Отиди на
Форум "Наука"

cven

Потребител
  • Брой отговори

    63
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от cven

  1. Just now, Скептикът said:
    Just now, cven said:

    Да, пропуснал съм Докум, Диценг, Турдач(ис), Ирата(ис), Боян(Баян), Севар(Север) ... Бих заложил, че на тези бащиния език не е слявянски.

    С какви доказателства?

    Ако имах доказателства за всеки залог, който правя, щях да разоря тотото. Опирам се на елементарна логика.

    Just now, Скептикът said:

    Няма такова нещо като Боилар. За етимология на боляр представя думата "воля"

    Моля ? Приемам че това е майтап някакъв.

    Just now, Скептикът said:

    Така че, основателя на рода Кубиарис, може да бил по професия коняр, но сина му да се е издигнал до аристократ.

    Може да е бил, а може и да не е бил. И професията му трябва да е не коняр, а кобилар. А защо пък направо да не е правел кобилици, преди синът му да стане аристократ?

    Just now, Скептикът said:

    Прабългарски е измислен език ...

    А сега прочети какво си написал. Страхувам се, че следващата стъпка ще бъде "няма никакви прабългари"

     

    Just now, Скептикът said:

    Иначе не всички славянски имена са лесни за етимология: Ардагаст, Келагаст, Мизимир, Хилбуд, Мусок, Хорсабад, Варунбалий, Лануош, Лех, Хацон и др.

    А и всички имена в пред-христианска България са записани от гръкоезични или латиноезични хора, а дали те правилно са разбрали името на човека е много трудно да се отговори.

    И какво сега - установяваме, че имената на антите се различават от имената на славяните. Това може да означава, че славяни и анти не са толкова близки роднини, колкото си мислехме. Може антския да не е славянски език, а някакъв преходен. Може да означава и нещо съвсем друго, за което още не подозираме, но няма връзка със славянската именна система.

    С това последното съм напълно съгласен, имената често са изопачавани и от авторите и от преписвачите

  2. Just now, Янков said:

    Не. Първото е от времето преди Крум, второто е от времето след Крум...

    Разбирам какво искаш да кажеш. Идеята е интересна, стискам ти палци да я развиеш успешно. Засега прилича на обърнат триъгълник с върха отдолу, където са фактите и изворите и основата отгоре, където са предположенията и теориите. Предполагаме че 100% от запазените в каменни надписи родови имена са аварски или че прабългарите са си сменили езика след заемането на част от земята на аварите? Предполагаме че цялата прабъргарска аристокрация е избита в едно-две сражения и е подменена с авари? Освен това правиш сравнение с "Именника на Българските владетели" с най ранен препис от 15 век на славянски. Не намираш ли че е възможно изкривяване на оригинала, все пак става въпрос за разлика от седем-осем века ? За мен не е невъзможно вторично пославянчване на неразбираеми изрази и чужди имена, но ако някой възприема текста като библия (Божие слово), не бих му пречил.

    Just now, Янков said:

     Тези глупости с имената ги забрави. Това не са нищо повече от фантасмагории. Да вземем например имената на синовете на Кубрат. Пет броя. Обаче - имаме документирана полигамия. На всичко отгоре Кубрат е владетел и най-вероятно е сключвал династични бракове.

    Нямаме представа на какъв принцип са кръщавани децата. На теория е възможно всеки от синовете на Кубрат да е от различна майка, всяка от майките да е от различна етническа и езикова група и всеки от тях да е получил името на дядото си по майчина линия. Не е гарантирано, обаче е възможно.

     На практика, ние не знаем кой на кого е кръстен. Нямаме представа от родословното му дърво. Есхач може да е кръстен на дядо си, който е бил търговец, Докум на пра-дядо си, който е бил кравар и т.н. Да правим някакви кардинални изводи по нещо си за което нямаме никаква предварителна информация, си е чиста спекулация.

    Я да видим какво се получава, ако си направиш труда да събереш достигналите до нас славянски имена от периода 7-10 век например (Каринтия, Хърватия, Сърбия, Моравия, Полабието, Полша, Чехия, Русия, България), ще установиш че може би 70-80 % от тях са ни разбираеми (общи корени Влад, Слав, Рад, Свят, Мир и т.н). Също и голяма част от имената на Франки, Бургунди, Бавари, Нормани,  Англи и т.н намират обяснение през съответните езици и само прабългарите се кръщават кесим и прабългарските имена не значат нищо на прабългарски? Не казвам че не е възможно част от имената да са славянски, аварски, стари местни и т.н, но смятам, че една част от тях са част от прабългарска именна система, въпреки че за съжаление не мога да ги определя със сигурност.

  3. Just now, Янков said:
    Just now, cven said:

    Да, пропуснал съм Докум, Диценг, Турдач(ис), Ирата(ис), Боян(Баян), Севар(Север) ... Бих заложил, че на тези бащиния език не е слявянски.

    Пак подсказка - ами майчиния език какъв е?

    Just now, cven said:

    Това -ар е почти сигурно че не е заето от славянски, гръцки, латински, германски, келтски а от тюркски.

    И от кой точно тюркски език е заето? Или пак ще се правим на непрочели въпросите?

    Не казвам, че в тези постове има заяждане, но нищо не ми пречи да си го помисля. Ще приема че искаш да ме научиш на нещо, което не знам.  Може би знаеш произхода, родословието и имената на майките на въпросните господа ? Или смяташ, че щом сега някои кръщават децата си на популярни чужди имена или от латино сериали и тогава е било така ? Или че в средновековието е нямало обособени общности с общ език и култура и обща именна система ?

    Въпроса за тюркският език го прочетох. Нямам отговор, имам само предположение, с което няма да те занимавам. Ако искаш да спуснеш нещо свише, заповядай, обещавам да го прочета

     

  4. Just now, Янков said:

    Присмях се за този пост, но тук виждам че си прав. Сега остана да обясниш и кои точно са именните системи. Подсказка

    On 1.07.2021 г. at 22:33, cven said:

    И още. Ерми - Ермиар

    И втора подсказка - кое име от кое време е?

    Я да видим, първото е от времето на шегор твирем, а второто от времето на сигор елем. Какъв точно извод си правиш ?

     

  5. Just now, Скептикът said:

    Още примери за "прабългарски" имена, които нарочно изпускаш: Боян, Тервел, Кроват, Безмер, Гостун, Бузан(Божан), Пресиян, Прусиан, Маламир, Телец и Севар/Север.

    Да, пропуснал съм Докум, Диценг, Турдач(ис), Ирата(ис), Боян(Баян), Севар(Север) ... Бих заложил, че на тези бащиния език не е слявянски.

    Just now, Скептикът said:

    А и някои от имената на родовете си ги написал грешно: Киригир(Κυριγηρ), Цакарарис(Τζακαραρησ), Ерми

    Не спори с мен, спори с Бешевлиев.

    Just now, Скептикът said:

    Кубиарис(Κουβιαρης) вероятно е било Кобꙑларь на старобългарски. Тоест "човек занимащ се кобили"

    Това ме разсмя, не очаквах в такава тема да намеря такъв майтап, благодаря !

    Just now, Скептикът said:

    Въобще не си близо до реалността. Много английски окончания имат латински или гръцки произход. Някои окончания в корейски и виетнамски имат китайски произход.

    Такива има и в български, албански, сръбски и румънски.

    В латински има и гръцки окончания, например "eus". В гръцки пък има и такива с пред-гръцки произход.

    Не разбрах, в български, албански, сръбски и румънски има окончания от китайски произход ли ?

    Съжалявам, не се сдържах :) Сега сериозно, в английски очакваме да има окончания от латински и гръцки, още повече като знаем историята на английския език. Тези неща са проследими като имаме текстове на древногръцки, латински, староанглийски.

    И какво общо имат изобщо окончанията, ако беше прочел с разбиране, щеше да видиш че говоря за граматика.

    В дадения пример "Ерми - Ермиар, Боила-Боилар", граматиката като че ли седи на първия чин, вдига ръка и вика "аз-аз-аз", но учителят се прави че не я забелязва. Това не е добър учител:)

    Това -ар е почти сигурно че не е заето от славянски, гръцки, латински, германски, келтски а от тюркски.

    Ако някой си мисли, че "каруца - каруцар, крава - кравар и т.н" е същото, отсега да си знае че не е прав.

    • Харесва ми! 2
    • ХаХа 1
  6. Преди 15 часа, Exhemus said:

    Окончанията са тюркски. Без всякакво съмнение. Но това не говори още за тюркоезичие. Окончанията Фамилии/родове/ и професии може да са унифицирани в едно многоплеменно обединение като хунския съюз.

    Имената могат да се заемат. Поне част от тях. Родовите имена е малко вероятно да са заети от друг език, освен ако не са от присъединени родове. Окончания не се заемат, те са съставна част на езика. Щом окончанията са тюркски, най вероятно и езика е тюркски.

  7. Примери за прабългарски имена : Чепа, Цок (Тук, Токт), Шун, Есхач... Имена на родове Чакарар, Кюригир, Кубиар, Ермиар.

    Примери за славянски имена Владислав, Радомир, Драгомир, Делян, Тихомир, Светослав...

    От двете групи виждаме две съвсем различни именни системи и за езиците, на които са говорели техните представители, можем да кажем с много голяма вероятност, че са били съвсем различни.

    И още. Ерми - Ермиар, Купи - Кубиар. Тук имаме граматика която не е от славянските езици. В славянския събирателното не се образува с -ар. Кънигачии, шаръчии и т.н., това -чии май не е много славянско. Алхаси, Хумши - ако това е прилагателно май също не е много по славянски.

     

    • Харесва ми! 2
    • ХаХа 1
    • Upvote 1
  8. Just now, makebulgar said:

    За съжаление нямаме пример в чувашки. Чувашкото виҫҫӗ звучи нещо от рода на вишшъ, тъй като буквата им ҫ е някаква форма на ш но по-глухо.

    Всички алтайски етимологии са под въпрос. Повечето от термините имат преки паралели в един индоевропейски език при това без да махаме окончанията -ом и -ем.

    Представете си, че този който знае календара диктува, а писарят записва. Възможно ли е "вишшъм / вишшем" да го чуе и запише като "вечем" ? Според мен, да. При това събитието е станало преди 1300 години и не знаем как е звучало тогава.

    Тук не става въпрос за етимологии, а за съответствия. И не повечето, а ВСИЧКИ термини имат паралели в тюркските езици, добри или лоши. Докато не го узнаем този легендарен индоевропейски език, не можем да сравняваме.

  9. Представям Ви следната идея :

    Ако от втората част на календарните термини в именника махнем окончанията –ом и –ем, намираме голямо сходство с числителните в тюркските езици. Сравнявам със съвременни тюркски езици, защото такива данни намерих. Всъщност, в календара най вероятно не пише едно, две, три …, а първи, втори, трети …, или даже по времето на първия, по времето на втория, по времето на третия и т.н. Така, че –ом и –ем най вероятно са част от граматиката на езика. Приличат ми на окончания за творителен падеж в славянски, но може да са заети от друг език или да са друга част от прабългарската граматика.

    Предлагам на Вашето внимание следната сравнителна таблица :

     

    Календар

    Число

    Алтайский

    Балкарский

    Чувашский

    Тувинский

    Хакасский

     

     

    възможно

     

     

     

     

     

    1

    алем

     

    бир

    бир

    пĕрре

    бир

    пір

    2

    ехтем

    еки

    эки

    эки

    иккĕ

    ийи

    ікі

    3

    вечем

    вич

    ӱч

    юч

    виççĕ

    үш

    ӱс

    4

    твирем

    твир…

    тӧрт

    терт

    тăваттă

    дөрт

    тӧрт

    5

    бехтем

    беш

    беш

    беш

    пиллӗк

    беш

    пис

    6

    алтом

    алтъ

    алты

    алты

    улттă

    алды

    алты

    7

    читем

    чити

    јети

    жети

    çич

    чеди

    читі

    8

    сектем

    сег…

    сегис

    сегиз

    сакăр

    сес

    сигіс

    9

    тутом

    тутъ…

    тогус

    тогъуз

    тăхăр

    тос

    тоғыс

    10

     

     

    он

    он

    вун

    он

    он

     

    1. Първи - ”алем/елем” нямаме съответствие. Някой беше писал, че алем означава не първи, а начален, но едно и първи в много малко езици имат един и същ корен, така че „алем” може спокойна да си е „първи”.

    2. Втори – „ехтем”. Някой го тълкуват като „шехтем” от дван шехтем, но по тази схема по вероятно е дванш ехтем.

    3. Трети – „вечем”. Тюркското юч трябва да стане „вич”, имаме такъв пример в чувашки

    4. Четвърти – „твирем”. Тука имаме проблем с прехода от тьорт в твир… Трябва да го погледне лингвист.

    5. Пети, шести и седми – „бехтем, алтом и читем”. Не би трябвало да има възражения.

    8. Осми – „сектем”. Може да го има в надписите при Мадарския конник, а може и да го няма. Според таблицата, по скоро го има.

    9. Девети – „тутом”. И това трябва да се погледне от лингвист.

    Накратко – пет съответствия и три под въпрос, като цяло не е зле. Сигурно няма да помогне в разчитането на календара, но има някаква логика в схемата.

    • Харесва ми! 1
  10. Преди 54 минути, tantin said:

    Задавам въпрос към участващите: дайте пример за една единствена дума, за която всеки от вас по свое лично убеждение да е сигурен че това е "прабългарски" термин. За предпочитане да не е от "Именника". Коя е вашата предпочитана прабългарска дума? Тези, които не знаят нито една "прабългарска" дума едва ли биха могли да участват ползотворно в такава дискусия, предвид липса на мнение или познания по въпроса.

    В списъка с думи, които според Геза Фехер за заети в унгарски от прабългарски, има три, които съществуват и в съвременния български език - бик, юница и коч.

    • Харесва ми! 1
  11. Преди 32 минути, Конан вулгарина said:

    10% са татарите и говорят руски и пишат на кирилица. Какво толкова не ти е ясно Д.Л.

    Информацията е общодостъпна, заповядай :     https://bg.wikipedia.org/wiki/Кримскотатарски_език  ;    https://bg.wikipedia.org/wiki/Крим

    "...Съгласно приетата през април 2014 година Конституция на Република Крим, официалните държавни езици са руски, украински и кримско-татарски... "

     

    • Харесва ми! 1
  12. Преди 1 час, Конан вулгарина said:

    Крайна сметка се дава един факт който трябва да се знае. А Руската империя (наследниците и сега приемат кимери-скити-сармати за свой предци) тези татаро-кипчаци барабар с турците ги сритва здраво и сега говорят на чист руски и пишат на кирилица.🤔 

    Това, разбира се, не е вярно. Един от официалните езици в Република Крим сега е кримско - татарски.

    • Харесва ми! 1
    • Неясен 1
  13. Преди 4 часа, sir said:

    Има по-съвременни публикации по въпроса. Като например West Old Turkic. Turkic Loanwords in Hungarian (2011) - последният ферман на А. Рона-Таш и компания. Там можем да видим тази теория в цялата й прелест с много повече "прабългарски" думи.

    Всичко това е много хубаво, но все пак колко от тези "прабългарски" думи ги има в българския?

    От този списък виждам поне три - бик, юница, коч

  14. Извадка от книгата на Геза Фехер „Културата на прабългарите” София 1929.

    „ … Домашните животни на маджарите, когато последните попаднали под влиянието на прабългарите, са били само : juh = овен, ló = кон, и eb= куче. От прабългарите са научили развито скотовъдство. Затова следните думи в маджарския език имат прабългарски произход :

    За едрия добитък 6 думи : bika = бик; ökör = вол; tulok = невпрегатен вол; tinó = юнец; ünö = млада крава(юница); borjú = теле.

    За овчарството и козарството 6 думи : kos = коч; ürü = овен; toklyú = едногодишен овен; gyapjú = вълна; kecske = коза; olló = яре.

    За млякото и изработването му : köpü = бутало; iró = мътеница; sajt = кашкавал; túró = сирене.

    За свинята : disznó = свиня; ártány = скопена свиня; serte = четина.

    Прабългарски са и думите : teve = камила; tyúk = кокошка; agár = хрътка; kopó = копой и kölök = кученце.

    Скотовъдски термини : ól = обор; békó = букай, gyeplö = юзда; csökönös = вироглав.

    Тези думи, влезли в езика на един друг народ, ясно показват, колко развито е било скотовъдството у прабългарите още преди V век.

    Несъмнено по важен е фактът, че всички стари термини за земеделието в маджарския език идват също от прабългарите.

    Така : tarló = нива; árpa = ечемик; búza = жито; eke = плуг; sarló = косер; arat = оре; kepe = кръст; kéve = сноп; boglya = купа; szérü = харман; szór = сея; ocsú = починки; öröl = меля; dara = булгур.

    Един народ, който е могъл да даде толкова думи в областта на агрикултурата, сигурно се е занимавал с интензивно земеделие, понеже тези заемки показват такива подробности, които не е могъл да предаде един народ, който е познавал земеделието само у други народи. Нещо повече. Дори в светлината на езиковите данни става несъмнено и това, че прабългарите не са научили тая земеделска култура в кавказката си родина; защото, ако прабългарите бяха научили земеделието там, те биха заели непременно термините за земеделие от кавказките си съседи. Цялата земеделска терминология, обаче, на прабългарите е българска, генуин-тюркска, което показва, че те са донесли със себе си земеделието от далечното си азиатско отечество, от една много плодородна и особено сгодна за земеделие област.

    Но още повече трябва да бъде човек уседнал и то отдавна уседнал, за да развие лозарство… Прабългарски произход имат в маджарски език всичките важни термини за лозарството : szöllö = грозде; szür = прецеждам; szüret = гроздобер; bor = вино; csiger = второ вино; söprö = тригия.

    Други заети имена на растения са : komló = хмел; borsó = грах; gyümölcs = овощия; alma = ябълка; körte = круша 1) …

    Срав. Z.Gombocz, Die bulgarisch-türkischen Lehnwörter in der ungarischen Sprache. MSFOu XXX(1912).

    • Харесва ми! 3
    • Благодаря! 1
  15. Преди 1 час, resavsky said:

    Те между другото  имат претенции че България след Борис Втори е била също арменска държава .Комитопулите били арменци и някаква митична съпруга на Симеон на име Мириам.

    Комитопулите арменци, а децата им славяни. Да беше един да измислят нещо, пък то ...

    Май не се вписват много добре Радомир, Владислав, Косара, Мирослава, Делян в арменската именна система.

    • Харесва ми! 1
  16. Преди 47 минути, Бобо said:
    • Славяни е от слава-лингвистично нямат общо!Склавини,склави,склавени пък си е ромейска интерпретация на словени,но не обхваща всички славяноговорящи, а само една част от тях!Толкова ли е неясно?Аз си мисля,че е като бял ден!?Антите-склави ли са?

    А не сте ли си задавали въпроса, кога за пръв път се използва "слАвяни" и в каква езикова среда ?

  17. Преди 2 часа, Бобо said:

    Според мен и трите-склавени ,словени ,славяни -са три различни неща,въпреки ,че взаимно се припокриват в значителна част-Особено последните две,но произхода и на трите е различен от семантична и лексикална гледна точка,и не са взаимосвързани помежду си като  произход ..

    Това, разбира се, не е вярно. Словени и словяни е съвременен прочит на словѣни. Надявам се знаете класическия пример с мляко и млеко. А славяни в българския език идва от руски, където неудареното о в думите се изговаря почти като а. А склавени е това същото, но записано в неславянска среда - гръцки, латински. Впрочем в началото на темата това беше обяснено от Atom.

    • Харесва ми! 1
  18. Преди 4 часа, Пандора said:

    В книгата "Шумнене" Николай Цанкарски пише, че жителите на града Шумен всъщност са изселници от селото Шумнене при някаква чумна епидемия по времето на ВБД. След това е имало и други преселения и по времето на Османската империя, защото в Лудогорието почвата е по плодородна. Сега селото е квартал на град Ябланица, която е основана 18 век.

    Авторът пише, че някога планината Драгойца била обрасла с гъсти , непроходими гори, които са изсечени и сега склоновете са голи. Името Драгойца се извежда от "дрягв" - мочурливо, блатисто място. Авторът посочва няколко версии за произхода на името на селото. Археологът Васил Миков смята, че името идва от шум на вятър като бучене, в тясна дълга долина между планински вериги. Името на село Гложене, което е разположено в такава долина се извежда от хърватското gleznoq glozno - шумя, шумолене, а двете имена Гложене и Шумнене означават едно и също. http://www.glojenebg.com/Istoriq/Istoriaa1280x1024.html

    Друго предположение е, че Шумнене /Шеменли, Чименли, Горна и Долна Шумница, Шумен,Шумян/ означава "тихо, закътано място/. Третата версия е от "шума". В речника с диалектни думи авторът е написал  "шуменица - натрупана в чатала на дърво шума за зимата". В турските регистри селото е записано към 1440 г в Никополски санджак, вилает Киево /Старо село/ като  Горна и Долна Чумница.

    Според легендата, Гложене е основано от киевския княз Георгий Глож, който бягайки от татарите намира убежище при цар Иван Асен ІІ.

    Вместо от съмнителни легенди и непроизносими по нашему хърватски думи защо не приемем най простото, че името на Гложене идва от глог, още повече че имаме и подходящ пример : Глог - Гложене, Бог - Боженци.

    Името Драгойца вместо да се извежда от "дрягв" - друга непроизносима дума, нищо чудно да произлиза от жената на Драгой, по някакъв начин свързана с това място и останала в народната памет.

    И за да се върна към темата, не видях да е споменавано старото име на Поморие - Тутхон

    "...Българското име на града като „Тутхони“ става известно от издаденият през 1905 г. в Петербург старобългарски превод от ХІV в. (по молдовски препис от ХVІІ в.) на историческата хроника от Х в. на Симеон Метафраст и Логотет."

    http://bghistory-letopisec.blogspot.com/2016/06/blog-post.html

     

  19. Преди 3 часа, mitaca said:

    Всичко се чете, поне от мен ;) . Но това горе нищо не доказва. 6-ти и 7-ми век малко ме интересуват, т.е. не се отнасят до тази тема защото ние разглеждаме период който има точно начало и това е 680-та год. или края на 7-ми век. Ако са съществували век преди това и после са изчезнали това доказва още веднъж, че славяните които са били там вече не са там. А къде са се дянали? Ми народа на Аспарух ги е изселил и преместил. Същото се отнася и за периода 7-ми, 8-ми век, доколкото не може ясно да се разграничи преди или след 680-та са били там. Освен това в противовес на това дето ми приписва Фружин (за чистата БГ раса :) ), аз смятам, че е имало славянски семейства и дори родове, които са приели българския закон, не са се провинявали или даже са помагали при налагането на новата власт. Такива семейства, родове и даже малки племена според мен са оставяни по местата си, но просто вече са се наричали и са ги наричали българи в противовес на с(к)лавените, които са предпочитали да нямат никакъв владетел или да имат автономия. Едните са гонени или сами са бягали, другите са премествани на границите, като федерати...

     

    Осми век си означава, че след 680 година са били там. Ако обърнем внимание на географското разпределение, ще установим, че освен на запад от Търновско, славянски селища и некрополи са открити и във Варненско, Търговишко, Шуменско, Силистренско. Това означава, че славяните не са изселени масово от Аспарух, а остават да си живеят в Добруджа и Лудогорието, заедно с или в непосредствена близост до българите, и само част от тях са натоварени да охраняват границите "под договор"

    Преди 3 часа, mitaca said:

    ...Прегледай темата (или темите) за Крум и Никифор и ще видиш, че съм обяснил (а и не само ас) как е станало  най-вероятно. А именно, при нахлуването Крум с о-ните сили е бил далеч от Плиска. Или при Сердика или даже някъде в Панония да затвърждава властта си или за нещо друго. Първия отряд е стражата на границата (без да коментирам числата), която е разбита, втората армия е своеобразно опълчение, което въпреки числеността е разбито. Но през това време Крум вече знае и се движи към Плиска. Аварските и славянски отряди са предварително наети или се наемат в движение. Времето е напълно достатъчно. А въоръжените жени са допълнителен ефект, като не отричам да са съществували такива след като са видели какво става с децата им. Предварително на тези дето ще опонират, че Крум не е имал армия и затова е прибегнал до въоръжени жени ще отговоря, че малко по-късно той изкарва доста голяма и добре снаражена, че и обучена армия без да има нужда от въоръжени жени.

    А въоръжените жени най вероятно означават, че новонаетите войници са от близката околност. Нищо чудно голяма част от тях да са напуснали родните си места пред ромейската войска и слуховете за жестокостите, и сами да са се струпали в стана на Крум за да търсят защита или отмъщение

    • Харесва ми! 1
  20. Преди 36 минути, bulgaroid said:

    ...Особено западно от Янтра е изграден цял комплекс от крепости допълващи вала. Населението се заселва около крепостите и вала, в който има укрепени лагери и така ускорява заселването на българите. Защитата която дават ги превръща в градски центрове. Съжалявам ама там славяни липсват. Същата работа и във Влахия. Като си пропуснал да споменеш планините и тяхната укрепена система. Виждам, пак клониш към морето ама и тук ядец. Славяни няма и там. Търси другаде. ..

     

    ...За пореден път те моля да ни ги покажеш тия славяни ? Ето, и в Търновско се появиха пък ти ги криеш !  Пак безпочвени твърдения и свободни съчинения...

     

    Пусках го вече, ама като не се чете ...

    " ...

    В отвъддунавските земи чрез археологични разкопки са проучени множество славянски селища от VI—VII в.: в поречията на Арджеш, Яломица и Бузеу те са повече от 30, а в поречията па Серет, Прут и Днестър — повече от 100. [9] Славянски селища има и иа други места на територията на днешна Румъния — на запад до Карпатите и Трансилвания. [10] Обикновено те се откриват край блата, по брегове на реки и полегати склонове. Характерно за повечето от тях е гнездовото им разположение — по 8—10 в група в продължение на няколко километра, като разстоянието помежду им не надхвърля няколкостотин метра. Така резултатите от археологичните проучвания потвърждават напълно сведенията на „Стратегикона”.

     В земите на юг от Дунава славянски селища от VII—VIII в. са открити предимно в Североизточна България. На територията на Силистренски окръг на славяните са принадлежали селищата при с. Гарван (м. Стареца и м. Момчила), при с. Попина (м. Джеджови лозя, м. Дренчето и м. Калето), при с. Дунавец (м. Куршумлиите), при с. Сребърна (м. Опашката), при с. Старо село (м. Юрта), при с. Нова Черна (м. Калето). В Шуменски окръг от същото време славянски селища са открити при с. Виница (м. Клиседжик), при с. Цар Крум (м. Хисарлъка) и при с. Друмево. В Северозападна България такива славянски селища са открити при гр. Враца (м. Черницата), при гр. Вълчедръм (м. Печена могила), Михайловградски окръг, и при с. Връв, Видински окръг. В централната част на Северна България славянско селище е имало при гр. Севлиево (м. Долни ливади) и при с. Бежаново (м. Стублата), Ловешки окръг. [11] В Южна България засега са проучени само няколко славянски селища в Източните Родопи — при с. Любеново, при с. Минерални бани и при гр. Марица, всички в Хасковски окръг. [12] Освен това от същия период са открити и редица славянски некрополи: във Варненски окръг — при гр. Дългопол (два), при с. Блъсково и при с. Разделна; в Шуменски окръг — при гр. Преслав и при с. Сини вир; при с. Бабово, Русенски окръг; при с. Юпер, Разградски окръг; край гр. Търговище; при с. Върбовка, Великотърновски окръг (два); при с. Камен връх, Ямболски окръг. ... "

    http://macedonia.kroraina.com/pp2/pp_1_1_3.htm

    • Харесва ми! 1
  21. Преди 8 часа, Doris said:

    Би могло да обявим рода на комит Никола за славянски ако не беше ревностната привързаност на сина му Самуил към българските царе, които той зачита до последната издънка, а внукът Иван Владислав с неговата изцепка, че е българин родом пък съвсем разваля идеята. ;)

    Постепенната промяна на имената на българските аристократи може да се обясни  с включването в Българската държава на все повече българи, отделящи се от Аварския хаганат и културно повлияни от него. Според теорията на Курта Аварският хаганат основният е славянизиращ фактор. Можем да допълним и археологическите данни, които отчитат ясно аварско влияние върху българите, но не и склавинско.

    Нямаме противоречие. Самуил е ревностно привързан по скоро към идеята да получи кралска корона като продължител на Българската държавност, но няма нищо чудно в това, че и той и Иван Владислав, въпреки славянския произход, се имат за българи. Все пак са наследници на Български велможа, а не се знае и колко от предците на комит Никола са били на държавна служба. Нищо чудно прадядовците му да са пили с Крум здравица от чашата.

    От времето на Крум аварски хаганат няма, значи поне от тогава, според Курта, България изпитва славянизиращия фактор на гърба си. Сведения за приобщаване на славяните в управлението имаме от времето на Омуртаг, вероятно, и на Борис, със сигурност. Но не е само това, славяните по нашите земи по някое време започват да се наричат българи. Факт.

    Дали сигурност, дали справедливост, дали нещо друго, но е имало нещо в Българската държава, което ги е карало да я приемат за своя и след време да се идентифицират с нея.

    По въпроса за археологическите данни, намерих това : http://macedonia.kroraina.com/pp2/pp_1_1_3.htm

    „…В земите на юг от Дунава славянски селища от VII—VIII в. са открити предимно в Североизточна България. На територията на Силистренски окръг на славяните са принадлежали селищата при с. Гарван (м. Стареца и м. Момчила), при с. Попина (м. Джеджови лозя, м. Дренчето и м. Калето), при с. Дунавец (м. Куршумлиите), при с. Сребърна (м. Опашката), при с. Старо село (м. Юрта), при с. Нова Черна (м. Калето). В Шуменски окръг от същото време славянски селища са открити при с. Виница (м. Клиседжик), при с. Цар Крум (м. Хисарлъка) и при с. Друмево. В Северозападна България такива славянски селища са открити при гр. Враца (м. Черницата), при гр. Вълчедръм (м. Печена могила), Михайловградски окръг, и при с. Връв, Видински окръг. В централната част на Северна България славянско селище е имало при гр. Севлиево (м. Долни ливади) и при с. Бежаново (м. Стублата), Ловешки окръг. [11] В Южна България засега са проучени само няколко славянски селища в Източните Родопи — при с. Любеново, при с. Минерални бани и при гр. Марица, всички в Хасковски окръг. [12] Освен това от същия период са открити и редица славянски некрополи: във Варненски окръг — при гр. Дългопол (два), при с. Блъсково и при с. Разделна; в Шуменски окръг — при гр. Преслав и при с. Сини вир; при с. Бабово, Русенски окръг; при с. Юпер, Разградски окръг; край гр. Търговище; при с. Върбовка, Великотърновски окръг (два); при с. Камен връх, Ямболски окръг. [13]

    Значи не е като съвсем да е нямало. Интересно, имало ли е друга етническа група, която е намерена археологически в централна и западна северна България в цитирания период, VII—VIII в.

  22. Преди 42 минути, Exhemus said:

    ... Давайте сега подробностите!  :)  А те трябва да са такива - масирано заемане на властови позиции от  проевропейци , пардон славяни  :)    После следва славянска инфилтрация и по места. Може и да е доста по-бавна, защото никой историк няма да си мръдне пръста да я отбележи.

    (О)Славнас, багатур багаин на (О)Муртаг

    За Звиница, Енравота (Воин) и Маламир, няма да  кажа нищо, въпреки че си го мисля. За Владимир също

    Велегнев, Собеслава, Богумила, по времето на Борис

    Радислав, боритаркан на Белград по времето на Борис

    Комит Никола, ревностен християнин, всичките му синове са с библейски имена, но я да видим внуците му :

    - Радомир, Владислав, Мирослава, Косара, как пък няма ни един Тахтун, или Чепа, или поне Цок ...

    Делян и Тихомир, малко по късно. За Войтех не съм на едно мнение

    Да не забравяме и Горазд, от седмочислениците

    Какво излиза накрая, че по времето на Самуил начело на държавата излизат бившите славяни, а земите в които компактно са се заселили Аспаруховите българи веднъж са разорени от маджарите, втори път от Светослав и накрая попадат под ромейска власт.

    Да не се чудим защо господарите българи възприемат езика на подчинените славяни - защото палачинката се е обърнала

    Между другото, Асен и Петър не знам какви са, но братовчеди са им Слав и Борил

    • Харесва ми! 2
  23. Преди да отговорим на въпроса : "Как древните българи са 'проговорили' славянски език?", трябва да зададем друг въпрос :

    - Защо славяните в средновековна България са се нарекли Българи ?

    Когато отговорим на него, нещата си идват на местата.

    • Харесва ми! 2
  24. Преди 7 часа, К.ГЕРБОВ said:

    ... Още по-показателно е, че всички преписи на „За буквите” са руски.  „Днес са запазени над сто преписа, всички руски по произход. Най-ранният от тях е от 1348 г., в т. нар. Лаврентиев (Иван-Александров) сборник” – пише в статията „За буквите” в Уикипедия.

    Значи не всички са руски, поне един е български - от1348 г., Иван-Александров сборник

    • Харесва ми! 2

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...