Отиди на
Форум "Наука"

SOLARIS

Потребител
  • Брой отговори

    34
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от SOLARIS

  1. И понеже по рождение знаеш значението на всичко, нямаш нужда ни от формули, ни от числа... :guitar:

    Формулите на Лоренц са за забавянето на времето от различните скорости на отправните системи, описано в СТО , това е друго явление.

    Знам значението на формулите за разлика от теб, ето формулата на лоренцовото забавяне на времето от скоростта.

    t'=t/sqrt1-v^2/c^2, като се замести в долният член скоростта със масата, се получава забавяне на времето от масата.

    t'=t/sqrt1-m^2/c^2

    Уикипедия "Парадокс на близнаците

    Ако си представим двама близнаци и единият от тях замине на междузвездно пътешествие със скорост, близка до скоростта на светлината, то при завръщането си той ще е по-млад от своя брат. Парадоксът се състои в това, че макар всеки един от близнаците да вижда времето да тече по-бавно за другия, по-млад се оказва този, който прави междузвездното пътешествие. Ситуацията е необичайна, но в нея няма вътрешно противоречие. Подобен експеримент, показващ забавяне на времето, е правен реално с двойка синхронизирани атомни часовници. При качване на единия на изкуствен спътник на Земята, който се движи със скорост между 8 и 11 km/s, той започва да изостава."

    Това все още не означава че единия близнак ще остарява по бавно/бързо.Атомният часовник се влияе от гравитацията,но остаряването е по други причини.Има ли доказателства с хора за този парадокс?

    Работата е там, че релативистите не правят разлика от процес и време :grin:

  2. "Явно не си прочел или не си разбрал това ,което пише на линковете. Всъщност, според формулата пясъчният часовник ще отчита при по-силната гравитация на Юпитер по-малко време, т.е. пясъкът му ще изтече за по-малко време. Например ако на Земята пясъчният часовник отчита 10 минути, на Юпитер ще отчита 6 минути и 17 секунди ( (gj/g)1/2=0,629 ) . Тъй като този часовник не е много точен, някъде до секунди, явно няма да може да отчете ефектите на забавяне от ОТО, които числово се изразяват чрез гравитационния потенциал и които са от порядъка на наносекунди."

    Точно обратното, пясъчният часовник, ще се изпразни по бързо на Юпитер, което значи че ще отчете повече изминало време отколкото на земята, което означава че пясъчен часовник поставен нва Юпитер ще избързва. Не схващаш че точно твоите формули показват тази зависимост. То е едно да се изписват формули, и друго да се знае тяхното значение. Ако не знаеш тяхното значение по добре не ги изписвай :rul:



    Ефектите на забавяне на времето в ОТО, не се изразяват числово със гравитационниат потенциал, а със формулите на Лоренц

  3. Формулите са си много необходими даже. Те показват количествените връзки и са езикът на който говори сериозната наука. Например, времето, което отчита пясъчният часовник е свързано с количеството пясък, което ще премине през тесен отвор под натиска на останалия пясък, зависимостта от g е от натиска на останалия пясък, а не заради свободно падане на някакво разстояние. Това може да се види от линка, който показах.

    http://fisica.unav.es/~angel/agm1_TGF07.pdf

    Гравитацията - това че на телата ще действа привличаща сила, когато са в близост до тяло с голяма маса според мен е следствие от изкривяването само на обикновеното пространство.

    В OTO и забавянето и гравитацията са представени като едно общо изкривяване на четиримерното пространство чрез метричния тензор:

    http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB

    Е, за кой път трябва да кажа, че тези твои формули всъщност потвърждават че при по силна гравитация, пясъчният часовник ще отчита повече време, което значи че той ще избързва. Натиска на пясъка, не е от значение за скоростта на изтичането на пясъка, виж при газовете и течностите е така. Точно гравитационното ускорение е фактора който влияе на скоростта на изтичането на пясъка . Гравитационият потенциал в случая на пясъчния часовник, няма никакъв принос за изтичането на пясъка. Той изразява потенциалната енергия на тяло поставено в гравитационно поле.

  4. Разбира се че не променя отчитането.

    Въпросът е защо да го използваме , след като има по лесен и по точен начин ?

    Слънчевия часовник ще показва това как са разположени Земята и Слънцето в пространството.

    Но положението на Земята и Слънцето много по лесно се пресмята и предвижда чрез интервал от време - секунда, отколкото чрез слънчевия часовник.

    Казусът, е за релативисткото забавяне на времето, как поставен на различни височини, слънчев часовник, ще отчете разлики във времето. Тоест релативисткото забавяне на времето ?

  5. Скоростта на изтичане на пясъка е изследвана :

    http://fisica.unav.es/~angel/agm1_TGF07.pdf

    и е доказано, че тя е пропорционална на g1/2, g - гравитационно ускорение на повърхността на Земята.

    Забавянето на времето пък от ефектите на ОТО се описва с множителя, показан в линка на Мноого , по-подробно описан ето тук:

    http://ru.wikipedia.org/wiki/Гравитационный_потенциал

    От всичко това можем да направим извод, че

    tj/te = ( g1/2/gj1/2) . (1+2φ/c2)1/2/(1+2φj/c2)1/2

    te -времето за изтичане на пясъка на Земята

    tj - времето за изтичане на пясъка на Юпитер

    gj - гравитационно ускорение на повърхността на Юпитер

    φ - гравитационен потенциал на повърхостта на Земята

    φj - гравитационен потенциал на повърхостта на Юпитер

    Колкото и формули да копи пейстнеш, извода е един, че пясъчният часовник, вместо да се забавя в близост до големи маси, точно обратното, ще избързва, което е равнозначно на избързване , а не на забавяне на хода на времето, междувпрочем, времето не може да се забърза или забави :harhar: С формулите само потвърждаваш тезата ми :grin:

    Да не би пак да твърдиш, че хода някои часовници се влиае, а на други не?

    Пясъчния часовник въобще и не го броя. Той служи само да обърква Саларис и да го кара да си бъобразява, че е намерил грешки в теорията на относителност.

    А защо не броиш пясъчният часовник, щото е трън в очите ти :grin: Хайде вместо само декларации, вземи че ме обори. И естественно че хода на различните часовници, от различен тип , се влиае различно, на някой часовник времето се влиае от масата или ускорението, на други не , като например слънчевият часовник.

    Преди да критикуваш дадена теория и да и преписваш предсказания е хобаво да се запознаеш с нея.

    Запознал съм се достатъчно с непълната и частично вярна ОТО и СТО :grin:

  6. Пак да вметна, забавят се процесите, а не времето, времето е абстракционнен конструкт както и координатна система например. Интересното е че не всички процеси се забавят обаче . Процесите на пясъчният часовник ще избързват в близост до големи маси. Точно обратното на предсказаното от Айнщайн . Затова тази теория на относителността не е пълна, би трябвало да се доразвива . ОТО допуска надсветлинни скоростти.

  7. Не съществуват съвсем изолирани явления, но могат да се правят експерименти за да се разграничат и да могат да се опишат количествено чрез уравнения за да има полза от цялото упражнение. Като получиш съвпадение на измереното и изчисленото, значи си познал какво се случва.

    Съгласен, но тука се бистри казусът със едновременното забавяне и избързване на пясъчен часовник. Един път се забавя от присъствието на голяма маса в близост до него, втори път той избързва поради по голямата сила на тежестта. Дай да ги опишем количественно тези работи и да пресметнем, забавя ли се или избързва пясъчният часовник в крайна сметка :)

    Тука малко стана като втората фаза на пиянството - всеки си говори...

    Важното е да се говорят умни работи :grin:

  8. Теориите разглеждат изолирани явления, за да може да бъдат анализирани чрез количествени зависимости, в случая в теорията не става въпрос за часовници, а за времето . А в реалността има сумиране на много различни въздействия. От една страна часовникът ще избързва заради по-голямата тежест на пясъка, от друга страна ще има ефект на забавяне от по-голямата маса на планетата., може да се отчете и силата на триена между песъчинките и съпротивлението на атмосферата и още много фактори, които ще са в плюс или минус.

    Изолирани явления в Вселената не съществуват, всичко е взаимосвързано, някак си, дали пряко или косвено. При пясъчният часовник, как ще се отчете едновременно избързването и забавянето, един път от голямата тежест, втори път от голямата маса.?

  9. Да, на луната пък по-бавно, а на МКС няма и да тече.. За това никой не спори. Часовникова кула задвижвана от тежест, както и часовник с махало вероятно също... Или не както на земята поне - за махалото.

    И какво, искаш да кажеш, че си открил парадокс и висчко отива по дяволите ли?

    Ако сравняваме процеси в които не участва силата на тежестта, ще видим, че по-силната гравитация ги забавя.

    Хайде да го наречем, не парадокс, а противоречие, Ако в механичният случай на часовник,какъвто е часовник с махало или пясъчен часовник, имаме избързване вследствие масата или гравитацията, то в не механичните часовници ще има забавяне на техните процеси . Как да си го обясним, нали според Айнщайновата теория, всички часовници без изключение се забавят в присъствието на големи маси около тях, или пък от висока скорост.

    Аз си имам една своя хипотеза, за това противоречие.

  10. Няма влияние на гравитацията, това искам да кажа.

    Обърнете внимание на обясненията на Хокинг. Той говори за влияние на масата на пирамидата, масата на Земята, масата на черната дупка, а не на тяхната гравитация. Според Общата теория на относителността масата изкривява четиримерното време-пространство, това изкривяване се проявява от една страна в гравитация - от изкривяването на обикновеното пространство и от друга страна в забавяне на времето - от изкривяването на времевата координата. Отделно времето се забавя и от движение с много голяма скорост, двете забавяния се сумират при спътниците, както е изчислено в линка на Мноого. Терминът "гравитационно забавяне" от линка на Жоро според мен е грешен, макар че, масата винаги поражда едновременно и гравитация и забавяне на времето, не гравитацията е причината, а масата.

    Не се гаси туй що не гасне, и не се криви и забавя, туй що не може да се криви и забавя :grin:

  11. По-добре почетете малко повече.

    Ето за отклонението на светлината в гравитационно поле:

    http://www.astronet.ru/db/msg/1190817/node44.html

    А ето и за честотата на кварцов резонатор:

    http://www.astronet.ru/db/msg/1190817/node44.html

    Както се вижда, първото зависи от гравитацията, второто - не.

    Колкото до пясъчния часовник - неговото действие зависи не пряко от гравитацията, а от силата на тежестта, както отбеляза Жоро.

    Пуснала си два едни и същи линка, за отклонението на лъчи в гравитационно поле. И няма никаква връзка с темата.

    Пясъчният часовник поставен на Юпитер, ще се изпразни по бързо, защото там гравитационното ускорение е по голямо, тоест гравитацията действа с по голяма сила, отколкото на земята .

  12. Забавя се времето. Но не заради гравитацията, а заради различното разстояние до земната маса и различната скорост на движение.

    Слънчевият часовник ще зависи от гравитацията, както и пясъчният и този с махало, но има и часовници, които не зависят от нея, например скромният ръчен кварцов часовник.

    След като зачеркнахте Пенроуз, сега наведнъж се "преборихте" и с Хокинг и Айнщайн :tooth:

    и дори май с цялата атомна физика.....

    И как ще зависи слънчевият часовник от гравитацията, би ли обяснила . Времето не се забавя, забавят се процесите в него, и то точно от ускорението и гравитацията, която е различна на различните висоти от центърът на земята . Точно кварцовият часовник ще се влиае, защото е на принципа на електронните импулси. :harhar:

    Някои хора пишат, колкото да не заспят . :grin:

    Парадоксално напук на Айнщанизма, един пясъчен часовник, ще избързва, поставен в по силно гравитационно поле, вместо да изостава :grin:

  13. Забавяне на времето или забавяне действието на часовника?Нека вземем слънчевия часовник!Слънчевата светлина и сянката от пръчката не зависят от гравитацията на земята.Какво ще покаже за сателитите и за времето на земята времето, замерено със слънчевия часовник??Би трябвало да имаме едно общо време и две относително различни?

    Това ми се струва, ще опровергае, Айнщайн, един път времето може да е относително, друг път не. И наистина, времето не е нищо повече от еталон, и във всяка отправна система, можем да твърдим че то е абсолютно, а забавянето на часовниците не е забавяне на времето, а на процесите описвани чрез времето

  14. Например имаме ускорение на тяло , тялото започва движение . Докато се ускорява тялото, получаваме някаква промяна на хода във времето - х. След като тялото спре да се ускорява и продължи да се движи с някаква скорост, часовникът не си връща първоначалния ход , а остава с по бавен ход. След което тялото може да се движи много дълго време при което да продължава да трупа разлика във времето с часовника който е останал неподвижен.

    Един път забавени процесите от ускорението, те си остават такива в отправната система на ускореното тяло, макар и то след ускорението да си остава инерциално праволинейно и равномерно движещо се. Неговият часовник постоянно ще изостава от този часовник който се намира в друга инерциална система, и чиито времена на двата часовника са били синхронизирани преди да се ускори единият часовник.

    Свободно падащо тяло попада в условие на отсъствие на гравитацията.

    Тука има казус, ако е така то не би трябвало да се ускорява, аз мисля обаче че не е така, тялото под въздействие на гравитацията се ускорява, но губи тегло. Сила на гравитацията не означава тегло, теглото е силата която тялото прилага на опората под него, но тази сила е вследствие на силата на привличането между двете тела, Те се притискат едно към друго и по този начин се осъществява силата на теглото, караща кантара да я отчита. Ако обаче тялото е свободно падащо и под него има поставен кантар който също свободно пада със тялото, кантара няма да отчете тегло, защото на двете тела кантара и другото, не им действа сила притискаща ги едно към друго, действа им една и съща сила в една и съща посока, към земята. Ако хипотетично представим тялото което свободно пада заедно със кантара, към земята, с маса голяма колкото на земята, то ще започне да притиска кантара към себе си, вследствие на гравитацията между себе си и кантара, така че той ще отчете тегло, макар че свободно пада заедно със тялото..

  15. Ако се променят процесите на атомно ниво,в такъв случай забавя ли се и стареенето на човека в ракетата ,при скорост близка до светлината? Времето ли е причината за забавата/ускорението или гравитацията?

    Да, много ясно че човек е изграден от атоми, и като се забави времето на атомните процеси в човека ще се забави и стареенето му. Гравитацията забавя процесите на атомно ниво, също и ускорението. Но интересното е че ускорението на свободно падащо тяло не забавя процесите в него, понеже това ускорение всъщност не е ускорение. Свободно падащо тяло е инерциално тяло. Само когато тяло стои в гравитационно поле се забавят процесите в него . Времето е само еталон и няма физически смисъл. Тоест то не е физическо понятие, както го определя Айнщайн .

    • Upvote 1
  16. Да, в интерент може да се намерят много глупости. За това казвам, че нямаш представа какво е и как се развива науакта, щом смяташ, че има плагиятство тук.

    Съвсем не смятам Айнщайн за плагиат, криво си ме разбрал, казвам че някои смятат Айнщайн за плагиат . Пък и никой не му е светил, когато е писал ТО :grin:

    Голям миш-маш е това.

    Така ти се струва :grin:

    Това което се изкривява от силата на гравитацията не е "пространство".Това е вид материя!!!

    Няма такава сила която да изкривява пространството,защото реално няма"пространство",само на теория го има.Времето също!

    Времепространството, не е време и пространство във класическият случай. То е измерение недоловимо за сетивата ни, и в него се помещава материята и енергията , то не е независимо от материята и енергията . Изчезнат ли последните, изчезва и то . Не е като пространство лишено от материя . Или като нещо което тече, както представят времето .

  17. gravity Настана объркване, теорията на относителността , не е на Минковски, а математическият апарат на ТО , е разработена от него. Разбира се имат пръст и други учени като Поанкаре , Лоренц . Всъщност като изпишеш изречението " Айнщайн плагиат " в гоглето, ще прочетеш някои работи .

    mnoogo

    Лично мое мнение, е че силата която криви пространствовремето, е обикновенната Нютонова сила, силата на гравитацията, и силата приложена към тяло което се ускорява от тази сила . Мисля че не кривината на пространствовремето е причина за появата на гравитацията, а че гравитацията изкривява пространствовремето около масивните тела. Криви го осезателно когато има голяма маса, а при малка не е осезателно, но пак го криви . Затова и гравитацията не може да се екранира , затова тела със различна маса, се ускоряват еднакво във вакуум под въздействие на гравитация , затова и при свободно падане телата са в инерциално състояние, въпреки че са неинерциална отправна система, такава която се ускорява или върти . Първия постулат на ТО казва че всички системи , инерциални и неинерциални, са равноправни, ако не ме лъже паметта .

  18. Айнщайн не се е досетил за това, математическата формулировката на специалната теория преди Минковски е различна. Никой от никого не е плагиятствал. Грешна представа за това как се прави наука имаш.

    И каква е била математическата формулировка на специалната теория преди Минковски ? и какво общо има това как се прави наука, с дебата който водим ? Имам чувството че някои хора се вживяват , като абсолютни корифеи във физиката .

  19. Именно, Минковски, а не Айнщайн, и то след появата на специалната теория на относителноста.

    Интересно, как Айнщайн се е досетил пръв да свърже времето и пространството, в едно цяло специално измерение, а след това Минковски го е изплагиатствал от Айнщайн. Аз съм чел, че самият Айнщайн пък е изплагиатствал идеите на относителността, от самият Поанкаре . Въобще, идеята за относителността е още от времето на Декарт, даже и Галилео е взаимствал от него, самата идея.

  20. Възможно е този термин да не е въведен от самият Айщайн, може да е съществувал преди появата на специалната теория . Зная че Минковски въвежда геометрия за събития, като обединява времето и пространството в общо понятие времепространство .

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8

  21. Аз съм на мнение че времето всъщността си не съществува. Времето е движение, но не в пространството, а в специално измерение, наречено от Айнщайн пространствовреме. Когато един обект е в покой спрямо друг, той се движи със скоростта на светлината в това специално измерение. А също и другият обект който е в покой спрямо първият. Ако един обект се движи със някаква скорост спрямо друг, той всъщност забавя движението си през специалното измерение, и ако достигне скоростта на светлината, спрямо някакъв обект, движението му спрямо специалното измерение престава. Времето така да се каже спира за обекти движещи се със скоростта на светлината. Интересното е че във своята си отчетна система, движещото се със скоростта на светлината тяло, не забавя времето и то си се движи във това специално измерение.Но спрямо всяка друга отчетна система, то не се движи спрямо специалното измерение.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...