Отиди на
Форум "Наука"

Охлаждане при промяна на състоянието


Recommended Posts

  • Потребител

Забелязах, че когато от обиковен флакон за зареждане на запалки изпускам газта и попадне на ръката става доооста стъдено. Познати твърдят, че това е така, защото газта е втечнена при много ниска температура (не чрез налягане), аз мисля, че е заради бързото изпаряване от ръката.

Примерно с компресорче напълня контейнер с газ до такова налягане, че да се втечни. До колкото разбирам пропан-бутана се втечнява при доста ниско налягане, макар и да не разбрах точно колко ниско е. Ако след това от долната част на контейнера (за да излиза в течно състояние) изпусна газта/течността в метален радиатор с доста по голям обем, при стайна температура би трябвало отново пропан-бутана да премине в газообразно състояние, но не знам това дали се води изпаряване.

Въпросите ми са:

1) В дадената ситуация ще се охлади ли радиатора?

2) Възможно ли е в домашни условия да напълня някакъв контейнер с пропан-бутан до степен на втечняване?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще се охлади... и не е необходимо да бъде пропан-бутан! Може да опиташ с най-обикновен въздух. Не е необходимо да бъде течен, просто да бъде под налягане...

Този вариант е много по-безопасен!

И още нещо ... в домашни условия много неща са възможни, но те могат да бъдат много опасни! Най-добре е да не правиш опити с избухливи и/или лесно запалими вещества в домашни условия. smile.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, точно нещо като маломощен климатик се опитвам да си направя. Просто ми стана любопитно дали за под 50 лева ще мога да спретна нещо, което да яде много по малко ток от стандартен климатик и да успее да охлади поносимо 1 стая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, точно нещо като маломощен климатик се опитвам да си направя. Просто ми стана любопитно дали за под 50 лева ще мога да спретна нещо, което да яде много по малко ток от стандартен климатик и да успее да охлади поносимо 1 стая.

Струва ми се че трудно ще подобриш нещо над което хората са раборили с години.

Може и да успееш да направиш климатик,който ще ти излезне по евтино.Но няма да успееш да го направиш по економичен при работа.Освен ако нямаш някой скрит коз. :biggrin:

Ами такъв вариант дали е възможен: ?

Водата при температура около 40, има най висока плътност. При замръзването или загряването на водата плътноста намалява и водата се разширява.Та, ако се капсулова водата при 40,така че да не може да се разширява,ще запази ли температурата си? Ако ще запази температурата си, тогава технически е възможно да се направи радиатор от капсуловани обеми на водата,и този радиатор ще запазва температурата от 40,и ще остане само да се монтира вентилатор зад радиатора,за да разкарва въздуха.Тогава разхода на ел. енергия ще се сведе само до захранването на вентилатора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз навремето си мислех че ако прекарам студена вода от чешмата през един радиатор (от кола напр.) и пусна един вентилатор през него ще мога да се поохлаждам сравнително евтино. Тук харча е за вода и ток за вентилатора. И вероятно ще има доста кондензиране на водата от въздуха, тъй че трябва и "леген" да се предвиди под радиатора.

..........

Другата ми идея бе с използване на отнемането на топлина при изпарението на водата.

Напр. ако една ламарина е мокра, то тя ще е по-хладна от околния въздух с няколко градуса.

Ако се обдухва, изпарението ще е по интензивно, а от там ще имаме и по-голяма разлика в температурата. От тук нататък реализацията може да стане по много начини.

Напр.за кола става много лесно: една мокра черга на тавана :biggrin: (трябва да се мокри на всеки 10-на км) и да се махне изолацията отвътре :biggrin:

------------------

При първия вариант е необходима течаща студена вода и достатъчно голям радиатор и вентилатор.

--

При втория има сравнително малка разлика в температурите.

Т.е. ако ламарината и водата, с която се мокри е 40гр, то ако добре се повиши изпарението (обдухване и площ на изпарение) може би ще се охлади до около 15-20гр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз навремето си мислех че ако прекарам студена вода от чешмата през един радиатор (от кола напр.) и пусна един вентилатор през него ще мога да се поохлаждам сравнително евтино. Тук харча е за вода и ток за вентилатора. И вероятно ще има доста кондензиране на водата от въздуха, тъй че трябва и "леген" да се предвиди под радиатора.

При първия вариант е необходима течаща студена вода и достатъчно голям радиатор и вентилатор.

Ама пробвал ли си дали има резултат?

Защото и аз си обмислям такъв вариант.Само че аз живея на село,и мога да черпя водата от сондата,чрез малка помпичка на 12 волта.Не съм правил сметки какво ще излезе като разход.

А в место радиатор не може ли да се купи само вътрешната(в стаята) част от климатика,те дали имат радиатори? или получават директно студения въздух от външната част на климатика?

А конденза може да се направи както и при климатиците да се събира и отвежда на вън.

Температурата на подземните води е някаде 180.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баща ми мисля го пробва на службата (ВиК) където и ток и вода бол ама не им осигуряват климатици. Та си работеше. Май не постигна кой знае колко понижаване на температурата, ама то и с 5 гр. да я свали си е файда. А водата в сондата ни е 12-13 гр и зиме и лете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И на мен това ми беше първата идея.

Водата е (все още) сравнително евтина, не трябва и много вода. Както при нас е изключително студена чешмяната вода една съвсем слаба струйка ще е достатъчна и ще ми струва не повече от 2-3 лева месечно. Вентилатора така и така си духа в жегите така, че за ток няма да имам допълнителен разход. Ако входната и изходната точка за водата са в другата стая и конденз не би трябвало да имам. Остава само 3-4 метра метални тръбички да си взема и да ги увия ситно като радиатор пред вентилатора. Всъщност какъв от метал е най добре да са за най добра топлопроводимост? Медни?

Иначе сега чакам да ми пристигне компресорчето и след това ще пиша какви са резултатите. Ако издържи де, ще ми пратят едно компресорче за гуми, което уж било доста държеливо.

А смятам да ползвам пропан-бутан защото има най-ниско налягане при което се втечнява и най ниска температура на изпаряване от всички газове, до които имам достъп.

Колкото до климатиците в магазина - имат няколко сериозни недостатъка:

1) много скъпи. Хубавите са над 1000 при нас, евтините са около 400 с голям разход на енергия.

2) много силна въздушна струя. Скъп за целия апартамент не мога да си позволя, евтин ще се справи само в стаята в която си работя, което означава да съм постоянно на силно, студено течение. От опит знам колко неприятни могат да са последиците.

3) евтините най често са шумни. понякога доста.

4) не знам как е при вас, но тук фирмите дето монтират си оставят ръцете. Къртят на воля, понякога доста щети на стената оставят и си зарязват всичко. Да си замажат и оправят както трябва искат още два-три стотака под предлог, че това били допълнителни довършителни работи. Един познат му съсипаха дограмата на прозореца и почти 3 метра от външната санировка свалиха. После му излезе още толкова да си оправи всичко.

Иначе в youtube-то има някой доста интересни изпълнения, но пък ми стана интересно дали ще мога да си реализирам моята идея и най вече от любопитство се хванах :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И на мен това ми беше първата идея...

Водата е (все още) сравнително евтина, не трябва и много вода. Както при нас е изключително студена чешмяната вода еВсъщност какъв от метал е най добре да са за най добра топлопроводимост? Медни?

Иначе ...

А смятам да ползвам пропан-бутан защото има най-ниско налягане при което се втечнява и най ниска температура на изпаряване от всички газове, до които имам достъп.

Не си играй със запалими газове. Един ще "палне" цигара и това ще ви е последното нещо, което сте "видели" от живота.

Няма майтапи с тия ... гърмялки.

Понаучи малко физика, малко теория за изпарение и втечняване на газове и това ... ако не те охлади, то, поне ентусиазма ти ще охлади. :biggrin:

Започни с контролния въпрос: При каква температура се изпарява водата?.. От там-нататък, ще ти е по-лесно. :post-70473-1124971712:

Всички физици, по принуда, са се занимавали с ... климатици... Така че - не е излишно мероприятие да се поизучи ... нещото: кое е водни пАри и кое мъгла.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбирам добре загрижеността ти, но те мога да те успокоя, подхождам внимателно и ще тествам много и с обикновен въздух, преди да мина на газ.

Имам немалко опит със запалими газове и немалко злополуки съм имал. Последната беше когато по невнимание смесих водород с кислород и палнах, като си мислих че паля само чистия водород :) Ефекта беше меко казано.....водещ до ремонт у нас. За щастие бях взел мерки и контузии нямаше, а ремонта се състоеше основно в пребоядисване на стаята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дам взех да забравям :)

Изгорих първият компресор още към 10-тия тест, оказа се че качествен такъв ще ми струва много.

Иначе идеята ми е ... сек да видя мога ли набързо да я нарисувам в пейнта :)

едит: тц предавам се набързо изглежда грозно :) по късно като ми остане малко време ще драсна

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Тимоттти, преди да занимаваш аудиторията с глупости в сериозен раздел прочети някой учебник по физика , запознай се с цикъла на Карно и т.н.. В 21 век със знанията които имаш само може без да искаш, да се самоубиеш. Не гледай екшъни и фантасмагогии - учи задълбочено, тогава експериментирай!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Да, става дума за цикъла на карно, но в доста по-различен начин на приложение. За съжаление за момента финансите не ни позволяват да продължим с проектчето, надяваме се не задълго.

@dedenze хората, които решиха да ми помагат да го реализираме заедно не го намират за "глупости". И колкото повече навлизаме, толкова по-малко глупаво ни се вижда. С четенето всички се справяме много добре, а "фантасмагориите" ни помагат да разпускаме. Двете нямат нищо общо. Ясно ни е че има рискове, ясно ни е, че трябва да сме предпазливи, но това не е причина да се откажем, дори и да не създадем нещо по добро от това в магазина. Дори и да не успеем накрая.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не успях да разбера, защо именно, лесно запалим газ трябва да бъде използуван?

Само защото се предлага бутилиран и под налягане ли е било определящо за изборът му?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не. Че е леснозапалим е недостатък.

Втечнява се при доста ниско налягане, и се изпарява при много ниска температура. Разбира се цена и достъпност също са фактори.

Всичко започна все пак от една идея, но за сега по добър не можем да намерим.

Редактирано от Thimotty
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не. Че е леснозапалим е недостатък.

Втечнява се при доста ниско налягане, и се изпарява при много ниска температура. Разбира се цена и достъпност също са фактори.

Всичко започна все пак от една идея, но за сега по добър не можем да намерим.

Според мен това с пропан бутана е адски кофти идея.

Аз ще ти предложа нещо просто и безвредно...

Вземаш една кофа пълна с вода - около 2/3. Добавяш амониева селитра /изкуствена тор/ - 1/3. Потопяваш стъклени бутилки бира, като внимаваш гърлата им да стърчат на повърхността на разтвора. Ще се изстудят! :bigwink:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хехе благодаря, ще го пробвам :)

Иначе, ако внимаваш и знаеш какво правиш, нищо не е лоша идея. Например аз никога не бих скочил с тия български бънджита, но много хора не го намират за лоша идея :)

Е има и изключения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен това с пропан бутана е адски кофти идея.

Аз ще ти предложа нещо просто и безвредно...

Вземаш една кофа пълна с вода - около 2/3. Добавяш амониева селитра /изкуствена тор/ - 1/3. Потопяваш стъклени бутилки бира, като внимаваш гърлата им да стърчат на повърхността на разтвора. Ще се изстудят! :bigwink:

Поздрави Б.

Здрасти!

Има и още интересно - фолклор, най-вече. :tooth:

Едно време, в жегите през лятото и есента, на полето, са слагали динята (пъпешите и др. зеленчуци) в един вълнен чувал (или торба), намокрен целият и са го окачвали на сянка "под крушата". Вятърът "изсушавал" чувала, като с това си вършел и работата на хладилник - да охлажда нещото в него... :biggrin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имай предвид че нищо не идва от нищото. Да при разширяване всеки газ ще се охлади. А и при повишаване на налягането много газове ще се втречнят (всички ако се охладят до температура под тяхната критична). Но при повишавана на налягането се увеличава температурата. Същи така при втечняване се отделя топлина. Така че ако искаш да получиш охлаждане, трябва да сгъстиш даден газ, след това да изхвърлиш получената топлина някъде където няма да пречи и чак след това да го разшириш. На този принцип като се добави съответното втечняване и изпарение работят хладилниците и климатиците.

" Да при разширяване всеки газ ще се охлади."

Не всеки. Има и изключения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

****

Потопяваш стъклени бутилки бира, като внимаваш гърлата им да стърчат на повърхността на разтвора. Ще се изстудят! :bigwink:

Поздрави Б.

Забравих да добавя нещо важно!

Преди да отвориш бутилката с бира. .

Не забравяй да я измиеш добре.

Не лоша идеята да се използува сапун или някои от предлаганите в търговската мрежа препаратите за измиване на съдове за хранене.

Поздрави Б.

Кои са изключенията?

Аз също съм много любопитен, да науча поне едно от тези изключения.

Поздрави Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравих да добавя нещо важно!

Преди да отвориш бутилката с бира. .

Не забравяй да я измиеш добре.

Не лоша идеята да се използува сапун или някои от предлаганите в търговската мрежа препаратите за измиване на съдове за хранене.

Поздрави Б.

Аз също съм много любопитен, да науча поне едно от тези изключения.

Поздрави Б.

Водород и хелий. При адиабатно разширение те се загряват. Инверсните им температури

за значително по-ниски от стайната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш мерак да си слагаш котел за отполение в къщата, вместо радиатори сложи конвектори (с кондензни тавички) като радиаторите на колите са.

Топлят на много по-ниска температура от котела(например достатъчни са му 40 градуса), а лятото , докато поливате двора водата пусни през системата, малко топла ще излиза но малко, а стаите ще се пречупи въздуха , и наистина около 5 градуса , то повече и е нежелателно по здравословни причини. Аз и на климатика у нас не му давам повече от 5 градуса разлика (аз сега съм на 23 до 25 градуса , я лятото ли ще съм на по-малко) :)

Повечето кладенци дже са със постоянна 7 градуса температура , зависи и от дълбочината де.

Най доброто за къща обаче е трмопомпа вод вода , щом имаш сондаж, но са парички.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...