-
Брой отговори
8451 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
219
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Р. Теодосиев
-
Германия ще изпрати свои танкове Leopard 2 в Украйна и ще разреши реекспорт на бойни машини от този тип, само ако САЩ да се съгласят да направят същото. Това е позицията на федералния канцлер Олаф Шолц само ден преди поредната знакова среща за въоръжаването на украинската армия в американската база "Рамщайн", която е насрочена за петък, 20 януари, твърди висш правителствен източник в Берлин пред агенция Reuters. 13 държави-членки на ЕС и НАТО притежават танкове от този тип, а някои от тях като Полша и Финландия вече изразиха готовност да изпратят по една рота от тях в подкрепа на Киев. Държавното ръководство на Полша обяви в четвъртък, че може да изпрати свои Leopard-и в Украйна дори и Берлин да е против. Ден преди срещата в "Рамщайн" минимум 11 държави вече са се ангажирали да изпратят на Киев различни видове своя тежка бойна техника. САЩ се готви да обяви нов пакет с военни помощи за Украйна, който за първи път ще съдържа далекобойни прецизни боеприпаси GLSDB, способни да нанасят удари по цели на 150 км. Това твърди онлайн изданието Politico, позовавайки се на високпоставени американски военни източника. На практика GLSDM ще имат двойно по-голям радиус на действие в сравнение с прословутите ракетни системи HIMARS. Новата щатска военна помощ най-вероятно за първи път ще включва и стандартните за американската армия колесни бойни машини на пехотата Stryker. Изпращане на тактически ракети ATACMS с далекобойност до 300 км. и този път не се предвижда. Министерството на отбраната САЩ е поискало от своите сили, разположени в Южна Корея, да предоставят свое оборудване в помощ на Украйна, за да мож тя да води по ефективно бойни действия срещу Русия. Този ход ще „нулев ефект“ върху ефективността на щатските операции в азиатската страна, твърдят от Пентагона. Американският контингент, разположен в Южна Корея, е с численост около 28 500 души. През седмицата стана ясно също, че армията на САЩ без много шум е изтеглила от свои складове в Израел огромно количество боеприпаси, които са предоставени на Киев. И още: Намаленият износ на петрол вече създава проблеми на Русия Балотаж между бившия военен Павел и бившия премиер Бабиш ще определи президента на Чехия Цената на природния газ падна с 14.5% за ден и се върна на нивата от 2021 г. Инфлацията замръзна на 16.9% през декември Разместване на плаващите пясъци Може ли Северно море да се превърне в новия икономически център на Европа Темите в КАПИТАЛ Затишие пред буря в Украйна За жалост вече се приближаваме към точката във времето, в която ще започнем да виждаме на фронта първите свежи "запасни" формирования, изцяло сглобени на база на есенната военна мобилизация в Русия. Според украинското военно разузнаване и Генералния щаб съвсем скоро ще станем свидетели на нова масирана руска офанзива - най-рано в края на януари и най-късно в началото на пролетта. Това, което още не е ясно, е направлението на основния удар. България едва ли е давала свои щурмовици Су-25 на Украйна Украинската бойна авиация е получила 14 български щурмови самолета Су-25 руско производство, закупени от страните от НАТО и доставени на Киев. Това се твърди в публикация на авторитетната информационна агенция Bloomberg, позоваваща се на статистиките на Oryx - холандски уебсайт за отбранителни анализи на базата на данни от открити източници. Вероятността армията ни да разполага със "скрити резерви" от щурмови самолети, които да дари на Украйна, обаче е, меко казано, минимална. Германският министър на отбраната се оттегли след серия от грешки Министърът на отбраната на Германия Кристин Ламбрехт подаде оставка на фона на проверката на отговора на Берлин на войната на Русия в Украйна. "Днес помолих канцлера да бъде освободена от ролята на министър на отбраната", каза тя в изявление в понеделник. Оставката й е кулминацията на нарастващия скептицизъм за способността ѝ да приведе германската армия във форма на фона на войната на Русия в Украйна, въпреки че беше договорен специален фонд от 100 млрд. евро за тази цел. Смислени анализи за ефектите от войната "Велт" за България: Страната, която тайно спаси Украйна България влезе в хрониките за войната като една от двете страни от НАТО заедно с Унгария, които не доставят оръжия за Украйна. Какво не знаеше обществеността по време на посещението в Киев? Проучване на "Велт" установи, че българското правителство под ръководството на премиера Кирил Петков и министъра на финансите Асен Василев вече е било започнало процедура за мащабна военна помощ на Украйна. И след втората мобилизация руската война ще си остане безмозъчна Невероятният късмет на Европа в енергийната криза
-
Много хубав разговор между Асен Генов и Йоан Запрянов от Капитал. Обяснява се подробно и на достъпен език както точно се случва и кои са замесени и защо. За мен всчко това е PR акция, която цели да опетни ДБ и ПП тъй като хората не разбират какво е крипто и всичко в този скандал говори за много пари, но хората така и не разбират от къде са тези пари. От там хората тръгват да расъждават грешно, че това разбираш ли са техни пари окрадени по някакви схеми
- 1 мнение
-
- 1
-
-
Аз като бях в Милано ми направи впечатление, че навсякъде имаше кучешки изпражнения. В един американски град пък станало модерно всички хора да акат на улицата и се появило специално приложение, в което да се отбелязват тези акита и да се заобикалят Така, че не знам колко това е българска черта
- 8 мнения
-
- 2
-
-
- психология
- манталитет
-
(и 6 повече)
С тагове:
-
А такива умници като теб да внимават в този форум: Ето още едно приятно четиво, с което да се запознаеш: https://www.forumnauka.bg/terms/
-
Британският министър на отбраната Бен Уолъс обяви нов пакет от военна помощ за Украйна, който включва: - 14 танка Challenger 2 - 8 артилерийски оръдия AS90 - бронирани превозни средства - БТР Булдог - дронове - 100 000 артилерийски снаряда - 100 модерни ракети - Резервни части за танкове и бронирани машини Сред ракетите, обещани от Обединеното кралство, са ракетите GMLRS, ракетите Starstreak и ракетите за противовъздушна отбрана със среден обсег. Инженерното и логистичното оборудване, изпратено от Обединеното кралство в Украйна, включва оборудване, предназначено да поддържа комбинирани офанзиви, включително пробиване на минни полета и изграждане на мостове, както и бронирани превозни средства за евакуация на ранени. -------- Тази година #Словакия планира да произведе още 16 самоходни оръдия от този тип за въоръжените сили на Украйна. Производството им е платено от Германия, Дания и Норвегия. ---------- В #Турция представители на #Украйна и #Русия преговарят за мащабна размяна на военнопленници. Както съобщи на 16 януари турската служба на CNN, става дума за размяната на около 1000 души. Украйна представи списък за размяна от 800 души, а Русия - от 200. Преговорите се водят по инициатива на турската страна. Източник: https://t.me/drmjournal
-
Западните части на #Соледар са все още извън руски контрол, като през целия ден продължиха сраженията. И за двете страни боевете са с големи жертви, като руската армия губи по над 50 войници по консервативни оценки. От украинска страна са изпратени възможно повече подкрепления. https://t.me/drmjournal/4162
-
Challenger 2 Challenger 2 има няколко специфични характеристики. Теглото на танка е 64 тона, а ако се добави допълнителна броня - 75 тона. Калибърът на оръдието е 120 мм., двигателят е от 1200 к.с., а екипажът е съставен от 4 души. Challenger 2 е оборудван с нарезно оръдие L30A1. Неговата цев е единственото нарезно оръжие от този калибър, използвано от НАТО. Танкът разполага с бронебойни подкалибрени, така и високоексплозивни фрагменти, включително уникални HESH - бронебойни високоексплозивни снаряди. Challenger 2 се счита за един от най-тежко бронираните сред западните танкове - както купола, така и корпусът са покрити с броня Chobham от второ поколение с кодово име Dorchester, цялата информация за която все още е класифицирана. Chobham е композитна броня, която се формира от няколко слоя различни сплави от бронирана стомана, керамика, пластмасови композити и кевлар. Танкът е в експлоатация само в 2 държави: Великобритания (227 танка) и Оман (38 танка). https://t.me/drmjournal/4164
-
#Великобритания обяви, че ще предаде на #Украйна 14 танка Challenger 2 в близките седмици. Решението на премиера Риши Сунак идва само дни преди събранието на Украинската Отбранителна Контактна Група в авиобаза "Рамщайн", където съюзници на Украйна ще решат каква последваща помощ да бъде дарена на страната, и вероятно търси да даде натиск над някои страни да бъдат по-решителни с помощта си. Сред основните разговорни точки се смята, че ще бъде и потенциалното дарение на танкове Leopard 2, чието решение зависи от германското правителство. Challenger 2 има няколко специфични характеристики. Теглото на танка е 64 тона, а ако се добави допълнителна броня - 75 тона. Калибърът на оръдието е 120 мм., двигателят е от 1200 к.с., а екипажът е съставен от 4 души. Challenger 2 е оборудван с нарезно оръдие L30A1. Неговата цев е единственото нарезно оръжие от този калибър, използвано от НАТО. Танкът разполага с бронебойни подкалибрени, така и високоексплозивни фрагменти, включително уникални HESH - бронебойни високоексплозивни снаряди. Challenger 2 се счита за един от най-тежко бронираните сред западните танкове - както купола, така и корпусът са покрити с броня Chobham от второ поколение с кодово име Dorchester, цялата информация за която все още е класифицирана. Chobham е композитна броня, която се формира от няколко слоя различни сплави от бронирана стомана, керамика, пластмасови композити и кевлар. Танкът е в експлоатация само в 2 държави: Великобритания (227 танка) и Оман (38 танка). https://t.me/drmjournal/4164
-
И след втората мобилизация руската война ще си остане безмозъчна От нахлуването в Украйна досега почти половината от кадровата армия, участвала в боевете, вече е "наградена". Посмъртно Павел Лузин, експерт по руската външна и отбранителна политика, в интервю за "Новая газета - Европа" Как може да се обясни от военна гледна точка логиката, по която Русия унищожава гражданска инфраструктура в Украйна и атакува цивилни? Това, което Русия прави, няма нищо общо с разумните действия на военните. Това е тероризъм. И най-накрая беше признато от няколко европейски парламента. Това е истински тероризъм в истинския смисъл на думата. Целта му е сплашване. Обществото да се пречупи и да поиска мирни преговори с Русия. И за да може Русия да получи почивка във войната. Да натрупа сили и да продължи да напада. Русия има ли такава възможност - да трупа сили? Не толкова човешки ресурс, който самите власти оценяват в милиони, а попълване на запасите от оръжие? За година-две - може би. Но никога няма да се върнат в състоянието, в което бяха в навечерието на 24 февруари 2022 г., колкото и да се надуват и опитват. Надяват се, че ще дойде примирие, ще започнат едни продължителни преговори, че Западът ще намали помощта за Украйна. Освен това вярват, че украинското общество ще бъде психологически разбито, че в страната ще настъпи политическа криза. И защото това няма да бъде мирен договор за векове, а примирие, само прекратяване на огъня, тогава Русия ще може да довърши Украйна с по-малко сили. Това явно са сметките. Същевременно всичко това не означава, че Русия, след като получи отсрочка в Украйна, ще се успокои. Ще разпали конфликти другаде: в Близкия изток, не пряко, но ще разпали конфликти в азиатско-тихоокеанския регион. Ще запали в Европа. Задачата е не само да се унищожи Украйна като държава и като общество. Задачата е също да се разруши трансатлантическото единство. И като цяло да разбият целия световен ред, който се е изградил след студената война. И за това трябва да се използват всички средства. В идеалния случай сега Русия би искала да види някаква световна война. Да отклони вниманието на Запада от Украйна. А дали разбират, че сега това определено е невъзможно? Или пък все още е възможно? Може би някъде дълбоко в душите си го разбират. Но живеят на принципа "ти умри днес, а аз утре". Нека умират цивилни украинци, ние няма да сложим край на тази война, ще бомбардираме с това, което ни е останало, ще използваме ирански дронове, каквото и да е - да пълно изтощение. Само за да продължат съществуването си. Защото не искат да бъдат обесени по стълбовете. Вижте, тази война може да бъде спечелена бързо и да не се отлага до 2024 или 2025 г. И дори не за цялата 2023 г. Но съответно Западът трябва да продължи с доставките на бронирани превозни средства, авиация, системи за противовъздушна отбрана и ракети. Основното нещо са ракетите, за да може Украйна да унищожи руската инфраструктура. Какъвто и да е мобилизационният ресурс на Русия - триста хиляди, четиристотин хиляди, четири милиона - това няма значение. Организационната структура е важна. Когато нанасяте удари по комуникационните мрежи, по военните комуникации, по складовете, по логистиката, тогава вие разрушавате тази организационна структура. И въпреки че десет милиона ще бъдат готови да воюват, те няма да могат да го направят. Наистина ли говорите за атаки срещу руска инфраструктура? Разбира се. Имам предвид военна инфраструктура, не говоря за електроцентрали. Говоря за пристанища, щабове, складове, военни части, железопътни бази, които са обвързани с логистиката на руската армия, за струпвания на бронирана техника някъде в руските гранични райони. Това бързо ще сложи край на войната. Необходимо е все пак западният военнопромишлен комплекс да се разгорещи малко. Претенциите към американския може да са по-малко, но има ужасни проблеми с европейския. НАТО има стандарт за разходи за отбрана от 2% от БВП, от тях общо 20% за закупуване на нови оръжия, за превъоръжаване. До 2022 г. седем страни от 30 членки на НАТО спазваха този стандарт. Това са САЩ, Великобритания, Полша, Латвия, Литва, Естония и Гърция. Като Гърция не спазваше стандарта за превъоръжаване, тоест харчеха много за отбрана, но предимно за заплати. Дали руските военни смятат, че трябва и да защитават родината си, а не просто да атакуват Украйна? Нищо от това не е планирано в руската армия. И произтича от пълния идиотизъм на руските власти, цялата тази психопатия идва от тях. Путин каза, че предоставянето на нови, по-сериозни западни оръжия на Украйна ще бъде "червената линия", и обяви нова порция ядрен шантаж. За държава, която използва ядрено изнудване, винаги въпросът е дали е готова да използва това оръжие или не. Ако е готова, какво значение има дали ще е по-бързо или не? Ако не е готова, тогава няма защо да се страхувате от тях. А Путин говори за "червени линии" през последните десет години. Какво от това? Нека продължи да говори. Военни експерти говорят колко зле организирана и безполезна се е оказала мобилизацията в Русия. Но Залужни смята, че руската армия значително е укрепнала. Наистина ли мобилизацията реши проблемите на армията? Русия имаше професионална кадрова армия. За 11 години в нея бяха инвестирани трилиони рубли. И сега тази армия я няма. Разбирате ли? Тя изчезна. В крайна сметка министърът на отбраната Шойгу съвсем честно каза: повече от сто хиляди военнослужещи "бяха наградени". Единственото, което липсва тук, е думата "посмъртно". През войната преминаха общо 250 000 военнослужещи. Те са от всички видове и войски, а не само от тези, които воюват директно. И се оказва, че почти половината от кадровата армия, участвала във войната, вече е "наградена". Мобилизацията може да запуши някои дупки, но няма да върне редовната армия, А мотивацията на мобилизираните е ниска - не искат да се бият, не спазват дисциплина и не искат да се научат да се бият. Сегашните мобилизирани най-вече могат да пият водка и да псуват. Вероятно знаят и как да стрелят, но да убиват цивилни. Просто защото всеки въоръжен може да убие невъоръжен. Годни ли са за големи операции? Забележете, че от лятото руската армия не е провеждала сериозни операции. От колко време се водят боевете в района на Бахмут? Тоест мобилизираните са пушечно месо, което се разходва без ум и съвест. Украйна вероятно също има подобни проблеми. Да, мобилизираните им са мотивирани, но със сигурност ивъоръжените сили търпят големи загуби. В Украйна почти 600 000 души са преминали през обучение от 2014 г., включително от западни инструктори. И като цяло са по-умни хора. Руската система за образование - военно и всякакво друго, е деградирала. Това не стана по естествен път, а беше направено по политически причини. Кремъл съзнателно се зае с разрушаването на образователната система. В Украйна нямаше такива процеси. Украинските университети може да не са суперизключителни, но са свободни. Във военните училища не само могат да ходят в строй, те умеят да мислят. Украинската военна култура се гради върху способността за свободно мислене и вземане на решения. Колко е вероятно втората вълна на мобилизация в Русия да започне през януари? Мисля, че определено ще бъде. И ще бъде не по-малко глупава от първата. В по-голямата си част всички годни за служба от "категория А" вече са или мобилизирани, или са се научили да я избягват, или са избягали от страната. Кого ще мобилизират сега? Ще използват повече принуда и насилие, повече принуда. Ще промият мозъците на повече наборници, повикани през пролетта и есента, да подписват договори. От гледна точка на тези, които водят тази война, това ще има ли положителен ефект? За нас като граждани на тази страна положителният ефект е да загубим тази война възможно най-скоро и след това да започнем да разтърсваме Кремъл и околните сгради. Положителен ефект за Кремъл? Не, няма, само ще удължи агонията. Защото армията им ще си остане такава, каквато е - безмозъчна. https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/redakcionni_komentari/2023/01/14/4437269_i_sled_vtorata_mobilizaciia_ruskata_voina_shte_si/?fbclid=IwAR3MUJqnL-8ZNJtHeA-F0BAtTIpq_NWfbnxDXfHyKABIIGRfnsjJvG4u3ug
- 14031 мнения
-
- 10
-
-
-
-
По примера на темата Интересни исторически снимки, изрезки, видеа, находки и др. правя нова, но с НЕ исторически снимки, изрезки, видеа и др. находки.
-
Украинските въоръжени сили продължават да щурмуват Кременна. А загубата на това селище за руснаците би означавало срив на фронта в Луганска област. https://offnews.bg/sviat/voenniat-ekspert-oleg-zhdanov-padne-li-kremenna-za-rusnatcite-stava-793379.html?fbclid=IwAR0EUMst3oRvylfq-74vvUpnvsqSo5HUF2xB4aLnEpJrfJzlkQ9pQhNWxBM
-
ОТ Бюлетина на Капитал: За първи път от края на миналото лято въоръжените сили на Руската федерация успяват да организират голяма офанзивна операция на територията на Украйна. Елитни части на Кремъл, както и формирования на частната военна компания "Вагнер", успешно провеждат през последните дни интензивно настъпление в района на град Соледар на територията на Донецка област. Ако градът бъде завзет напълно, това ще застраши една от основните украински снабдителни линии към донецкия фронт. Руският президент Владимир Путин смени командващия на армията си в Украйна само три месеца, след като той зае поста. Началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов застава начело на руските сили вместо Сергей Суровикин, под чието ръководство бяха проведени бруталните атаки по украинската енергийна система. Последният е преназначен като заместник на Герасимов заедно с още двама. Смяната е обявена в момент, в който има признаци за разногласия в проруските сили - между военните и частната армия "Вагнер", както и на фона на продължаващи остри критики към военното ръководство на страната за резултатите на Русия в Украйна. И още: Кабинетът определи границите, над които ще иззема приходите на енергийните фирми Европа заменя руския дизел с кувейтски Пропутински агенти в Германия работят за настройването на Берлин срещу Украйна Европа стана най-големият купувач на втечнен природен газ за 2022 г. Разходите за презастраховане нарастват до 200% заради войната в Украйна и екстремното време Темите в КАПИТАЛ Западът се разбърза с тежките танкове за Украйна Украинската армия е напът най-накрая да получи това, за което отчаяно моли от месеци - тежки западни бойни танкове. Без тях и без достатъчно бронирани машини за пехотата отвоюването на окупираните от Путин територии ще е почти невъзможно и би се превърнало в самоубийствено начинание за контраатакуващите сили. През изминалата почти една година след началото на руската инвазия предоставянето на натовски танкове беше тема табу за лидерите на западните държави, които се опасяваха от неконтролируема ескалация и пряко въвличане на НАТО във военния конфликт. Украинските бежанци в Полша: Добре дошли! Ами сега? С осъзнаването, че войната няма изгледи да свърши скоро и украинците да се завърнат у дома, се появяват умора и предизвикателства. След щедрата солидарност започват да се прокрадват въпроси как присъствието на украинците променя Полша. Държавата се опитва да затегне режима на получаване на помощи и да стимулира новодошлите да бъдат по-самостоятелни. Политиката на подкрепа се насочва към подпомагане на място в Украйна, за да не се стига до нов силен бежански поток. "Газпром" с най-нисък износ за Европа от началото на века Руският държавен газов монополист "Газпром" отчете рекорден спад в производството и износа на природен газ за 2022 г. въпреки високите цени на газа на европейския пазар, който доскоро беше основен за него. В същото време компанията полага по-големи усилия за увеличаване на доставките на газ за Китай въпреки несигурната икономическа ефективност на продажбите. Добивът на практика е намалял с почти 20% спрямо 2021 г. и е най-ниският поне от 2008 г. насам. Смислени анализи за ефектите от войната Престиж и сол: защо Русия и Пригожин щурмуваха Соледар Стратегическото значение на Соледар е оспорвано от някои военни анализатори, но ако все пак руските сили овладеят града, ще могат да представят действията си като символична победа за Кремъл - първа от лятото на 2022 г. насам. Това би белязало край на серията, при която руската армия губи един по един градовете, овладени в Донбас в първите три-четири месеца на войната. По-скъп или по-евтин е газът в България САЩ трябва да решат какво означава "победа" в Украйна
-
Естония нареди на Русия да намали наполовина персонала на посолството Естония каза на Русия да намали наполовина персонала на посолството си, съобщи външният министър на страната Урмас Рейнсалу в сряда. Общо тринадесет дипломати и осем други служители ще се върнат в Москва. Промените трябва да влязат в сила на 1 февруари, според естонската обществена телевизия. Този ход има за цел посолствата на двете страни да имат еднакъв брой служители в столиците на всяка една от тях. „Естония смята принципа на паритета за много важен в отношенията ни с Русия“, каза Рейнсалу в прессъобщение, цитирано от медията. „Като се има предвид, че в светлината на тази руска агресивна война, руското посолство не е ангажирано с насърчаването на естонско-руските отношения, ние вярваме, че [настоящият] му размер не е оправдан“. Според министъра Естония преди това е затворила консулствата на Русия в Нарва и Тарту и е изгонила трима служители, „които активно подкопават сигурността на Естония и разпространяват пропаганда, оправдаваща военните действия на Русия“. Отношенията между Русия и трите балтийски държави Естония, Латвия и Литва драстично се влошиха след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Наскоро Вилнюс понижи дипломатическите отношения с Москва и по-късно изгони руския шарже д'афер заради недипломатично поведение. Кремъл отвърна като око за око, зъб за зъб, като изпрати литовския представител обратно във Вилнюс. https://www.facebook.com/iordanis.georgiev/posts/pfbid026AY1qbmqXLWekcjncmZxaudAoftADYq3zsCxbtwj3xdUahAnyo4TcEu7rUhXk3F5l
-
#Полша обяви, че иска да предаде част от своите основни бойни танкове Leopard 2 на #Украйна, като част от международните усилия за укрепване на бронираните сили на Киев. Подобно прехвърляне все още зависи от одобрението на Германия, първоначалният източник на въпросните Leopard 2. Припомняме, че Обединеното кралство също потвърди, че обмисля изпращането на някои от своите собствени Challenger 2. https://t.me/drmjournal/4137
