Отиди на
Форум "Наука"

Сайт за Средновековна археология и история.


Recommended Posts

  • Потребител
http://bazileus.eu/ Във всеки от неговите раздели Вие ще можете да научите нови факти за редица личности и събития, както и за архитектурните и писмени паметници от Българското средновековие. Надяваме се, че с постоянното му попълване този сайт ще се превърне в полезен източник на информация за една от най-важните епохи от родната ни история - епоха довела до оформянето ни като народ със своя уникална културна и държавна традиция.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

http://bazileus.eu/ Във всеки от неговите раздели Вие ще можете да научите нови факти за редица личности и събития, както и за архитектурните и писмени паметници от Българското средновековие. Надяваме се, че с постоянното му попълване този сайт ще се превърне в полезен източник на информация за една от най-важните епохи от родната ни история - епоха довела до оформянето ни като народ със своя уникална културна и държавна традиция.

Д-р Явор Василев явно е продължител на възрожденците историци, които приписват български произход на византийските родове Глава и Врана, въпреки всички синхронни и по-нови изследвания, които доказват противното. Мен лично ме озадачава защо се прави това, щом исторческата личност или преставителите на този род не са доказали с нищо, че са българи и държат на народ и родина?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Реконструираният мавзолей на Тервел е много идеализиран.

Иначе наистина е бил кръстовидна сграда с купол - и това още в началото на 8-ми век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Д-р Явор Василев явно е продължител на възрожденците историци, които приписват български произход на византийските родове Глава и Врана, въпреки всички синхронни и по-нови изследвания, които доказват противното. Мен лично ме озадачава защо се прави това, щом исторческата личност или преставителите на този род не са доказали с нищо, че са българи и държат на народ и родина?!

Те държат на род и Родина, ама на византийската такава :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://bazileus.eu/ Във всеки от неговите раздели Вие ще можете да научите нови факти за редица личности и събития, както и за архитектурните и писмени паметници от Българското средновековие. Надяваме се, че с постоянното му попълване този сайт ще се превърне в полезен източник на информация за една от най-важните епохи от родната ни история - епоха довела до оформянето ни като народ със своя уникална културна и държавна традиция.

Ето токива неща липсваха и трябва да се правят. Успех в доброто начинаие и занапред.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Благодаря за добрите пожелания за скромния сайт, който тепърва ще се опитвам да развия и допълня :) А колкото до отправените критики - съгласен съм с мнението на уважаемия мосьо Арманд, че трябва да бъдем по-внимателни при определянето на българския произход на тази или онази византийски знатна фамилия. В конкретния случай си позволих само да представя написаното по въпроса от един безспорен капацитет в областта, като Иван Божилов, който също не се изказва категорично за българския им "род". Колкото до бележките на колегата Каскадьор - ще напомня, че датирането на мавзолея под Голямата базилика в началото на 8 век, направено от арх. Ст. Бояджиев е лишено от конкретни доказателства, и това е отбелязано много преди моите писания по въпроса. Що се отнася до възможното му идеализиране като възстановка - една такава идеализация е винаги възможна (както и обратната опасност - за "принизяване" на архитектурните достойства на паметника) при всяка една реконструкция. В случая наистина съм извисил пропорциите на сградата, до едни "идеални" стойности според каноните на средновековната архитектура - воден от идеята, че това е един владетелски мавзолея, при който една такава идеализация на външния му вид, както и на самия спомен за погребания в него - са напълно нормални и възможни. С археологически поздрав - ЯВор Василев :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...