Отиди на
Форум "Наука"

Иво Катрафилов

Потребител
  • Брой отговори

    242
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от Иво Катрафилов

  1. На 31 май откривам изложба на екзотични животни в Природонаучен музей Пловдив. Експозицията ще се задържи повече от месец, като през цялото време ще се обновява и допълва с нови видове.

    Освен личната ми колекция, на изложбата ще имате възможност да видите и гостуващи животни на някои от най-уважаваните тераристи в България. Някои от изложените видовете са единствените в страната, а други се показват на изложба за пръв път.

    На изложбата ще имате възможност да закупите или поръчате екзотичен домашен любимец, да получите съвети в областта на тераристиката и да се докоснете до интересни видове.

    Заповядайте!

  2. Без да съм специалист, а просто любопитко съм чел, че сблъсъка между галактики е толкова деликатен и добре изчислен процес, че почти не се наблюдават сътресения и катастрофи. Всички тела дори и астероидите се разминават на достатъчно коректно разстояние и не се създават предпоставки за космически катастрофи. Това просто съм го прочел. Така ли е? И ако е имало "Голям взрив", който произлиза от една сингурлярност и се развива във всички посоки с една и съща скорост от къде ще се взвмат галактики, които да тръгнат срещу други такива за да се сблъскат? Значи трябва да има и още един взрив насочен срещу първият? Може би разъжденията ми са лаически и отговорът е много по-прост, но аз не мога да зацепя, затова търся помощ от знаещите!
    И къде си го чел това нещо? В някое произведение на Чарлз Доджсън? И никъде не се споменава сблъсък на две галактики. А колкото до причинете за движението на някакъв газов облак в "обратна посока" - бол, дори и любител астроном може да се сети за две три.
  3. Сега е момента да откриеш богомолка и да направиш боен турнир между двете насекоми.

    Аз бих заложил на богомолката. Между другото, има стил от у-шу (кунг фу), посветен на нея - стил на богомолката.

    От така наречените "зверинни" стилове е (подражаващи на животни, птици, влечуги и насекоми)...

    Намери нов скакалец, иначе битката е предрешена.

    ООООО изобщо не бъди сигурен, че е предрешена :bigwink:

    Абе хора,колкото и да знам,че сте прави пак има нещо,което ме кара да се съмнявам,че това е НОРМАЛЕН скакалец.Главата му е просто огромна,Търбуха му е като бумкер....
    В българия има такова разнообразие на скакалци, че просто ти е бедна фантазията, този дори не е от най-едрите видове. А е толкова дебел, защото е тя, при това пълна с яйца.
  4. http://www.sibir.bg/index.php?page=photoAl...mp;PicID=846686

    Някой да знае какъв вид е?

    Паяк :biggrin:

    Шегата на страна. Няма как да се определи(освен ако не енякой много характерен вид) от тази снимка. Трябва да се види шарката на абдомена, структурата на паяжината, къде точно е сниман и т.н.

  5. Прочетох внимателно текста (и аз най-сетне взех твърдо решение да прибера в калъфа за вечни времена любимия си "Зенит" и да си купя цифров апарат), доста неща си поизясних, но пак останаха много неясни. Ето, чета например в рекламните материали - "Слот за CD карта" - какво, по дяволите, значи това! - не може ли рекламните материали да се оформят като за хора без инженерно образование. Значи ли това, че трябва да имам някакви специфични видове карти за да снимам? Или пък - че има фотоапарти без карти? Не ми е ясно.

    Или - защо някъде пишат "Електронен стабилизатор на картината", а другаде - "Стабилизиращ режим" - това едно и също ли е? - просто стабилизацията ще е от малкото "екстри", на които ще държа, избирайки фотоапарат през близките седмици; много ми хареса че имало такава функция.

    Пишат и каква е батерията - ами каква е хубаво да е? - същите ли са батериите като за мобилните телефони?

    Само да отбележа и че пренасочването към "консултантите в магазина" е, според мен, неудачно - имам доста лоши впечатления от познанията на обслужващия персонал в супермаркетите за техника - а именно от такива магазини е по-хубаво да се купува, най-малкото защото изборът е по-голям. Разни пичлеменца там - не стига, че нищо не знаят, ами и нервничат ако се забавиш с покупката - това е масовия случаи; попадал съм и на свестни консултанти, които търпеливо и подробно ти обясняват всичко, но то е рядкост.

    Най-добре иди във фотопопавилиона. Там това им е работата, по супермаркетите... ти си знаеш.

    Слота за карти е мястото, където се поставя картата памет. Има няколко формата на карти памет. Различните марки апарати използват различни такива. Най-евтина и масова е SD (Secure Digital). Обикновено апаратите се продават с малки карти 32 МВ - 64 МВ, затова е добре да си купиш голяма (поне 1 GB) или да хванеш промоция, апарат с карта.

    Стабилизацията трябва да е само и единствено оптична. В това отношение панасоник имат най-добрата стабилизация.

    Батериите. Има две възможности,

    - батерията да е произведена за апарата (предимство - издържа по-дълго; недостатък, висока цена ако искаш втора).

    - да работи с обикновени АА батерии (предимство не са скъпи и можеш да си напълниш джоба с презареждащи се батерии; недостатък не издържат много).

  6. Става въпрос за една кампания, придобила спонтанно името "Бойкот на Белла България".

    Всичко започна с една PR публикация във в. Стандарт и Монитор - статия 1

    Започна вълна на възмущение.

    Lifestyle.bg

    Dnevnik.bg

    Gorichka.bg

    Крайно време е да покажем, че имаме позиция по определени въпроси като изпълним само едно единствено нещо - не купуваме от продуктите на фирми, чието поведение не харесваме.

    n4805389316426274704cm4.jpg

    *Забележка: Изображението е монтаж и аз не съм негов автор.

    Тук са всичките търговски марки на Белла България.

    Който не може да се примири с "хвалебствения повод" и аморалното поведение на обявеният за собственик на Белла България, може да му пусне един мейл, както и да се присъедини към групата във фейсбук .

  7. Да продължа с въпроса - смятате ли, чисто биологически, че някое от тези животни, ламата, например, би могла да се впрегне да оре или да тегли нещо с колела. Казва се в текстовете, че носи около 30 кг. Дали знаете нещо повече или пък дали някое от тези животни няма потенциал да се селекционира?
    Добре де, никой ли не погледна линка който дадох :sneaky2: ? Едно най-елементарно търсене в гугъл и се вижда, че ламата е впрегатно животно. Става и за оран, веднага щом се сетя в кой филм го гледах ще дам и скрийншот.

    Иво като казва че родината на конете е Северна Америка, със сигурност има предвид рода кон изобщо, а не одомашняването на коня - мезохипусът - пряк предшественик на днешните коне е намерен в Северна Америка, но става въпрос за период отпреди 35 милиона години. А иначе за одомашняването на коня съветската наука смяташе, че е станало от т.нар "средностоговска култура" в южните райони на европейската част на СССР през IV-V хилядолетие пр.н.е. Да напомня и че мустангите са подивели коне още от времето на испанските конквистадори, а не диви такива.

    Сега се сетих, че сме забравили едно грамадно животно от Америка от т.нар. "мамонтова" фауна - овцебика - оцелял е само в крайния й север и не знам да е одомашняван от индианци или ескимоси. През 1974-та Канада подарява едно стадо на СССР, а на следващата година същото прави и САЩ, после е имало още импорт и днес в Русия ги има на много места. Сега ще потърся да прикача някоя хубава снимка. Ето, тези са много готини:

    Да това имах предвид. Еволюцията му в северна америка е секната и не е стигнал до етап "съвременен кон" на този континент. Същото се е случило и с камилите и големите котки, които колкото и странно да звучи са американски жувотни и то в съвременния си вид.

    post-784-1197734654_thumb.jpg

  8. Разбирачите, ще ви пляскам дето давате грешна информация :P

    ЦЪЪЪК

    Зависи и за какъв период питаш. Първо родината на конете и камилите е северна Америка, но дали са се срещали с човека извън трапезата не мога да отговоря.

    КГ125 ще те помоля да сложиш някакво по-смислено заглавие на темата.

  9. "Терариум Варна" откри изложба на екзотични животни в две от залите на природонаучния музей (при аквариумната база). Това е първата качествена изложба в Пловдив и си заслужава вниманието. В момента има десетина вида змии, сухоземни и водни костенурки, гущери, крокодилчета, безгръбначни(тарантули, скорпиони). Експозицията ще е много активна, постоянно ще се подновява и допълва. Има възможност за закупуване и поръчка на екзотични животни.

    Изложена е и част от личната ми колекция, благодарение на kolibka.com

    Изложбата ще продължи до 20 декември. Заповядайте!!!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...