Отиди на
Форум "Наука"

Що за пръстен е това?


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 2 седмици по-късно...
  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

0_39872_b16d6c5d_L.jpg

Някой може ли да каже нещо за този пръстен? Намерен е в двора на къщата при прекопаване на градината. Благодаря предварително за мненията и информацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На мен ми прилича на пиринчен пръстен изгубен при някое от предишните прекопавания на градината за около 150г. назад.

Не е лошо да се слагат малко по-големи снимки. Все пак детайлите са много важни като става дума за такива предмети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря и на двамата за отговорите, макар и да са доста противоречиви. Наистина има много голяма прилика в орнаментите на нашия и показаните на снимките пръстени, но от друга страна нашият не изглежда толкова стар - по-запазен е, с не така заоблени от носене и дълго пребиваване в почвата ръбове. Затова не изключвам възможността, да е с датировка отпреди 150 години. Не мога на око да преценя от какъв метал е, но със сигурност по него няма патина, което означава, че няма мед в него. Тук на снимката не се вижда добре, но цветът му е тъмно сив, почти черен. Няма тези жълтеникаво-медни отблясъци, които се виждат на тази снимка, правена с ДжСМ. Ако успеем да го снимаме с по-качествен апарат, ще пуснем снимката тук. Остава загадка за нас и начинът на изработката му. Прилича на лят, но все пак лицевата му повърхност не е равна, затова пък ръбовете са доста остри. От друга страна и тук на снимката се вижда една вдлъбнатина от вътрешната страна на ринга, която прилича на шупла. Признавам, че съм абсолютен лаик в археологията, етнографията и историята, да не говорим за бижутерията.

Ама ако се окаже, че се води римски, да вземем да копнем в градината и по-надълбоко! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тези на снимките от аукционите както се вижда от текста са бронзови. И бронза като в месинга има мед. Обаче бронза чернее, докато месинга е златист на цвят. Ако е бронз може и да е от римско време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря и на двамата за отговорите, макар и да са доста противоречиви. Наистина има много голяма прилика в орнаментите на нашия и показаните на снимките пръстени, но от друга страна нашият не изглежда толкова стар - по-запазен е, с не така заоблени от носене и дълго пребиваване в почвата ръбове. Затова не изключвам възможността, да е с датировка отпреди 150 години. Не мога на око да преценя от какъв метал е, но със сигурност по него няма патина, което означава, че няма мед в него. Тук на снимката не се вижда добре, но цветът му е тъмно сив, почти черен. Няма тези жълтеникаво-медни отблясъци, които се виждат на тази снимка, правена с ДжСМ. Ако успеем да го снимаме с по-качествен апарат, ще пуснем снимката тук. Остава загадка за нас и начинът на изработката му. Прилича на лят, но все пак лицевата му повърхност не е равна, затова пък ръбовете са доста остри. От друга страна и тук на снимката се вижда една вдлъбнатина от вътрешната страна на ринга, която прилича на шупла. Признавам, че съм абсолютен лаик в археологията, етнографията и историята, да не говорим за бижутерията.

Ама ако се окаже, че се води римски, да вземем да копнем в градината и по-надълбоко! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ако има пъпка, подутина на халката от долу начи е средновековен, няма ли пъпка си е римски по описанието на цвета прилича на нископробно сребро

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не ми се вижда да е от античната епоха, по-скоро ромейски /в най-добрия случай/.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Можете ли да ми дадете повече информация за въпросният пръстен.Благодаря предварително http://img838.imageshack.us/i/20122010386.jpg/ http://img402.imageshack.us/i/20122010399.jpg/ http://img156.imageshack.us/i/20122010396.jpg/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можете ли да ми дадете повече информация за въпросният пръстен.Благодаря предварително http://img838.imageshack.us/i/20122010386.jpg/ http://img402.imageshack.us/i/20122010399.jpg/ http://img156.imageshack.us/i/20122010396.jpg/

това е известният тип пръстени "бурмалия". Като го гледам месинг, вероятно 19в.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте!

Следният пръстен се предава от поколение на поколение в нашето семейство. Не е известен произходът му. Намерила го е прапрабаба ми в района на Брезник.

mt5a3s.jpg

13zwkzc.jpg

359liys.jpg

kf1ffn.jpg

2nrcwtv.jpg

3338m0i.jpg

o85uvs.jpg

11bryfm.jpg

2h4f6lh.jpg

Ще съм много благодарен ако някой помогне с разпознаването :)

Поздрави

Редактирано от Prismacon
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Традиционен пръстен, от 19 век. Продаван на панаири и сергии, често срещан и неправилно разпознавам като "чипровска школа" с която няма ама абсолютно нищо общо.

Разгледайте форума, имаше тама за такъв по-надолу

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Традиционен пръстен, от 19 век. Продаван на панаири и сергии, често срещан и неправилно разпознавам като "чипровска школа" с която няма ама абсолютно нищо общо.

Разгледайте форума, имаше тама за такъв по-надолу

А има ли голяма стойност или?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така като гледам - едва ли. Съдейки по позеленяването материалът ще да е някаква медна сплав, в най-добрия случай - бронз ;) не е особено древен (19 в.) и изглежда доста разпространен.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Намерен е бронзов пръстен с неразбираеми за мен знаци на плочката.Вероятно е много стар.Има ли подфорум тук,където да публикувам снимка и дали някой ще може да каже приблизително колко е стар?Ако кажете и тук мога да публикувам...Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами качи снимка, няма как иначе да знаем и да дадем мнение по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребители

А нямаше ли да е добре да погледнеш първо дали има вече такава тема с въпроси за пръстени и после да пускаш нова?

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9047

Най-малкото, че там може да има и други образци с "неразбираеми за мен знаци на плочката".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...