Отиди на
Форум "Наука"

Български изобретения през Средните векове


Recommended Posts

  • Потребител

Признавам - не съм срещал много информация по въпроса. Проверих и в нета, обаче и там няма много информация.

Може би е имало български изобретения, но аз не намирам.

Българската държава има висока култура през Средните векове и би трябвало да има нещо забележително.

Не вярвам да сме били само войници, които по цял ден се бият. :)

Предлагам да направим класация за българските изобретения през периода 7-14 век.

Какво мислите по въпроса - моля за някаква насока. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ракията, която правела софийските жители много юначни, спомената от Лала Шахин. Българската вълшебна отвара ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Признавам - не съм срещал много информация по въпроса. Проверих и в нета, обаче и там няма много информация.

Може би е имало български изобретения, но аз не намирам.

Българската държава има висока култура през Средните векове и би трябвало да има нещо забележително.

Не вярвам да сме били само войници, които по цял ден се бият. :)

Предлагам да направим класация за българските изобретения през периода 7-14 век.

Какво мислите по въпроса - моля за някаква насока. :post-20645-1121105496:

А Б В

:punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А Б В

:punk: :punk: :punk:

Азбуката е 'изобретение' на ромейски мисионери. Българската духовна култура обаче вече си е дело на България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Срещал съм твърдения за това, че стремето е донесено в Европа от прабългарите и като доказателство се посочваше Мадарския конник. Иначе като цяло мисля, че през средновековието като цяло няма чак толкова изобретения в Европа, а и ние не сме някаква велика техническа нация.

Гръцкия огън, мелниците, печатарската преса, барута, компаса, книжните пари...и май за това се сещам като цяло. И за ракията не съм много сигурен, че е наше средновековно изобретение, но все пак е възможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ааа, не бъди толкова сигурен за ракията:

http://samoistina.com/2/rakia.htm

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Кирил и Методий и тяхната азбука най-популярните мнения са крайни и несъстоятелни - от това, че са чисти българи (не много поддържано), до тяхната несъмнена принадлежност към императорското контраразузнаване, ЦРУ, ГДБОП, ДАНС или каквото е там.

Което не струва според мен. Ето тукашна тема за това: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3656

От всичко случващо се по-късно по нищо не личи, че създаването на нова азбука за България е било мокър сън на ромеите. Какво се случва, след като България става тяхна, къде са хилядите книги, написани не просто с азбуката, дело на собствените им най-кадърни шпиони, ами с неин силно гърцизиран въриант? Отишли в огъня.

Мерси за идеята за гръцките шпиони, и да са били такива, дейността им не е насочена към България, това е непредизвикано последствие, което се дължи на българската политика.

Не мисля, че новата азбука е иновация в чистия смисъл, защото можеше и без нея, макар че тя създава улеснения. Нейното появяване и налагането й са по политически причини.

Под "изобретения" според мен трябва да се разбира иновации в политиката, държавното устройство, военщината и въобще във всички области.

На технически изобретения наистина средновековието е бедно, но пък затова би било интересно да се спомене колкото може повече :)

ПП За средновековния компютър кой не знае? Това е ТРЪНОВЕЦ, захранван от водна мелница на река Янтра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вятърната мелница, часовниковата кула и корабният рул са средновековни изобретения, при това сериозни. Но нито едно от тях не е българско.

За триполната система в земеделието друг да каже, там не съм сведущ.

Българската духовна култура преди всичко не е "изобретение", а дали е изконно българска... е, по това вече съм говорил доста.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ааа, не бъди толкова сигурен за ракията:

http://samoistina.com/2/rakia.htm

:bigwink:

Първите дестилатори се появили около 1800 година пр. Хр. Основно са дестилирали олиото на миртус, цитруси и други. Арабите били първи които открили, че от виното на грозде или палма може да се дестилира алкохолно питие. Най-старите дестилации са правени от мляко, при монголците кумисът, при калмуките арки, араки, раки. В европа се разпространява от 8. 10. век. Но първоначално са били ползвани за лечебни цели за мазане. За пиене около 1050 година в южна италия която била под арабско покровителство. Първите ракии от семена били правени около 13. век. А от плодове по-късно.(acua ardens),

Но за текилата например има данни около 1200 г. пр Хр.

Унгарците иначе успяха да патептират своята ракия и процесът на печене. Казва се ПАЛИНКА.

:v: :v: :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Палинката е мноу благо питиенце. а има май едно ликьорче, наречено Уникум, което съм пил отдавна, при директорстването на Дьорд Сонди - то също беше много добро. Май това са нашите българо-маджарски приноси към цивилизацията: джандерица, анасонлийка, ръченица, палинка, Уникум и чардаш :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Палинката е мноу благо питиенце. а има май едно ликьорче, наречено Уникум, което съм пил отдавна, при директорстването на Дьорд Сонди - то също беше много добро. Май това са нашите българо-маджарски приноси към цивилизацията: джандерица, анасонлийка, ръченица, палинка, Уникум и чардаш :happy:

post-5590-032215500 1283640210_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вярно бе, кирилицата е тукашно откритие, каквото и да се говори :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма да е зле Пламен да изясни какво разбира под "изобретение". И да участва също така в темите, които пуска. wink.gif

Ако под "изобретение" се разбира откритие, което е променило коренно Европа и света като например барута и печатарската преса, българите не могат да се похвалят с нищо подобно през Средновековието.

Ако става дума за открития, върху които сме имали нещо като национален патент, може да се посочи например фино обработеният конски юфт, произвеждан от българите. България също така е била известна през ХІV век с восъка си. Може да звучи незначително, но не е така, като се има предвид употребата на восъка за запечатвания на писма, грамоти, в църковните ритуали. Възможно е също восъкът да е имал и военно предназначение. Гледах преди време по History channel един филм за запалителните бойни вещества в древността. Не ставаше дума за гръцкия огън, а за подобно оръжие по времето на Александър Македонкски и по римско време. Та се оказа, че една от съставките на това запалително вещество, което се гаси трудно и прогаря през дрехите надолу към плътта, е восъкът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Рикийца, восък и кирилица. А нещо от национална кухня? Нали имаме невероятни манджици и мезенца? Може би кьопоолуто с това звучно българско име... Или по-скоро пинджурът. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кирилицата не. поради две причини. първо, не е българско, а византийско изобретение. Идеята не принадлежи на българите, а на империята. Второ, самият акт на измисляне на азбука нищо не означава. Всеки може да си измисли букви, и аз мога дори. Много по-важни са събитията около признаването на кирилицата, премахването на триезичната догма и нейното по-нататъшно развитие чрез литературна дейност и книжнина. И именно тук, в последното, имаме огромен принос, да не кажа уникален. Само че това вече не е изобретение, а процес.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, то за този период думата "изобретение" не трябва да се схваща в тесен смисъл - по-скоро като принос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За никоя от двете азбуки няма спор дали е българско изобретение.

Глаголицата не е българска, но е съмнително дали е идея на византийското контраразузнаване.

Кирилицата е българска. Точно кой я е измислил, има сведущи, които могат да кажат.

Трябва да има нещо ново в бойната тактика, но не знам какво точно. Българите идват от места със съвсем различни военни и държавнически традиции в сравнение с ИРИ и Западна Европа.

Като стана дума за храна и напитки, напълно съм съгласен с такава посока на търсене. Не донасят ли непознат вид или поне нова порода/сорт животно или растение? :eat:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...