Отиди на
Форум "Наука"

125 години от Съединението


lubo_juve

Recommended Posts

  • Потребител

Пускам темата по повод интервюто на Георги Марков http://frognews.bg/n...oianov_satvori/ където с основни заслуги се посочва Захари Стоянов.

Аз лично не съм съгласен. Заслугите са на всички, включително - и на руската империя, която спира Османската империя и Румъния, за да можем да смачкаме Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пускам темата по повод интервюто на Георги Марков http://frognews.bg/n...oianov_satvori/ където с основни заслуги се посочва Захари Стоянов.

Аз лично не съм съгласен. Заслугите са на всички, включително - и на руската империя, която спира Османската империя и Румъния, за да можем да смачкаме Сърбия.

Най-големи "заслуги" за Съединението естествено има княз Александър Батемберг,...който подкрепя преврата на 6 семтември, и бъдещият анекс, и в крайна сметка той е този, които анексира Източна Румелия :). Иначе самият акт на Съединението (включително предшестващия го преврат) е почти тривиален..

Иначе, сигурно могат да се намерят и сега, няколко хиляди човека, които желаят да станем американски щат, или българоезична част от някоя скандинавска държава :), ама и дори и тези хора да извършат преврат и той да успее, това не значи че ще станем такива :)!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лично аз не бих приписал никаква заслуга на Русия около Съединението. Всъщност по-скоро на Великобритания.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Пускам темата по повод интервюто на Георги Марков http://frognews.bg/n...oianov_satvori/ където с основни заслуги се посочва Захари Стоянов.

Аз лично не съм съгласен. Заслугите са на всички, включително - и на руската империя, която спира Османската империя и Румъния, за да можем да смачкаме Сърбия.

Много уважавам Захари но не е негова заслугата за Съединението.Всъщност Съединението се извършва от източнорумелийските офицери и определено не е най сложната революция вдигана някога.Просто никой в Пловдив не е против Съединението /освен може би фамилията Гешови/.Проблема е в неговото признаване но това мечтателя Захари и групата авантюристи покрай него /Паница,Ризов,Стоянович и компания/ не осъзнават.1885 г. имаме исторически късмет и това е самата истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо пък да не осъзнават проблема за признаването на Съединението? Контактите с Княжеството и бързото влизане на княза в Пловдив говорят за друго, според мен. Естествено, заслугата за успеха е на българите като цяло, а Захари майсторски умее да дръпне чергата към себе си, но някък дори е симпатичен с важността която си предава. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Добре де Стоедине кажи ми какво точно е направил Захари?Помолил Данаил Николаев да направи Съединението?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично аз не бих приписал никаква заслуга на Русия около Съединението. Всъщност по-скоро на Великобритания.

Русия наистина няма никаква заслуга.

Не бива обаче да се забравя заслугата на Султана. Той казал: "Хаирлия да е! Ашколсун!", демек "Нека да е благо и любов!", и назначил Българския княз за губернатор на Източна Румелия. Даже пратил два вагона аскер да ни помага против сърбите.

Може Великобритания да е лобирала за България пред Султана, за да се разреши международната криза по такъв благополучен начин. Но Русия е била против Съединението. Русия обаче ни помогнала през 1908 за Независимостта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравяме и Гаврил Кръстевич,който е можел да повика османската армия,но не е го е направил.Думите му пред БТРЦК са били:И аз съм българин.Не мога да не чувствувам известно удолетворение в тази минута.Но като цяло успехът на делото е осигурен главно от единството на нацията- от княза и правителството, от интелигенцията и войниците до всички които се чувстват българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Любчо в голяма грешка си.Гаврил Кръстевич не е повикал турската войска защото не е знаел за Съединението /един от малкото в Източна Румелия/.Разбира в последния момент и нарежда незабавен арест на Николаев и Муткуров - фактическите двигатели на Съединението.Но Николев и Муткуров го изпреварват.Кръстевич си е бил гадняр - пише донос до Цариград срещу княз Богориди през 1884 г. че подготвя тайно Съединението и в крайна сметка заема поста му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Любчо в голяма грешка си.Гаврил Кръстевич не е повикал турската войска защото не е знаел за Съединението /един от малкото в Източна Румелия/.Разбира в последния момент и нарежда незабавен арест на Николаев и Муткуров - фактическите двигатели на Съединението.Но Николев и Муткуров го изпреварват.Кръстевич си е бил гадняр - пише донос до Цариград срещу княз Богориди през 1884 г. че подготвя тайно Съединението и в крайна сметка заема поста му.

Друго чета аз."Според казването на един мой приятел, ординарец, чрез самия него то било изпратено в телеграфната станция (станцията се намираше в двора на конака, до самия караулен дом) и след пет минути генерал-губернаторът г. Кръстевич сам лично повикал ординареца веднага да отиде и да възвърне телеграмата, като казал: "Не трябва да се съобщава в Цариград. И аз съм българин: каквото стане, нека стане............Говорейки тия думи, Кръстевич си събличаше дрехите, защото искаше, щото революцията да го завари в леглото му като човек, който нищо не е подозирал."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гаврил Кръстевич е недооценен образ. Всъщност изцяло позитивна фигура, според мен. Добър българин, съзнателен човек и талантлив автор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каквото си се запънал за тия заповеди като магаре на мост.Гаврил не бива да бъде оплюван или възхваляван.Но той с действията си по-скоро помага от колкото пречи на Съединението.Както виждаш и самия Симеон Радев си го споделя.Сега какво и за него ли ще кажеш, че е в голяма грешка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ресавски, ти да нямаш черен списък на злокобните фигури в историята ни? :biggrin:

Я го пусни като отделна тема. Сещам се колко спорихме за Ивайло с теб. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не Стоядине за такава мижитурка и страхливец тема не правя.

Не, бе! Имах предвид да пуснеш един ферман с най-кофти личностите в нашата история, за да можем дружно да те оборим отпосле. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, разбира се, че не съм! :)

Но Кръстевич все пак не е толкова чер колкото го изкарват душманите му. Той е един високообразован българин на османска служба с манталитет на чиновник, според мен. Не е бил лош администратор и като цяло си е затварял очите за конспирациите на Захари и останалите съединисти. Бил е умерен патриот, но и горе-долу лоялен към Цариград.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не си е затварял очите но просто е проспал организацията по Съединението.Управляващият Постоянен комитет и Кръстевич усещат че се подготвя нещо към 1 септември но докато вземат адекватни мерки и идва 6 септември.Нямо нито един документ че Кръстевич или правителството на Източна румелия /тоест Постояннния комитет/ са толерирали по какъвто и да е начин Съединението.Напротив на 5 септември вечерта вкарват в Пловдив допълнителни полицейски сили ,издават заповед за арест на Николаев и Муткуров,подготвят изгонването на Захари Стоянов от Източна Румелия.Все неща които ясно показват действителното им отношение към Съединението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе тия действия против Съединението са си "мижи да те лажем" за пред Портата, ако се стигне до търсене на отговорност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От 1 до 6 (всъщност трябва да е от 13 до 18 по нов стил, ама незнайно защо празнуваме по стар) е имало време да го арестуват... ако Кръстевич беше си го навил на пръста.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Заповедта е издадена на 5 септември следобяд.Това е историческа факт Глишев.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...