Отиди на
Форум "Наука"

БАН ЩЕ ОЦЕНЯВА ЛИ ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В НАУКАТА?


Recommended Posts

  • Потребител

БАН ЩЕ ОЦЕНЯВА ЛИ ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В НАУКАТА?

Размисли на доц. д-р Любима Йорданова

Вероятно - не. В приетите и допълнени от Общото събрание на Централно управление на БАН „Методически указания и Базисна атестационна карта за учен” (20.05.2010) в раздела „Публикации” са посочени: монография в чужбина; монография в България на чужд език; монография в България на български език; студия в списание с ISI компакт-фактор; студия в международно списание без ISI импакт-фактор; студия в национално списание без ISI импакт-фактор; статия в международно списание без ISI импакт-фактор; статия в национално списание без ISI импакт-фактор; доклад, публикуван в сборник трудове от международна конференция; доклад, публикуван в сборник трудове от национална конференция.

Дигитализация на образованието и науката като програма на Европейския съюз завърши през 2006 г. и би трябвало този параметър задължително да бъде включен в Базисната атестационна карта за учен, БАН, 2010 г. Срв.

С решение № 2318 /2003/ EG на Европейския парламент и на Съвета от 5 декември 2003 г. се установява програмата “eLearning” като многогодишна програма, която трябва да послужи за подобряване на качеството чрез ефективно прилагане в европейските системи за общо и професионално образование на информационните и комуникационните технологии. Времето на действие на програма е 1 януари 2004 г. – 31 декември 2006 г. Вж. повече - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9335&st=0&p=104746&fromsearch=1&#entry104746

Сред параметрите за дигиталната наука според мене в Базисната атестационна карта за учен от БАН би трябвало да се включат:

• Създаване на нови електронни корпуси,

• Работа с налични електронни корпуси,

• Създаване на електронни книги (монографии, речници и др.),

• Създаване на уебсайтове (блогове, микроблогове) на изследователски проекти и на учени с публикувани техни трудове.

За съжаление този параметър липсва при оценяване работата на учените от БАН, а той е съществена част от качествената оценка на работата на учените. И то във време, когато Европейската комисия създаде своята „Дигитална адженда” през 2010 г. В състава на Европейската комисия 2010-2014 г. Нели Крус е вицепрезидент и европейски комисар по дигиталната адженда - http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/about/cv/index_en.htm . Повече за Нели Крус вж. в http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/about/cv/index_en.htm .

Добавих този щрих, защото ми се струва, че параметрите за оценяване на учените от БАН са доста поостарели, ако направим и най-бегло сравнение с изискванията за съвременната европейска наука. Като държава-членка на Съвета на Европа и на Европейския съюз България трябва да се потарае да изпълнява общите правила и показатели за качествено равнище. И в науката.

post-6780-1278591130,469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ама как така не!!!! Ние в кой век сме?

Ако е така, аз като данъкоплатец отказвам да дам един лев за подобна допотопност!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, така е и аз съм напълно съгласна с тебе. Ще ти кажа само, че през 2000 г. правих една "Библиография на Промяната в България - 1990-2000 г." по случай 10-годишнината на историческия период. Разбира се - на компактдиск. Идеята беше на немския ми колега, който работи същия период. Колегите ми в България обаче ме гледаха като извънземно. Аз съм филоложка и естествено не съм съвсем "на ти" с техниката, но човек се учи и на равнище "изпълнител" нещата могат да се получат. Затова пък има млади хора, които не само че могат да помогнат в това отношение, но тяхното включване в проекти, включително и европейски, е задължително и като процентно отношение - задължително 50% от екипа.

Съгласна съм и с трите ти максими. Никаква свръхрегулация, макар че съм човек на правилата. Затова Централно управление на БАН трябва да си отиде в историята заедно с възрастните ни колеги, които го управляват, защото те продължават да живеят в 60-те, 70-те г. на миналия век и пречат на модернизацията на науката. Просто са остарели. Човек трябва да знае, кога да слезе от коня, за да не падне от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сред параметрите за дигиталната наука според мене в Базисната атестационна карта за учен от БАН би трябвало да се включат:

• Създаване на нови електронни корпуси,

• Работа с налични електронни корпуси,

• Създаване на електронни книги (монографии, речници и др.),

• Създаване на уебсайтове (блогове, микроблогове) на изследователски проекти и на учени с публикувани техни трудове.

Основното би трябвало да са създаване на софтуер и други програмни продукти в съответната научна област.

Това би трябвало да бъде критерий и при оценката на преподавателите в университетите. :!!!:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, напълно съм съгласна с тебе. В един момент след децентрализацията на БАН научните институти в по-окрупнен вид, както изисква политиката на Брюксел за висшето образование и иновациите, като центрове ще се включат в университетите и там ще има както обучение, така и научни изследвания.

Разбира се, че цялата наука и висше образование в България трябва да станат дигитални, това е и програмата на "Дигитална адженда" и ресора на комисар и вицепрезидент на Европейската комисия Нели Крус, някъде го писах в основния текст.

Големият проблем в момента е децентрализацията на БАН и разбирам, че става дума за тактически ход, но изгубихме още една година от европеизацията на науката си. Триковете, които прилага Ръководството на БАН, са само за замазване на очите. Създаването на центровете, интеграцията на близки науки в център при запазване на локална самостоятелност ще се уговаря с всеки ректор на висше училище поотделно и е част от неговата политика като автономна структура. И при най-добро желание БАН не може да се акредитира по Болонския процес, защото няма студенти.

Значи - тотална дигитализация на обучението и изследванията в държавните висши училища и включването й като критерий в атестационната карта на съответния български учен. Да, трябва да го направим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама как така не!!!! Ние в кой век сме?

Ако е така, аз като данъкоплатец отказвам да дам един лев за подобна допотопност!

Вече си дал за награждаването от БАН на агент Гоце с орден за държавнически заслуги :tooth:http://news.ibox.bg/material/id_161416664/fpage_1/

Ето нещо и за ордените от самия него http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?sid=2010010400040001201

За какъв БАН говорим? А, за тукашен бан ли :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямате грешка. Говоря за коментарите и линковете към публикации, които сте дали. Радвам се, че ви има в нета:)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...