Отиди на
Форум "Наука"

Синоними на "камо ли"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не го искат в селото, камо ли - в селската кръчма.

Не го искат в селото, още по малко (пък) - в селската кръчма.

Не го искат в селото, много по-малко - в селската кръчма.

Ние - българите - междублоковото пространство не можем да си оправим, камо ли - държавата!

Ние - българите - междублоковото пространство не можем да си оправим, още по-малко - държавата!

От него не става нито певец, нито шоумен, камо ли (още по-малко пък) - някакъв идол, някаква звезда...

Не можем да направим една аутопсия, камо ли - трансплантация.

Не можем да направим една аутопсия, да не говорим пък за извършване на трансплантация.

Не мога да кажа какво ще правя след година, камо ли - след пет години.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нека задаващият въпроса също даде някакви примери, в които е срещал израза, причиняващ му главоболия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека задаващият въпроса също даде някакви примери, в които е срещал израза, причиняващ му главоболия...

Помислих си на английски как бих превел "камо ли" и за това потърсих синоними.

Благодаря, с посочените примери вече ми е по-лесно да намеря заместил според ситуацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"..какво остава за..."

За английски - вероятно имат идиоми или израз.Мисля, че "...not to mention..." e един от тях, но не съм никак сигурен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само се чудя защо евролингвист и гений-лингвист доцент Любима Йорданова не е взела отношение по тази тема. Има човек с конкретен въпрос, и то съвсем смислен и то в раздел Езикознание. Явно за нейно величие едно такова питане е жалка работа, друго нещо е чесането на езика с химна МВР.smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Офф топик...извинете за което...

Знаете ли, от кой район на България е произлязла и се използува звучната дума - белким ?

Пример: Изпратиха я на почивка, да се запознае с някой, белким се омъжи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Офф топик...извинете за което...

Знаете ли, от кой район на България е произлязла и се използува звучната дума - белким ?

Пример: Изпратиха я на почивка, да се запознае с някой, белким се омъжи.

Днес таман си мислех да попитам същото, за произхода на думата, но намерих малко инфо за нея.

Белким - част. Остар. Белки.

Белки - дано, нима. от турски belki, belkide-може би, вероятно. Заето също от сърбохърватски - белчи, белчим

Сининими- дано, надявам се да.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днес таман си мислех да попитам същото, за произхода на думата и с какво може да се замести.

Белким някой знае нещо повче по темата. smile.gif

Мисля, че достоен синоним на белким е дано да. Дано да съм прав. Но да оставим перото на по-знаещите... Белким /дано да/ знаят нещо по-вече.

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Дано да" е. Сърбохърватската заемка от турския леко ме притеснява, с това к и ч, което не знам как се казва езиково..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сърбохърватската заемка от турския леко ме притеснява, с това к и ч, което не знам как се казва езиково..

Кое те смущава? Сърбия е под турска власт от 1459 до 1812 г. Босна - от 1463 до 1908 г., Херцеговина - от 1481 до 1908 г.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Глобален Модератор

ли - в какъв контекст?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Може да се замести с "нежели":

Не го приемат в селото, нежели - в кръчмата.

По-качествен речник трябва да си набавите. „Нежели“ означава „отколкото“.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...