Отиди на
Форум "Наука"

Земетресение стресна София


Recommended Posts

  • Администратор
Ново земетресение разтърси София в 10,11 ч. днес. По първоначални данни от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН трусът е бил със сила 3,6 по скалата на Рихтер.

Според данни на Европейския сеизмологичен център епицентърът на земетресението е на 5 километра източно от центъра на София, на дълбочина 2 км. Според координатите от центъра (42.68 N ; 23.37 E) точното място е до мол "Скай сити" в квартал Гео Милев.

Гражданска защита съобщи, че на този етап няма получени сигнали за сериозни щети. БТА съобщава, че са постъпили сигнали за четири паднали комини в центъра на София и в квартал "Изток".

Земетресението за момент прекъсна и работата на депутатите по време на парламентарния контрол.

-------

Това е третото земетресение за това денонощие. Тази сутрин в 3 часа и 43 минути българско време е регистрирано земетресение с епицентър на около 130 км югозападно от София, извън територията на страната. Земетресението е било с магнитуд 3,4 по скалата на Рихтер и не е усетено на територията на България.

Около 14,30 ч вчера трус от 2,5 по Рихтер беше усетен в София.

Източник: dnevnik.bg

Аз тъкмо станах и седнах на компютъра...и така се разтресе цялата стая, че в първия момент си помислих, че блока се наклони...и тъкмо за запътих към входната врата да излизам, то взе че спря ;)

Вчера докато се возих в тролейбуса ми се обадиха, да ми кажат, че е имало земетресение...днес две земетресения...нещо май лицето на земята се мръщи ;)

Някой усети ли го?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз :) и то яко. Подът пропадна под мене направо.. Миналата година едно, тази година още едно с епицентър около Витоша, после още две за два дни с епицентър пък около Лозен. Казват, че днешното всъщност били две земетресения по едно и също време.

Наместваме се у София...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тия дни тресе честичко. Всъщност ме събуди тазсутрешният трус. Отворих едно око (трусът тъкмо отминаваше, после по радиото чух, че е бил дълъг), рекох си: "Мечка страх, мене - не", за всеки случай станах и като видях, че не повтаря, щях пак да се тръшна да дремя най-безотговорно, но кокерът започна да лае на пожар и отидох да му сипя манджа, та белким млъкне. после телефонът се раззвъня - жив ли съм. Тревожна работа. Надявам се, че това беше най-силният трус от серията в последните дни. София има нужда от разчистване, но хайде да не е по тоя начин...

По радиото съобщиха, че това е най-силният трус. 3,5 по Рихтер, епицентър около летището. Хората по улиците са го усетили много здраво, баща ми каза, че библиотеката му се наклонила доста сериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И аз. Винаги когато усетя земетресение вкъщи, поглеждам към полилея за "независимо" потвърждение и приблизителна оценка на силата - този път се разлюля доста повече, отколкото при предишните. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аз тъкмо станах и седнах на компютъра...и така се разтресе цялата стая, че в първия момент си помислих, че блока се наклони...и тъкмо за запътих към входната врата да излизам, то взе че спря ;)

Вчера докато се возих в тролейбуса ми се обадиха, да ми кажат, че е имало земетресение...днес две земетресения...нещо май лицето на земята се мръщи ;)

Някой усети ли го?

Е поне по нещо заприличахме малко на Япония :biggrin:

Аз нищо не усетих, нито вчера, нито днеска, явно съм абсолютен непукист напоследък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как може две земетресения в една секунда? :post-20645-1121105496:

Аз не ги усетих, защото съм много работна. :whistling:

Може,напълно е възможно, особено ако ги делят стотни. Съвсем възможно е да се случат повече от един труса и съвсем синхронно. Дано blockът ни да няма нови пукнатитни. Не сме в София и няма как да разбера. И се намира досами един от епицентровете. Ама каквото - такова. Природата е но-силна от всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цяла София е разкопана. Метрото, грамадни строежи, парното сменя тръби...Пред нас сега също копаят и всичко се тресе. Изглежда на Земята не и понася. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цяла София е разкопана. Метрото, грамадни строежи, парното сменя тръби...Пред нас сега също копаят и всичко се тресе. Изглежда на Земята не и понася. :unsure:

Като едното нищо да има връзка и с мащабните изкопи, да са поне фактор допринасящ при някои от трусовете. При взривовете в Челопеч имаше и сеизмичен трус. Нещо не ми се връзва да е било съвпадение. ?Ползвам аграрна кирилизация от АБВ-то, извинете за неточностите/.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това във вестник "Шок" ли го четохте? :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това във вестник "Шок" ли го четохте? :tooth:

Не, ама реших, че сучетанието of silni explozii в дълбочина, добивна дейност от десетилетия в региона, + сложна местна разломна структура е логично да даде и трус. Не вярвам в никакви съвпадения, поне докато не се елиминират други евентуални варианти, отчитащи обективни фактори. Разбира се, може да греша, но кумулативно погледнато, механиката на движението на земните пластове , в това число антропогенните дейности, според мен дава по-логично обяснение, от чистото съвпадение.

На маkро ниво, спонтанните трусове в отдалечени места на планетата за определен кратък период от време, са свързани, много често. Има логика така да е и на микро ниво.

Gotino saitche:

http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=recent&evt=20061115_KURILS#2

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Епицентърът на земетресенията винаги е на поне няколко километра под земята, метрото се копае на 20-тина метра дълбочина. Но това е най-малкото, не виждам машините там какъв трус могат да предизвикат, не стават така тия работи просто.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Епицентърът на земетресенията винаги е на поне няколко километра под земята, метрото се копае на 20-тина метра дълбочина. Но това е най-малкото, не виждам машините там какъв трус могат да предизвикат, не стават така тия работи просто.

Айде да съм адвокат на дявола. :animatedwink: Дори и да са плитки изкопите, промяната в земната маса е голяма, заради обема /заради дължината и ширината на изкопите/. Ne zaradi samite mashini. Четок за един от епицентровете че бил м/у Изток и Лозенец. Друг бил Гео Милев - в момента големите изкопни работи са по Черни Връх и в края на Цариградското. Така или иначе епицентровете са повече от един в сравнително малък периметър и на сравнително малка дълбоцина. Не че поодържам тезата, че тя точно изкопни работи имат врузка с трусовете, а по-скоро твърдя, че понякога процеси, които привидно нямат връзка и чийто последствия не могат да бъдат предугадени и/или измерени с прибори, може и да са свързани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това във вестник "Шок" ли го четохте? :tooth:

Цял ден разбиват асфалт на улицата пред нас. Всичко се тресе, на каква дълбичина достига - не знам.

Софийските земетресения са сравнително плитки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Явно и други хора са достигнали до вашата логика за да станат причина за това изявление (във фокус-нюз):

Изкопните дейности около изграждането на метрото в София не може да са причина за възникналите земетресения в последните дни. Това каза пред Агенция „Фокус” Любомир Христов, зам.-кмет на Столична община. Според него няма как да се направи връзка между земетресенията и строителството на метрото, защото епицентърът на земетресенията е различен от мястото, където се копае и за метрото се копае на много по-малка дълбочина, отколкото се работи по метрото. Той обясни, че след днешния трус не е имало никакви проблеми с движението на градския транспорт, в това число и с движението на метрото.

Отделно и от БАН уточниха, че епицентъра е на 5 км под земята. Иначе във всеки град където копаят тунели, сменят тръби и прочие би трябвало да има земетресения :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Според данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC) магнитудът е 3,6, а трусът е бил на 2 км дълбочина."

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3252651

/ Е, то не можем да очакваме да кажат, че има връзка.

Пак изпускаш момента за зони с повишена сеизмична дейност по принцип и специфицна тектоника /разломна структура, земни пластове да кажем/ в частност, a ne prosto vseki grad s mashtabni izkopni operacii.

/Което ме навежда на мисълта за фината и понякога размита граница между скептика и конспиратомана/ :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много беше неприятно. Аз се доста се стреснах .. Лошото е, че може да има още вторични трусове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, вярно, че БатБойко каза да се оре здраво, ама на два километра под земята може би само той лично може да стигне и то ако се понапъне :)

Но е истина, че при тия изкопи из София може да стане неприятен сакатлък, както тресе. Да не дава Господ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами толкова носталгия по повод 9 септеври, че Пача Мама малко да ни стрестни....

:w00t: :w00t: :w00t:

Инак аз тука следя всеки ден;

http://www.ittvoltam.hu/foldrenges/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нали сега няма да започнеш да твърдиш и че земетресенията се дължат на фазите на Луната като оня слънчасал дядка от НБУ?! Предпочитам да продължим по-скоро дискусията около разрушителната сеизмологична деструктивност на машините дълбаещи метро и канализация в София :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, това е несериозно. Нали имате идея за разликата в енергиите от евентуалното срутване на един изкоп (а такова няма) и енергиите на земетресението, които карат цял град да подскочи?

То по тая логика всеки строителен изкоп е повод за земетресение...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...