Отиди на
Форум "Наука"

Каменен надпис от с. Градец, Котелско


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Tfu,тия лимити.

Ето го:

http://img263.imageshack.us/i/sam00881.jpg/

post-6-1274796685,9016_thumb.jpg

Администратор: Във форума не може да се качват изображения с твърде голяма резолюция или файлове над 2мб.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доста често камъните от антични и средновековни постройки се ползват като готов строителен материал. По този начин са изчезнали доста от крепостите ни.

Ето римска надгробна плоча, вградена в ограда на къща в центъра н Русе:

4631078121_375478715e_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

КГ 125 току-що ми прати снимка на каменен надпис, намерен в темел на нова сграда (по-точно магазинче) в село Градец до Котел. Явно има някакъв проблем с качването на файла, та ме помоли аз да го метна. Лицето на камъка е около 30:40 см.

---

Едит: по някаква причина и аз не мога да кача снимката, нека някой изтрие постинга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Цяла вечер чакаме тая снимка да бъде качена :biggrin:

Пробвайте първо тук http://imageshack.us/ и след това във форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чакам разчитане, че ме гложди бЕсно любопитство. Да не би да пише нещо "Йоанис рекс, Петър рекс" и т.н. или силно бъркам :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чакам разчитане, че ме гложди бЕсно любопитство. Да не би да пише нещо "Йоанис рекс, Петър рекс" и т.н. или силно бъркам :)))

Опасявам се, че ще е доста разочароващо и рексовете ще се окажат не крале, а кехаи: Стоян кехая, Петър кехая...

Имаше тема за една църквица, за пак бяха питали за едно такова изброяване на имена. Та май е същата работа.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, ако е кехаи, това се връзва с края. Котелските овчари. Става още по-интересно тогава защо е на гръцки. Вероятно е не по-късен тогава, от нач. на 19 век.

Но нека първо видим какво пише.

То май долу пише 1782

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля, че е на български. Тъй и тъй по каменните надписи гръцките и българските букви са почти еднакви, но не знам дали "кехая" съществува в гръцкия език. Със сигурност в гръцката азбука я няма малката носовка, която ми се струва, че разпознавам в края на всеки ред, както и в името Стоян на първия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преводът на Тироглифос:

"Стоянъ кехая, Пенчу (или Ненчу?) кехая, Добри (?) кехая".

Според мен долу има година - 1782 вероятно, или 1682.

Отгоре има някаква част, нещо като заглавие, което съвсем не се вижда вече. Ще кача още снимки да видим може ли се разчете горната част.

Надписът в такъв случай е обясним с историята на този край. "Кехаите" са собственици на стада, това са прочутите овчари от Котел, Градец, Медвен и др. села (някои са стигали до 12 000 овце), които са заселили Добруджа. (Показани са в първите серии на "Записките").

В такъв случай, камъкът е изваден от някоя от старите къщи в това село или наоколо (там има много!) и е вграден в основата на новонаправен магазин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В такъв случай, камъкът е изваден от някоя от старите къщи в това село или наоколо (там има много!) и е вграден в основата на новонаправен магазин.

По-скоро от черквата, на която те са ктитори.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това ще рече, че е имало стара черква. Сегашната е от 1860-и някоя и си стои, а мястото на новия строеж е далече от нея.

Не казват отде са го взели, но едва ли има и други следи. Щяха да се видят из околността.

Link to comment
Share on other sites

Това ще рече, че е имало стара черква. Сегашната е от 1860-и някоя и си стои, а мястото на новия строеж е далече от нея.

Предишната черква трябва да е много по-стара, защото ми се струва, че в по-ново време никой не изписва буквите така, но най-добре е да се произнесе палеограф.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...