-
Брой отговори
8451 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
219
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Р. Теодосиев
-
Крайният срок за британските граждани да стигнат до летището за евакуация в Судан изтече, докато правителството в Лондон се готви да спре полетите извън страната в рамките на часове. Вицепремиерът председателства среща на Cobra в по-рано днес, за да обсъди ситуацията със сигурността в Хартум преди излитането на последния полет, който беше в 20:00 българско време. Около 1573 души бяха евакуирани от Уади Саедна близо до столицата с 13 полета, но вероятно е да останат още хиляди британски граждани, сред които и медицински служители. Има опасения, че британски граждани са блокирани в Судан след съобщения, че въоръжените сили на страната са попречили на редица хора да стигнат до последните спасителни полети. В събота вечерта беше обявено, че 1888 души на 21 полета са евакуирани от Судан - по-голямата част от тях британски граждани и зависимите от тях лица - но последният полет все още не е излетял, въпреки че е трябвало да излети в 20:00 часа българско време. https://t.me/drmjournal/5111
-
И в този ред на мисли последният брой на списание Мениджър е посветен на космическите технологии: В търсене на нов живот във Вселената Интервю с Райчо Райчев, основател и главен изпълнителен директор на EnduroSat и Space Challenges Космосът провокира фантазията на хората. Футуристите проектират бъдещото му овладяване от хората. Какви са вашите впечатления от амбициите на човечеството спрямо Космоса? Мисля, че сме много по-близо до овладяването на близкия Космос (Луната, Марс, астероидните пояси), отколкото предполагат хората. Космическият сектор отдавна не е само фантазия. Днес той е един от най-бързо развиващите се сектори с обем от стотици милиарди долари годишно. Съвсем скоро ще станат възможни глобални услуги за масовия потребител, като директна мобилна комуникация смартфон – сателит, наблюдение на Земята, метеорология в реално време, приложения с аналитика, която директно създава възможност за управление на бизнеси, използваща данни от космически сензори и много други приложения. Значението на космическите данни за развитието на всеки икономически сектор нараства експоненциално. Всяка индустрия зависи от информация, генерирана от космически сензори: от енергетика, земеделие, транспорт до урбанизация и екология. Без тези системи в орбита, генериращи непрекъснато все повече данни, човечеството щеше да се върне в Средновековието. Амбициите на човечеството в Космоса трябва да бъдат насочени към подобряване на живота ни и решаването на глобални проблеми на Земята чрез космически данни. https://manager.bg/
-
Покрай войната на Русия срещу Украйна не забелязваме бурното развитие на изкуствения интелект, огромните крачки в космическите технологии и дори в медицината. Всичко това се случва около нас в последните години, ако можем да го сравним преди около 50 години с първото стъпване на човек на Луната, то в момента отново сме свидетели на подобно бурно развитие на науката и технологиите.
- 1 мнение
-
- 1
-
-
Днес имаше важен политически резултат в Страсбург на сесията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Беше приета резолюция, в която се признава, че депортирането от Русия на украински деца има доказателства за геноцид. На практика това решение ще подпомогне значително нашите глобални усилия да изправим Русия и нейните служители, включително главата на терористичната държава, пред правосъдието за геноцид и геноцидна политика срещу Украйна. Депортирането на украински деца е един от напълно преднамерените елементи на опита на Русия да заличи идентичността на нашия народ, да унищожи самата същност на украинците. Това е умишлено престъпление на геноцид, извършено от руски служители. Така трябва да се квалифицира и политически, и правно. Днес първата дама на Украйна се обърна към PАСЕ – конкретно по въпроса за децата и семействата... Нашите парламентаристи и нашите дипломати свършиха добра работа. И на всички нива – формално и неофициално, с лидери на държави, на парламентарно, правителствено, правоприлагащо ниво, в правната общност и в международни и междупарламентарни организации – ние ще продължим да работим за връщането на всички депортирани украински деца и за наказанието на Русия. Володимир Зеленски
-
Войници от 68-а егерска бригада показват украинската система за стрелба "Шабля (https://roboneers.net/en/shablya-rws)" - дистанционно управляема роботизирана картечна кула, която позволява на оператора да бъде на безопасно разстояние или в прикритие, без да бъде изложен на ответен огън. https://t.me/drmjournal/5076 https://roboneers.net/en
-
През последната половин година #Иран е доставил на #Русия около 300 000 артилерийски снаряда и около 1 милион боеприпаси, съобщава (https://www.wsj.com/articles/iran-ships-ammunition-to-russia-by-caspian-sea-to-aid-invasion-of-ukraine-e74e8585?mod=hp_lead_pos10) WSJ, позовавайки се на свои източници. Боеприпасите се доставят в Руската федерация през Каспийско море на руски кораби и този воден маршрут е сериозно предизвикателство за САЩ от гледна точка на нарушаване на военното сътрудничество между Москва и Техеран. Официални източници на WSJ в Близкия изток казват пред медията, че последната партида оръжия, доставени на Русия през Каспийско море, е била изпратена от Иран в началото на март на борда на кораба „Расул Гамзатов“. По време на този курс са транспортирани 1000 контейнера с 2000 артилерийски снаряда. Припомняме, че миналата година нашият екип съобщи за вероятността Каспийско море и района да се използват от Иран и про-ирански иракски групи за транспортиране на снаряди към Русия. По това време "Гардиън" съобщиха за иракско участие в логистиката на военната помощ от Техеран за Москва. https://t.me/drmjournal/5073
-
Заместник-министър Коджабашев: МВнР е предприело необходимите мерки, в координация с партньорите си от ЕС, за безопасната евакуация на българските граждани в Судан Министерството на външните работи на Република България е предприело необходимите мерки и прави всичко възможно, в координация с партньорите си от Европейския съюз, за безопасната евакуация на българските граждани в Судан. Това заяви заместник-министърът и говорител на МВнР Костадин Коджабашев на извънреден брифинг за медиите. В него участва също и Таня Димитрова, директор на дирекция „Ситуационен център“ във ведомството. „Ситуационният център на МВнР и българското посолството в Кайро търсят и предлагат на нашите сънародници различни възможности и маршрути за евакуация по въздух и по суша“, заяви Костадин Коджабашев. Страната ни няма функциониращо посолство в Хартум, Република Судан, а покриващо е посолството в Кайро, Египет. В своята дейност по евакуацията то се подпомага и от представителството на България в Рияд. Подчертано беше, че се поддържа постоянен денонощен контакт с всички българи и се предоставя пълна информация за наличните възможности и обстановката по сигурността. Заместник-министърът на външните работи акцентира, че е направена координация и с партньорите ни от ЕС, както и по линия на ситуационните центрове в държавите извън ЕС, които да подпомогнат безпроблемната евакуация на сънародниците ни. Заместник-министър Коджабашев акцентира, че към момента 31 български граждани са заявили желание за евакуация от Судан. По думите му от тях 21 вече са евакуирани или са в процес на извеждане от страната, а други 10 все още са в Судан. В МВнР е сформиран кризисен щаб, който денонощно следи и подпомага евакуацията на българските граждани. „Трима българи са евакуирани на 21 април с конвой на Саудитска Арабия. Двама на 22 април и 8 на 23 април са заминали към Египет. Един от тях обаче е отказал евакуация и се връща към Хартум“, посочи директорът на „Ситуационния център“ в МВнР Таня Димитрова. Отбелязано беше още, че един български гражданин и трима от семейството му се очаква да пристигнат на границата с Египет. Седем души са отпътували на 23 април към Порт Судан, като двама от тях вече са в Берлин и са посрещнати от служители на българското посолство на място. По думите на Таня Димитрова българка с трите си деца също пътува към Хартум и трябва да бъде евакуирана със самолет, но има вероятност да се върне обратно, защото по пътя е станало опасно. „Има и една българка, чийто мъж не е разрешил да се евакуира. Друга българка и детето ѝ, както и още един наш сънародник, са отказали евакуация“, допълни още директорът на Ситуационния център. Подчертано беше, че Министерството на външните работи продължава да следи ситуацията и да оказва съдействие на българските граждани в Судан. „Днес заместник-министър Велислава Петрова участва в Съвета по външни работи в Люксембург, където се обсъжда настоящата ситуация в Судан и координацията на ниво ЕС, и отново ще повдигне въпроса за предоставяне на съдействие пред партньорите ни“, каза още Костадин Коджабашев на извънредния брифинг за медиите. https://mfa.bg/bg/news/37194
-
САЩ предупредиха за недостиг на жизненоважни лекарства, храна и вода в #Судан и разположиха експерти за реакция при бедствия в региона, докато усилията за евакуиране на чуждестранни дипломати и граждани от Хартум се засилват. - В неделя Обединеното кралство успешно евакуира дипломатическия си персонал и хората на тяхна издръжка от Хартум чрез специална операция, докато Германия и Франция заявиха, че са евакуирали повече от 100 души. - Италия, Испания и Канада също евакуираха своите граждани, сред които и други националности. - Нидерландския военен самолет откара евакуираните в Йордания рано днес. След поредица от неуспешни споразумението за прекратяване на огъня, броят на загиналите в Судан надхвърли 420, включително 264 цивилни, а повече от 3700 души са ранени, според местни и международни неправителствени организации. Истинският общ брой смъртни случаи и ранени за повече от девет дни битки се очаква да е много по-висок. https://t.me/drmjournal/5071
-
Литовски доброволци съобщиха (https://www.facebook.com/1623098694607920/posts/pfbid0oSv6Dx4BESgcnnAvkgxuSwRKr3syy5ccacnVEqjxngKLsLR8nLqf59UNcnhv1m43l/), че са закупили 16 израелски тактически радара RADA ieMHR за украинските въоръжени сили. Първите три вече са на път и скоро ще постъпят на въоръжение в украинските изтребители, останалите се подготвят за транспортиране. ------------- Премиерката на #Естония Кая Калас пристигна на официално посещение в Украйна, където ще обсъди военната подкрепа за украинската армия. https://t.me/drmjournal
-
Морски дронове атакуваха пристанището в Севастопол Два морски дрона са атакували пристанището в Севастопол, пише руският губеранотар на града Михаил Развожаев в своя канал в Telegram. Според неговите коментари единият дрон е унищожен от службата за отбрана, а вторият се е "самовзривил" и никакви обекти не са повредени. "Сега в града е спокойно. Всички служби се намират в състояние на бойна готовност", пише още представителят на руските власти на полуострова. Севастопол е основната база на руския Черноморски флот и се използва активно при масовите ракетни удари, които Русия извършва над обекти на гражданската инфраструктура от октомври 2022 година насам. В последните месеци пристанището е обект на атаки с морски дронове. Последната беше в края на март, когато Развожаев съобщи за три "частично унищожени обекта" на пристанището на града след атака с морски дронове, но отрече да има повредени военни кораби. През октомври 2022 година беше една от най-сериозните атаки, при която по непотвърдени данни пострадаха и няколко морски съда, сред които и носителят на крилати ракети "Калибър" "Адмирал Макаров". Малко след това Украйна показа своите морски дронове, а украинският президент Володимир Зеленски обяви официално плановете страната му да стане първата в света със своя флотилия от морски дронове. Малко преди това взрив разруши част от моста над Керченския залив. Русия официално заяви, че Украйна стои зад този атентат. Киев отхвърли тези обвинения, но не скрива плановете си за деокупацията на полуострова с всякакви средства. През август взривове прогърмяха и на военното летище Саки на полуострова. Сателитни снимки показаха унищожени самолети, макар че официално Москва потвърди само за взрив на боеприпаси, който е причинил пожар на летището. Това е станало при неспазване на правилата за пожарна безопасност, обясниха руските власти. Продължават най-тежките боеве за Бахмут, Авдиевка и Маринка Обстановката по фронта остава най-тежка в направленията Бахмут, Авдиевка и Маринка, съобщават от Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна в своя отчет за 424-ия ден от войната. Отблъснати са повече от 60 атаки в тези зони, допълват оттам в своя профил във Facebook. От Института за изучаване на войната (ISW) също коментират, че основните сили на руската армия са съсредоточени в Донбас, Запорожка и Херсонска област, като в последните две области руснаците предимно отблъскват настъпленията на украинците. От ВСУ съобщават и за присвояване на зърнената реколта в окупираните части на Украйна и по-специално в Запорожка област. През уикенда зам.-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев коментира официално, че Русия може да се откаже от "зърнената сделка", която помага на Украйна да изнася селскостопанска продукция от три от пристанищата си в Черно море. В своя канал в Telegram бившият президент на страната коментира, че Русия може да забрани и износа на някои свои продукти в отговор на евентуални санкции на страните от Г-7. Първите стъпки на контраофанзивата През уикенда видеа в социалните мрежи показаха, че украинските военни вече имат позиции по левия бряг на р. Днепър, което се определя като част от контранастъпателните действия на Украйна. Украински анализатори коментират, че лошото време бави офанзивата, но не пречи на подготовката и отделни действия в тази насока. Официално първите явни офанзивни действия могат да бъдат регистрирани в началото на май, смятат те. https://www.investor.bg/a/516-politika/373389-morski-dronove-atakuvaha-pristanishteto-v-sevastopol
-
Американските военни стартираха тази сутрин операция за евакуацията на служители от американското посолство от столицата на #Судан Хартум. „Днес, по моя заповед, военните на Съединените щати проведоха операция за извеждане на персонала на правителството на САЩ от Хартум“, съобщи Байдън в изявление. Почти 100 души - предимно служители на посолството на #САЩ - бяха евакуирани с помощта на хеликоптери, които долетяха от Джибути. В операцията участват малко над 100 военнослужещи от Силите за специални операции. В рамките на часове след евакуацията на САЩ други държави и чуждестранни групи също се мобилизираха, за да напуснат Хартум. Конвой от превозни средства, превозващи персонал на ООН, е напуснал града. Франция, Германия и Нидерландия също съобщиха, че са започнали да евакуират своите граждани. ---------- Шестима канадски дипломати са сред евакуираните от специалните части на САЩ от Хартум тази сутрин. Правителството на #Канада заяви в изявление, че е решило временно да спре операциите си в #Судан и да премести служители на посолството да „работят от безопасно място извън страната“, но не каза как служителите на посолството са напуснали Судан. ---------- #Великобритания евакуира своите дипломати и техните семейства от #Судан. Премиерът Риши Сунак каза, че въоръжените сили на страната му са извършили евакуация. ---------- #Франция евакуира свои граждани и дипломатически служители от #Хартум; според наличната информация, най-малко един от евакуираните е ранен при стрелба. https://t.me/drmjournal
-
Тъй като партиите не подкрепят идеите за промени в данъчното законодателство на служебния кабинет - свръхпечалба и без нисък ДДС за някои сектори, той ще внесе в парламента бюджет без мерки за свиване на дефицита. А това означава, че през 2023 г. България ще мине в графата на недисциплинираните държави - с дупка в държавните финанси от почти 12 млрд. лв. или 6.4% от БВП и нужда от нов дълг само за година в размер на 13.7 млрд. лв. Това стана ясно в петък от изказването на служебния премиер Гълъб Донев и на финансовия министър Росица Велкова... https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/danaci-osiguriavane/2023/04/21/4474896_slujebniiat_bjudjet_e_s_ogromen_deficit_-_64_ot_bvp_i/?fbclid=IwAR0M5eR4ABkx6Yl-gSjKdMA0DoZ2E-7nYhXwhSO77fBJ2Pa3LKvkxVJoo5s Служебният бюджет е с огромен дефицит - 6.4% от БВП и без орязани разходи Решението дали да се увеличават данъци и кои ще е на депутатите. А рискът е България да изпусне и последния влак за еврото https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/danaci-osiguriavane/2023/04/21/4474896_slujebniiat_bjudjet_e_s_ogromen_deficit_-_64_ot_bvp_i/?fbclid=IwAR0M5eR4ABkx6Yl-gSjKdMA0DoZ2E-7nYhXwhSO77fBJ2Pa3LKvkxVJoo5s
-
- 6 мнения
-
- 4
-
-
-
#Судан: Световната здравна организация съобщи, че най-малко 413 души са били убити и повече от 3500 души са били ранени, откакто миналата седмица избухнаха битки между армията и паравоенните части RSF. ---------- Германските въоръжени сили започват подготовка за нов опит за евакуация на германски граждани от #Судан, каза говорител на министерството на отбраната пред агенция DPA. „Бундесверът подготвя варианти за репатриране на германски граждани и други лица, които трябва да бъдат защитени от Судан“, каза той. „В този контекст защитата на нашите граждани в Судан е приоритет“, каза той. https://t.me/drmjournal
-
#Русия #Индия: Руските военни доставки за Индия са спрени, тъй като страните се борят да намерят механизъм за плащане, който да не нарушава санкциите на САЩ, съобщава Bloomberg. Индийските плащания за оръжия, възлизащи на над 2 милиарда долара, са спрени от около година, а Русия спря да предоставя кредити за тръбопровод с резервни части на стойност около 10 милиарда долара, както и две батареи за С-400, които все още се очаква да бъдат доставени. Русия е най-големият доставчик на Индия на оръжия, необходими в граничните спорове с Пакистан и Китай. Индия не е в състояние да плати сметката в щатски долари поради опасения относно вторични санкции, докато Русия продължава да не желае да приеме рупии поради нестабилност на обменния курс. Едно възможно решение би било да се използват евро и дирхами, валутите, използвани за плащане на индийския внос на руски суров петрол. Използването на тези валути за плащане на оръжия обаче може да предизвика по-голям контрол от страна на САЩ по отношение на санкциите, отколкото петрола, както и да увеличи разходите поради неблагоприятните обменни курсове за Индия. Друг обсъждан вариант е механизъм за Русия да компенсира покупките на индийски внос срещу цената на оръжията. Това не е лесно, тъй като Русия има търговски излишък от 37 милиарда долара миналата година с Индия, третият по големина след Китай и Турция. Индия в момента експлоатира повече от 250 произведени в Русия изтребители Су-30 MKи, седем подводници от клас “Кило” и повече от 1200 произведени в Русия танкове Т-90 – всички те са в експлоатация още десетилетие и се нуждаят от резервни части. Три от петте системи за противоракетна отбрана С-400 вече са доставени. Индийските военновъздушни сили, които зависят от руски флот от изтребители и хеликоптери, са сред най-тежко засегнатите от прекъсването на доставките от Москва. Не е сигурно дали Русия може да извършва редовна поддръжка, което потенциално води до уязвимости по границите на Индия с Китай и Пакистан. https://t.me/drmjournal
-
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин откри срещата в Германия със съюзниците, за да обсъдят по-нататъшната подкрепа за Украйна. В навечерието на преговорите, събиращи представители от 50 държави, президентът на Украйна Володимир Зеленски призова западните съюзници да изпратят повече бойни самолети и ракети с голям обсег, за да помогнат за отблъскването на руските войски. Зеленски поиска помощ от НАТО за „преодоляване на нежеланието“ на някои държави-членки да предоставят ракети с голям обсег, модерни бойни самолети и бронирани превозни средства, отправяйки молбата си директно до Йенс Столтенберг, който в четвъртък направи първото си посещение в Киев след инвазията на Русия миналата година. В Рамщайн Столтенберг призна необходимостта от обсъждане на „нови платформи“ за подкрепа. Срещата в Рамщайн предизвика гнева на Москва, като руското външно министерство заяви, че действията на съюзниците за Украйна „потвърждават прякото им участие в конфликта и участието им в планирането на военни операции“. ---------------- #Канада ще предостави (https://www.canada.ca/en/department-national-defence/news/2023/04/defence-minister-anita-anand-announces-approximately-39-million-military-aid-package-for-ukraine.html) на У#крайна нов пакет военна помощ от 29 милиона долара, който ще включва модулни плаващи съоръжения за осигуряване на преминаване през водни препятствия; медицински комплекти за първа помощ; 40 броя снайперски пушки 12,7х99 мм и боеприпаси за тях; резервни части и аксесоари за снайперски пушки; 16 радиостанции от L3 Harris за танкове Leopard 2; 3,3 милиона литра гориво. https://t.me/drmjournal
