Отиди на
Форум "Наука"

Мнения на македонци за България


Recommended Posts

  • Потребител

Много ви ненавиждат тези хора: това вероятно е уникално в история: им харесват сърбите и ненавиждат себе си (българите). Явно е че "македонски" "език" идва от български: бех, бях->бев заради сръбско влияние. Много се смеят сърбите и аромуните за тези български предатели но те не знаят.

http://forum.kajgana.com/showthread.php?15108-%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%93%D1%83-%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B8-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA&p=1132242#post1132242

bugarskiot i makedonskiot jazik se dve razlicni raboti, mnogu razlicni, kako i mentalitetot na lugeto bugarote i makedoncite.

Jas ucam vo bugarija, i najmnogu iod se me nervira koga ke mi recat "nie sme edno i s'shto" - sme bile edno isto nie i bugarite, epa ne sme edno isto neka razbera site onie sto go imaat toa mislenje i site bugarofili neka se zasramat. nikogas ne sme bile nitu ke bideme isti so niv.

za mene kako makednonec mi e dolnost da me sporeduvaat so eden takov narod koj po mnogu raboti e zad nas makedoncte

Ајде јас да кажам сега нешто. Крсто Мисирков ги користел овие букви: н‘ (њ), л‘(љ), к‘(ќ), г‘(ѓ). Вук Караџич само ги до-работил, не ги создал. Иначе јас сум за да се тргне буквата „ј“ од македонскиот јазик и да се замени со „i“. Знаете, глупо е кога странците што доаѓаат тука неможат да ги прочитаат правилно градовите и Скопје го читаат како Скопџе. На латиница наместо Skopje може да стои Skopie или Skopye. И уште една работа до бугарите: ако сакате да пишувате на овој форум користете МАКЕДОНСКА ПОДДРШКА а не тука да ми пишувате со български букви.

Цитат Напишано од Petar.MK Види го мислењето

ако сакате да пишувате на овој форум користете МАКЕДОНСКА ПОДДРШКА а не тука да ми пишувате со български букви.

нека всеки пише както е свикнал. тук видях доволно много хора да пишат на сръбски, и никой не им прави проблем... не мога да ги разбера тия двойни стандарти

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За "македонските" учебници по "история" нищо не знам но за румнските знам че се продължава възвеличаването на Велика Румъния. Знам още че гърците много внимателно следват "македонските" иредентически учебници. Вероятно също не е вярно и за българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За румънските не знам, но поне по мое време в учебниците пък възхваляваха велика България. Или поне Сан-стефанска България. Която щеше да е поне наполовина с небългарско население и при това с райони, където турците, гърците или румънците са компактно разположени малцинства.

Щото ако някой ми каже етнически основания Варна или Созопол да са български, или Тутракан, или всички тези Тервели, Исперихи и Кубрати в Делиормана, ще ми бъде много интересно.

Така, че коректно е като се заяждаш с чуждите учебници, поне да споменеш, че и твоите са от същия дол дренки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За румънските не знам, но поне по мое време в учебниците пък възхваляваха велика България. Или поне Сан-стефанска България. Която щеше да е поне наполовина с небългарско население и при това с райони, където турците, гърците или румънците са компактно разположени малцинства.

Щото ако някой ми каже етнически основания Варна или Созопол да са български, или Тутракан, или всички тези Тервели, Исперихи и Кубрати в Делиормана, ще ми бъде много интересно.

Така, че коректно е като се заяждаш с чуждите учебници, поне да споменеш, че и твоите са от същия дол дренки.

Румъния и България са ЕС-членове. БЮРМ не е. Тяхната "история" е по-фантастична отколкото висчките грешки и лъжи на другите балкански страни взети заедно. Не може да стане ЕС член такива страна с иредентически претенции към 3 от 4 и съседи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Първо съседите им са 5, второ поне три от петте - България, Албания и Косово имат иредентистки претенции към Македония.

Впрочем на мен ми е все тая. Това ми е последния постинг в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо съседите им са 5, второ поне три от петте - България, Албания и Косово имат иредентистки претенции към Македония.

Впрочем на мен ми е все тая. Това ми е последния постинг в тази тема.

Що си ти? Българин или "македонец"? Ако си българин няма защо да пишеш такива глупости. Косово няма иредентистични претенции към БЮРМ. Косово и Албания имат претенции... Много смешно. Може би Косово има претенции и спрямо Албания според теб. И ако това беше вярно България е член на ЕС и има право за вето. Освен това има и права за иредентистки мнения в учебници защото "македонците" бяха българи и част от тях са и сега. Ако Румъния има иредентистки учебници тогава България може да има но не и БЮРМ ако иска да стане член на ЕС.

Link to comment
Share on other sites

За румънските не знам, но поне по мое време в учебниците пък възхваляваха велика България. Или поне Сан-стефанска България. Която щеше да е поне наполовина с небългарско население и при това с райони, където турците, гърците или румънците са компактно разположени малцинства.

Щото ако някой ми каже етнически основания Варна или Созопол да са български, или Тутракан, или всички тези Тервели, Исперихи и Кубрати в Делиормана, ще ми бъде много интересно.

Така, че коректно е като се заяждаш с чуждите учебници, поне да споменеш, че и твоите са от същия дол дренки.

:punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За румънските не знам, но поне по мое време в учебниците пък възхваляваха велика България. Или поне Сан-стефанска България. Която щеше да е поне наполовина с небългарско население и при това с райони, където турците, гърците или румънците са компактно разположени малцинства.

Щото ако някой ми каже етнически основания Варна или Созопол да са български, или Тутракан, или всички тези Тервели, Исперихи и Кубрати в Делиормана, ще ми бъде много интересно.

Така, че коректно е като се заяждаш с чуждите учебници, поне да споменеш, че и твоите са от същия дол дренки.

Освен това, България няма претенции спрямо Северна Добруджа която не е част от Санстефанска България. Има малко внимание на български историци към Северна Добруджа за разлика от положението с Южна Добруджа за която всичките или почти всичките румънски историци имат апетит. Така че няма равност между претенциите на двете народи. Обикновените българи също би искал България да стане Сантстефанска България, това значи без Северна Добруджа. Няма как да имаш претенции без никакви аргументи. Не разбирам защо няма тв-дебат между български и "македонски" историци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Освен това, България няма претенции спрямо Северна Добруджа която не е част от Санстефанска България. Има малко внимание на български историци към Северна Добруджа за разлика от положението с Южна Добруджа за която всичките или почти всичките румънски историци имат апетит. Така че няма равност между претенциите на двете народи. Обикновените българи също би искал България да стане Сантстефанска България, това значи без Северна Добруджа. Няма как да имаш претенции без никакви аргументи. Не разбирам защо няма тв-дебат между български и "македонски" историци.

Представям си какъв панаир ще бъде!)) Особено ако се съберат на тв дебат от всички балкански държави! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

... тв-дебат между български и "македонски" историци.

Българите имат историци, руснаците си имат историки, а сърбите и "мАкедонците" си имат своите историчари.

Румънците си имат istorici (това да ви напомня на българския вариант?), гърците - ιστορικοί, албанците - historianët, хърватите - povjesničari, а турците - tarihçiler.

---

По-рано във времето имаше една идея да се направят общобалкански учебници по история. Това е много трудно, защото победата за един е загуба за друг, успехът на един е неуспех за друг. И няма как да се разберат за някои термини като владичество, робство, иго, присъствие, отсъствие...

---

Michael, я вземи да пуснеш една тема за българските заемки в румънския език!

Българските думи в румънския език май ще се окажат доста повече, отколкото са румънските - в българския, а?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз едно нещо не проумявам. Фиромците 60 години ги лъжат сръбските им "приятели" и им промиват мозъците да ни мразят. Наистина ли са толкова ****, да не отворят едно книжле, което не е на "македонскиот език" или да отворят някоя и друга страница в интернет, различна от historyofmacedonia, за да видят какво пише там? За разлика от "тогава", в последните 10 години има тонове информация в нета. И тук не става дума да вярват на мнения на форумци, а да прочетат и видят исторически документи, трудове на безпристрастни историци и анализи, и да направят логическа съпоставка. Ако сърбите наистина са избили де що е имало интелигенция и мислещи хора, и са останали само диви селяни по чукарите, има логика, но иначе... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не вярват. Но ето един мой любим блог на македонски българин, за жалост крайно непопулярен: http://bugarash.blog.bg/

А питайте ме мене, дето имам роднини в Скопие, с какви неща са им пълни главите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

„Нешенел џеографик“ го побугарчи Охрид"

коментар отдолу:

1. bugarash - мака

16.09.2008 10:10

"и нешенел џеографик подпаднал под влијанието на великобугарската пропаганда"

Хаха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Или поне Сан-стефанска България. Която щеше да е поне наполовина с небългарско население и при това с райони, където турците, гърците или румънците са компактно разположени малцинства.

Тоя па правил преброяване у Сан Стефанска България?! Божей, Божкееей!

Между другото подобен подход издава една изначална, дълбоко заложена расистка нагласа у г-н Торн. Човекът е привърженик на етнически КРИСТАЛНО чистите държави.

Такива в Европа, нито по времето на Сан Стефанския прелиминарен мирен договор, нито по-късно, НЯМА.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Тоя па? Аз съм бил привърженик на етнически чисти държави? Тази глупост как се зароди в главата ти? Просто иронизирах аргументите на плачещите по Сан-Стефанска България, които са изцяло етнически. И едностранчиви.

Колкото за статистиките - пообразовай се малко. Тези за Княжеството, които показват около 60% българи се мотаеха даже някъде из нета, пък ако в държавата беше включена и Македония, то процентът щеше да падне със сигурност на 50, че и по-долу.

Колкото до Македония, мнението ми не се е променило. На базата на единната през Възраждането българска народност, през 20 век се формират две нации - българска и македонска. Същото като холандци и германци или руснаци и украинци или турци и азери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Торн, като казваш "нации" в чисто политически смисъл - едната от тях без етническа база.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е спонтанно формиране.

Не е въобще формиране, а деформиране.

Според мен е под въпрос доколко това може да се нарече нация. Нация е, докато членовете й нямат достъп до определена информация. Когато го получат, "нацията" ще престане да бъде такава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както искате го извъртайте. Това са фактите.

Глишев, коя е без етническа база?

Не бих казал, че е българската :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи ми оспорваш мнението, че македонската нация се е формирала на базата на българския възрожденски етнос? Да не си фен на Йован Цвиич?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Факти? Извинявай, ама нещо не разбрах.

Оня дето се "въртели в нета ли"?

Ти пък кое оспорваш? Това, че през 1881 г. българите в Кнажеството са само 68% процента, а в Добруджа и Македония даже и по-малко или това, че в момента македонците са отделна нация?

Или така само си мърмориш под носа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На базата на единната през Възраждането българска народност, през 20 век се формират две нации - българска и македонска. Същото като холандци и германци или руснаци и украинци или турци и азери.

Опа, не знаем как се формира германската нация?! За руснаци и украинци няма да говоря. Там, както в Македония е действал един и същ субект - чужда сила (Австро- Унгария и Полша)и Коминтерна. В Македония субектите са съответно чужда сила (Сърбия) и Коминтерна.

Но германците са нещо наистина интересно.

Айде да прочетеш малко кога и как възниква литературния немски език и единното немско самосъзнание. После пак ни пиши.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...