Отиди на
Форум "Наука"

За спорта, културата, цивилизацията, музиката и чалгата


nik1

Recommended Posts

  • Потребители

Ей, Алвасарейро, нацист мръсен такъв!!! Как не те е срам да разпространяваш, при това, напълно легално, нацистка идеология и разбирания?! Аз те мислех за комунист, пък ти другата крайност излезе, мръсникът му ниеден!!!! Не ми работят емотиконите при новата версия, иначе се шегувам съвсем добронамерено и към двамата (абе, аз все пак да си поясня!).

Добре де, Ник, тебе кой те е спрял да слушаш чалга??? Както звучи едно клише - живеем в свободна страна! Само че, не ни я натрапвай, ако обичаш! Не ни харесва! Не искаме да я слушаме! Слушам и намирам за вълнуваща почти всякаква музика, но чалгата не е сред тях! ТОВА, ЧЕ НЕ МОЖЕШ ДА ОСЪЗНАЕШ ОГРАНИЧЕНОСТТА Й Е ТВОЙ ПРОБЛЕМ, НЕ МОЙ! Примерите ти са нелепи, да не употребя по-силна дума!

Хайде, със здраве!

Михов, пак ли ти се отпуши шизофренията/параноята?.. Кой е казал че слушам чалга? Как ти натрапвам чалгата?... Явно не можеш да разбереш каква разликата между "спор и/или дискусия", и "натрапване"??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност въобще не ме интересува каква музика слушаш. Но цитирането на Никол ми дойде малко в повече.

Както и дежурното ти "обвинение" в нацизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник, като не слушаш чалга спри да цитираш текстовете й като достижение на цивилизацията и я напсувай като мъж :)

Впрочем, "нацизмът" си е просто убеждението в White Man's Burden. Изключително благородно убеждение, споделяно и от враговете на нацизма, британските империалисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник, като не слушаш чалга спри да цитираш текстовете й като достижение на цивилизацията и я напсувай като мъж :)

Впрочем, "нацизмът" си е просто убеждението в White Man's Burden. Изключително благородно убеждение, споделяно и от враговете на нацизма, британските империалисти.

Глишев, не съм този който псува и плюе срещу бълграското, било то и чалга..Глас Народен, глас Божи..

Само че тук тези идеи се пропонират от хора, които се праскат демократи и левоцентристи, пък и идеите се представят за научни..Схващаш ли къде е ключа за бараката?

Може и нацизмът да е благороден, ама нацистите така издухаха супата, че Германия сега е наполовина от онова, което беше преди нацистите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно, в края на 14 век броят на годните за служба мъже (каквато и да е) е 40-50 хиляди човека...

Хайде, друг път ще черпиш:

« Алаеддин паша и Кара халил паша започнали отново да се съветват за увеличение на войската. Те предложили на султан Орхан следното: «Много от държавите на кяфирите с техните деца вече са покорени; мъжете и жените им са превърнати в роби. Те всички са ваши роби и робини. Позволено и възможно е да вземете няколко хилади от техните деца.» Султан Орхан приел съвета на брат си и издал указ за създаването на «нова войска» (йени-чери). Гореспоменатия [Алаеддин] избрал известен брой близки до възмъжалата възраст момчета и им дал названието «сбор» (девширме). След това той ги разпределил сред турците (знатни, земеделци и обикновени хора-рая), за да се обучат на турски език и робско служене. След няколко години те взели тези момчета от турците и ги настанили в аджеми-огланите, а след това ги допуснали до двора. На този нов отрад и дали названието «нова войска» (йени-чери). На тях било определено възнаграждение по 1 акче на ден с надбавка за заслуги . По време на походите и при султана те станали най-надеждните слуги на Османската династия».5

Предполагам (или почти съм убеден) защото потурнаците са по-мотивирани (това е сигурно) и по-малко корумпирани от хората от второто и третото поколение "турци"..

А ти серизно ли смяташ че някои може да приеме алтернативната тезичка "че това е така..защото етническите турци са друга раса - мързелива и некадърна"

С по-ранно проникване на думата..

Именно, в края на 14 век броят на годните за служба мъже (каквато и да е) е 40-50 хиляди човека...

Източник? Освен това, говорим за епохата след превземането на Балканите. И второ, не става въпрос за войската. Там наистина има демографска криза. Говорим за ключовите позиции в империята, най-горните етажи с изключение на султана. Каквата и криза да има, всеки друг слага на стратегическите позиции свои хора. Говорим за няколко стотин. Но не и турците. Те го забраняват.

« Алаеддин паша и Кара халил паша започнали отново да се съветват за увеличение на войската. Те предложили на султан Орхан следното: «Много от държавите на кяфирите с техните деца вече са покорени; мъжете и жените им са превърнати в роби. Те всички са ваши роби и робини. Позволено и възможно е да вземете няколко хилади от техните деца.» Султан Орхан приел съвета на брат си и издал указ за създаването на «нова войска» (йени-чери). Гореспоменатия [Алаеддин] избрал известен брой близки до възмъжалата възраст момчета и им дал названието «сбор» (девширме). След това той ги разпределил сред турците (знатни, земеделци и обикновени хора-рая), за да се обучат на турски език и робско служене. След няколко години те взели тези момчета от турците и ги настанили в аджеми-огланите, а след това ги допуснали до двора. На този нов отрад и дали названието «нова войска» (йени-чери). На тях било определено възнаграждение по 1 акче на ден с надбавка за заслуги . По време на походите и при султана те станали най-надеждните слуги на Османската династия».5
«

Е и? Естествено, не може да обучаваш бебета. Насилственото изтръгване и обучението в служене е ключово у турската политика. Когато детенцето стане годно за обучение, отива в академията/казармата, и там се обучава. И измежду тези дечица се избират най-кадърните, най-висшия персонал за управлението на империята. Защо в тези академии няма турчета? Нима турците не са имали деца? Там е селектирания материал, а той е набиран все от раята, не от турския етнос.

Предполагам (или почти съм убеден) защото потурнаците са по-мотивирани (това е сигурно) и по-малко корумпирани от хората от второто и третото поколение "турци"..

А ти серизно ли смяташ че някои може да приеме алтернативната тезичка "че това е така..защото етническите турци са друга раса - мързелива и некадърна"

Ами казваме едно и също. Но ти използваш евфемизми. Значи турците са по-корумпирани, което значи покварени, и по-малко мотивирани, т.е неамбициозни, и тн. За едно и също говоим.

А защо е така. Защото потурчените демек християнските деца, са обучени да служат. Турчетата не ги обучават в академията.

С по-ранно проникване на думата..

Всяка друма прониква по-рано, преди да се употреби. но към момента на употребата си към нокорените означава именно стадо добитък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ох, хайде пак, лош човек - не хвали Родината... Ми на чалгата какво да й хвалиш? Предпочитам "Исихия" и "Ирфан", ето това е хубава българска музика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, нека канализираме малко дискусията.

Кои са основните аргументи на чалгарите ЗА чалгата?

Първият най-изтъкван аргумент е, че това е БЪЛГАРСКАТА музика, един вид противовес на останалата ни музика, която е чужда нам и продукт на подражание и копиране. Това е изключително смешен и несъстоятелен аргумент. Всеки полуидиот може да види музикалното родство на нашата чалга със сръбската, гръцката, турската, румънската и т.н. останали чалги. С други думи, нашата версия на тази музика е част от този стил, абсолютно по същия начин, по който българският блус или джаз са нашата версия и част от световният блус или джаз. Изтъква се, че в чалгата има вплетени национални фолклорни мотиви, но те са твърде малко и като цяло незначителни за общото звучене и определено акцентът пада на турските и циганските такива. Накратко казано, нашата чалга е ориенталска музика с епизодично вплетени при някои песни наши фолклорни мотиви. По същия начин прогресив и хард рока са англосаксонска музика, но в нашият вариант се срещат песни с вплетени български фолклорни мотиви (сещам се на прима виста за такива парчета на ФСБ и "Сигнал", да не говорим за фолк-рока и метъла на групи като "Балканджи" например). Претенциите на чалгарите се дължат и на факта, че чалгата има по-голяма традиция по нашите земи и има по-голям брой фенове. Само че, аз не разбирам как от това става по-българска музика? Тя си е точно толкова чужда, привнесена и продукт на подражание, колкото останалата ни популярна музика.

Вторият най-изтъкван аргумент е, че чалгата е неангажираща музика, с която се разтоварва най-добре - накратко "музика за душата". Тук вече сериозно трябва да намесим интелекта на чалга-почитателите. Всеки, който поне веднъж е правил грешката да стъпи в нощно чалга заведение знае за какво говоря. Трудно може да се опише с думи картината и гледката. Наистина трудно. Та, в крайна сметка, чалгата е музика "за душата" на първичните и по животински емоционални хора, очевидно харесващи елементарна, първосигнална и конкретно-образна символика. За съжаление, една голяма част от българите са такива. Струва ми се, че това обаче, по никакъв начин не означава, че всички трябва да бъдем такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Източник? Освен това, говорим за епохата след превземането на Балканите. И второ, не става въпрос за войската. Там наистина има демографска криза. Говорим за ключовите позиции в империята, най-горните етажи с изключение на султана. Каквата и криза да има, всеки друг слага на стратегическите позиции свои хора. Говорим за няколко стотин. Но не и турците. Те го забраняват.

«

Е и? Естествено, не може да обучаваш бебета. Насилственото изтръгване и обучението в служене е ключово у турската политика. Когато детенцето стане годно за обучение, отива в академията/казармата, и там се обучава. И измежду тези дечица се избират най-кадърните, най-висшия персонал за управлението на империята. Защо в тези академии няма турчета? Нима турците не са имали деца? Там е селектирания материал, а той е набиран все от раята, не от турския етнос.

Ами казваме едно и също. Но ти използваш евфемизми. Значи турците са по-корумпирани, което значи покварени, и по-малко мотивирани, т.е неамбициозни, и тн. За едно и също говоим.

А защо е така. Защото потурчените демек християнските деца, са обучени да служат. Турчетата не ги обучават в академията.

Всяка друма прониква по-рано, преди да се употреби. но към момента на употребата си към нокорените означава именно стадо добитък.

Източник? Освен това, говорим за епохата след превземането на Балканите. И второ, не става въпрос за войската.

Балканите са превзети в края на 14 век чрез поход на една 30 хилядна армия, включваща и опълчението, което значи - включваща цялото мъжко османско население, можещо да носи оръжие, съответно - годно за служба, включително невоенна..

Е и? ..

Няма "Е и?"... Посочих ти източник защото по-горе твърдеше друго.

Ами казваме едно и също. Но ти използваш евфемизми. Значи турците са по-корумпирани, което значи покварени, и по-малко мотивирани, т.е неамбициозни, и тн. За едно и също говоим.

Не. Не говорим за едно и също. Едно е да наречеш и да смяташ някого за "корумпиран", друго е да го наречеш "примитивен".

При християнските деца също се наблага на мотивираността във вариант разказан така - откъснатия от корените си човек, който е отхранен и от държавата, и които получва средства (заплата) от държавата е по-склонен да и служи без да се корумпира (и вярно) , отколкото човекът с корени..

Всяка друма прониква по-рано, преди да се употреби. но към момента на употребата си към нокорените означава именно стадо добитък.

Мой лапсус - да се чете "(обяснявам) го с по ранно изпозлване на думата / израза в това значение от предцитре на османците", например в периода 7-8 век, в севернохоремзийските/согдийски степи..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
При християнските деца също се наблага на мотивираността във вариант разказан така - откъснатия от корените си човек, който е отхранен и от държавата, и които получва средства (заплата) от държавата е по-склонен да и служи без да се корумпира (и вярно) , отколкото човекът с корени..

Това не може да бъде обяснение защо турците дават най-важните си постове на нетурци. Просто можеха да откъснат от корените им, още мънички, турски дечица, и да ги метнат в казармите, да ги обучават, хранят, поят и плащат. Но не, те взимат само нетурци, и на най-добрите им дават поста велик везир. На всичко отгоре, в един момент обявяват за продан почти всички административни длъжности и функции в империята, но забраняват на други турци да ги купуват. И кой ги купува - ами предимно гърци, или евреи, защото са нетурци, и защото имат парички, все пак въртят търговията.

Но специализацията, подобно на насекомите, е изключително характерна за османското общество. Търговци са гърците, финансите ги въртят евреите, строителите са албанците, овчарите, коняри и градинари са българите, разносвачи и разсилни са черногорците, часовникари и обущари са арменците, бакали са власите в градовете, и всеки етнос общо взето е специализиран в нещо, за да храни царицата майка, наречена султан, който по цял ден си пече тумбака на площад таксим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре де, нека канализираме малко дискусията.

Кои са основните аргументи на чалгарите ЗА чалгата?

Първият най-изтъкван аргумент е, че това е БЪЛГАРСКАТА музика, един вид противовес на останалата ни музика, която е чужда нам и продукт на подражание и копиране. Това е изключително смешен и несъстоятелен аргумент. Всеки полуидиот може да види музикалното родство на нашата чалга със сръбската, гръцката, турската, румънската и т.н. останали чалги. С други думи, нашата версия на тази музика е част от този стил, абсолютно по същия начин, по който българският блус или джаз са нашата версия и част от световният блус или джаз. Изтъква се, че в чалгата има вплетени национални фолклорни мотиви, но те са твърде малко и като цяло незначителни за общото звучене и определено акцентът пада на турските и циганските такива. Накратко казано, нашата чалга е ориенталска музика с епизодично вплетени при някои песни наши фолклорни мотиви. По същия начин прогресив и хард рока са англосаксонска музика, но в нашият вариант се срещат песни с вплетени български фолклорни мотиви (сещам се на прима виста за такива парчета на ФСБ и "Сигнал", да не говорим за фолк-рока и метъла на групи като "Балканджи" например). Претенциите на чалгарите се дължат и на факта, че чалгата има по-голяма традиция по нашите земи и има по-голям брой фенове. Само че, аз не разбирам как от това става по-българска музика? Тя си е точно толкова чужда, привнесена и продукт на подражание, колкото останалата ни популярна музика.

Вторият най-изтъкван аргумент е, че чалгата е неангажираща музика, с която се разтоварва най-добре - накратко "музика за душата". Тук вече сериозно трябва да намесим интелекта на чалга-почитателите. Всеки, който поне веднъж е правил грешката да стъпи в нощно чалга заведение знае за какво говоря. Трудно може да се опише с думи картината и гледката. Наистина трудно. Та, в крайна сметка, чалгата е музика "за душата" на първичните и по животински емоционални хора, очевидно харесващи елементарна, първосигнална и конкретно-образна символика. За съжаление, една голяма част от българите са такива. Струва ми се, че това обаче, по никакъв начин не означава, че всички трябва да бъдем такива.

Глишев, рано е за овации още..

_____

"Третият" аргумент, всъщност първи по ред и единствен, е че хората

харесват тази музика.. Ти го споменваш не много ясно във втората си точка..

Аз не съм чалгар, така че моите аргументи и виждания нямат място в опитът ти за канализация.. Освен това - защитавам само стойностната музика, на която във комерсиалния вариант и викат "поп-фолк" (не така наречената "ретро-чалга")

Моите аргументи са:

1.Добре е да имаме качествена българска музика, включително качествена поп-фолк такава.

и

2. Добре е да имаме качествена поп-фолк българска музика, и да слушаме нея (народа да я слуша демек) вместо да слушаме сръбска, македонска или гръцка такава - което неминуемо ще се случи ако нямаме наша собствена!.

Глишев, време е за овации вече!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нее, хората нямат собствено мнение. Харесват онова, което им се натрапва, мислят така, както им се казва. Ако слушаш по цял ден отвсякъде чалга и само чалга, естествено, че ще ти хареса. Нямаш избор.

А българска поп фолк не може да има. Защото поп фолкът е общобалканско явление, като мусаката. Всички я имат.

Но ние имахме нещо типично българско. Българският поп. Естрада, дето го нямат нито гърците, нито сърбите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това не може да бъде обяснение защо турците дават най-важните си постове на нетурци. Просто можеха да откъснат от корените им, още мънички, турски дечица, и да ги метнат в казармите, да ги обучават, хранят, поят и плащат. Но не, те взимат само нетурци, и на най-добрите им дават поста велик везир. На всичко отгоре, в един момент обявяват за продан почти всички административни длъжности и функции в империята, но забраняват на други турци да ги купуват. И кой ги купува - ами предимно гърци, или евреи, защото са нетурци, и защото имат парички, все пак въртят търговията.

Но специализацията, подобно на насекомите, е изключително характерна за османското общество. Търговци са гърците, финансите ги въртят евреите, строителите са албанците, овчарите са българите, и всеки етнос общо взцето е специализиран в нещо, за да храни царицата майка, наречена султан, който по цял ден си пече тумбака на площад таксим.

Не знам как и кога немюсюлманин е заемал пост от военно-административна и полицейска служба в Османската империя? Знамн че и някои от постовете несвързани с военно-административната и полицейската система са затворени за немюсюлмани..

Какваш че се продавали места от административната система на нетурци?Дай аджеба да видим документите за какво точно става дума? Защото аз за седрар, полицай, военноначалник (субаши), кадия.. и т.н - християнин или евреин..не съм чул..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Освен това - защитавам само стойностната музика, на която във комерсиалния вариант и викат "поп-фолк" (не така наречената "ретро-чалга")

Личното ми мнение е, че поп-фолкът е просто фризираната версия на ретро-чалгата, но също толкова жалък и елементарен! Просто певачките са значително тунинговани и комай толкова...

Я ми кажи тогава, според теб, Илиян ретро-чалга ли е или поп-фолк? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нее, хората нямат собствено мнение. Харесват онова, което им се натрапва, мислят така, както им се казва. Ако слушаш по цял ден отвсякъде чалга и само чалга, естествено, че ще ти хареса. Нямаш избор.

А българска поп фолк не може да има. Защото поп фолкът е общобалканско явление, като мусаката. Всички я имат.

Но ние имахме нещо типично българско. Българският поп. Естрада, дето го нямат нито гърците, нито сърбите.

ее, хората нямат собствено мнение. Харесват онова, което им се натрапва, мислят така, както им се казва. Ако слушаш по цял ден отвсякъде чалга и само чалга, естествено, че ще ти хареса. Нямаш избор.

..В момента хората имат всякакъв избор на музика и жанр, познай защо от три пъти :)?.

А българска поп фолк не може да има.

Българския поп-фолк Алви, е този които се изпълнява от български изпълнители, тестовте му са написани на български, и от български текстописци, а музката - от български композитори!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Личното ми мнение е, че поп-фолкът е просто фризираната версия на ретро-чалгата, но също толкова жалък и елементарен! Просто певачките са значително тунинговани и комай толкова...

Я ми кажи тогава, според теб, Илиян ретро-чалга ли е или поп-фолк? :bigwink:

Кои е този Илиян?

---

Гледал съм и съм слушал само Крум (щото се появява по кабеларките), които определено според мен е талантлив и добър изпълнител (артист)..

http://www.avtora.com/news/nowini/krum_oficialno_premina_w_pop-folka_puska_debiuten_album

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%83%D0%BC_%28%D0%BF%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%86%29

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам как и кога немюсюлманин е заемал пост от военно-административна и полицейска служба в Османската империя? Знамн че и някои от постовете несвързани с военно-административната и полицейската система са затворени за немюсюлмани..

Какваш че се продавали места от административната система на нетурци?Дай аджеба да видим документите за какво точно става дума? Защото аз за седрар, полицай, военноначалник (субаши), кадия.. и т.н - християнин или евреин..не съм чул..

Ами явно дотук ти стигат знанията. Има цял куп велики везири от християнски семейства, набрани измежду раята. повечето бейлербейове също са от християнски семейства. За пример Синавуш паша и Махмуд паша.

Нищо, че носят турски имена.

Говорим за периода 15-18 век, и говорим за висши управленски постове.

На нисшите може и турци. А от 18 век натам също достъп до постовете имат и всички свободни турци без негрите. И започва упадъкът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В момента хората имат всякакъв избор на музика и жанр, познай защо от три пъти ?. /

Не, нямат. Какъв избор имам аз, след като всичките музикални канали у нас са чалга.

А през 90те беше още по-зле. Когато чалгата се натрапва масово над всички други стилове, и то умишлено, естествено е, че ще се харесва.

Чалгата, композирана от български композитори, пак ще носи турския дъх. Още повече, че за композиторите самата чалга е падение, принуждават се да го правят от недоимък, защото бележитите им творби са в друга област, а именно - естрадата. А тези, дето се занимават само с чалга, никой не ги знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами явно дотук ти стигат знанията. Има цял куп велики везири от християнски семейства, набрани измежду раята. повечето бейлербейове също са от християнски семейства. За пример Синавуш паша и Махмуд паша.

Нищо, че носят турски имена.

Говорим за периода 15-18 век, и говорим за висши управленски постове.

На нисшите може и турци. А от 18 век натам също достъп до постовете имат и всички свободни турци без негрите. И започва упадъкът.

Изброените от теб са потурнаци (т.е хора приели исляма), не са християни или евреи. Не питам за потурнаците, а за евреите и християните, за които твърдиш че купували административни постове (изключваме събирачите на данъци)..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами точно тях имам предвид. Няма начин християнин да заеме висш пост. Трябва да изповядва исляма. то това и оставаше. Говорим постоянно за все едно и също нещо. Открадват християнски момчета, водят ги в академии, и после ги правят велики везири и бейлербейове. Най-висшите кадри се подбират от християнската рая, не от турския етнос.

Нали това съм написал. Избрани от християнски семейства, не християни. Чети и вдявай.

За купуването на административни постове, чети:

A critical problem for the empire in the seventeenth and eighteenth

centuries was how to raise the money to wage its wars. By the late

seventeenth century the need for extra revenue and the declining

functionality of the spahi had led to the replacement of the beglerbeg with

a new official, the vali whose area of jurisdiction was the newly created

unit of government, the ‘vilayet’. The main function of the vali was to

raise revenue for the central government and as the financial situation of

the empire deteriorated the exactions of the vali inevitably increased. The

financial burden fell mainly on the peasant and the townsman. Matters

were made worse by the fact that many official responsibilities, including

tax collection, were being put out to tender. The selling of office provided

a useful source of supplementary revenue for the sultan and his

government but the tax farmer used his position for self-enrichment and

so increased the total tax burden on the peasant; tax farming also tended

to increase the brutality of the tax collecting process.

High-ranking state offices were frequently bought by wealthy and

influential Greeks, many of whom lived in the Phanar district of

Constantinople. The holders of the highest positions recouped the costs

involved in purchasing their office by selling the subordinate posts within

their own jurisdiction. These officials of the second rank did likewise so

the sale of office percolated down through the administrative system to

the lowest level where, of course, there were no subordinate posts to sell

and the purchasers of these basic offices therefore exacted the costs of their

positions from the taxpayers. The phanariot Greeks bought high office in

the Orthodox Church as well as in the Ottoman state apparatus.

This had two important consequences. The first was the spread into

the ecclesiastical domain of the venality inherent in the selling of office.

The second was that it increased yet further Greek influence within the

Oecumenical Patriarchate and when Greek nationalism began to stir in

the second half of the eighteenth century this could produce attempts to

hellenize non-Greek communities.

Fnford history of otoman empire, p.27

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, нямат. Какъв избор имам аз, след като всичките музикални канали у нас са чалга.

А през 90те беше още по-зле. Когато чалгата се натрапва масово над всички други стилове, и то умишлено, естествено е, че ще се харесва.

Чалгата, композирана от български композитори, пак ще носи турския дъх. Още повече, че за композиторите самата чалга е падение, принуждават се да го правят от недоимък, защото бележитите им творби са в друга област, а именно - естрадата. А тези, дето се занимават само с чалга, никой не ги знае.

Не, нямат. Какъв избор имам аз, след като всичките музикални канали у нас са чалга.

Ха-ха, коя е тази кабеларка, която има само поп-фолк музикални канали?! Аз съм сменил 3 кабеларки досега и при всяка от тях тях имаше /има 4 музикални канала, от които само един, или николко, бяха поп-фолк..В последната кабеларка има канал "Балканика", които забележете, въпреки че е бъкан с поп-фолк (явно защото балканските звезди са основно поп-фолк изпълнители), не е с такава насочесност..

А през 90те беше още по-зле. Когато чалгата се натрапва масово над всички други стилове, и то умишлено, естествено е, че ще се харесва.

Интересно защо никой от пишещите тук не е почитател на поп-фолка, след като е било естестевено според теб, да се харесва на тези, на които е натрапен?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник, какви овации - стойностен попфолк просто няма.

Колкото до християни на високи постове в Османската империя - има. Крали Марко като васал е на висок пост - управлява си "кралството" ;)

Има и кнезове на християнски селища. Има войнугани и дербентджии, те пък си имат водачи. Има чиновници по валийствата, панаир-агасъ-та и т. н. Има ги, най-сетне, княз Богориди и Гаврил Кръстевич.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами точно тях имам предвид. Няма начин християнин да заеме висш пост. Трябва да изповядва исляма. то това и оставаше. Говорим постоянно за все едно и също нещо. Открадват християнски момчета, водят ги в академии, и после ги правят велики везири и бейлербейове. Най-висшите кадри се подбират от християнската рая, не от турския етнос.

Нали това съм написал. Избрани от християнски семейства, не християни. Чети и вдявай.

За купуването на административни постове, чети:

A critical problem for the empire in the seventeenth and eighteenth

centuries was how to raise the money to wage its wars. By the late

seventeenth century the need for extra revenue and the declining

functionality of the spahi had led to the replacement of the beglerbeg with

a new official, the vali whose area of jurisdiction was the newly created

unit of government, the ‘vilayet’. The main function of the vali was to

raise revenue for the central government and as the financial situation of

the empire deteriorated the exactions of the vali inevitably increased. The

financial burden fell mainly on the peasant and the townsman. Matters

were made worse by the fact that many official responsibilities, including

tax collection, were being put out to tender. The selling of office provided

a useful source of supplementary revenue for the sultan and his

government but the tax farmer used his position for self-enrichment and

so increased the total tax burden on the peasant; tax farming also tended

to increase the brutality of the tax collecting process.

High-ranking state offices were frequently bought by wealthy and

influential Greeks, many of whom lived in the Phanar district of

Constantinople. The holders of the highest positions recouped the costs

involved in purchasing their office by selling the subordinate posts within

their own jurisdiction. These officials of the second rank did likewise so

the sale of office percolated down through the administrative system to

the lowest level where, of course, there were no subordinate posts to sell

and the purchasers of these basic offices therefore exacted the costs of their

positions from the taxpayers. The phanariot Greeks bought high office in

the Orthodox Church as well as in the Ottoman state apparatus.

This had two important consequences. The first was the spread into

the ecclesiastical domain of the venality inherent in the selling of office.

The second was that it increased yet further Greek influence within the

Oecumenical Patriarchate and when Greek nationalism began to stir in

the second half of the eighteenth century this could produce attempts to

hellenize non-Greek communities.

Fnford history of otoman empire, p.27

Нали това съм написал. Избрани от християнски семейства, не християни.

Това което казваш че си написал, съм го написал аз. Сега ще ти припомня какво твърдеше: Ти твърдеше че християни и евреи купуват постове в администрацията, аз ти казах че не знам случай евреин или християнин (т.е непотунак, неислямизиран) да е заемал административен пост във военно-административната и съдебна система /Изброих постовете конктретно, и изключих събирането на данъци, за което се знае от многобройните източници че е в ръцете на християни, дори и българи има такива/, и поисках да ми цитираш документ за това.. Аха, това което цитираш съм го споменал по-горе.. И да, забравих за платените владишите назначения, мой пропуск е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник, какви овации - стойностен попфолк просто няма.

Колкото до християни на високи постове в Османската империя - има. Крали Марко като васал е на висок пост - управлява си "кралството" ;)

Има и кнезове на християнски селища. Има войнугани и дербентджии, те пък си имат водачи. Има чиновници по валийствата, панаир-агасъ-та и т. н. Има ги, най-сетне, княз Богориди и Гаврил Кръстевич.

Пич, попрекалил си с рока и метала нещо? ..Крали Марко принадлежи към османската империя, и към османската военно-административна ситема, колкото аз принадлежа към космонавтите.. Ти явно не правиш разлика между васал и чиновник?

Пичове, в османската имерия и османската военно-административна система "князе" няма.."Кнезете" са нищо повече от кметове на тези селиша.."Княз" Богориди не е княз, ами е потомък на Молдавски управител (забележка в Молдова управителите са само християни, и молдова само формално е част от Империята)

Войнуците са членове на помощни войски, какви точно по длъжност се водят? Те са рая, която дори не е освободена от данъци (данъците на войнуците се плашат от другарите им ямаци, и от дръгиу войнуци - на ротационен принцип)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами доста станаха изключенията. събирачи на данъци и владишки назначения не е малко, особено владишките постове, не няма и как да са в ръцете на нехристияни. Купуването на административни постове от християни се засилва към 18 век, успоредно с упадъка на ленно-спахийската система. Постовете буквално са обявявани за продан, и до тях се домогват гърци, които често на свой ред ги препродават. Към средата на 19 век огромна част от администрацията на европейска турция е заета от гърци по висшите етажи, та се ражда Мегали идеята. Окупирали сме администрацията, я да вземем да заменим и самия султан с наш човек и хоп, мирно и тихо, отвътре, ще сме възстановили византия. без войни, без съпротива. пък другите православни няма да имат нищо против да живеят в православна империя, щом досега са живяли в мюсюлманска.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...