Отиди на
Форум "Наука"

Златната орфическа книга


Recommended Posts

  • Потребител

Имате ли повече факти и становища по премълчавания феномен на златната орфическа книга? Когато нещо не е известно у нас, то се премълчава, а в света се коментира и изучава. Обратна работа и може би твърде комплексарска.

post-6657-1276180936,1262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преди няколко години все още живият Фол водеше първокурсници-културолози в Бояна и им показваше книгата като етруска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През витрината ли им я е показвал, или са я гледали и отвътре?

Аз отначало си мислех, че не я показват отвътре, защото някой иска да си направи публикация след като я изследва без да му се пречкат други. Но се мина много време. Години... Сега работата не изглежда читава. Даже си мисля, че може да е менте.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Къде са страниците? Къде е намерена, от кого и при какви обстоятелства? Намерилият обяснява ли нещо? Музеят обяснява ли защо не е отворена?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имате ли повече факти и становища по премълчавания феномен на златната орфическа книга? Когато нещо не е известно у нас, то се премълчава, а в света се коментира и изучава. Обратна работа и може би твърде комплексарска.

whistling.gifЗдрасти!

Па как са успели тези пусти французи да я снимат?

Виж разгледай френски, немски сайтове. Те специалистите да не са будала на български да публикуват та да ги викат на лекции в разни затунтени места. Виж Париж, Берлин, Лондон колко е по-голям кеф да разучаваш там ценностите ни. Па за америка да не говорим. Направо Рай.

smokeing.gifsmokeing.gifsmokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За жалост липсата на информация по книгата е много по-прозаична - не са излезли книжките и публикациите, както и дисептациите на книгата - по тази причина липсва като информация. Нещо повече - този експонат е доказателство, че българските музеи крият от българските граждани ценни наследства от световната история, криейки от погледите на посетители и съхранявайки ги по прашните музейни рафтове - нашите пари на данъкоплатци отиват, за да може държавата да пази от самите си граждани богатствата на народите по нашите земи.

Дори и да е средновековен фалшификат - книгата отново е безценна. За това отново е нужно доказателство, а не лично виждане или празни изводи.

Факт е, че никой българин не е виждал вътрешното съдържание на книгата.

Може да се каже, че Божидар Димитров е публично обвиняем по криенето на този експонат и на още хиляди други експонати. Обвиняеми са и всички директори на музеи, които не благоволяват да представят виртуални експозии, обвиняема е и държавата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Моя приятелка, студентка на Фол в 2002-2003, казваше, че според стария професор книгата имала общо шест златни листа. Не съм виждал това с очите си, предавам чужди думи. Пак същото момиче твърдеше, че според Фол книгата е продадена на НИМ от италиански иманяри - тоест шансовете наистина да става дума за ренесансово менте не са малки, но според Фол ставало дума за Божодимитровски незаконни изпълнения и самата книга си била автентично етруска. Доколкото си спомням, преди няколко години Италия имаше претенции към книгата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моя приятелка, студентка на Фол в 2002-2003, казваше, че според стария професор книгата имала общо шест златни листа. Не съм виждал това с очите си, предавам чужди думи. Пак същото момиче твърдеше, че според Фол книгата е продадена на НИМ от италиански иманяри - тоест шансовете наистина да става дума за ренесансово менте не са малки, но според Фол ставало дума за Божодимитровски незаконни изпълнения и самата книга си била автентично етруска. Доколкото си спомням, преди няколко години Италия имаше претенции към книгата.

На Фол много много не трябва да се вярва. Италиански иманяри да продават антики в България, това ми звучи все едно бедуини да продават сняг на ескимоси. Пък и макар и менте, въпросното нещо поради метала и изработката би трябвало да струва бая пари, просто не мога да си представа как Б.Д. отива с един куфар с пари за да я откупи - откъде ще ги вземе и как ще ги отчете после, в бюджата на НИМ едвали има перо "откупка от италиански иманяри".

А другарят Фол, доколкото знам е специалист по траките, а не по етруските, така че мнението му едвали може да се приеме за меродавно. Друг е въпросът доколко е истински специалист по траките или просто е партийна креатура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В случая съм само вестоносец, така да се каже :) Историйката не звучи съвсем безумно, де - по късните соц-времена би могло да мине за обикновен людмилизъм да се строши бала народни пари за покупката на златна етруска книга.

Всъщност тя и менте да е, ако е ренесансово такова, пак е любопитна, защото хем е от скъп материал, хем е понатрупала векове, хем изглежда интересно изработена - често ренесансовите фалшификати са доста убедителни.

А щом Италия периодично си предявява претенциите, има логика книгата да не е на челно място в експозицията. Макар че то каква експозиция, тая глупост с местенето на НИМ в Бояна беше смъртта на музея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И според мен местенето на музея в Бояна си беше абсолютна глупост. То е ясно, че не можеше да остане в сградата на съда, но заточението в Бояна направо му е.. майката. Мисля, че най-добре да беше преместен в Партийния дом, ама кой да ме пита? А сега вече е късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

whistling.gifЗдрасти!

Па как са успели тези пусти французи да я снимат?

Виж разгледай френски, немски сайтове. Те специалистите да не са будала на български да публикуват та да ги викат на лекции в разни затунтени места. Виж Париж, Берлин, Лондон колко е по-голям кеф да разучаваш там ценностите ни. Па за америка да не говорим. Направо Рай.

smokeing.gifsmokeing.gifsmokeing.gif

Къде ги има тия страници показани? Дай даги видим :Oo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде ги има тия страници показани? Дай даги видим blink.gif

Здрасти!

това иронично го казах.

Но тука има една статия за представяне на книгата като една от уникалните писменни архиви на етруските и се пише, че един български и един английски специалист са я ауторизирали за оригинална.

http://eletmod.transindex.ro/?hir=2242

post-70473-1124971712.gifpost-70473-1124971712.gifpost-70473-1124971712.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Налични са хартиените книги на цар Иван Александър,Лондонското четвероевангелие,Манасиевата хроника,Грамотата му до дожето в която се определят че българите пишат с гръцки букви и с други наричани български или персийски(разбирай скитски).

Но световната наука и в частност българската очакват да намерят "сведения" от които да станела ясна историята на България. Преди всякаква историчерска логика трябва да има нормална човешка логика. Какво повече може да се очаква от книга на царя Иван ?

Мемоарите на коняра на великия дворник ? Или дневника на слугата на жената на великия логотет ? В които ще бъде написана историята на българите,обаче на френски че на български не се приема,всички знаят това.Защото това което написали в царските книге не било правилно според правилната българска и световна науки.

Ооо,не българската наука очаква да намери божията ръка която коронясва царя,отсечена мумифицирана,в златни мощи напъхана и на нея изтатуирано,че Кирил и Методи са създали азбуката на българите и че българите били квото били,но само на божията ръка трябвало да бъде. Щото и братушките изнесоха няколко тона книги през 19 век и какво намериха,или по скоро създадоха 6 хвърчащи листа които били доказвали например че Кирил бил създал азбуката на българите и че Аспарух направил царство в 681 г. Какво тук значи някаква си книга ,ако ще и царска да е. Да не е златна . Те ще видят кои сме ние като се намери божията ръка с татуираната българска история. Ватикана работи по въпроса.Как ни уредиха с история досега,а.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма тема, на която да не се изтропаш, смахнат трол такъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо ново няма в тая статия. И снимката е същата.

Дайте да напишем един отворен е-мейл до НИМ да вземат да я снимат тая книга отвътре и да ни я покажат.

Много ми е любопитно какво има отвътре. :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

оказа се, че и аз съм я снимал:

Photo-0054.jpg

Стои си кротко изложена на едно рафтче в НИМ без допълнителни пояснения. Не прилича на книга, по-скоро на някакъв вид апликация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://news.bbc.co.u...ope/2939362.stm

book.gifbook.gifbook.gif

Нищо ново няма в тая статия. И снимката е същата.

Дайте да напишем един отворен е-мейл до НИМ да вземат да я снимат тая книга отвътре и да ни я покажат.

Много ми е любопитно какво има отвътре. 117.gif

post-20645-1121105496.gifЗдрасти!

Как да няма...Коя е датата? 2003 година. Открите световно уникално! И, и нищо?

Цели 7 години тишина. чия цел е да се забрави това нещо и защо?

Цели 7 години никой не я отворил, поне някой студент да си напише дипломна работа или някой сътрудник нещ статийка за нешонъл географик....Нищо.

Това е новоста на статията....

whistling.gifwhistling.gifwhistling.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На Фол много много не трябва да се вярва. Италиански иманяри да продават антики в България, това ми звучи все едно бедуини да продават сняг на ескимоси. Пък и макар и менте, въпросното нещо поради метала и изработката би трябвало да струва бая пари, просто не мога да си представа как Б.Д. отива с един куфар с пари за да я откупи - откъде ще ги вземе и как ще ги отчете после, в бюджата на НИМ едвали има перо "откупка от италиански иманяри".

А другарят Фол, доколкото знам е специалист по траките, а не по етруските, така че мнението му едвали може да се приеме за меродавно. Друг е въпросът доколко е истински специалист по траките или просто е партийна креатура.

ПОДКРЕПЯМ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

post-20645-1121105496.gifЗдрасти!

Как да няма...Коя е датата? 2003 година. Открите световно уникално! И, и нищо?

Цели 7 години тишина. чия цел е да се забрави това нещо и защо?

Цели 7 години никой не я отворил, поне някой студент да си напише дипломна работа или някой сътрудник нещ статийка за нешонъл географик....Нищо.

Това е новоста на статията....

whistling.gifwhistling.gifwhistling.gif

На нагъл комунист или нагла институция и сто отворени писма да му напишеш, пак няма да ти обърне внимание. А иначе идеята си я бива ако можеше да бъде чута от дъбови глави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В неделя водих деца в НИМ. Докато зяпах книгата си изтървах децата, та трябваше да ги издирвам по залите. :crazy_pilot:

Книгата е доста дребна - около 5 см височина.

Все пак си изкривих врата и надзърнах зад книгата, та успях да я видя и отзад. Последният лист е разделен на две полета - горно и долно. Горното е с по-едър релеф, за това предполагам, че е някакво изображение. Не разбрах какво, защото от задната страна всичко е вдлъбнато.В долното поле или има или текст или орнаменти - преобладават вертикалните вдлъбнатини.

Това е.

Ето и предложението ми:

Ако Р. Теодосиев пусне едно открито писмо в списанието до НИМ ...да ни покажат и другите страници от книгата може да се надяваме да ни отговорят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би било чудесно ако Р. Теодосиев да ги оправи нещата с бюрократите, но не се ли усещате, че цялата ситуация е унизителна . Трябвало да се молим, те да благоволят - за какво да се моля - да ми предоставят информация за собствената ми история - ами честно да ви кажа по унизителна и нихилистично-национална ситуация аз не познавам. Никак не съм горд, че съм българин в такива моменти. Нека да ме чуят всички надувки, които държат в своята власт и се разпореждат с историята на един народ, коят не е тяхно притежание.

Добре, че децата Дорис са се намерили. Това е по радостното - всичко останало е кал.

Случая с малката златна книжка е показателен за пренебрежителното отношение на музейните институции към историческите реалност и национализма, който те са длъжни да вдъхват. Напротив - те правят точно обратното. Сигурен съм, че ако чужд учен дойде да проучва книгата, музейните работници от НИМ ще си счупят краката да му се предлагат професионално, да му оказват своите почести и услуги, но забрави да си българин в български музей -питат те за таксата, която трябва да платиш и ако може да не досаждаш и да се оправяш сам. И нещо друго. Когато си купуваш билет ти отново си ограбен, защото виждаш само 50 процента от находките, защото другите поради липса на място или съображения за ценност и сигурност, не са изложени на свободен достъп, са заключени в сейф, от който ключове имат само "отговорните" лица и чат пат като по-чудо дубликат имат тези, които обират музейните сбирки или разбиват касите на музеите.

Интересна работа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...