Отиди на
Форум "Наука"

Науковедец

Потребител
  • Брой отговори

    3
  • Регистрация

  • Последен вход

Всичко за Науковедец

Последни посетители

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Науковедец's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • First Post Rare
  • Conversation Starter Rare

Recent Badges

0

Репутация

  1. Това ми е предално ясно. Както съм упоменал в OP, подобен тип записки или пък ниско ниво изследвания като семестриални дисертации или други подобни проекти нямат научната стойност, за да бъдат публикувани, където и да е било. Генерални обобщения на някаква тематика или нишови разработки с неособено висока научна стойност не бих казал, че могат да се публикуват от "всеки [...] където си иска". Публикация в научно списание, примерно, трябва да мине през одобрение от поне няколко рецензента, доказва се авторството на материала, пише се мотивационно писмо до редактора на списанието и т.н. Нещата, които аз бих желал да споделя, със сигурност не спадат към тази категория. Все пак, чувал съм, че дори и такъв тип изследвания могат да се качват в (някои) научни бази от данни и да получат съответстващ DOI (в случай че ми потрябва да ги цитирам в официална разработка). Не ми ясно, обаче, критериите за подобна "публикация". Вероятно се изисква доказателство за авторство, но нужно ли е, например, да се търсят също рецензенти?
  2. Според мен, подобни опити за търсене на връзка между съвременни нации и антични общества се коренят, преди всичко, в принципите на Примордиализма. Тази доктрина се осланя на схващането, че културната и социоетническата принадлежност е унаследена по рождение. За днешна България, един от вариантите да се постигне примордиално обяснение на произхода ни е в лицето на античните траки. Какви полически оттенки от там нататък един или друг автор прави по-скоро имат вторичен характер. Затова, едва ли може да се даде универсален отговор на въпроса коя политическа страна обслужва Теорията за тракодонизма.
  3. Здравейте, Имам питане относно видовете публикация на научни статии. Като начало, относително ясна ми е процедурата и изискванията за публикация на официален научен труд. Също, ясно е, че научни разработки с ниско научно съдържание като записки по лекции или университетски проекти не удовлетворяват критериите за публикация. Как стои, обаче, положението с научни разработки, които се позиционират в междината между тези две категории? Примерно, общи бележки върху някой научна дисциплина, които имат по-задълбочен подход от обикновени университетски записки, но не покриват всички критерии за официална публикация. Една възможност е да бъдат изложени като статия в някой блог, но ми е интересно дали не могат да бъдат качени като самостоятелен труд (с референтни препратки и т.н. подобно на официална научна статия) в Academia.edu или Arxiv.org. Някой има ли опит в това отношение?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...