Отиди на
Форум "Наука"

down

Потребител
  • Брой отговори

    66
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от down

  1. Безспорен е положителният ефект от евтимиевата реформа над част от славянството и след 15ти в. Що се отнася до живопистта и архитектурата, те си остават, като че ли част от византийското провинциално изкуство. Каквото са усвоили балканските народи се опитват да го упражнява и развива и след 15ти в.

  2. Пътеписите са си пътеписи, питам за илюстровани хроники от късното средновековие и Ренесанса, в които да се мяркат българи.

    Не! Просто проблема ти е, че нещеш да влезеш в онова страшно място, наречено Библиотека и да разгърнеш книгите там. Да ги прочетеш, а заедно с това и да разгледаш илюстрациите, гравюрите и пр. Споко! Не си само ти.

  3. Понеже съм от Асеновград, едно от любимите ми места като малък беше Бачковският манастир и местността Клувията. Наистина обаче последните няколко години манастира и всичко около него се превърна в панаир. Да не говорим за имотите на манастира в Асеновград - пълно нехание и упадък: Метоха с уникалния си архитектурен ансамбъл за 20 години буквално се срути. Бяха напрази опитите на културните институции в града да го съхранят. Защо? Защото след като манастирската управя ламтя да си го върне, го остави на произвола на времето! Дано същото не сполети метошката църква Св. Георги и параклисът Св. Йоан Предтеча - два уникални паметника на Средновековното и Късносредновековното изкуство. Преди няколко години една група студенти от ПУ успя да посети Костницата и Трапезарията с някакви връзки, "защото там пускали само чужденци". Въобще дивият капитализъм у нас е обхванал всички нива на социалния, а вече и духовния живот!!! Игумен... Владика... Съжелявам, но тези местни църковни институции и организации не могат да спечелят уважението ми! Въпросът е: какво правят държавните институции, след като те имат върховната собственост над паметниците на културата? - Нищо! Ако Бакуряни можеше да види какво правят с основания от него манастир, сигурно щеше да емигрира на Марс. Случаят с Манастира при Бачково е показателно за западналото състояние на културно-историческите съкровища в България.

  4. Бакуриани са православни погрузинчени арменци :)

    Григорий даже си го казва в Типика, че е от арменски род изповядващ грузинската вяра...

    Арутюнова-Фиданян има едно съчинение... има го в НБКМ на руски :), където застъпва тезата за арменския произход на Бакуриани...

  5. Mоже би ако се опита да се избегне това етническо разделение на сръбски, български и гръцки епархии и да се търсят само маркери кой митрополит от каква народст е и пр., а за основа стои варианта, че на Балканите през 15-17 в. има Православни епархии, тогава ще могат да се правят доста по-стойностни анализи => изводи за мястото на Православната църква в културно-духовния свят на балканските народи!

  6. Тертер,

    дали ибн Фадлан е писал на Microsoft Office Word или на Open Office? Може и да е бил доста консервативен, та да е дрскал на WordPad ? Дано някой ден му намерят лап-топа! Май си открил топлата вода, че арабите пишат от дясно на ляво, а четат от ляво на дясно! Всички арабисти да си свият с дипломите по един хашиш!

  7. Около текетата на някой мюсюлмански тарикати се развивали селища, със сички задължителни урбанистични елементи: хамам, кервансарай, джамия... Някои братства пък се формират около бани, и първите им текета са именно около бани, наякои съществуват и до днес.

    Банята, не само като място за поддържане на хигиената, но и обществено средище, където протича социален живот, контакти и пр.

  8. От едно племе ли сме с турците?

    Все едно завчера Аспарух си е забил меча в Шумен, а днес Ертогрул си разпъна шатрите някъде по Анадола и пусна овцете да пасат...

    Днешните Българи - наследници на оногундурите или на чукондурите са? Какви етнодемогравски процеси протичат при и след оформянето на българската народност... ?

    Днешните турци - наследници на племето кайъ ли са или не съвсем? Какви етнодемографски процеси протичат преди, при и след оформянето на турската народност?

    Днешните маори - наследници на "диваците" от Хауаки ли са или на онези войници които Александър МАКЕДОНСКИ пратил да обиколят Африка, духнал вятър и от Индийскя океан се озовали в Полинезия ?

    Тази тема е:

    а) за да си чешем езиците

    б) да говорим едни и съще мо'абети през 2 3 теми

    в) защото сме завършили история и културна антропология във Берлин през 1938 г.

    г) защото сме в клуба "Аз чета в. Weekend"

  9. Да си призная за тази битка за пръв и последен път чух по време на кандидатстването ми. Споменаваше се само, че Омуртаг търпи поражение и затова решава да сключи мир с ромеите. Изглежда, че Омуртаг не е само строител. Има ли всъщност такава битка или е някаква грешка в темата. Потърсих в нета и намерих малко информация, но всъщност това не е ли някаква голяма битка, щом като българският владетел се съгласява на мир.

    Има разни книги по библиотеките (в твоя случай в СУ и НБКМ), които ще ти свършат работа, ще осмислят пребиваването ти в университета, а и във форума :)

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...