Отиди на
Форум "Наука"

APetrov10

Потребител
  • Брой отговори

    10
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от APetrov10

  1. За да се даде един по-сериозен отговор, трябва да се разбере къде точно се намират надписите. Дали те са един под друг или едни до други. По снимките се вижда, че те са добре запазени и са на т.нар църковнославянски. Или шрифтът е характерен за XVIII-XIX в. в България, преди езиковата реформа на Възрожденците (Априлов, Дринов и др.). Текстовете са характерни заупокойни мемориални надписи. Съгласен съм с мнението, че са посветени на ктитори или пък по-изявени лица около историята на въпросния храм.

    Разположени са точно под покрива от външната страна, като са на една равнина. Не бих казал че са един до друг, тъй като са само по няколко на една стена. И не забелязах някаква симетрия или зависимост при разположението им.

  2. Е добре, ще спя спокойно :) Малко разводнихме темата и за да се върнем ще дам за пример Албутинския скален манастир Не че дори малко се доближава до важността на Рациария, но и той е тотално съсипан от иманярска дейност. Така, че за състоянието на паметниците във Видинска област виновни са само хората с власт - полиция, музеи и така нататък. Няма никакви задкулисни игри, освен най-вероятно подкупите, за да се продължава работата на обекта необезпокоявано.

  3. Най-явното е организирането на безплатни уроци по румънски. Това, което лично мен най-много ме дразни е, че на нашите празници няма почти никакви чествания. На 3 март тази година например единственото честване беше поднасяне на венци на паметника на загиналите румънски воини в с. Иново. Но дебело да подчертая, че в момента власите винаги се разграничават от румънците.

  4. Като човек от Видин мога да кажа, че случаят с Рациария няма нищо общо с асмилиационна политика. Иманярството се дължи най-вече на безхаберието на властите тук. А относно асимилацията - напоследък Румъния започна да работи за асимилиране на власите, което остана без отговор от българска страна.

  5. От това, което се вижда, е че надписите са еднотипни, което ще рече, че не са някакви графити. Най-вероятно са имената на ктиторите или на техни починали близки. По начало ктиторите имали навика да поставят разни надписи - често има такива по иконите или стенописите да речем. Тук наистина интересното е, че не е в специален надпис, а е направено малко по-импровизирано.

    В нета намерих снимки, на черква в Боровица:

    Borovica-Church.jpeg

    Точно от нея са надписите :)

  6. Здравейте! Първо искам да се извиня, ако мястото на темата не е тук, но съм нов във форума и тепърва ще се уча. От известно време ме тормози въпросът дали надписите, които съм снимал са напълно нормални за една църква, тъй като не съм виждал нищо подобно никъде. Малко информация: църквата е в село Боровица, община Белоградчик. Доколкото знам е построена през 1866. Ето и самите надписи:

    IMG_2486.jpg

    IMG_2487.jpg

    IMG_2491.jpg

    IMG_2492.jpg

    Ще съм много благодарен, ако някой разтълкува какво означават.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...