под ръка). "Бугаре вешат цивиле!!!!"

Ама като я гледах, гледах, и чатнах. Войниците стоят мирно. Наблюдават някакви началници, с обувки вместо ботуши (за онова време странна униформа), с шкембета, дебели вратове, мустаци и солиден вид. До бесилката стои една жена със забрадка, в далечината население.

Кой вокник ще стои "мирно" докато стават екскесии?

Единствения логичен вариант е това да е български военен съд, а жената да е пострадала от тия двамата на въжето, единият от който имаше подозрително ромски вид....

Та докато източниците са такива - не вярвам. Пропагандата е много, много опасно за историята нещо...

Кирил Христов е поет, при това доста шашав дори за ония романтични времена. Това не значи нищо. Българските войски дали са следвали напътствията му... не са.

Писмата, за които говориш, са от пощата на разбитата в Кресненското дефиле през 1913 г. гръцка армия. Тофава "варварите от север" пленяват целия щаб, заедно с документацията и пощата и там се намира тази кореспонденция. В нея войниците описват, как избили и подпалили български села из Леринско като отмъщение за изгореното от българи село Нигрита или Нигирта. Но какво се е случило там и дали са или не са били насъсквани с някакви измислици от гръцка страна, това не знаем.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може това да е второ Тъмръшлийско клане. Но може и аз да греша, разбира се.

Много стават. Като знам българският обичай да се нападаме с всеки повод, пресата и литературата щяха да изобилстват с:

"Какво ми говорите за Петрова? Той ли, дето изби 10 турски семейства през войната сега ще ми държи реч за морал?" и т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Въобще малко турци са колени по време на войната ,поне от българите. Турците от Карнобатско, Айтоско и Рунеско не са бутнати и с пръст, защото може би не участват , като събратята си в турските погроми . Същото важи и за Делиормана, където българите са си били малцинство.

Най-паче са колени обаче същите помаци , които са беснували през 1876г. Спомням си за един поп, чиято попадия била многократно изнасилена и накрая убита , вместо да се хване за кръста , при пристигането на казашките части, се поставил начело на една българска местна чета и разсипал помашките села отговорни за неговата семейна трагедия. Това го карам , по спомени от Захари, който четох през 95-та за матурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изключително много са случаите, в които бягащите турци са оставяли българи да им пазят земите. Когато след повече от 20 години те или наследниците им се върнали да ги търсят, в голямото мнозинство те са изкупени на нормални цени именно от българските им пълномощници и хората са си заминали за Турция с парите.

Имам някъде едно решение на Върховний касационний съд, както гордо се е зовяла таз многострадална институция тогава, което казва, че 20 годишната давност по наскоро приетия Закон за имуществата, собствеността и сервитутите не тече за хора, които са били бежанци по принуда.

Делото е във връзка с недобросъвестен българин, решил да се позове на 20 годишното владение върху земята на турчина и да не му я плати...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дано, дано. ще се радвам всичко да е така приятно, както ми го описвате. но си имам и едно наум, де. И нашите не са светци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дано, дано. ще се радвам всичко да е така приятно, както ми го описвате. но си имам и едно наум, де. И нашите не са светци.

Че къде има светци?? Тук трябва да се търси доминиращите характеристики на общата картина, а не проявите на някой Дочоолу, който вирее по всички ширини...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може това да е второ Тъмръшлийско клане. Но може и аз да греша, разбира се.

Дано, дано. ще се радвам всичко да е така приятно, както ми го описвате. но си имам и едно наум, де. И нашите не са светци.

От кой ръкав ги извади цели 2 ? :head_hurts_kr:

Това се знае със сигурност:

... Има описание на това, че в селото са намерени няколко жени, отвлечени като момичета през 1876 г. Вече

баби с деца и внуци. За съжаление, какво е станало със селото след превземането, няма сведения. :crazy_pilot:

....

Най-вероятно като много други са избягали в Турция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така наречената Тъмръшка република е брояла над 20 села. Вероятно има литература, но малкото което знам, е че няколко от тези села са съвсем запустели, а други са заселени от българи-християни след войните. Освен Тъмръш, има и едно друго, разположено в околностите на Бойково (за съжаление не му знам името), което също е обезлюдено. Старите хора от Бойково, с които съм говорил, казват, че през 1876 г. помаците от това село опожаряват Бойково. А в 1912 г. намерили селото празно - явно са решили, че по-добре е да бягат.)))

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...