Отиди на
Форум "Наука"

Боговете на лотоса


Recommended Posts

  • Потребител

Във връзка със съгласието на някои членове от форума съм решила да пусна тази тема от книгата "Боговете на лотоса" от Еремей Парнов.

БОГОВЕ И ЖРЕЦИ Обрасъл като черен як,

/увод на тема изток-запад/ през рамо зверска кожа турил,

върви браман,

но е глупак,

а не светец и мъдър гуру.

Ако в очите му се взреш,

там цяла джунгла ще съзреш.

Дхамапада

Автомобилите се двиеха в непрекъснат поток по широкия булевард,засенчет от небостъргачите и потънал в мъглата на бензиновите изпарения. На разделителната ивица вехнела опърлени от зноя рози. Нискостеблените палми с дебели,сякаш обвити с кече дънери изглеждаха посърнали от саждите и праха. Нюйоркските небостъргачи от ултрасъвременен тип,където дори асансьорите се командуват от трето поколение електронноизчислителни машини,

се стесняваха нагоре към зенита и заслепяваха с огледалната си чернота,сякаш отлети от

вулканично стъкло или изваяни от полиран базалт......И аз не се изненадах много,макар че

най-малко очаквах в сърцето на Манхатън да видя будистки храм; чух зова на Хималаите;

звънтяща музика,рев на тръби и раковини,ритмични удари на тъпан. Това беше така необичайно

за деловия,прекалено прагматичен център,че реших да пожертвувам екскурзията и помолих да

спрат колата на най-близката пресечка. В полумрачната тясна улица пред мен се откри добре

позната от многобройните ми пътувания из Азия картина. Около храма,сгушен в подножието на

поредната многоетажна призма,се движеше тържествена процесия. В облаци от благоуханен жерт-

вен дим се мяркаха оранжевите тоги на монаси с бръснати глави. С вдигнати ръце нагоре - дясното рамо според канона оставаше разголено - те пееха свещените мантри,като призоваваха

покровителствуващото го божество да слезе от високите планини и да се пресели в приготвения за него храм.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

:bigwink:

И каква е цялта на цитирането на видния съветски фантаст? unsure.gif

Трябва да попитаме учителя Йеова! Сигурно е някакво прозрение, които ние простосмъртните не осъзнаваме...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:bigwink:

Трябва да попитаме учителя Йеова! Сигурно е някакво прозрение, които ние простосмъртните не осъзнаваме...

"Боговете на лотоса" е една книжка, написана от видния писател-фантаст Е. Парнов е епохата преди Перестройката. Целта й според мен беше в една по същество марксистко-ленинска форма да се направи анализ на източната "духовност" (не че такава съществува), или поне това, което някои хора мислят за духовност и покрай това да се дадат някои любопитни факти за азиатския мистицизъм. smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...