Отиди на
Форум "Наука"

Нюзуик: България е на 38-о място в класация за „най-добра държава за живот“


Recommended Posts

  • Потребител

Списание „Нюзуик" представи първата си класация на държавите по света за „най-добро място за живеене". Сред 100 държави, подредени по сложно формула, базирана на качество на образованието, здравеопазването, качеството на живот, икономическата конкурентоспособност и политическата среда, първа е Финландия, следвана от Швейцария и Швеция. България е на 38-о място, а в дъното на таблицата - Буркина Фасо.

Според данните, по образование и здравеопазване България е на 42-ро място. Страната ни е на 54 позиция по икономическо развитие, а по политическа среда е на 38-а. По качество на живота страната ни е на 37 позиция.

България в сравнение с останалите държави-членки на ЕС, е предпоследна. В общата класация преди нас е Малайзия, а след Румъния е Кувейт.

В първата десетка след Финландия, Швейцария и Швеция се нареждат Австралия, Люксембург, Норвегия, Канада, Холандия, Япония и Дания. САЩ са на 11-о място.

Класацията е изработена от списание „Нюзуик", съвместно с научен комитет, в който влизат Нобелов лауреат, професори, правителствени експерти. Подреждането е базирано на данни за държавите от 2008 и 2009 г.

Пълна информация по класацията и по разпределението по показатели четете на интернет страницата на „Нюзуик": http://www.newsweek.com/2010/08/15/interactive-infographic-of-the-worlds-best-countries.html

http://www.europe.bg/htmls/page.php?category=5&id=30998

Въпреки всичко, с едни гърди сме пред Румъния. И доста пред Турция и Русия (невероятно просперираща според някои форумци).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, че сме пред Турция, честно казано, ме учудва малко... :)

Хайде, бе, няма ли най-сетне това място да се цивилизова още малко??? :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
... Подреждането е базирано на данни за държавите от 2008 и 2009 г. ...
Че откъде ги знаят те реалните данни за икономическото развитие на България за тези години, като тях и Господ не ги знае - да ви напомня, че наскоро увеличихме бюджетния дефицит за ... 2008-ма. (Впрочем, Гърция с още по-жестоките фалшификации на данни за предни години сигурно също е отличник.)

Аман от кабинетни специалисти! (Пък били те и Нобелови лауреати.)

Разбира се, че днес в Турция и в Русия се живее по-добре, отколкото в България; и работата е даже не толкова в настоящия момент, колкото в усещането за бъдещето - пълна безперспективност у нас - и спокойствие за бъднините в Турция и в Русия.

Вместо все да си мерим пишките с другите, не е ли по-добре най-сетне да се вгледаме в себе си?

Първи ли сме в Европа по оперирани от кучешка тения и по регистрирани психиатрично болни? - първи сме! - Край! - тези сухи данни за мен са по-съществени от кабинетните сметки на някаква си комисия титани на науката.

Впрочем, българи изкупиха руското крайбрежие, или руснаци - българското? Кой има излишни пари да купува чужди земи - който живее по-лошо ли?

Страната ни загива, а ние мастурбираме, съзерцавайки някакви измислени класации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, че днес в Турция и в Русия се живее по-добре, отколкото в България; и работата е даже не толкова в настоящия момент, колкото в усещането за бъдещето - пълна безперспективност у нас - и спокойствие за бъднините в Турция и в Русия.

Вместо все да си мерим пишките с другите, не е ли по-добре най-сетне да се вгледаме в себе си?

Мисля, че трябва да се успокоим малко и да осъзнаем мащабите на страни като Турция и Русия!

Иначе ние все сме най-големите умници! Добре, най-големият кенеф на света сме, така по-добре ли ви е?!? :tooth: :tooth: :tooth:

Първи ли сме в Европа по оперирани от кучешка тения и по регистрирани психиатрично болни? - първи сме! - Край! - тези сухи данни за мен са по-съществени от кабинетните сметки на някаква си комисия титани на науката.

Впрочем, българи изкупиха руското крайбрежие, или руснаци - българското? Кой има излишни пари да купува чужди земи - който живее по-лошо ли?

Страната ни загива, а ние мастурбираме, съзерцавайки някакви измислени класации.

За кучешката тения не знам, но знам, че руснаците изкупиха и Ривиерата! Кой има излишни пари? Франция явно и тя загива, мастурбирайки над измислени кабинетни класации!

Хистерията не помага за нищо! Имам критика към методиката, но тия емоционални излияния никак не са конструктивни!

Разбрахме се - най-зле сме на света и точка!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Разбира се, че днес в Турция и в Русия се живее по-добре, отколкото в България; и работата е даже не толкова в настоящия момент, колкото в усещането за бъдещето - пълна безперспективност у нас - и спокойствие за бъднините в Турция и в Русия.

За Русия не знам. Но в Турция килограм кайма на промоция струва 24 лева, а горивата са като нашите, но с левче отгоре. Иначе заплатите са съпоставими с нашите. Може и затова да са толкова спокойни - вече не им пука:):whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-зле, естествено, че не сме.

Лошото КГ е, че ние все мрънкаме. Интересна народопсихологическа черта. Все някой ни е виновен, все ние сме най-зле и т.н. Най-щастливи се чувстваме когато сме... най-нещастни!

Конкретно за Русия или Турция - видял някой, че в Москва или Истанбул е добре и си мисли, че това е цялата държава. Същото е и за Китай или Бразилия. Шанхай или Сао Пауло имат невероятни небостъргачи, но това не е страната. Освен това, Русия и Турция ги дърпа назад в класацията и показателят "политическа среда", където са зле, защото се нарушават доста човешки права и в двете държави.

Моето мнение е, че сме си горе-долу на мястото. Изненадан съм донякъде, че пред нас са Чили, Коста Рика и Малайзия. Иначе е много ясно, че страните от ЕС, Швейцария, САЩ, Япония, Канада, Австралия, Сингапур или Южна Корея са преди нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, прекаления критицизъм. Мрънкаме, защото така ни научи социализма и две, ли три ли национални катастрофи.А за атмосферата след 1990 г. не ми се говори - то наистина е всенародна мрънкалница :)

За Чили, Коста Рика и Малайзия, особено за Чили, никак не съм изненадан. Това са страни, в които твърди и качествени пазарни реформи са проведени отдавна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
... в Турция ... заплатите са съпоставими с нашите. ...
Това не отговаря на истината; или по-точно - не отговаря на истината в сектора "Образование и наука". Възможно е заплащането на сервитьорките да е като у нас - не знам - но човек, заемащ аналогично на моето място в йерархията в турско висше училише взема от три, до три пъти по три, повече от мен (там има сериозна разлика в заплащането между различните научни организации - впрочем - и у нас вече има такава и в моя университет сме от най-добре заплатените). Но, много по-важно е, че в научните организации в Турция действително има академична свобода и обилно финансиране на научната и преподавателската дейност. Впрочем, ето тема по въпроса от един друг форум:

ЦЕЛ: До 5 века да догоним турското образование!

Докато ние си разправяхме вица за различното и общото между Турция и България (помните ли го? - че различното е, че у нас има 95% грамотни и 5% неграмотни, а при тях - обратно - има 5% грамотни и 95% неграмотни - а общото е, че и у нас, и у тях, управляват петте процента) и се самовеличаехме, че сме втората по нтелигентност нация в света и как всички ни се възхищават, Турция направи гигантски скок в областат на образованието и науката - и днес можем само смирено да се учим от турските си колеги. Те вече са много пред нас във всяко едно отношение и най-лошото е, че тази разлика расте с всеки изминат ден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично моето мнение за Турция е,че тази държава се крепи основно на туризма - в това отношение тяхната политика е много по-ефикасна от тази на Гърция,където приходите от туризъм са твърде недостатъчни,за да покриват огромните им разходи и затова се стигна до този грандиозен бюджетен дефицит там.Докато Турция умело запазва и увеличава приходите си от туризъм,независимо от кризата - това е не само поради наистина високото качество на обслужването там,ниските цени и не на последно място факта,че в Турция има несравнимо повече историчести обекти за посещение от една Гърция,Италия или която и да е друга средиземноморска страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зитко, Гърция има огромно разнообразие от обекти - наравно са с турците. Вярно е, че турското обслужване е по-хубаво. Но за Италия си фундаментално неправ. Там разнообразието от обекти и възможности е просто несравнимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не отговаря на истината; или по-точно - не отговаря на истината в сектора "Образование и наука". Възможно е заплащането на сервитьорките да е като у нас - не знам - но човек, заемащ аналогично на моето място в йерархията в турско висше училише взема от три, до три пъти по три, повече от мен (там има сериозна разлика в заплащането между различните научни организации - впрочем - и у нас вече има такава и в моя университет сме от най-добре заплатените). Но, много по-важно е, че в научните организации в Турция действително има академична свобода и обилно финансиране на научната и преподавателската дейност. Впрочем, ето тема по въпроса от един друг форум:

Обяснението на този факт е просто. Турция е един голям пазар. Населението й вече е 72.5 милиона. Това дава предпоставки като брутен вътрешен продукт по номинална стойност Турция да заема 17 място в света http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29 ! Това е и причината Турция да участва в престижния клуб Г-20 (двайсетте най-големи икономики в света). Ако вземем класирането на човек от населението обаче, Турция далеч не е толкова напред - заема между 57 и 64 място в света http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29_per_capita . Та това голямо население е фактор някои неща в Турция да са несравними с тези в България. Ако предположим, че само 20% са средна класа, това са 14,5 млн. души! Или това е населението на страна като Холандия. Тези хора имат нужда от услуги. Образованието е една от тях. За него хората си плащат - пряко и косвено. Съвсем логично толкова души да могат да генерират добър образователен стандарт. Съответно турските ВУЗ-ове (водещите) да са с много по-добра материална база, с много по-голям бюджет за научни изследвания, с много по-добро заплащане на преподавателите. Имат и много сериозни частни ВУЗ-ове. Просто има една значителна маса сравнително състоятелни хора, която позволява подобно ниво на образование. В Турция таксите са по-високи от нашите (затова има и наплив на турски студенти у нас), но истината е, че ако българските ВУЗ-ове сложат такси, аналогични на турските, няма да има кой да учи в тях, защото нашата страна е малка и хората с възможности не са толкова много. Има и още един фактор, който благоприятства образованието там, а тук не. Турция е страна с много младо население, което допълнително увеличава потенциалните ползватели на образователни услуги, докато при нас вече младите хора са все по-малко и се чудят как да запълват бройките. Все пак, подчертавам, че според "Нюзуик" (а не според форуми, където е пълно с "оплаквачки") като цяло образованието ни е по-качествено от турското.

Същите обстоятелства могат да се отнесат и за сферата на здравеопазването. Естествено, че в Турция има страхотни клиники, особено частни, със страхотна апаратура и добре заплатен персонал. Това важи само за върха на здравните услуги обаче. Надолу нещата се изравняват. Според "Нюзуик" качеството на здравеопазването ни е като туското. Горните фактори се отнасят и за много други сфери като спорта или медиите например. Естествено, че в турското първенство идват доста сериозни звезди, бюджетът на клубовете е много пъти по-голям от българските, заплатите също. Естествено, че турските водещи телевизии имат много по-сериозни рекламни приходи от нашите, правят по-скъпи и амбициозни проекти и т.н.

Обективните данни, които показват положението в България и Турция по отношение на заплатите е паритетът на покупателна способност на човек от населението. Там с Турция сме приблизително равни http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita .

Разбира се, не искам да омаловажавам постиженията на Турция в последните 20 години. Постигнаха много наистина. Все още обаче са далеч от Европа. Дори спрямо нас са на едно ниво (а ние също далеч не сме Европа) за стандарта на живот, а като се сложат и неикономическите показатели отиват зад нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично моето мнение за Турция е,че тази държава се крепи основно на туризма - в това отношение тяхната политика е много по-ефикасна от тази на Гърция,където приходите от туризъм са твърде недостатъчни,за да покриват огромните им разходи и затова се стигна до този грандиозен бюджетен дефицит там.Докато Турция умело запазва и увеличава приходите си от туризъм,независимо от кризата - това е не само поради наистина високото качество на обслужването там,ниските цени и не на последно място факта,че в Турция има несравнимо повече историчести обекти за посещение от една Гърция,Италия или която и да е друга средиземноморска страна.

Въобще не си прав! Турция има доста балансирана икономика с развитие на почти всички сектори. Имат стратегия и си я следват. Имат и сериозни проблеми де. Гръцката икономика се базира наистина главно на услугите. Този тип икономики пострадаха тежко от финансовата криза.

Ето малко за Турция: http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Turkey

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зитко, Гърция има огромно разнообразие от обекти - наравно са с турците. Вярно е, че турското обслужване е по-хубаво. Но за Италия си фундаментално неправ. Там разнообразието от обекти и възможности е просто несравнимо.

Не съм съгласен,погледни античната карта на Азия Минор и просто преброй колко антични държави и уникални градове е имало там,после ми дай за сравнение Гърция и Италия какво може да предложат в този туристически сектор :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че Италия може да предложи огромно разнообразие на исторически обекти не само от античността, а и от всяка епоха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Михов го каза вместо мен. Средновековието, Ренесансът и Просвещението са оставили адски интересни следи в Италия, а не в Гърция или Турция. На фона на Мистра, Кандия, Модон, Катерини и Родос мога да изброя двайсетина италиански градчета със запазен идеален средновековен вид, невероятни музеи (ако това те влече) и ежегодни панаири. И като добавим по-разнообразната италианска кухня, по-добрите италиански клубове, възможностите за алтернативни спортове (примерно лов с ястреби, какъвто са ми предлагали близо до Генуа - и не беше скъпо), сметката натежава изцяло в полза на Италия. Това е най-туристическата страна в Европа, какво да си говорим.

А и Античността е добре представена в Италия - ми че там е самият Рим, да му се не види. Помпей, Херкулан, Пестум, Сиракуза, Сибарис, Анкона, Равена, Тарент, Бонония...

А в Торино нощният живот не спира и денем ;)

За да се върнем на темата - уви, нито дори гръцкото, а камо ли турското и италианското ниво в обслужването са познати тук.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че Италия може да предложи огромно разнообразие на исторически обекти не само от античността, а и от всяка епоха.

Може да е малко оф, но не мога да се сдържа да не коментирам, че това ми е интересно. Правих си сметка, че Сицилия е пълен музей на възможно най-добре запазени паметници от всички цивилизации, съществували по Средиземноморието. Като прибавим южна Италия, списъкът става само по-пълен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...