Отиди на
Форум "Наука"

Елемаг

Потребител
  • Брой отговори

    101
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от Елемаг

  1. 47932_pic_m.jpg

    В книгата е описана логиката на развитие на бойната авиация през Студената война. Дадена са бройките на машините през различните периоди на развитие на авиацията ни, сравнение с ВВС на съседите ни, ресурси и много други данни.

    Струва 15 лева и я има по книжарниците.

  2. post-5590-047629600 1302646834_thumb.jpg

    Front row: A.G. Nikolayev; Y.A. Gagarin; "Vostok" chief designer S.P. Korolioff; training director Karpov; parachute trainer N.K. Nikitin.

    Back row: P.R. Popovich; G.G. Nelyuboff; G.S. Titov; V.F. Bykovsky.

    post-5590-020257300 1302646938_thumb.jpg

    Grigory Grigoryevich Nelyuboff. се изпари. само ръката му остана на рамото на Титов.

    :w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

    Нито един от изброените го няма в горния списък.

  3. Да се спрем за минута и дадем почит и на тези които живота си дали за този успешен полет....

    Presumed lost in Sub-Orbital Flights

    • Aleksei Ledovsky (Late 1957)
    • Serenti Shiborin (February 1958)
    • Andrei Mitkoff (January 1959)


    Presumed lost in a Winged Rocket-powered Aircraft

    • Mirya Gromova (1959?)

    Presumed lost in Orbital Flights

    • Piotr Dolgoff (October 11, 1960)
    • Gennady Mikhailoff (February, 1961)
    • Alexis Gracioff (December 1960)
    • Alexis Belokonioff (May 15, 1962)
    • Ivan Kachur (September 27, 1960)
    • V. Zavadowsky
    • Ludmila ? (1961)


    Presumed lost during Cosmonaut Training

    • Valentin Bondarenko (1961)
    • N.K. Nikitin
    • Anatoly Tokoff

    Expelled from the Cosmonauts’ Corps or suddenly disappeared from the scene

    • Valentin Filatyeff
    • Grigory Nelyuboff (1966)
    • Ivan Anikeyeff
    • Mars Rofikoff
    • Valentin Varlamoff
    • Anatoly Kartashoff
    • Dmitry Zaikin

    ей от тук

    Вечна им слава

    mf_oct__01.gifmf_oct__01.gifmf_oct__01.gif

    Нито един от изброенените по-горе няма нищо общо с Космоса!Имената се взети от списание "Огоньок" и московския телефонен указетел :tooth:

  4. Людмил Петров не различава бронетехниката. Така че не се хващайте за тази безумна цифра.Нищо чудно да става дума за изобщо за бронирани машини - танкети, халфтракове, бронирани коли и така нататък. За 1200 танка през 1944г в Турция и дума не може да става.

  5. Ето какво изкопах. През 1944 Турция има 1200 танка, от които използваеми 900. През 1942-43 получават от Великобритания около 200 танка Стюарт. Неизвестно за мен количество танкове Крузейдър (явно доста голямо), 200 машини Валентайн получени през 1942-43. Още какво намерих, леки картечни танкове М-VІ 13 броя (произвеждан 35-41 и очевидно доставен някъде през това време). Освен тях 27 броя Т-4 (това са като нашите майбахове варианти).

    По интересното е, че Турция има 1 (ЕДНА) танкова бригада.

    1200 танка заедно с каруците! Я вземи потърси по достоверна информация!

  6. Тук има явно не разбиране на пътя по който се развиваше БНА! Армията но намалява постепенно от 1945 г насам. От 400 000, след това на 250000 след това на 150000 а последно на 100 000. Преди капитализма да я унищожи. Но намалявайки числено тя увеличаваше възможностите си! Огневата мощ на всяка следваща по-малка армия беше по-голяма от предишната а въоръжението по-модерно! Армията ни през 1988 г например имаш повече от 62 пъти по-голяма мощ от тази през 1961 г например и далечина на обсега 300 км с ракети и 1500 км със самолети и 30 км по височина и 250 по далечина на зенитните ракети плюс 450 км за крилатите ПКР които можеха да действат и по наземни цели. Логично е численоста да се намалява за сметка на огневата мощ. Това което стана след 1991 години нямаше да стане ако НРБ не беше изчезнала. Численоста можеше да е по-малка но огневата мощ и възможностите щяха да са по-големи!

  7. Българска бойна техника ще бъде ремонтирана и модернизирана на базата на договорености с Русия. Това стана ясно от подписания днес протокол от 10-ото юбилейно заседание на българо-руската постоянна работна група по военнотехническо сътрудничество.Двудневното заседание се състоя в София.

    Подписи под протокола положиха заместник-министърът на отбраната Валентин Радев, заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов и директорът на Федералната служба за военнотехническо сътрудничество на Руската федерация Михаил Петухов.

    Постигнати са договорености по ремонта и експлоатацията на вертолети Ми-17, Ми-24 и техни модификации, по логистичната поддръжка на самолетите МиГ-29, както и по ремонта на руски кораби от „ТЕРЕМ - Флотски арсенал” - Варна.

    Обсъждан е бил и въпросът с оръжейните лицензи. По него двете страни размениха мнения при посещението на руския премиер Владимир Путин у нас миналата година. Сега имаме открит диалог и сближаване на позициите, дискусията продължава и в следващите ни срещи, каза за в. «Българска армия» заместник-министър Ангелов.

    Благодаря на всички, които участваха в подготовката на документите, много работа беше свършена, изтъкна след подписването заместник-министър Радев. Според него финалът на работата по точката за ремонт на вертолетите ще приключи вероятно в средата или в края на месец април на съвещанието в Москва.

    С подписването постигнахме достатъчно сериозни резултати, дори по такива пунктове от дневния ред, по които не ни се удаде да стигнем до решение, сериозно се придвижихме напред, сближихме своите позиции, отбеляза Петухов. Той изрази убеденост, че сътрудничеството с българското МО ще продължи да е изгодно и полезно за двете страни. Имаме устойчиви, здрави връзки и мисля, че трябва да ги укрепваме в бъдеще за общото благо, категоричен беше гостът. Петухов и домакините му си размениха сувенирни подаръци.

  8. Елемаг, в случай на война и дума не е ставало за отбранителни действия (освен евентулно в първите няколко часа, когато трябва да издържим на първия удар, докато ни дойде на помощ непобедимата Червена армия) - напротив - ние трябваше да освободим (окупираме) братска Турция, да отнемем властта там от ръцете на капиталистите и да я дадем в ръцете на работническата класа. При това ни рисуваха разни зловещи сценарии, като това, как ще нанесем ядрен удар, с който ще елиминираме основните сили на противника, а ние трябва да сме подготвени да преминаваме през "изчистените" при този ядрен удар територии - нещо, което на теория може и да се изсмуче от пръстите, но на практика аз изобщо не можех да си представя как ще стане (нито пък - как българската природа ще остане незасегната от ядрен удар в съседна страна). Всъщност, преди Възродителния процес, се полагаха специални усилия за създаване на турскоговоряща интелигенция у нас точно от тази гледна точка - да има кой да оглави структури в новосъздадената Турска народна република (или каквото там друго име й измислят от АОНСУ).

    "Освобождаване" се предвиждаше само при световна война. Отделно имаше сценарий за локален конфликт при който трябваша да разгромим нахлуващия противник и чрез контранастъпление да унищожим армията му. И в двата случая БНА беше напълно способна да осъществите дадените сценарии.

  9. Елемаг, твърдиш смешни неща, МиГ-17 бил по добър от Ф-4 и А-7, ако това наистина беше така (а то не е) не само ние щяхме да държим подобни самолети на въоражение. Защото в Гърция и Турция си имат сейбър и супер сейбър. Това за Афганистан направо ме уби. Интересно какви витлови самолети използват руснаците там през 80 те. Или това не се води противопартизанска война, а регулярна. Колкото до това, че на балканите района е планински, и поради това се лети ниско, та няма време да се прицелят враговете... Афганистан пак е планинска страна, руснаците използват същата техника като нас, ама незнайно защо не се завират да летят на ниска височина, а напротив летят нависоко.

    МиГ-17 и в моменат е на въоръжание а ти бъркаш изтребителите с бомбадировачите. Ф-4 и А-7 са бомбадировачи в отговор на тях ние имахме Су-22 и МиГ-23БН. А те нямаха щтурмовици. Ф-100, най-близкия аналог на МиГ-17 стоя на въоръжение до средата на 90-те години в южните ни съседки. В Афганистан всички щурмови задачи се изпълняват точно на ниска височина! И точно това отчетоха като грешка- че нямат евтини витлови самолети и използваха вместо тях Ми-24. Не напразно всички противопартизански машини вече са витлови.

  10. Ама нали затова са свръхсрочнослужещите - при една война, освен хора, които да си служат с тези модерни оръжия, има огромна нужда от маси хора, които да вършат функции, за които не е необходимо да имаш умения за работа с модерни оръжия - точно затова пък са срочнослужещите. За да спечелиш една война, изобщо не е достатъчно да пробиеш отбраната на противника, да го обкръжиш и унищожиш - трудното започва след това - и примери такива в историята има безброй - включително и в настоящето. В този - по-труден период - когато войниците не "воюват" в буквалния смисъл на думата, а налагат своята воля на окупираната територия, на преден план изпъкват чисто човешките качества, а не уменията от работа с най-най-новата техника.

    Аз съвсем чистосърдечно мога да кажа, че ако към момента на влизането ми в казармата бях готов наистина да се жертвам за България, то към момента на уволнението ми от моя патриотизъм не бе останал и следа - напротив - в случай на евентуални военни действия бих бил първият дезертьор (а за днешния ден да не говорим - пръста си не бих мръднал "за защита на отечеството").

    Само като любопитен факт - понеже споменаваш калашниците - аз с такова чудо съм стрелял само на военното в десети клас - иначе ние бяхме с карабини и едни автомати Судаев, дето вътре бяха хванали едни ръждясали паяжини и никой не знаеше как се разглобяват и сглобяват.

    Свръхсрочнислужещите не могат да заменят наборнита армия навсякъде. Затова и в БНА (и не само в ния) наборниците изучаваха техниката наред с кадровите.И за каква окупирана територия става дума!?! Ние не се готвехме за окупатори а да защитем земята си. Предвиждаше се агресора да бъде унищожен а не окупиран. Ако се налага някаква временна окупация след разгрома му то за това си има жандармерия. Редовните части не се занимават с това. Но това ще е за кратко време - налагат му се репарации унищожава се това което ще се унищожи и се изтегля армията.Ако земята ще се присъединява то враждебното населения се изселва.

    А патриотизна е въпрос на вътрешна мотивация- при никога не стоял въпроса дали да защитава или не родината.

  11. Най голямата разлика между социалистическата и професионалната армия, доколкото съм слушал е че там не се допускат унижения над войниците. За социалистическата армия май е нещо нормално да мачка войниците.

    Това е една голяма глупост! Никой не е имал за цел да си мачка войниците! Нало точно на тях се разчита в учение и в бой. Служил съм две години и съм видял доста и изръщения и още повече грижа за войската. А и сержанта в нашата армия няма същата роля както в западната.

    В професионалната армия има също толкова извръщение колкото и в наборната. Извръщения има и в училищата и въобще навсякъде като има групи от хора представляващи своеобразно общество.

    В момента например се води следствие в Германия за системни извръщения на ветроходния кораб "Горх Фок" където при това се смята че се обучава елита на германския флот.

  12. Като основен фактор, снижаващ боеспособността на БНА бих споменал прекалено дългия срок на редовната военна служба - мисля, че ако беше една, или дори половин година, тогава, макар и много по-малобройна, би имала по-добър потенциал. Тези дълги две години водеха до всеобщо израждане - а за по-смотаните като мен, то си беше направо две години лишаване от свобода.

    Не съм в състояние да давам оценки относно материалната обезпеченост на армията ни, но мисля че това отива на заден план, тъй като в контекста на времето трябва да я разглеждаме като част от обединените въоръжени сили на Варшавския договор.

    В съвременнта война се изпозват оръжия които не можеш да освоиш за кратко време. То и за две години се научават само най-необходимите знания как да си служиш с ЗРВ, артилерия и балстични ракети,танкове, ПТУР, радари и друго съвременно въоръжение. Калашника е на последно място. Него го дават основно на най-слабо обучените.

  13. Понеже ме домързява ще си спестя дългите цитати.

    Споменава се, че през октомври 1973 МиГ-17 воювал успешно в израело арабските войни защото бил малък и маневрен и затруднявал воденето на огън по него. След това се разказва че през 1976 списанието Air International го признало за добър щурмовик. Следва цитата. "Трудно е обаче през този период да се признаят неговите възможности като удърен самолет за европейския театър на военните действия. За бойни действия в Азия и Африка МиГ-17 е много подходящ, но дори и там времето взема своето. Това убедително се потвърждава в Афганистан. След априлската революция през 1978 Афганистан наследява от предишния режим 86 броя МиГ-17/17Ф. През първите години на конфликта така ефективно се представят, че дори се поставя въпрос за допълнителни доставки от СССР, но по това време там няма нужното количество. С разрастване на военните действия възсторгът по отношение на МиГ-17 изчезва. До целта той е способен да достави само 500 кг бомби, което съответства на възможностите на Ил-2, но за разлика от този летящ танк е почти беззащитен срещу зенитния огън. А огневата мощ на муджахидините с всяка година нараства и става особено опасна с появата на ПЗРК. Това налага да се снабдят самолетите и вертолетите с активна и пасивна защита. При МиГ-17 подобен подход се оказва невъзможен, тъй като доработките заплашват да изядат почти цялото му полезно натоварване което и без това съвсем не е високо за горещите и високопланински терени. Останалата в арсенала на самолета бордова артилерия става почти безполезна-в средата на 80 те авиацията в Афганистан действа от големи височини. По този начин възможностите на МиГ-17 даже за противопартизанска война са вече почти изчерпани".

    Взето от Клуб Криле, МиГ-17 част 2 Самолетът войник Автор инжинер Емил Димитров.

    Аз ще допълня че у нас му поставят още един пилон и така МиГ-17 вече може да носи не 2х 250 кг бомби, а 4 такива. Резултата е претоварване на самолета и влошена маневреност. Самолета е с остарели прицелни способности и няма възможност да бомбардира от големи височини, ако слезе ниско, така претоварен натовските тежки картечници и зенитни оръдия ще го разфасоват на ура. За ПЗРК да не говорим.

    В Афганистан има восико планини. Там дори Су-25 се е налогало да минава през тях вместо да ги прехвърля. Много правилно спомена на Арабо-Израелските войни. Дори и доста по-модерната от турската армия израелска и е трудно да воюва с МиГ-17. При това в равниния терен самолета се вижда от далече. На Балканите, с техните планини самолета ще го видиш в последния момент и то за кратко. Противопартизанска война изобщо не се води с реактивна авиация. Ива си витлова авиация за целта.

  14. МиГ-17 е отличен удърен самолет. Изпълнявал е функциите на Су-25 преди него. Много по точен за действия по земни цели от Фантома и Корсара а по отношение на подръжка изключително евтина и може да каца и на поляни. Нито Турция нито Гърция са имали машини с подобни възможности.

    Руснаците били шашардисани как нашите са успели от лош щурмовик, но с добра маневренос да направят още по лош щурмовик с лоша маневреност.

    Скоро четох в един форум, на списание Аеро нещо много интересно. България била много по назад от Гърция и Турция по отношение на удърната авиация защото нямала бомбардировач способен да проникне дълбоко във вражеска територия. При турците това бил Ф-4Е, а при гърците А-7. Тези самолети били способни да пробият дълбоко ешалонирана отбрана и да бомбят в дълбочина. Ние такъв самолет нямаме. МиГ-23 е изстребител който носи бомби с лошо щурмово въоражение

    А това е една голяма глупост! Точно руснаците правят штурмовик МиГ-17 а ние използваме техния опит. Бомбите са щурмиво въоръжение. Да не говорим че възможности на МиГ-23 БН за работа по наземни цели превъзхождат и Фантома и Корсара а и е брониран. Отделно имахме и Су-22М4 които пък и в момента са съвременни самолети

  15. Разнотипноста не е проблем при добре действащи технически служби. А тогава те наистина действаха като добре смазан механизъм. Още повече че при руската техника взаимозаменяемоста е много висока. Голяма част от частите и агрегатите от една машина ставаха на друга.

    И имахме 44 вертолета- 38 Ми-24Д и 6 Ми-24В. Ремонтирал съм и от двата типа, разликата е практическе не забележима от техническа гледна точка. Само при регулировкита използвахме различна документация.

  16. БНА беше определено на най-силната армия на Балканите. За две години служба съм изстрелял поне един влак снаряди от всички калибри и са ме скъсвали от учения. Нямаше армия на Балканите (а и поне половината в Европа) която да може да воюва с БНА. Въоръжението ни беше най-модерното на Балканите и бяхме с висок дух!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...