Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

ISTORIK

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    8208
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    57

Отговори публикувано от ISTORIK

  1. Ако Съединението трябваше да се случи днес:
     
    - Не е сега моментът.
    - Това съединение ще счупи държавата.
    - Имаме по-големи проблеми. Зимата на 1885 се очертава да е изключително тежка...
    - Не одобрявам Съединението. Кой ще дойде после?
    - Съединението клати стабилността.
    - Да не си разваляме отношенията със съседите!
    - Москва не разрешава.
    - Берлин не разрешава.
    - Вашингтон не разрешава.
    - Имаме по важни проблеми, например поредният ремонт на магистрала Тракия не се вижда кога ще приключи.
    - Първо да достроим новия лъч на метрото в София...
    • Харесва ми! 2
  2. Днес отбелязваме 135 години от обявяването на независимостта на Източна Румелия от Османската империя и съединението й с Княжество България - събитие, което дава тласък за възходящо развитие на възстановената държава. По-късно Константин Иречек ще напише: "Вече никой не може да упреква българите, че са нация, неспособна на държавен живот, и, че свободата им е подарена."
     
    6-ти септември е една от най-светлите и най-важните дати в новата българска история, а Съединението – една от най-успешните българска акции в най-новата ни история. Ние никога повече не постигаме такова национално обединение и такъв категоричен успех. Всяка година на тази дата в Пловдив и в цяла България честваме велик общобългарски акт, който ние българите сме осъществили сами, въпреки всички. Датата е толкова велика и безспорна, обединяваща всички етноси и религии в Родината, че заслужава да бъде обявена за наш национален празник.
     
    Актът на Съединението е първото общо българско дело. Всички български граждани по онова време застават под знамето на Съединението. Дори по време на Априлското въстание не всички българи са били съгласни с избухването на въстанието. Обратно – в навечерието на Съединението българският народ е единен, както никога.
     
    Чрез една безкръвна революция, чрез един общонароден подем България увеличава своята територия от 63 000 на 96 000 квадратни километра, като с акта на Съединението това разширение е е по-голямо, отколкото - полученото в резултат на следващите четири войни, които водим.
     
    Пловдивчани са били наясно – за да се обедини България, те е трябвало да дадат една болезнена жертва: правото да се наричат столичани на Източна Румелия.
     
    Русия се обявява против Съединението, а българският народ за първи път разбира, че нашите национални интереси невинаги съвпадат с националните и геополитическите интереси на Русия. До този момент в България не е позната думата русофоб, всички са русофили и това е съвсем естествено.
     
    Съединението поставя този толкова важен въпрос, който не е решен и до днес – отношението на българското общество към Русия. Това отношение, особено през последните години, се люшка от крайно раболепие до крайно отрицание. Ние, българите, е крайно време да имаме едно ясно, сдържано и достойно отношение към Русия, в основата на което да стои осъзнатият български национален интерес.
     
    В нашия исторически път има събития, които добавят смисъл с годините към отстояването на нашата национална идентичност, към съкровения стремеж на българския народ за свобода, справедливост и равенство пред закона. Духовният заряд на тези исторически паметни дати ни заставя да осъзнаем своя днешен дълг към род и Родина.
    • Харесва ми! 3
  3. Представителството на Европейската комисия в България обявява покана за представяне на предложения с реф. номер ED-BG-2020.
     

    Търсят се партньорски организации, които да управляват 13 информационни центъра „Европа директно“, като кандидатстват за безвъзмездна помощ до 15 октомври 2020 г.
     

    В процедурата могат да се включат публични органи (например община или местен/регионален орган на друго равнище), както и асоциации на местни органи, организации с нестопанска цел, социални партньори или учебни заведения. Физически лица не се допускат за участие.
     

    Центровете „Европа директно“ работят в България от 2008 г. насам. Те са част от европейската мрежа от информационни центрове EUROPE DIRECT, която се управлява от Генерална дирекция „Комуникации“ на Европейската комисия. В държавите членки местната мрежа се управлява от съответното Представителство на Европейската комисия.
     

    Основната им задача е да общуват с местните общности относно ролята и дейностите на Европейския съюз като използват разнообразни комуникационни инструменти – събития, социални мрежи, публикации в медиите, електронни бюлетини, уебсайтове и др. Експертите от „Европа директно“ представят европейските инициативи и политики и ги обсъждат с гражданите, събират мнения и обратна връзка и по този начин правят работата на европейските институции по-ясна, а правомощията на ЕС по-разбираеми. През няколко години мрежата се обновява чрез покани за представяне на предложения от заинтересованите страни.
     

    Целта на днешната покана е да бъдат създадени общо 13 центъра „Европа директно“ – най-малко по два центъра във всеки от 6-те района за планиране (ниво NUTS2), но в различните области на България (ниво NUTS3), без област София (столица).
     

    Предвиденият общ размер на средствата за България за 2021 г. по настоящата покана е 305 071 EUR. Годишните безвъзмездни средства за съфинансиране на работата на всеки един център „Европа директно” е предвидено да бъдат 20 267 EUR. Освен тази сума, за 2021 г. ще има и допълнителен грант от 3 200 EUR за организацията на официалното откриване на всеки център. Работата на новото поколение центрове „Европа директно“ (2021 – 2025 г.) се предвижда да започне от 1 май 2021 г. Годишните безвъзмездни средства за съфинансиране на 1 център за периода 2022 – 2025 г. се предвижда да бъдат 30 400 EUR.
     

    Пълната информация се съдържа в Поканата за представяне на предложения ED-BG-2020. Към нея е приложено „Ръководство за заявителите“, в което е описано как да се потърси помощ при възникнали въпроси.
     

    Предложенията се подават единствено онлайн до 15.10.2020 г., 17:00 ч. централноевропейско време (18:00 ч. българско време) през Портала „Финансиране и обществени поръчки“.

    Източник:
  4. Aмepиĸaнcĸият caйт зa дeмoгpaфcĸи aнaлизи . Индeĸcът, c ĸoйтo дъpжaвaтa ни зaпиcвa пъpвoтo мяcтo, вcъщнocт пpeдcтaвлявa бpoя нa пoчинaли нa 1000 чoвeĸa зa eднa гoдинa.

    Oт caйтa пocoчвaт, чe зa бpoя нa cмъpтните cлyчaи във вcяĸa дъpжaвa имa paзлични пpичини. Kaĸтo бoлecти, тaĸa - и пpoблeми c изxpaнвaнeтo нa нaceлeниeтo, лoшoтo cъcтoяниe нa здpaвнитe гpижи и дopи - вoeнни ĸoнфлиĸти.

    B cтaтиcтиĸaтa cи тe oтчитaт eдинcтвeнo мaтeмaтичecĸитe cтoйнocти.

    Πo дaнни, взeти oт Cвeтoвнaтa здpaвнa opгaнизaция, ĸъм мoмeнтa Бългapия зaпиcвa нaй-виcoĸия „cмъpтeн индeĸc“ в cвeтa c 15.433 пoчинaли нa 1000. Cпopeд CЗO пpичинитe ca cxoдни c тeзи в дpyгитe eвpoпeйcĸи cтpaни. Oт caйтa пyблиĸyвaт ĸpaтĸa инфopмaция зa вcяĸa oт cтpaнитe, ĸaтo зa Бългapия дoпълвaт няĸoи oт нaй-чecтитe пpичини cпopeд CЗO зa cмъpт y нac – бoлecти нa cъpдeчнo cъдoвaтa cиcтeмa и paĸ.

    Oт caйтa oтбeлязвaт и дeмoгpaфcĸия cpив в Бългapия, ĸoйтo cпopeд paзлични пpoyчвaния cлeд 9 милиoнa дyши нaceлeниe пpeз 2000 г., мoжe дa дoвeдe в cлeдвaщитe гoдини дo cпaд нa нaceлeниeтo дo cтoйнocти мeждy 3 и 5 милиoнa дyши.


    Вижте повече:

    https://www.kaldata.com/it-новини/наука/worldpopulationreview-българия-е-с-най-висока-смъртност-342765.html

    • Неясен 1
  5. С официална церемония днес японският град Нагасаки отбеляза 75-ата годишнина от американската атомна бомбардировка, като кметът и малкото все още живи оцелели призоваха световните лидери, включително своите, да направят повече за забраняването на ядрените оръжия, предаде Асошиейтед прес.

    В 11:02 ч., моментът, когато на 9 август 1945 г. американският бомбардировач Б-29 пуска 4,5-тонната бомба "Fat Man", оцелелите и другите присъстващи почетоха с минута мълчание загиналите над 70 000 души. На 15 август Япония капитулира, което слага край на Втората световна война.

    На церемонията днес в Парка на мира в Нагасаки, която заради корона вируса бе в ограничен вид, кметът Томихиса Тауе прочете декларация за мир, в която изрази загриженост, че ядрените държави през последните години са се оттеглили от усилията за ядрено разоръжаване и вместо това модернизират и миниатюризират ядрените оръжия за по-лесна употреба.

    Кметът специално упрекна САЩ и Русия за отказа от Договора за оръжията със среден и по-малък обсег. "В резултат заплахата от ядрените оръжия става все по-реална", каза той. Напомняйки, че Договорът за неразпространението на ядреното оръжие я влязъл в сила преди 50 години (на 5 март 1970 г.), Тауе призова САЩ и Русия дa посочат "осъществим път" към своето ядрено разоръжаване по време на прегледа на договора догодина. Той също така призова японското правителство и депутатите бързо да подпишат договора от 2017 г. за забрана на ядрените оръжия.

    Премиерът Шиндзо Абе, който също участва в церемонията, разкритикува договора като нереалистичен и напомни, че нито една от ядрените държави не се е присъединила към него и че той няма широка подкрепа дори сред неядрените държави. По думите му договорът е бил приет, без да се вземе предвид "реалността на тежките предизвикателства към националната сигурност". Абе отбеляза също така, че Япония е изправена пред заплахите от развитие и модернизиране на ядрени оръжия "от съседни страни в региона".

    Договорът се различава от позицията и подхода на Япония, макар че те споделят една и съща цел - премахването на ядрените оръжия, подчерта той. Абе, който многократно е отказвал да подпише договора, отново повтори, че подходът на Япония е да не взема страна, а да служи като мост между ядрените и неядрените държави, за да насърчава диалог с цел постигане на пълна ядрена забрана.

    • Харесва ми! 2
  6.   On 3.07.2006 г. at 9:17, Warlord said:

    Историк, не го ли продължи най-накрая този материал, че да прочетем и за средновековната и по-новата история на Корея. Аз носкоро четох бегли откъси и останах изумен от корейско японските войни през късното средновековие. Много искам да прочета повече за тях!

    Expand  

    Абе, някъде ми изчезна книгата, от която преписвах. 

    • ХаХа 1
  7. Има глобални модератори, които управляват целия форум. Има и такива, които управляват само един раздел или няколко раздела. 

    Аз, например, съм глобален модератор, при това - от много години. Почти от самото начало. 

    • Харесва ми! 2
  8. По-широкият въпрос е как да отличаваме псевдо новините и псевдо научната информация в океана от информация, който ни залива.

    Ако през миналия век една лъжа, повторена 100 пъти, бивала приета за истина, днес истината е скрита в лъжовния океан. Тя трябва да се търси като игла в купа сено. Ние съществуваме в цял един океан от лъжи... А малки островчета в океана от лъжи са истините, благодарение на които имаме шанс да не се удавим във въпросния океан.

    Днес всеки (платен) глупак с достъп до интернет или до друга медия може да бълва псевдо наука, псевдо новини и всякакви други лъжи.

    • Харесва ми! 4
  9. Една малка лингвистична забележка...

    На български се казва филистимци или филистимяни. А названието филистимЛяни русизъм, чуждица.

    За сравнение, на английски и на френски също липсва Л-то; на тези два езика думата е Philistines, Philistins.

    • Харесва ми! 1
  10.   On 5.04.2020 г. at 18:18, Янков said:

     А ако нямат нужното време и финансовата възможност за това, да завършат университет?

    И само висшето образование по дадена специалност ли е факторът за това, дали дадена работа трябва да бъде оценявана изобщо?

    Expand  

    Висшето образование понякога не дава реални знания и умения. Наличието на диплома само по себе си не значи нищо.

    Но когато човек е учил здраво и има знанията и уменията, които създават покритието на дипломата, е съвсем друго.

    • Харесва ми! 2
  11.   On 5.04.2020 г. at 18:00, tantin said:

    Ако и Шлиман разсъждаваше така, Троя можеше и никога да не бъде открита. 

    Expand  

    Е, учените все някога щяха да я открият. А самият Шлиман е ръководел археологическите разкопки като иманяр, докато стигне до стратиграфския пласт, който му трябва.

    Не всеки пишман драскач на псевдонаучни пасквили има "научната интуиция" на Шлиман, обаче.

  12.   On 5.04.2020 г. at 17:45, skiahtro said:

    А на каква база трябва, да се оценява?

    Единствено в случая, когато някой (си мисли, че) може да чете, може да го оцениш как чете, но трябва и оценяващият да може да чете!

    Expand  

    А също така, когато някой (си мисли, че) може да пише, може да го оцениш как пише, но трябва и оценяващият да може да пише!

  13.   On 5.04.2020 г. at 17:06, Янков said:

     ...любителите, които се отнасят сериозно към работата си?

    Expand  

    Любителите, които наистина обичат обекта на своя научен интерес, в един момент, ако искат, биха могли да завършат висше образование по съответната научна специалност.

    • Харесва ми! 1
  14. Относно научната комуникация на Спаротока...

    Негов анонимен фен: "Стилът Ви е прост, текстът е ясен и лесно разбираем, което е уникално, имайки предвид сложността на избраната от Вас тема."

    Което веднага ме подсеща за един виц, свързан с научната комуникация:
    "Тествахме новото ни лекарство върху група опитни мишки. Една трета от мишките почина, не преживя терапията. 33,33% от мишките преживяха лечението и оздравяха. А пък ТРЕТАТА ни МИШКА избяга..."

    Толкова - за простия, лишен от сложна терминология и от чуждици, разбираем стил на "великия изследовател без конкуренция на три планети."

    • Харесва ми! 1
    • ХаХа 1
  15. От интервю на Камен Донев:

    “В България много хора обичат да са князе. Искат да са господари, искат да са разбирачи... А виждаме, че най-полезните, най-, така да кажа по народному, готини хора, са тези, които следват своята работа, своето русло, развиват се, помагат, правят нещо съществено, а не бучат...

    Има хора, които решават и има хора, които се подчиняват. Знаещият казва, комисията казва, щабът казва! Това е! Край! Козируваш, мълчиш и се подчиняваш!

    Няма "ама"... Като искаш да си "ама", да си по-умен и така да казваш, учи седем години там, учи още десет години, стани доцент, стани професор, стани генерал, стани еди какъв си... И тогава казвай как да станат нещата! Като не си учил и като не разбираш, ще си мълчиш!".

    • Харесва ми! 2
  16. "Любопитно е, че в наше време има група потиснати и комплексирани хора, които искат да изкарат българите най-древния, тоест - най-остарелия народ, културата ни - най-древната култура, а езика ни - най-древния език на Земята. За тези хора не са достатъчни фактите, че ние - българите, действително сме народ с произход от късната Античност или ранното Средновековие, значи - от времето между IV и VII в. А, всъщност, едни между 1600 и 1400 години история никак не са малко и с нищо не ни поставят по-долу от другите европейски нации. Още по-интересното е, че тези любители-антиквари не се замислят колко по-насърчаващо би било да се казва, че българите сме сравнително млад народ, пълен със сили."

    Райна Андреева,

    Фейсбук

    • Харесва ми! 3
  17. "Понастоящем курс по тракийски език се води единствено в магистърската програма по антична история и тракология в СУ „Св. Климент Охридски“. Проблеми на тракийския език са също така част от курсовете по палеобалкански езици за специалностите „Класическа филология“ във Факултета по класически и нови филологии и „Балканистика“ във Факултета по славянски филологии.

    Това ограмотяване на една малка част от интересуващите се от древната история и от древните езици по нашите земи е явно недостатъчно, тъй като в интернет пространството битуват, процъфтяват и намират широк прием какви ли не фантастични тези за езика на траките."

    проф. дфн Светлана Янакиева

    • Харесва ми! 4

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

Научи повече  

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.