Отиди на
Форум "Наука"

вдигане на ел напрежение


Recommended Posts

  • Потребител

искам да вдигна акумулаторно напрежение на около220v , без използване на трансформатор, да излезне право напрежение, или пулсационно няма значение, с мощност около 150, 200 W . някой ако знае да ми обясни как става и с какви елементи, предварително благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Има две възможности или с трансформатор или с умножител на напрежение.

И при двете обаче първо се прави променливо напрежение(накъсва се правото) после се повишава и накрая пак се изправя.

Е разбира се има и трети (маймунски) ел.двигател върти ел.динамо. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има две възможности или с трансформатор или с умножител на напрежение.

И при двете обаче първо се прави променливо напрежение(накъсва се правото) после се повишава и накрая пак се изправя.

Е разбира се има и трети (маймунски) ел.двигател върти ел.динамо. :bigwink:

Добре дошъл!

Според мен, нивото тук е малко по-ниско, но въпросите които се кометират са по-интересни. А и модераторите са компетентни и се държат интелигентно.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност , интересува ме схемата на умножителя на напрежение и схемата или елементът ако е само един , на преубразователя на променливо напрежение .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност , интересува ме схемата на умножителя на напрежение и схемата или елементът ако е само един , на преубразователя на променливо напрежение .

Значи с умножител, такива мощтности почти невъзможно. Ето ти схема с трансформатор.

Схемата е простичка, идеина за добра работа още неща трябват. Трансформатора трябва да вземеш някой да ти навие 220-12 волта. Абе едва ли ще се справиш сам, но ето поне разгледай

post-6933-1278392094,5295_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Видях я , покажи ми и схема на умножителя, мощността и да е до 10W максимум.Колкото позволява да е най голяма, стига да е проста за изпълнение,грецът не ми трябва. Трябва ми за луменисицентно осветление!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знам че продават инвентори за целта, но искам да ми излезе по евтино,а и се увличам по електрониката :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

НЕ става с умножител.

Първо ползва се обикновенно умножаване по 2-3 до няколко пъти общо казано. Ти искаш 20 пъти.

Второ мощтноста при умножение по 20 става миливати. Защото прехвърлящия елемент са кондензатори и умножение по 20 означава много кондезатори свързани последователно(с уговорка) изходния капациет пада много от там и тока които може да тече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

НЕ става с умножител.

Първо ползва се обикновенно умножаване по 2-3 до няколко пъти общо казано. Ти искаш 20 пъти.

Второ мощтноста при умножение по 20 става миливати. Защото прехвърлящия елемент са кондензатори и умножение по 20 означава много кондезатори свързани последователно(с уговорка) изходния капациет пада много от там и тока които може да тече.

ясно ми е увеличава се реактивното съпротивление на кондензаторите.Но ако имаш някакви идеи , дай ги.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма ли да ти по лесно да намериш луминисцентна лампа на 12 волта за кола?

Или както прочетох от други форуми да си направиш от светодиоди един пакет,мисля че това е много добро и економично решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма ли да ти по лесно да намериш луминисцентна лампа на 12 волта за кола?

Или както прочетох от други форуми да си направиш от светодиоди един пакет,мисля че това е много добро и економично решение.

добре де дай ми схемата за пакета.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

добре де дай ми схемата за пакета.

Ето тука хората са обеснявали криво ляво как става свързването :

http://scooterclub-bg.com/forum/index.php/topic,1255.0.html

Най добрия вариант е да вземеш колкото ти искаш бели диода,и за всеки диод по едно съпротивление 600 ома.И ги свързваш всичките паралелно.Сам можеш да си измислиш конструкцията на която те ще се закрепват,може да бъде със кръгла форма (като лампа).

Има вариант да се вържат по три-четири диода последователно (не знам колко точно,взависимост от съпротивлението на самите диоди,за да докараш в този пакет 3 волта ) И да си направиш няколко такива пакета . Да кажем 5 пакета по 3-4 диода.Пакетите трябва да са свързани паралелно.Недостатъка е като изгори някой диод в даден пакет,прекъсва веригата за целия пакет от 3-4 диода.

Другия вариант е диодите да са свързани паралелно,и да се изчисли едно съпротивление за всичките диоди.Нещо от рода : 20 диода по 600 ом прави 12000 ом или 12 Ком. Проблема при този начин, е пак при изгаряне на някой диод.Ако изгори някой от 20-те диода, остават 19 диода,тока във вреигата се намаля,съпротивлението остава същото,напрежението ще се намали под необходимото,под 3 волта.Лампата ще свети послабо.

Но ако вземеш съпротивление което се регулира,реостатче, може и да постигнеш същия ефект като при първия вариант.Просто като изгори някой диод,врътваш малко реостатчето (намаляш съпротивлението ) и мисля че ще стане работата.

Не струва много скъпо,така че може да се експерементира. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето тука хората са обеснявали криво ляво как става свързването :

http://scooterclub-bg.com/forum/index.php/topic,1255.0.html

Най добрия вариант е да вземеш колкото ти искаш бели диода,и за всеки диод по едно съпротивление 600 ома.И ги свързваш всичките паралелно.Сам можеш да си измислиш конструкцията на която те ще се закрепват,може да бъде със кръгла форма (като лампа).

Има вариант да се вържат по три-четири диода последователно (не знам колко точно,взависимост от съпротивлението на самите диоди,за да докараш в този пакет 3 волта ) И да си направиш няколко такива пакета . Да кажем 5 пакета по 3-4 диода.Пакетите трябва да са свързани паралелно.Недостатъка е като изгори някой диод в даден пакет,прекъсва веригата за целия пакет от 3-4 диода.

Другия вариант е диодите да са свързани паралелно,и да се изчисли едно съпротивление за всичките диоди.Нещо от рода : 20 диода по 600 ом прави 12000 ом или 12 Ком. Проблема при този начин, е пак при изгаряне на някой диод.Ако изгори някой от 20-те диода, остават 19 диода,тока във вреигата се намаля,съпротивлението остава същото,напрежението ще се намали под необходимото,под 3 волта.Лампата ще свети послабо.

Но ако вземеш съпротивление което се регулира,реостатче, може и да постигнеш същия ефект като при първия вариант.Просто като изгори някой диод,врътваш малко реостатчето (намаляш съпротивлението ) и мисля че ще стане работата.

Не струва много скъпо,така че може да се експерементира. :)

О.К много ти благодаря :biggrin: избрах си вариянтът с реостата ,но къде ли мога да намеря такъв?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

П.С преимуществото на реостата е и че може с него да се регулира силата на светимостта до желаната стойност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да този вариант със реостатчето не е лош.

Май обърках обаче сметките за съпротивлението.Мисля че трябва да се намаля,а не да се увеличава.

Т.е 600 ома / 20 броя. = 30 ома съпротивление ,за да пропуска необходимия ток във веригата.

И тогава се получава,като изгори един диод,другите консумират повече ток.От което се увеличава риска да изгорят по бързо.Така че с реостатчето трявбва да се намаля тока ,т.е да се увеличава съпротивлението.Ако изпуснеш момента и тръгнат да "горят" диодите,ще изгорят всичките.А това е кофти :)

Първия вариант си остава няй сигурен,според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да този вариант със реостатчето не е лош.

Май обърках обаче сметките за съпротивлението.Мисля че трябва да се намаля,а не да се увеличава.

Т.е 600 ома / 20 броя. = 30 ома съпротивление ,за да пропуска необходимия ток във веригата.

И тогава се получава,като изгори един диод,другите консумират повече ток.От което се увеличава риска да изгорят по бързо.Така че с реостатчето трявбва да се намаля тока ,т.е да се увеличава съпротивлението.Ако изпуснеш момента и тръгнат да "горят" диодите,ще изгорят всичките.А това е кофти :)

Първия вариант си остава няй сигурен,според мен.

Абе отказвам се да го правя , много игра пък вземе че изгорят :biggrin: но ме интересува друго , как мислиш може ли чрез реостата да се намаляват оборотите на монофазен асинхронен електромотор?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе отказвам се да го правя , много игра пък вземе че изгорят :biggrin: но ме интересува друго , как мислиш може ли чрез реостата да се намаляват оборотите на монофазен асинхронен електромотор?

Много бързо се отказваш :biggrin: ,интересно би било да го направиш,и да видим какво ще излезне :) .

При посотянотокови двигатели става с реостат.Мисля че на този принцип работят тролеите.

Обаче при промнелив ток няма да стане.Реостат ще играе ролята на бобина,а не на съпротивление.Всъщност не съм сигурен,трябва да се провери.Но доколкото си спомням това беше проблема на двигателите с променлив ток, трябва да им се прави допълнително устройство за да се регулират оборитите (чрез честотата).

Така че отговора ми е че не може.Но може и да бъркам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че си прав за това че не може с реостат да се влиае на оборота при променливотоковете ел двигатели, може би ще се намали оборота но и механичната му мощност ще се намали а това не е желано, мисля че ги намаляват с някакво друго устройство чрез изменение на честотата. А за лампата ще видя, дали може да намеря някъв реостат, а може и по първия начин да ги свържа но ще ми трябва и подходящ рефлектор за да фокусира светлината в голям кръг . Подходящо ще е за нощен риболов, нали съм си риболовец, само дето по често се връщам без риба, отколкото обратното :biggrin: Но затова пък има рибен магазин,в който "уловът е гаранте" :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...