Отиди на
Форум "Наука"

mitko65

Потребител
  • Брой отговори

    2
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от mitko65

  1. Това изречение от статията не е много точно.

    В Специалната теория на относителността първият постулат е , че законите на физиката са еднакви за всички инерциални системи. В Общата теория на относителността този постулат се разпростира и за неинерциални системи.

    Това би трябвало да е и основният принцип на съвременната физика.

    Вторият постулат на Специалната теория на относителността засяга скоростта на светлината, но гласи само, че тя е постоянна независимо от отправната система.

    Според мен, ако резултатът от експеримента се окаже верен, това ще изисква теоретично обяснение и то най-вероятно ще е квантово-механично. Теорията на относителността има твърде много експериментални доказателства, за да бъде пометена само от един експеримент, както бързат да съобщят журналистите.

    Все пак, предвиждам антирелативистична буря по форумите. :crazy_pilot:

    Да, наистина Теорията на относителността е фундаментална теория, а тук става въпрос за квантово-механично явление... което е мнооого далеч от релативизма ;) Освен това идеята за свръхсветлинната скорост не е нова. Такава скорост е предсказана през 1974 от Ст.Хоукинг с излъчването от черна дупка, наречено по-късно на негово име - "лъчение на Хоукинг". И да, наистина това ще дойде дюшеш на антирелативистите :)

  2. Привет. Имам няколко въпроса относно неутронните звезди.

    1. Звезди с какви маси се превръщат в неутронни звезди след смъртта си?

    На сайта на НАСА е дадена маса от 4 до 8 пъти тази на Слънцето.

    На сайта на M. Miller е дадена маса от 8 до 20-30 пъти тази на Слънцето.

    В Уикипедия въобще не пише (или поне аз не виждам къде го пише).

    2. Как се превежда на български терминът neutron degeneracy pressure — силата, която противодейства на гравитацията в неутронна звезда.

    Мерси :)

    1. Масата необх. за да се првърне 1 звезда в неутронна звезда е по-малка от 3.2 слънчеви маси (доколкото имам спомени) , понеже 3.2 сл. маси е границата след която звездата се превръща в черна дупка, а за неутронна зв. е необходима по-малка маса... така че или НАСА-та нещо са се объркали, или не си формулирал(а) въпр. си правилно :/

    2. Ask Google.com :)))

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...