Отиди на
Форум "Наука"

dorostol2003

Потребител
  • Брой отговори

    18
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от dorostol2003

  1. Здравейте,
    търся всякакви книги или публицистика в електронен вариант
    на тема Прехода на България към демокрация или през периода на
    социализма. Искам да продобия представа за политиката, начина на живот
    преди ,по време и малко след промените.
    Благодаря Ви предварително!

  2. Професори и студенти от Ватикана оглеждат руини от Римската империя в Силистра

    Близо 50 студенти и професори от университета във Ватикан, Италия, бяха за някоко часа в Силистра, за да видят лично и наживо останките от римската империя в рамките на древния Дуросторум. Археолог от Варна ги води в нашия град в рамките на едноседмичен многоетапен колоквиум от София до Варна, през много места в България, където бликат изворите на историята. Домакин на проявата бе РИМ – Силистра и лично Георги Атанасов, д-р по християнска история. Практика е в някои университети след като мине семестърът да се правят екскурзии по съответните места. „Гостите знаеха всички статии за нашата история, вкл. и моите”, каза Георги Атанасов.

    Източник: http://jordansilistra.blogspot.com/2012/04/blog-post_8707.html

  3. Един интересен цитат от книгата "История на света в дати" на издателство Аталантис:

    0 г. Рождество Христово: Годината на раждането на Иисус, както и изчислена от Дионисий Екзиг (от Дуросторум, дн. Силистра; известен още като Дионисий Тракиеца) в 525 г.: равна е на 753 AUC (Ab Urbe Conditia- "от основаването на Рим"),според римския календар.

    • Upvote 2
  4. Два въпроса7

    1.Какви са доказателства че именно това е патриаршеската църква?

    2.Кой е бил нейния патрон?

    Здравей, мога да отговоря донякъде не втория въпрос. От това, което съм чел първия канонично избран Български патриарх е Дамян (919 г.), който е бил известен като Дамян Дръстърски. Ето и цитат от УИКИПЕДИЯ

    Хипотезата, че Дръстър е религиозно средище на българите, не се основава единствено на Дюканжовия каталог. В подкрепа на това твърдение се привежда и втората грамота на Василий II от 1020 г. относно диоцеза на Охридската архиепископия. Текстът, който ни интересува, гласи: "Тъй като след издаването на тая първа грамота за обсега на всяка българска епископия, светейшият архиепископ на България поиска от царство ни да се направи и друга грамота за останалите негови епископства, неизброени в първата грамота, защото съседните митрополити ги били заграбили от българската област и си ги били присвоили, и понеже царство ми не желае да допусне никого от тези митрополити или от техните люде ни крачка навътре в границите на българската област, то постановихме, щото сегашният светейши архиепископ да притежава и управлява всичките български епископства, които при цар Петър и Самуил се притежаваха и владееха от тогавашните архиепископи, и всички други градове, защото не без кръв, не без труд и пот, а с многогодишно търпение и с божия помощ, тая страна ни се подари от Бога, чиято благост явно ни помагаше, та да се съедини под един ярем разделеното, без да нарушат границите и наредбите, добре установени от царуващите преди нас. Защото, ако и да станахме господар на тая страна, запазихме непокътнати нейните права, като ги потвърдихме с наши хрисовули и грамоти. Също и сегашният архиепископ на България постановяваме да има толкова епархия, колкото е била при цар Петър и да владее и управлява всички епископства на България, т.е. не само ония, които бяха изброени в първата грамота, но и тия, които, които са били пропуснати и неизредени там и които в тая грамота се обявяват и поименно излагат. И на тези (епископства), както и на останалите подаряваме клирици и парици, т.е. заповядваме, щото епископът на Дръстър (Силистра) да има в градовете на своята епархия и в другите нейни околни градове 40 клирици и 40 парици. Защото при царуването на Петър в България тая епархия е блестяла с архиепископско достойнство, а след това архиепископите преминаваха от едно място на друго, един в Триядица (София), друг във Воден и Мъглен, и сетне ние намерихме сегашния архиепископ в Охрид, затова (заповядваме) самият Охрид да има архиепископ, а в Дръстър да се ръкополага епископ."

    Първи български патриарх е Дамян Доростолски (Дръстърски), а седалището му е в столицата Велики Преслав. Впоследствие патриаршеския престол е преместен в Дръстър (Силистра ).
    • Upvote 1
  5. Не знам каква е била по времето на Аеций , но като гледам снимката с Мола , вече са и таковали...непревземаемостта :tooth:

    За съжаление си прав...но усещам ирония относно Дуросторум и крепостта, за което не виждам никакво основание. Впредвид факта, че през тези векове е бил един от основните градове

  6. Явно не си отворил линка, който дадох та за това ще цитирам страницата на Регионален исторически музей Силистра:

    Не е лошо да посочиш и автора на цитираната от теб книга("Дуросторум- непревземаемата крепост на последния римлянин"). А ако прочетеш първият си пост то изглежда, че "непревземаемата" крепост е превземана поне 6-7 пъти

    преди раждането на Аеций. :vertag:

    А ти ако прочетеш последния ми пост ще разбереш ,че е непревземаема по време на последния римлянин (Аеций)

  7. Публикувам няколко интересни снимки, извинявам се за лошото качество, снимах с телефон. Скоро ще направя хубави снимки с фотоапарат.

    4592806.jpg - Най-ранното изображение на Дуросторум върху Певтингеровата пътна карта от края на първи и началото на втори век.

    4592821.jpg - Пантера от колесницата на римски магистрат-генерал от XI Клавдиев легион в Дуросторум.

    4592840.jpg - През 169 г. по времето на Марк Аврелий Дуросторум придобива муниципален статус на самоуправляващ се град.

    Изображенията са по стените на приземния етаж на МОЛ-а в Силистра, който е построен върху част от цитаделата на Дуросторум. Имаше големи скандали по време на строителството, но в крайна сметка надделяха бизнесмените. Въпреки това из целия търговски център има пластики, предмети и документи от и за Дуросторум.

    http://prikachi.com/images/863/4592863C.jpg - Тук вдясно от входа на търговския център се вижда част от цитаделата на Дуросторум. През лятото се използва като открит театър, доста красиво направено. Както казах повече качествени снимки скоро :smokeing:

    • Upvote 1
  8. Ето и една изключително интересна 3д възстановка на крепостта Дуросторум! http://www.museumsilistra.net1.cc/images/stories/Durostor-link.mpg

    Може да видите и плана на Дуросторум- Дръстър, изготвен от силистренския професор Г. Атанасов- http://www.museumsilistra.net1.cc/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=79&lang=bg

    • Upvote 1
  9. Отварям тема за един от градовете с най-славна история в България- Дуросторум или днешна Силистра. Пускам кратка обобщена информация за Дуросторум, моля запознатите или тези ,които са чели/гледали или имат интересни документи и каквото и да е било свързано с антична Силистра да пишат, ще е интересно да дискутираме!Разбира се темата е и за всички останали периодни и имена на града- Дръстър, Доростол, както и известното на малцина име Дистра.

    Античният Дуросторум е основан през 106 г. сл. Хр., когато по нареждане на императора Траян на територията на днешния град е настанена една от елитните единици на Римската империя - ХІ Клавдиев легион. Това е началото на една забележителна и славна история. През 169 година императорът - философ Марк Аврелий обявява Дуросторум за самоуправляващ се римски град - муниципиум. Управлява се от двама избрани дуумври, двама техни помощници едили и двама квестори - касиери на общината.

    Засегнат е от инвазията на костобоките през 170 г., но бързо се възстановява.

    Между ІІ и VІ век Дуросторум е главният фортпост на империята срещу варварите. Дуросторум като административно и стопанско средище и важна митническа станция е в своя разцвет: Издигат се големи и хубави обществени здания, храмове, базилики, бани и частни домове в града; мраморни статуи и барелефи по площадите, изградени са водопроводи...

    През 238 година карпите превземат града, ограбват го и отвеждат жителите му в робство. Дуросторум за първи път е разорен. 294, 303 и 304 г. – римският император Диоклециан посещава Дуросторум, който от 296 става център на диоцез Мизия. 366-369 – през първата голяма война на Рим император Валент пребивава в Дуросторум.

    През 377 г. готите разграбват и опожаряват града, но той после е възстановен отново. Тук през 390 е роден " спасителят на Рим" , наричан още " последният римлянин" Флавий Аеций.

    527-565 – по време на управлението на византийския император Юстиниян градът вече е с ново име – Доростол. Крепостните стени са възстановени след нападенията на хуните в 441 г. и на готите в 474 г. 586 – градът е превзет от аварите, но скоро Византия си го възстановява 594 – византийският стратег Приск превръща Доростол във военна база за действия против славяните.

    Най – известният в страната и чужбина античен паметник на Дуросторум е Силистренската гробница от първата половина на IV век. Тя е уникален паметник на късноримската архитектура и живопис. Това е една от най-запазените и най-богато декорираните късноантични гробници на Балканите от началото на ІV в. Без изключение цялата вътрешност е покрита с фрескова живопис, която е напълно съхранена във вида, който е имала при стенописването. Според последните изследвания гробницата е построена към втората четвърт на ІV в. като заупокойно жилище на римски патриций – езичник от Дуросторум.

    ИЗТОЧНИК: http://rim.start.bg/article/DUROSTORUM/6633

    • Upvote 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...