Отиди на
Форум "Наука"

Преслав Ганев

Потребител
  • Брой отговори

    59
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от Преслав Ганев

  1. Хората, които се интересуват от съвременна българска литература, би трябвало вече да са открили колко "перспективен" е Васил Георгиев - два сборника с разкази (Будистки плаж, 2008, и Деград, 2011) и един с улици (Уличник, 2010), а вече толкова много почитатели. Та любопитно ми е какво е мнението ви за него, разказите му и дали само аз смятам, че това е едно качествено ново ниво в свидната ни родна проза!

    • Upvote 1
  2. Лошото е, че пропорционалната система на гласоподаването в България прави така, че, ако конкретно ти не гласуваш, фиктивният ти не-глас става истински глас и отива към някоя политическа сила на някакъв си пропорционален принцип. Т.е. негласувайки, ти даваш един напълно реален вот за някого, примерно за ДПС.

  3. Да вметна, че това не го отричам - "трендът" при купуването на определени книги е много силен фактор на пазара и не е индикация за стойността на едно произведение (Коелю е перфектен пример в тази посока). Само че не е нужно нещо да е лошо щом се харесва от много хора и се купува дори и от определена група хора, които парадират с четивата си (например Умберто Еко го четат много хора само за да бъдат забелязани с него в ръка, а всъщност той е много дълбок и силен писател).

  4. Литературата е сила на онези, които я пишат. Ти пишеш ли? Писателите по принцип разбират от литература, защото я правят, това си е занаят.

    Да, пиша. И?

    Добър е онзи, който е четен от най-много хора. Стайнбек сигурно си има своята аудитория, но аз не спадам към нея.

    Стайнбек е четен от адски много хора : ) Ако ти се следва логиката, значи е страшно добър.

    Защото те ми харесват, а Стайнбек ми е бозав и тежък. И аз няма да си го купя примерно.

    Ами не, смятам, че няма да си го купиш от инат, а не щото ти е бозав и тежък. И ако Стайнбек, и по-специално "За мишките и хората", ти е бозав, значи най-хубаво да се върнеш към "Алхимикът" и "Хари Потър", те са ясни и целенасочени.

    Тук се зададе въпрос по-горе - защо хората не четат новите български автори? Казвам ви защо. Защото не са добри!

    И това на базата на какво го твърдиш? Колко нови български автори си прочела? Въобще един бг роман, писан след Талев, хващала ли си?

    Това е пазар и аз няма да дам пари за да чета някой по-некадърен от децата, които си споделят разказите в нета, чиито идеи и умения ти обиждаш от пиедестала на КАКВО???

    От пиедестала на потребител го твърдя и не обиждам никого. Направи си един експеримент, огледай най-четените творби в раздел Проза на сайта, който по-горе изложи (откровения). Преди малко написа, че ако нещо се чете много, то е добро. Та, пак казвам, прочети най-четените разкази и като видиш колко от тях са чиста проста порнография/еротика, колко са смешна имитация на Коелю и колко са просто гавра с всичко литературно.

    Естествено, не отричам, че там има стойностни неща, някои от тях може и да са шедьоври. Просто на общия фон много трудно човек може да попадне на тях.

    (Май би било добре да ограничиш CAPS-натите думи ;) )

    П.П. - Аз нямам литературно образование, не съм изкуствовед, литератор или нещо подобно, а просто човек, който се стреми да е близо до добрата литература. Да не останеш с грешно впечатление де.

  5. Не съм ги и чувала, но ми звучат особено модерно... Не обичам да чета нещо само щото е модерно....В България имат успех само неща, които са рекламирани. Щом има реклама, това означава че автора е с връзки или с пари... Оттам нататък предпочитам да се ровя из литературни форуми и сайтове, където истинските таланти си споделят своите произведения! Нямате идея колко са добри!

    Твърдя за Стайнбек и още как. Не заради похватите и описанията а изцяло ме отблъсква и изобщо не знам как може да бъде четен.

    Толкин не може да бъде сравняван с подобни бози...

    Мани я ти добрата проза. Добра проза само за критици и любители на колекционирането на "поетични" или "мъдри" словосъчетания. Аз обичам книгата да ми върви - Толкин не влиза в никоя категория. Той е уникат. Книгите му ги чета за по малко от денонощие. Не искам да чета някого само защото някой друг е казал, че е добър. Абсурд. Предпочитам да си го харесам сама.

    Стайнбек??? Че това не става за четене - това е автора, който е може би сред малкото чиито книги не мога да дочета - не ме храни изобщо идеята, че някой му е дал Нобелова награда, за мен е нечетивен и проблемите, които обсъжда изобщо не ме вълнуват; Тургенев - не съм чела - щом е руснак сто процента е добър, руснаците знаят как да разказват интересно...има някаква благост в изречения замислени на руски, би ми харесало - от описание, до описание.

    Борхес - къв е тоя, не съм го чувала - сигурно е модерен сред "ерудираните" като Паулу Куелю...(леле как мое тоя такава реклама да има)

    Толкин е друго нещо, той е мой колега - философ на историята, хихи - съвсем не става дума за обикновени дълги описания, това са описания на един фантастичен свят и освен това поетичните похвати са от друго естество.

    Не ме разбирай погрешно. Аз просто си имам потребности - книгата не трябва да ме вълнува, но не и да ме товари. Натовари ли ме я захвърлям и не я прочитам никога. Тъй със Стайнбек. Не го мразя човека. Просто нямам намерение да се насилвам да го прочета само за да не каже някой, че не съм го чела.

    Шекспир е пич бе, защо да не го четем? Той е забавен за четене. Това, че е писал пиеси, не означава че прочита НЕ Е НАЙ-ДОБРИЯ начин да разбереш и сам да си представиш събитията. Всъщност тъй или иначе на театър не ходя, защото както новите ни литературни автори, така и в театрите ни актьори и режисьори се ИЗСИЛВАТ да бъдат модерни с някакви неадекватни похвати, които се харесват само на шепа хора които разбират от модерни похвати....

    Имам силното чувство, че си предубедена (конкретно когато говорим за Стайнбек). Той е голям съвсем не заради Нобеловата си награда (въпреки че му е дадена по времето, когато Шведската академия ги е присъждала наистина за заслуги към литературата). Ако искаш, кажи ми какво негово си чела, много ми се ще да разбера защо отношението ти към него е толкова негативно (понеже си философ, бил ти препоръчал "Към един незнаен бог" - има я в книжарниците и е на достъпна цена, със сигурност няма да съжаляваш).

    А това за "Борхес - къв е тоя" е малко тегаво :head_hurts_kr: Той е философ преди всичко, а есетата му са кратки, прочети някое : ) А изказът му тече толкова леко, че не е за вярване. Стилово е просто съвършен (за което на български допринася и преводът, разбира се). И в едно изречение не е добре да се слагат имената на Коелю и Борхес ;)

    Как може да се сравни Екзюпери със Стайнбек??? Или Марк Твен със Стайнбек? Или Айзък Азимов с Паулу Куелю... или Роджър Зелазни с някой бозав рекламиран нов автор, който се е чудил откъде да си скалъпи историята и да я скалъпи по шаблона, който е учил в университета...

    Те младите истински автори (вече казах къде са - те са в нета) се чудят как да пробият през стената мастити "ерудити" и "литературоведи", които оценяват кое е хубаво и кое не и които дават тон, кое да стане "бестселър" и кое не...

    За да станеш уважаван писател в България, трябва да изближеш гъзетата на един куп некадърници - това е факт, който никой не може да оспори. И тези некадърници наричат себе си "ерудити" и са големи разбирачи от литература, освен това пописват и се водят писатели, който естествено никой не чете!

    Разбира се, че Стайнбек не можеш да го сравниш и с Екзюпери, и с Марк Твен. Но това е по съвсем друга причина - всички те са толкова велики, че са несравними един с друг. За Паулу Коелю съм съгласен, така е. Прочетох му най-известната книга, за да говоря с чиста съвест за него, и си напълно права.

    А мнението, което поднасяш за "младите истински автори", не е много ОК, защото те са не повече от 0,1% (да не кажа по-малко) от всички, публикуващи боклуци в сайтовете за споделяне на авторско съдържание. И е адски трудно да откриеш някой наистина добър.

    А и кой говори за "модерното трябва да се чете", че не мога да разбера? Така го казваш все едно всички го твърдим..

  6. Самата аз също пиша, но съм уверена, че докато не си преведа на английски книгите и не ги подам на Запад никой няма да ме прочете!

    Това са глупости, българската литература в момента е в небивал възход за последните 20 години (да не казвам за цялата ни история). Само виж успеха на "18% сиво", "Кръглата риба", "9 зайци" и ще разбереш, че те се продават у нас редом до големите заглавия на известни чужди писатели. И тези три книги са само от 2008г.

    Колко от вас знаят, че министърът на образованието Даниел Вълчев издаде нова книга със заглавие "Да обичаш на инат"?

    Аз знам за това още от премиерата на книгата, но мисля, че поднасяш информацията недостатъчно коректно. Трябва да се уточни, че това е стихосбирка и няма пряка връзка с политическата кариера на Даниел Вълчев (демек не е като "Защо сме социалисти" на Сергей Станишев").

    Занимавам се с няколко странични дейности, където е добре да почета някои по конкретни автори като Шекспир....

    За конкретните ти занимания е хубаво да четеш Шекспир, но да не подведеш някого тук : ) Драмата е не за четене, а за гледане, както казваше един мой учител, уникален ерудит и творец.

    Ужаст, защо хората непрекъснато говорят суперлативи за тоя Паулу Куелю...аз му прочетох едва една от книгите (Захир), която татко ми подари, за да ме избъзика, че всяка жена трябвало да чете Паулу Куелю... Еми честно казано това е най-голямата, тегава боза, която съм чела...фсссссссссс!

    Иначе аз не бих излъгала какво съм чела. Обаче толкова много книги съм чела, че вече не им помня заглавията, а на по-тъпите и сюжета им не помня.

    Но научната литература не обичам да я чета... Купувам я да си я имам под ръка и чета, когато трябва. Иначе романчета, разказчета като Историка - за рицари, фентъзита, фантастика, приказки, митове и легенди, истории на хора от миналото. Мразя биографии. Мразя и романи с дълги поетични похвати...и описания ... и прочие.

    И всъщност Железният Светилник е част от поредица, която е особено готина. Всъщност аз не мога да си представя някой да прочете Железния Светилник и да остане само на него. Веднага ти се иска да преминеш на другите две книги... И те са супер. Аз съм прочела всичко българско до което съм се докопала. (без поезията, мразя да чета поезия но учителката ми по литература го разбра и непрекъснато ме караше да се занимавам с поети, понеже прозаиците ми били ясни) И любимото ми българско творение е "НИЕ, ВРАБЧЕТАТА"!!!

    Ее, стига, дългите описания и поетични похвати са част от чара на добрата проза - стига, разбира се, да са поднесени с финес. Борхес, Тургенев, Толкин, Стайнбек - не можеш да твърдиш, че мразиш творбите им заради дългите описания : )

  7. Източник: Литературата Днес

    Мина доста време, в което бях решен да компилирам една кратка книга със съвети за писане, давани от големите майстори на словото, както и от критици и преподаватели по творческо писане. Най-накрая събрах сили и воля и го направих, като обединих повечето от текстовете в тази категория, публикувани в блога, добавих малко картинки, форматирах и направих един .pdf за по-лесно четене.

    От книгата ще получите насоки за писането като цяло, базисните понятие при правенето на къс разказ, интересните съвети на няколко велики писатели като Хемингуей и Оруел, една специална подборка с ресурси за писането, както и няколко любопитни изненади.

    “Съветите за писане на големите” е напълно достъпна за безплатно сваляне и разпространяване, ако .pdf-файлът не бъде променян. Не се колебайте да я препоръчвате на свои приятели и колеги или дори да я качвате в своя личен блог/сайт. Не държа да получа линк към Литературата Днес, но това би ме зарадвало.

    Качвам книгата и тук за улеснение. Дано да ви хареса : )

    Writing_Tips.pdf

  8. Какъвто конкурса такъв и избора, не, че искам да критикувам първия български роман, който си има мястото в литературата, както и аналогичните сръбски, румънски и пр. творби. Хората, ако въобще изборът е обективно проверен, а не нагласен, избраха просто най-познатото им и български звучащото. Това не е гласуване за литература, това е гласуване за националност.

    Няма защо да се драматизира. В края на краищата такъв формат дава такъв резултат.

    Проблемът с "Голямото четене" идва именно от факта, че оригиналният формат е страхотен. Той е много приличен, измислен е от ВВС и е прилаган в повечето европейски страни, където е носил основно положително емоции. България е единствената държава, където моделът е използван и където родни книги са били поставяни на цели четири поредни челни места. Единствено Унгария има две свои книги на първите места.

    Всички останали не са поставили повече от една книга от страната си на лидерските позиции.

    Така че проблемът е в нашия телевизор : )

  9. Това не е доказателство, дори напротив.

    (Извинявам се на Преслав, по погрешка ти промених мнението. Опитах се да го възстановя във вида, в който го запомних, sorry, ако трябва, повтори го.)

  10. Животът е самоорганизиращ се, самовъзпроизвеждащ се биологичен феномен, възникнал случайно от неживата материя.

    Всичко супер, но тази нежива материя откъде се е пръкнала?

    Чувствителността на визшата му нервна система го различава от всички останали бозайници по вродения утробен страх от смъртта, неизбежен биологичен закон непознат за останалите бозайници, но загнезден в подсъзнанието на човека го кара постоянно да търси закрила във нещото което нарича Бог, и което съществува само в главата му.

    Говорим в момента за Демиург, не е задължително това да е християнският или мюсюлманският бог. Става дума за енергия, която може да създава. Енергията, сигурен съм, че си запознат, са единственото нещо, което не се губи никога. Тогава защо да не съществува и една висша енергия, която по своето същество да се съотнася към "обикновените" енергии така, както Бог към човека. Пак казвам - използвам понятието "Бог" за улеснение и, макар че съм вярващ, не съм някакъв апологет.

  11. Да, ама според Библията има Бог. Бог не е нищо според Писанието, вярвам ще се съгласиш.

    А тази експлодирала свръхнова откъде аджеба се е пръкнала? Този разговор ще доведе до regressus ad infinitum. Чисто логически не може нещо да произлезе от нищо. За сметка на това от нечия сила и творителна енергия - да.

    Пост-едит: Дай да не си говорим за Светото Писание, то не може да е доказателство за нищо, защото е писано от хора преди доста години)

  12. Добре, а как според твоите еволюционни възгледи е сътворен светът? Защото, както знаеш, принципът Ex nihilo fit nihil тук е валиден, както и навсякъде другаде. Всъщност доста по-ненаучно е да вярваш, че нещото е станало от нищо (ето това си е чиста вяра и не подлежи на доказване), отколкото, че висша сила/енергия (наричана от някои Бог) е сътворила света и Вселената.

  13. Ee, стига, това, че истината е в книгите, пълни с лъжи за пари, съвсем не е така...

    Логиката ми е просто: този тип "литература" се прави за пари на базата на желанието на хората да четат конспиративни и злепоставящи теории -> колкото повече такива има в една книга, толкова повече читатели би събрала -> за автора й би било много по-изгодно да измисля повече -> очевидно е, че писателят не я твори с идеята да разкрие божествената истина и да просветли народа за ужасните неща, които са скрити от него, а да натрупа повечко тираж и издателството да го ангажира за следваща книга. Долу-горе така са нещата.

    Колкото до това, че предсказанията излизат наяве след кащо "предсказаното" се случи... Е, това звучи несериозно... Как би приел, ако утре Обама умре и аз се появя по телевизията, без никой преди това да е чул нищичко за мен, с изявление: "Ами казах ви, казах ви още преди месеци, че 44-ият президент, който ще е чернокож, ще умре на 22 март 2009г..."

  14. Идеята за подобни сбирки е много готина.

    Ако имаш някакви по-специални или готови идеи, ще се радвам да съдействам и чрез своя блог, за да се осъществи планът : )

    Само ми напиши едно лично съобщение или e-mail и ще измислим нещо : )

  15. Изстрадах думите

    полепнали

    в душата ми,

    горчилката

    изтръгнах им

    в стенание.

    Ще се роди зора -

    сълза в сълзата,

    душата си

    измия ли с мълчание.

    Това ми изглежда много добро :thumbs:

    Ето едно мое:

    Стихове да пиша не умея,

    над жалките си опити се смея...

  16. Аз пък обичам да чета книги от Стивън Кинг,Джон Уиндъм през всикчки дребни фантастични,покраи някоя и друга свързана с реални открития за космоса,физиката и химията,и свършвам при някоя която ти казва,че едни дето им викали ацтеки,се гримирвали по внушително и от фолк певиците.

    Хаха, хубава литературна палитра :happy: Стивън Кинг е много голям, а Уиндъм е еталон във фантастиката :)

    Снощи си дочетох "Пълен напред, Джийвс" на Удхаус (много голяма книга!). Сега започвам "Срам" на Салман Рушди. Това е третата му книга след толкова популярните "Сатанински строфи" (заради които има смъртна присъда от няколко мюсюлмански организации) и "Среднощни деца". Надявам се, че "Срам" не им отстъпва :)

  17. Всичко е супер, но как може език, чиято цел е да осигури лингвистично равноправие между всички нации, да прилича толкова много на латинския и съответно на испанския?

    Ясно ми е, че би било безсмислено да се прави изцяло нова езикова система, но пък и каква е логиката в създаването на изменен испански, наричането му "Есперанто" и обявяването му за неутрален език?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...